Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PTC potwierdza asymetrię stawek z TP

PTC potwierdza asymetrię stawek z TP

WitekT 9 Lipca 2009 17:46

0 0

Stacjonarna sieć PTC ma z siecią Telekomunikacji Polskiej asymetrię stawek za hurtowe zakańczanie połączeń dochodzącą do 120% - potwierdzili na dzisiejszej konferencji przedstawiciele PTC.

Oznacza to, że TP za minutę połączenia kierowanego na numery stacjonarne należące do PTC (np. do abonenta Ery Domowej) płaci na poziomie hurtowym o 120% więcej niż PTC płaci za taki ruch w drugą stronę.




Przedstawiciele PTC podkreślają, że asymetria jest dopuszczalna, jeśli usługi są różne, tj. sposób tworzenia usługi, sieć, centrale, itp., są różne i jest to zgodna ze stanowiskiem prezesa UKE.

Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że asymetrię stawek FTR (ang.Fixed Termination Rate) ma praktycznie każdy z ponad 130 operatorów stacjonarnych w Polsce.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 56
  • 0

    37. ~  2009-07-09 20:38:21  host: blx240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @34. Tak niestety to klienci muszą to płacić inaczej być nie może.Wymuszanie konkurencji na rynku metodami, które stosuje UKE przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. A być może o to cały czas chodziło?!

  • 0

    38.  2009-07-09 20:39:50

    37: a jakie to są te odwrotne skutki? Czekam na porównanie 2006 i 2009 roku...

  • 0

    39. ~  2009-07-09 20:43:12  host: blx240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @WitekT. No wszyscy narzekają na drogie usługi tp.

  • 0

    40.  2009-07-09 20:45:49

    39: a tak coś dokładniej?

  • 0

    41. ~fil  2009-07-09 21:18:42  host: aasr188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wydaje mi sie, że równa konkurencja bedzie wtedy kiedy nie bedzie tych asymetrii. Bo teraz wszyscy narzekaja na TP a co tu sie dziwić jak są takie różnice w tych opłatach.

  • 0

    42. ~mirekb  2009-07-09 21:34:53  host: inet20909nc-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    telefonia stacjonarna..dla tych co chcą neta,oraz dla tych którzy maja firmy z nr stacjonarnymi,bo to daje stabilnosc i pewnosc dla ich beneficjentów.w moim przekonaniu(no w wypadku ery gsm ma zastosowanie w stacjo wiec strefe mozna łatwo zmienic,ale tylko w geograficznym obszarze)..ceny w erze tez ladne..załuzmy ze biore nową ere domowa(weszła dzis) w najtanszym abo za 30 pln mam:60 minut(wychodzi za minute 50groszy) do sieci Era i na stacjonarne w Polsce,UE,USA i Kanadzie(nie sprawdzałem ale pewnie naliczanie impulsowe tj scina za kazde rozpoczete 3minuty) tak wiec za 30pln mamy 20 rozmów w ramach abo i za kazdą z tych 20 rozmów placimy od razu 1,5 pln..niezły interes.doczytam ale nawet jak maja takt co minute to sprawe ratuje tylko to ze do ue/usa/kanada.szału nie ma..myslalem kiedys na era domową ale po jakosci gsm u mnie o transmisji danych nie wspomne(totalnie zle skonfigurowana siec,na edge rozłączyło mnie w ciagu 15minut 2razy) doszedłem do wniosku ze lepiej u rodziców zostawic juz ten socjalny za jedyne 26,06 pln i piętnastoma "darmowymi" rozmowani po 3minuty,po 18godzinie ;-)

  • 0

    43. ~  2009-07-09 21:36:12  host: ip-94-42-5-80.multimo.pl

    @ virrus jesteś okrutny ;-)

  • 0

    44.  2009-07-09 22:04:12

    37: krytykanctwo... Ile płaciło się w 2006 roku za internet? Jakie były przepustowości średnie? Prawdą jest, że nie wszystko wyszło choćby to, że za pieniądze z WLR/BSA alternatywni mieli rozwijać sieć, ale tak to uzyskano cel - spadek cen dzięki konkurencyjności. 42: U mnie jest stacjonarny, żeby osoba dzwoniąca do nas często dzwoniła za darmo, a nie do Internetu, który mam z Lanetu. WitekT: jakie jest FTR u TP?

  • 0

    45.  2009-07-09 22:08:01

    "W przypadku relacji TP z Netią, TP wskazała, Ŝe poziom asymetrii wysokości stawek za zakańczanie połączeń w sieci TP i sieci Netii wynosi 111%." http://www.uke.gov.pl/_gAllery/15/64/15648/Projekt_decyzji__77_0 8__TP_Netia_FTR.pdf

  • 0

    46.  2009-07-09 22:08:17

    virrus: bez kozery powiem: pińcet. ;-)

  • 0

    47.  2009-07-09 22:10:32

    tajniak: 1,37-4,78 grosza. Zależy od wielu czynników - pora dnia, odległości punktu styku od abonenta docelowego, itp.

  • 0

    48.  2009-07-09 22:11:33

    Dla tych co mówią, że TP nie krzyczy: http://www.telepolis.pl/news.php?id=12775 i jeszcze jedno: znalazłem już FTR TP :) "Wyjaśniła [Streżyńska], że inni operatorzy płacą TP 2,85 gr za minutę połączenia, a TP z kolei ustala z nim stawki na podstawie dwustronnych umów i są one zwykle około dwa razy większe." Źródło: http://www.telepolis.pl/news.php?id=12754

  • 0

    49.  2009-07-09 22:13:31

    virrus: o czym mówisz?

  • 0

    50. ~doktór_potfur  2009-07-10 01:04:40  host: public7643.xdsl.centertel.pl

    @42, a który operator komórkowy da mi 1000 minut za 30 zł? Dlatego nadal trzymam stacjonarny. Wcześniej był tylko do internetu, ale na szczęście weszło WLR. Bo jakbyś nie wiedział, teraz tam gdzie kable TP tam możesz mieć każdego innego operatora, a taka Netia daje rozmowy w całej UE + jeszcze kilka innych krajów (w tym USA i Kanada) za 0,35zł. Czyli u nich w abo za nieco ponad 40zł masz około 120 minut prawie na cały świat. I to rozumiem, bo teraz ludzie są mobilni, telefon to telefon i nie ważne, gdzie dzwonię, chcę mieć tanio. Skoro inni tak mogą to i TP może, ale niestety nie każdy wie o istnieniu czegoś takiego jak WLR i ludzie tkwią w 60 minutach za 50zł.

  • 0

    51. ~  2009-07-10 08:28:55  host: t12-12.opera-mini.net

    a ja myslalem ze w actio mam drogo. bo 49gr/min do polskich sieci kom, do play 89gr/min. i 9gr/min na polskie i ue stacjonarne. do kanady i usa niby stacj i kom kosztują po 5gr/min ale juz kom na ue to 99gr/min (wiec heyah ma taniej) Wszedzie naliczanie sekundowe. oferte ratują tylko rozmowy wewnątrz sieci gratis, nr stacjonarny na stale za free i ze śródki nigdy nie przepadają. efekt. napisalem do nich by obniżyli stawki na polskie komorki. na razie na koncie zostalo chyba 50-60gr. puki nie bedzie obniżek doladowan konta nie bedzie. telefon służy tylko obecnie na odbieranie połączeń czy puszczanie sygnalow. za to play sobie zaplusował oferta 50% wiecej przy doladowaniu za 30zl. i realna stawka wyszla 19gr/min do wszystkich polskich sieci. i taka stawka mi sie podoba. ps dla mnie 35gr/min do usa i kanady to sporo jak moge miec za 5gr. choc przyznam czesciej do kanady dzwoni sie za darmo ze skypa. tylko czasem na komorke dzwoni sie w pilnych sprawach i dziwnie sie czuje jak na komorke na drugi kraniec świata dzwonie po 5gr na komorke a na polskie musialbym placic po 49-89gr/min na komorke.. w polsce telefonia widze naprawde jest droga..

  • 0

    52. ~  2009-07-10 09:35:38  host: t10-14.opera-mini.net

    @50 wiem to.a ty dolicz 36,60pln/mies za kable tp na wrl i bsa..1000min?ok.jakbym tyle gadal wzialbym voip.mirekb

  • 0

    53.  2009-07-10 09:39:22

    51: Bo tam nie ma MTRów.

  • 0

    54. ~wister  2009-07-10 09:43:25  host: abbr125.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wszystkim TP płaci więcej, zatem tak tekst sensacją nie jest. i dobrze, bo TP jako monopolista się okopała na rynku i daję słabe ceny, co widać choćby w zestawieniu z Domową właśnie

  • 0

    55. ~duffy  2009-07-10 10:48:39  host: dpd67.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No wiesz, z tym monopolistą to trochę nie do końca, mają w tej chwili ok 50% udziałów w rynku, jest poza tym sporo opów alternatywnych, trudno chyba mówić o monopolu. Co do cen to różnie bywa, w voipie są np. całkiem ok.

  • 0

    56. ~doktór_potfór  2009-07-10 10:52:34  host: public10289.xdsl.centertel.pl

    @52, co ja mam doliczać? Płacę 30 zł za telefon + 49 zł za neta. Jakbym mógł założyć neta bez telefonu to brałbym voip, a tak to muszę z domowego korzystać, to już chociaż na moją korzyść niech to będzie. Chociaż za rok pomyśli się nad freedom pro, ale to jest ala radiówka i kiepsko będzie z voip z uwagi na pingi.

Dodaj swoją opinię