Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Puls Biznesu: jesienią Duthoit zastąpi Wituckiego

Puls Biznesu: jesienią Duthoit zastąpi Wituckiego

WitekT 8 Lipca 2013 08:22

11 1

Od listopada 2006 roku największym polskim telekomem kieruje Maciej Witucki. Według informacji Pulsu Biznesu, listopadowy, siódmy jubileusz, będzie ostatni, bowiem we władzach France Telecom zapadła decyzja o zmianie szefa. Formalnie ma do niej dojść jesienią, ale zostanie ogłoszona wcześniej.

Spekulacje o tym, że TP zmieni szefa, wybuchały z różną siłą co pewien czas. Ostatnio w lutym, gdy po raz drugi w ciągu kilku miesięcy spółka ścięła dywidendę, a kurs osunął się na jednej sesji o 30% Wówczas jednak władze France Telecom jednoznacznie stanęły za Maciejem Wituckim.

Na pewno między centralą a Maciejem Wituckim pojawiła się różnica zdań na temat przyszłości. Polski menedżer uważa, że zasadnicza część restrukturyzacji jest już za spółką i powinna się skoncentrować na szukaniu źródeł przychodów. Telekom miał stać się bazą do sprzedawania dodatkowych usług: od prądu po bankowość. Jego zdaniem, spółka potrzebuje "kopa do przodu", a nie kontynuowania cięć. Tymczasem Francuzi chcą dokręcić śrubę. Na to przynajmniej wskazuje wybór następcy.




Według ustaleń Pulsu Biznesu, namaszczony na szefa został Bruno Duthoit, menedżer rodem z Etiopii, ostatnio szef Ethio Telecom. Polskę zna dobrze ? pracował w dyrekcji France Telecom na nasz region i kierował projektem zakupu TP oraz operatora w Czechach. W latach 2001-06 był członkiem zarządu TP odpowiedzialnym za handel i marketing, a także współautorem planu ostrej restrukturyzacji, która w tamtym czasie przechodziła TP pod kierownictwem Marka Józefiaka.

Co dalej z Maciejem Wituckim? Według źródeł Pulsu Biznesu, dostał propozycję pracy w grupie. Nie udało się ustalić, czy wzorem kilku ostatnich zmian we władzach giełdowych spółek przesiądzie się do rady nadzorczej, czy też przejdzie do innych struktur grupy Orange.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:

Tagi: bruno duthoit | maciej witucki

w sumie: 47
  • 0

    33. ~Pink  2013-07-08 16:10:34  host: gw4.sbmec.pl

    @32 Zgadzam się z Tobą. A z litości i sentymentu podpowiem Wituckiemu i jemu następcy, że większość moich znajomych zrezygnowała ze stacjonarki z powodu... natrętnie dzwoniących telemarketerów (innych firm, niż TP - bo sama TP potrafiła się odczepić). Są gorsi, niż komary i muszki razem wzięte! Słowo "nie", w jakimkolwiek języku na nich nie działa. Wystarczy ich nie wpuszczać do sieci lub zrobić w końcu(!) "listę Robinsona" a liczba rezygnacji na pewno spadnie. Bo jeśli operator nie filtruje SPAMU, to co się dziwić ludziom, że odchodzą? Na komórkach jest znacznie większa cisza i spokój.

  • 0

    35. ~...  2013-07-08 16:21:35  host: 178-37-136-106.adsl.inetia.pl

    @Sheyu To lepiej powiedź jak najlepiej "wyhaczyć" "Multimedialna oferta z telefonem" - 10% już dostałem, ale to na waciki.

  • 0

    36. ~la vie change avec Orange  2013-07-08 16:53:59  host: goliat.interkonekt.pl

    Polska obok Francji to jedyny kraj w grupie Orange gdzie występuje telefonia stacjonarna. O ile we Francji dalej penetracja usług telefonii stacjonarnej wynosi blisko 50% i ludzie nie rezygnują lawinowo z telefonu stacjonarnego o tyle w Polce penetracja telefonii stacjonarnej wynosi niespełna 20% i jest jedną z najniższych penetracji w Europie. Niżej jest chyba tylko w Finlandii. Inne kraje demoludów mają wyższą penetrację o około 4-5 % od Polski. Cały rynek telefonii stacjonarnej wyceniany był w 2012 roku na około 4,5 miliarda PLN. Warto dodać, że w roku 2008 cały rynek wyceniany był na 7,5 miliarda PLN. W ciągu 5 lat wartość rynku spadła o 3 miliardy PLN. Tylko w przeciągu ostatniego roku wartość rynku spadła o około 700 milionów. To bardzo dużo. Warto dodać, że 60% z tej wartości należy do TP czyli około 2,5 miliarda PLN. Kilka lat temu ówczesny prezes France Telecom chciał sprzedać sieć stacjonarną jednak nie dostał zgody zarządu spółki. Warto dodać, że w przeciągu 2013 i 2014 roku przychody TP spadną o około 10-12% rocznie tj około 1,5 miliarda PLN rok do roku. Po sprzedaży spółek które nie są związane z działalnością podstawowa grupy tj wp, contact center, opco, marketplanet i inne szacuje się, że przychody grupy spadną do 10 miliardów w 2016 roku. Same 3 miliardy grupa straci na obniżek stawek MTR, wojnie cenowej i zlikwidowanie opłat roamingowych w krajach UE które będzie miało miejsce w 2014 lub w 2015 roku. jednym słowem firma musi coś zrobic z telefonią stacjonarną bo są w czarnej *** w przeciwnym razie akcje telekomu spadną do 3 PLN i nikt nie będzie chciał tego kupić.

  • 0

    37. ~la vie change avec Orange  2013-07-08 16:58:13  host: goliat.interkonekt.pl

    No chyba, że wówczas Orange zrobi wezwanie na wszystkie akcje Orange Polska w celu minimalizacji strat. A kable i tak sprzedadzą. Myślę, że w ciągu najbliższych 5-6 lat dojdzie do takiego zabiegu. Jak już wszyscy abonenci przejdą na voipa i nie będzie już użytkowników którym świadczy się usługi na starych zasadach sprzed liberalizacji rynku. Obecnie około 20% czyli około milion klientów ma jeszcze usługi na starych zasadach ale ta liczba topnieje z roku na rok poprzez rezygnację i zmiany w umowach.

  • 0

    38. ~Sheyu  2013-07-08 17:07:21  host: 91-231-53-194.holicon.pl

    @35 Jeśli chodzi o tą ofertę to -10% to największy rabat jaki możemy obecnie zaproponować, w maju mogliśmy dać nawet 30%. A jeżeli zależy Ci na multi z smartfonem to jest jeszcze smartfonowa okazja - tylko dla naszych stałych klientów ;P

  • 0

    39. ~...  2013-07-08 18:10:42  host: 178-37-136-106.adsl.inetia.pl

    @Sheyu OK, wielka szkoda. Zauważam realne pogorszenie się ofert w polskich opów - równia pochyła. Dziękuję za odpowiedź.

  • 0

    40. ~Pink  2013-07-08 18:48:01  host: gw4.sbmec.pl

    @37 Hmmm, no chyba że stanie się prawdziwy cud: Państwo znacjonalizuje / odkupi TP i zrobi z niej firmę strategiczną. Jako właściciel państwowy, wprowadzi abonament za 5-7 zł (bo zarabiać nie musi). Żeby to wszystko jednak utrzymać, posiadanie telefonu stacjonarnego powinno być wówczas obowiązkowe np. dla urzędników, wojska, policji itp. Oczywiście teraz to science fiction, ale jak by się nad tym głębiej zastanowić, to plan stworzenia operatora narodowego, zależnego od Państwa, cały czas przecież powraca.

  • 0

    41. ~la vie change avec Orange  2013-07-08 19:11:06  host: goliat.interkonekt.pl

    @40 uważam, że ten pomysł jest bardzo zły. Państwo nie powinno kupować coś co jest w stanie agonalnym i do tego dokładać. Jak już mówiłem za 5-6 lat telefonia stacjonarna będzie tylko dodatkiem do innych usług. Za 5 lat Orange Polska będzie miało max 3,5 miliona klientów i 80% przychodów z abonamentu ze wszystkich przychodów telefonii stacjonarnej. Dzisiaj 60% to abonament 39,5% opłaty za rozmowy a 0,5% około to przyłączenia . Jak już mówiłem w tym roku pójdzie pod młotek WP i Marketplanet, a także firma przeniesie się do nowej siedziby. Pewnie 4 stycznia 2014 roku nastąpi połączenie dwóch spółek Telekomunikacja polska S.A i PTK Centertel sp. z o.o. W 2014 sprzedadzą pewnie Opco i Contact center i Exploris. Myślę, że sprzedadzą tez kiedyś wszystkie inne spółki w celu ratowania przychodów. W międzyczasie ogranicza zatrudnienie do 15 tysięcy pracowników do 2016 roku. Później jak już wszystko sprzedadzą wyodrębnią spółkę zajmującą się infrastrukturą stacjonarną. Myślę, że wtedy też za jakieś 5-6 lat dogadają się z Netią lub spółką która ja przejmie i połączą dwie infrastruktury. Wtedy skarb państw mógłby kupić ta infrastrukturę tylko po co...... jak telefonia stacjonarna będzie miała takie minimalne znaczenie za te 6 czy 7 lat. Tak to wygląda. Wy nawet nie wiecie jak w tepsie dwoja sie i troja w celu szukania oszczędności.

  • 0

    42. ~johny11  2013-07-08 19:25:20  host: V36-14.opera-mini.net

    co do telemarketerów to wystarczy się powołać na ustawę o danych osobowych ze mają przysłać skąd mają twoje dane, w jakim celu je przetwarzają i o numer bazy danych w rejestrze Głównego Inspektora Danych Osobowych. Jeźeli nie wyslą na piśmie, a jest taki obowiązek, to zgłosić dane osobnika do GIDO - do 3 lat i grzywna. Można też od razu zakazać przetwarzania jak ktoś chce spamu słuchać. Najlepiej całą ustawe przeczytać. Długa nie jest.

  • 0

    43. ~wawa  2013-07-08 19:38:05  host: eep209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciągle wymądrzają się tu wszyscy o końcu telefonii opartej o linię abonencką więc "zapytywuję" się was a na czym niby ma być świadczony ten VoIP ??? na GSM ??? a szybki internet na LTE ??? co 50 metrów maszt ?? a słyszeli wy o prawie Shannona dla kanału transmisyjnego ?? Przyszłość telekomunikacji i teleinformatyki to światło do progu mieszkania , trzeba intensywnie budować i modernizować sieć, kończyć ze stawianiem masztów gdzie popadnie a tych co sprywatyzowali TP SA postawić przed Trybunałem Stanu za zdradę interesów narodowych i tyle. No ale tusk zajęty jest kupowaniem kiecek za nasze podatki dla żoneczki !! a buzek rżnie głupa, ze chciał dobrze a wyszlo jak zawsze a wituckiego nie ma co żałować wyprzedał co się da, namnożył stołków co drzwi to dyrektor i nawet ja przeszedłem do kablówki bo nie prowadzę akcji wspierania francuskich emerytów !!!

  • 0

    44. ~Worek  2013-07-08 19:51:19  host: aare237.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wawa tylko kto Ci dostarczy światłowód do mieszkania? Orange pomimo ogłoszenia paru akcji propagandowych nie ma najmniejszego zamiaru tego robić bo jak zauważył la vie inwestycje w infrastrukturę ją nie interesują!

  • 0

    45. ~Pink  2013-07-08 20:06:22  host: gw4.sbmec.pl

    la vie, ale przecież wystarczy jak TP pójdzie ludowi na rękę i spadki się zmniejszą. Może nawet zatrzymają? Bo póki co, to klientów nikt nie słucha, więc zostawienie uwag na Blue Line jest bezcelowe. Ostatnio chciałem zamówić ISDN i podobno nie ma takiej możliwości. Nie wspomnę już o tym, że znalezienie wielu rzeczy na stronie TP / Orange trwa 10 minut. Poza tym zysk TP jednak ma, a prezes ma absurdalnie wysoką pensję dosłownie za nic, to na czym oni mogą jeszcze zaoszczędzić? Na smyczkach czy na papierze toaletowym?

  • 0

    46. ~Pink  2013-07-08 20:18:13  host: gw4.sbmec.pl

    Zgadzam się też z @wawa - masztami kabla nie da się zastąpić. Nawet nie ma co porównywać. Co do Trybunału Stanu też się zgadzam, chociaż dzisiaj wychodzi na to, że FT przepłaciło i suma summarum zrobiliśmy na tym jakiś tam interes, jako Polska właśnie. Oczywiście nie zmienia to faktu, że TP powinna być narodowym operatorem, choćby dlatego, że kable kładziono rękami społeczeństwa, w tym wojska. Więc tym bardziej powinniśmy ją odkupić od francuzów, teraz już za o wiele mniejsze pieniądze niż wtedy sprzedaliśmy.

  • 0

    47. ~la vie change avec Orange  2013-07-08 21:20:56  host: user-94-254-144-196.play-internet.pl

    ludzie tepsa jest kolosem na glinianych nogach w fatalnej sytuacji. Jak już mówiłem będą konsolidacje i wyprzedaże spółek a państwo wara od kupowania bankruta. Ja jestem za trybunalem stanu dla 20 milionów polaków z racji tego że są debilami

  • 0

    48. ~kiedys  2013-07-08 22:08:05  host: aflv238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Muszyński , Leśiewska , Witucki, sa do wywalenia - zniszczyli TP fatalnym zarządzaniem są totalnie do dupy menedżerami - Bruno wydupc ich asap.

  • 0

    49. ~mini  2013-07-09 00:05:26  host: dbs214.neoplus.adsl.tpnet.pl

    sposó na prztrwanie to obniżka pensji ale nie pracownikowi a menadżerowm wyższego szczebla w tym i zarządowi. Gdzie , w jakiej firmie zarobki zarządu nie są powiązane z wynikami firmy>> w tym kraju jest kilka takich firm między innymi tpsa/orange. W normalnej sytuacji taki spadek cen akcji jak był przełom roku 2012/2013 to zarzad powinien sprzedawac hotdogi na dworcu a nie dalej rządzić firmą

  • 0

    50. ~Versus  2013-07-12 11:14:47  host: 87-206-166-186.dynamic.chello.pl

    PR-owy "bączek" jaki puszczono do Pulsu Biznesu i powtórzono m. In. na stronie "na temat" i innych, ma pokazać, że odchodzi wspaniały manager z wizją, która nie podoba się wstrętnym Francuzom. Taki prezent na odejście. Z Bruno Duthoit zrobiono zacofanego starucha - managera z Etiopii... Bruno pewnie za to im podziękuje jak już sie pojawi w Warszawie. Wystarczy jednak porównać telekomunikacyjny dorobek obu Panów. Z całym szacunkiem dla W, w czasach gdy D budował w Polsce neostradę, W nawet nie próbował sobie zadać pytania jak to działa... A W, nawet gdyby został, dalej by ciął przy samej ziemi. Tak jak to robił przez całe lata.

  • 0

    51. ~wolny  2013-07-13 19:31:09  host: h-87-199-44-42.dolsat.pl

    Niestety cały ten managment ( od dyr regionów w górę ) powinien zostac solidnie rozliczony z tego co zrobił ... Nie tylko Witucki, odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą również "młode wilczki" , które swoimi zabiegami i czarnym pr wprowadziły tą firme na mieliznę . Szmal przelewający się przez tv w postaci bezproduktywnych reklam, zniszczenie marki tp, i ogólny bałagan w ofertach powoduje tylko i wyłącznie postrzeganie ORANGE jako operatora "dojącego" kasę z każdego klienta. Nawarzyli piwa to niech je teraz spijają - ale wszyscy !!!

  • 0

    52. ~robert  2013-07-14 15:47:15  host: 213.158.217.235.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Blady strach padł gdzie go wrzucą i co jeszcze spiepszy i co " innowacyjnego" wymyśli. Chroń nas od takich prezesów wstyd dla polskich menadżerów.

  • 0

    53. ~tjmmjd  2013-07-14 19:02:35  host: v60-06.opera-mini.net

    menedżer z etiopii lepszy od menedżera z polski - polska jak zawsze 100 lat za murzynami.

Dodaj swoją opinię