Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PTC stawia na rozbudowę sieci i chce wrócić na pozycję lidera w 2009 roku

PTC stawia na rozbudowę sieci i chce wrócić na pozycję lidera w 2009 roku

WitekT 8 Lutego 2008 16:40

0 0

Jak powiedział prezes PTC Klaus Hartmann, 2008 rok będzie dla kierowanej przez niego firmy rokiem walki o odzyskanie pozycji lidera rynku, aby w 2009 roku wysunąć się na prowadzenie.

Udało nam się osiągnąć znacznie oszczędności kosztów, które częściowo zainwestowaliśmy na przykład w zwiększenie liczby nowych sklepów, a częściowo będzie to widoczne, gdy ogłosimy wyniki. Dlatego jesteśmy zadowoleni z naszych wyników finansowych za 2007 rok - powiedział Hartmann. Pełne wyniki operacyjne firmy poznamy 28. lutego.

Rok 2007 był rokiem konsolidacji dla spółki i przygotowywania się na walkę o odzyskanie pozycji lidera. Szczerze powiedziawszy sądzę, że niemożliwy będzie powrót na pozycję lidera w 2008 roku, ale w 2009 tak, bo teraz znów jesteśmy w nastroju do walki. Naszym podejściem od zawsze była nie walka o najwyższą liczbę kart SIM, ale o przychody - dodał.

Według Hartmanna liczba kart SIM na polskim rynku nie będzie już znacząco rosła, bo penetracja na koniec 2007 roku sięgnęła około 109% lub więcej, a rynek tradycyjnych usług głosowych jest bliski nasycenia. Prezes zaznacza, że rola tradycyjnych usług głosowych jako głównego czynnika wzrostu przychodów już nie wzrośnie, ale upatruje możliwości we wzroście roli transmisji danych. Wzrost przychodów z tego tytułu może być na poziomie niskiej liczby jednocyfrowej.

Widzimy też możliwości dla napędzania przychodów poprzez nowe produkty, takie jak centrala V-PABX, ale również płatności mobilne czy telewizja mobilna. Pracujemy obecnie nad wprowadzeniem jednego standardu technologicznego do usług płatności mobilnych i mam nadzieję, że będziemy w tym roku gotowi na komercyjne wprowadzenie tych usług - powiedział Hartmann.

Co do telewizji mobilnej to wiele zależy od częstotliwości, ale też i od współpracy między operatorami, bo powinien być jeden wspólny standard i tu jestem optymistą. Operatorzy pracują nad jednym standardem i wkrótce będzie on testowany i również komercyjnie dostępny w 2008 roku - dodał.

Dodał, że jeśli chodzi o płatności mobilne to PTC nie prowadzi rozmów z mPay, ani nie planuje podpisać umowy z tą spółką w dającej się przewidzieć przyszłości, choć zaznacza, że nie jest to stanowisko na zawsze.




Prezes Hartman powiedział, że 2008 roku PTC skupi się m.in. na poprawie jakości swojej sieci, aby wyeliminować z mapy białe plamy. Spółka chce też koncentrować się na usługach mobilnego szerokopasmowego Internetu i transmisji danych, gdzie jak sądzi jest liderem. W I połowie roku PTC uruchomi też komercyjnie usługę Internetu stacjonarnego. Obecnie prowadzi testy. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

PTC chce w 2008 roku również zwiększać dostępne prędkości HSDPA i HSUPA, zaś w przyszłości (w latach 2010 i kolejnych) myśli o przejściu na znacznie nowszą technologię LTE (ang. Long Term Evolution), obecnie testowaną na świecie, która pozwala na osiąganie prędkości nawet w okolicach 144 Mb/s w stronę do użytkownika oraz 50 Mb/s od niego.

Hartmann liczy też na znaczne zwiększenie w 2008 roku liczby klientów Ery Domowej. Na koniec 2007 roku było to 120 tys. klientów, co go pozytywnie zaskoczyło. Liczy na podobny wzrost w tym roku.

Nasz roczny wskaźnik churn (liczba odłączeń) wynosi około 7% i sądzimy, że jest najniższy na rynku. Dla mnie to znak, że gdy klient do nas dołącza, to jest z nas zadowolony - dodał Hartmann.

Hartmann powiedział też, że jak na razie nie ma decyzji akcjonariusza o zmianie marki Era na T-Mobile. Prezes powiedział też, że PTC udało się odbudować w 2007 roku liczbę punktów sprzedaży po utracie w marcu 2007 roku około 190 punktów sprzedaży Germanosa, który stał się siecią dystrybucyjną Play.

Dziś mamy około 1080 punktów sprzedaży, w tym 125 własnych sklepów i wysp. Na koniec 2006 roku mieliśmy 69 sklepów własnych. Nadal będziemy zwiększać liczbę punktów sprzedaży, koncentrując się głównie na sklepach własnych. W tym roku będziemy nadal rośli, ale już nie w takim tempie jak w 2007 - dodał.

Na koniec 2006 roku PTC miała łącznie 1058 punktów sprzedaży, w tym 69 sklepów własnych, 100 franczyzowych i 889 zewnętrznych punktów sprzedaży.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 154
  • 0

    135. ~  2008-02-10 20:07:51  host: nat-mo4.aster.pl

    Wlo - tylko, że te dziury przesłaniają ten dobry smaczek sera :-( i jakiś taki kwaśny smak wychodzi, jakby nadpsuty.

  • 0

    136. ~pablo  2008-02-11 00:05:09  host: abas236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ale mówidcie o dziurawym plusie czy erze?

  • 0

    137.  2008-02-11 10:00:15

    135. jeden lubi ostry ser, inny kwaśny, jeszcze inny - pleśniowy ;-) A wiesz, zete ostatnie są wyśmienite, tyle, że większość ich nie lubi bo "śmierdzą" jak skarpetki betoniarkowego a budowie ;-)

  • 0

    138. ~pablo  2008-02-11 10:24:46  host: aauq92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    po pleśniowych bardzo ładnie sie tyje :Dmaja duża zawatrosc tłuszczu :D

  • 0

    139.  2008-02-11 11:09:40

    ~pablo - i co z tego? Jestem - chwale się - mistrzem w przygotowywaniu "swojskiego" smalcu ;-) Do tego uwiebiam jeść. A goloneczka? Mniam ;-) Mam może z 10 kilo nadwagi - co na warunki przeciętne i mój wiek nie jest chorobowym zjawiskiem jeszcze. Do tego w ogóle niemal nie dbam o kondycję... A znając siebie, wystarczyłoby niewiele, żeby poprawić wagę.

  • 0

    140.  2008-02-11 13:14:19

    Wszystkie sieci sa dziurawe ;) ale fakt jest ze takie dziury denerwuja na max , 114-przemilcze twoj wpis ... nie ten poziom dyskusji ... nawet nie masz odwagi sie podpisac o czym to swiadczy ?

  • 0

    141. ~pablo  2008-02-11 13:21:38  host: aauq92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja dbam o siebie przestrzegam diety cioło mam pakera laski sie ogladaja i czuje sie zdrowiej nie mowiac o sile. Metafory mozna tu pisac :)

  • 0

    142. ~kolo  2008-02-12 12:15:13  host: 88-199-241-50.tktelekom.pl

    do 141~~ioło mam pakera laski sie ogladaja i czuje sie zdrowiej nie mowiac o sile----no tak, nie ma to jak anonimowosc internetu...

  • 0

    143. ~ja  2008-02-13 10:31:18  host: 83.238.73.188

    Jak czytam co piszecie o play to jestem w szoku. Jako byly pracownik moglbym napisac ksiazke o niezadowolonych klientach. Przyklady: Nieoddawanie kaucji. Klega rozwiazywal umowe na czas nieokreslony miala wygasnac 31 stycznia. W BOK mowili ze tak bedzie dzisiaj mamy 13 lutego i umowa nadal obowiazuje :) Klientce wylaczyli roaming ktory odziwo dzialal (play za granica to padaczka) i co ciekawe wg regulaminu maja do tego prawo. Jak sami powiedzieli wlacza jak wplaci 600 zl kaucji ktora oddadza bog wie kiedy. Takich przykladow moglbym podac setki :) Dziennie po kilku klientow sie na cos skarzylo A najlepsci to byli testerzy - ci to poprostu maja przerypane zycie gdzie nie chca czegos zalatwic to zawsze jakies problemy. Telefony zgadza sie tanie, ale jakie to telefony? Samsung L760 - padaczka przyjolem kilkadziesiat na serwis. Z370 - szkoda slow na Z170 to mielismy konkurs po 30 zl za kazdego sprzedanego LG KU 250 - :) NOKIA 6151 - Bateria ok ale pozatym to nedza i rozpacz A co lepsze telefony jak sie pojawialy to w ilosci 2-3 sztuk na salon :)

  • 0

    144. ~  2008-02-13 10:52:24  host: nat-tar.aster.pl

    ~ja: Bóg powinno się pisać z dużej litery. Czytając co napisałeś powiem tylko tyle, że w Erze spotkały mnie jeszcze gorsze rzeczy i nie mogę sobie jakoś wyobrazić gorszego operatora.

  • 0

    145.  2008-02-13 11:13:23

    Taka jest Era u mnie w Aleksandrowie Lodzkim - gorzej juz chyba byc nie moze ;) http://img136.imageshack.us/img136/2739/erafy4.png

  • 0

    146. ~  2008-02-13 16:41:40  host: nat-tar.aster.pl

    Szalony: Nie wiem co ten log pokazuje, ale wiem, że nie tylko w Aleksandrowie jest źle. W W-wie sprawdzając zasięg w kilkunastu miejscach widzę jeden i ten sam problem skaczący zasięg. Niby zasięg wszędzie jest, ale podczas rozmowy dziwnie słabnie. To zapewne powoduje zanikanie głosu w słuchawce i przerywanie rozmów. O dziwo w tych samych na tym samym sprzęcie zasięg Plusa jest w porządku. Niedawno pojechałem na wieś. Stoję pod nadajnikiem Ery i nie mogę się dogadać, bo mi normalnie rwie rozmowę.

  • 0

    147. ~piter  2008-02-13 18:28:20  host: apn-77-114-146-1.gprs.plus.pl

    Opada eruszka na dno..... Liderem to już raczej nie bedzie. jakość usług fatalna i co gorsza bałagan!!! A skaczący zasięg to już szkoda słów...........

  • 0

    148.  2008-02-14 00:05:07

    Niestety jak sie nie inwestuje w siec to sie opada na dno.... Ja uciekam z Ery jak najszybciej bo blueconnect obecnie jest tak cienki ze wole nie wspominac....

  • 0

    149. ~Adam  2008-02-14 13:21:26  host: aol228.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do opini 146. A może kolega korzysta z tela firmy Nokia? Jeśli tak to nie dziwię się że mu zasięg "skacze":)Trzeba sprawdzić końcówkę mocy bo to standardowe uszkodzenie w telach tej "firmy".

  • 0

    150.  2008-02-14 14:20:53

    Adam bez obaw telefon mam sprawny :) Po prostu Era u mnie w czesci miasta w budynkach nie ma zasiegu :/ Dla porownania Plus - http://img225.imageshack.us/img225/7889/screenshot0005ou2.png

  • 0

    151.  2008-02-15 20:43:08

    nie wiem o jakim wy opadaniu na dno mowicie itp ale era inwestuje w swoja infastrukture najwiecej ze wszystkich 15%, postawila 160 nadajnikow umts, posiada super tehnologie hsupa 7,2mb/s w 12 miastach, ktora dziala naprawde na najwyzszych obrotach

  • 0

    152. ~  2008-02-15 20:59:15  host: alb88.neoplus.adsl.tpnet.pl

    hsupa 7,2 to era nie posiada bo taka technologia nie istnieje na razie

  • 0

    153. ~  2008-02-15 21:52:55  host: nat-tar.aster.pl

    azerus: 160 nadajników UMTS i to w 12 miastach! No to jestem pod wrażeniem. Pewnie nawet w jednym mieście nie ma zasięgu ta Twoja Era. Plus ma 1800 nadajników 3G.

  • 0

    154. ~gre  2008-02-19 17:42:46  host: eku162.internetdsl.tpnet.pl

    Hej "JA" autor postu 143 - czy PLAY to rzeczywisie porazka??? Zasig jest rzeczywiscie taki jak w Plusie???

Dodaj swoją opinię