Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PTC odwołuje się od decyzji UOKiK

PTC odwołuje się od decyzji UOKiK

sirmark 25 Stycznia 2010 15:18

0 0

Polska Telefonia Cyfrowa odwołuje się od decyzji UOKiK-u, w której urząd uznał, że reklamą mobilnego Internetu operator wprowadzał w błąd potencjalnych klientów.

O decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pisaliśmy w tej wiadomości.

Jak napisał operator w komunikacie, o podjęciu takich właśnie działań zadecydowało kilka czynników: w przekonaniu PTC reklama była zgodna z prawem, operator od początku w pełni współpracował z Urzędem, do operatora nie wpłynęła od klientów żadna skarga ani reklamacja dotycząca oferty.




Każda reklama ze względu na swoją naturę posługuje się skrótowością; dlatego też PTC w kwestionowanych reklamach zamieszczała informację o konieczności zapoznania się ze szczegółami oferty w Regulaminie - każdy klient miał możliwość zapoznania się z pełnym regulaminem oferowanych usług poprzez stronę WWW, punkty sprzedaży lub telefoniczne centrum obsługi przed podpisaniem jakiejkolwiek mowy - napisano w komunikacie.

PTC także podkreśla, że była to jedna z pierwszych na rynku ofert, w której klient mógł zrezygnować z usługi w dowolnie wybranym przez siebie momencie bez okresu wypowiedzenia, podawania przyczyny i ponoszenia jakichkolwiek, w tym finansowych, konsekwencji.

Zasadnicze wątpliwości operatora budzi wysokość nałożonej kary oraz jej uzasadnienie - PTC za swoją reklamę została ukarana 10-krotnie wyższą karą niż inni operatorzy infrastrukturalni w ostatnim czasie i kilkadziesiąt razy wyższą niż inni uczestnicy rynku telekomunikacyjnego. Tak wygórowana kara może być traktowana jedynie w kategoriach próby opodatkowywania firmy, która radzi sobie na rynku. Jeszcze bardziej zaskakuje wysokość kary w połączeniu z jej uzasadnieniem, mówiącym o potencjalnym wpływie na "słabszych uczestników rynku", co nie jest w żaden sposób wyjaśnione przez Urząd. - napisano.

Źródło tekstu: Era, wł     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28. ~  2010-01-25 16:55:39  host: acid169.neoplus.adsl.tpnet.pl

    PLAY RULEZZZZ. Reszta to dno dno dno (takie echo).

  • 0

    29. ~  2010-01-25 17:01:49  host: aatf66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @26,27; trudno, naciąłem się i już mam nauczkę aby trzymać sie od tego p4 z dala. Teraz mam po prostu w domu i biurze net stacjonarny, a dla komfortu mam również w pakiecie BC i jestem w 100 % zadowolony. HSPA z prędkością ściągania z ftp 450-530 kbs mi w zupełności wystarczy. Dzięki za dyskusję, na tym ją zakończę z mojej strony.

  • 0

    30. ~:))  2010-01-25 17:02:23  host: 94.254.129.169

    a od kiedy można Erze wierzyć, że nikt się nie skarżył? Przecież ta badziewiasta firma ma (na tej samej zasadzie) certyfikat ISO jakości obsługi klienta - co jest jawną kpiną, o czym wiedzą ci, którzy mieli z nimi do czynienia. Gdy Lloyd's chciał sprawdzić w jaki sposób obsługuja klientów (ze względu na skargi do nich zgłoszone), ERA po prostu zmieniła organ certyfikujący.. W ten sam sposób zapewne, jakiś palant w Erze twierdzi, że nikt nie zgłaszał skarg - przecież to jest niemożliwe. ludzie składają skargi na wszystko, nawet gdy nie mają racji. A swoją drogą to właśnie na podstawie skarg UOKiK wszczął postępowanie. Jak zwykle bezczelne kłamstwa ze strony ERY...

  • 0

    31. ~impassive  2010-01-25 17:09:27  host: ip-89-174-126-215.multimo.pl

    UOKiK powinien jeszcze spamerom z Ery dowalić karę za spamy esemesowe. Mnie przysyłali wielokrotnie (ostatnio o "mercedesach"), mimo że nigdy w jakiejkolowiek formie nie wyraziłem zgody na otrzymywanie esesemesów marketigowych.

  • 0

    32. ~Robert  2010-01-25 17:29:09  host: 87-205-175-44.adsl.inetia.pl

    @31 jeśli już za spam to tylko i wyłącznie Playowi. Bo w Erze możesz sobie wyłączyć reklamy smsowe. A wyraziłeś bo zawsze wyrażasz trzeba to później wyłączyć jednym smsem i nie pisz nieprawdy. Kara jest dziwna bo konkurencja nawet teraz ma dziwne reklamy i nazwy ofert, ale nie można rozwiązywać umowy a z Erą można w każdej chwili z tej opcji. Jak dla mnie dziwna sprawa, bo kara kosmicznie wyśrubowana i niby za co ? żadnej skargi ani zażalenia nie było. Dziwne, dziwne.

  • 0

    33. ~nick  2010-01-25 18:02:50  host: heyah20909nc-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Czy nie wstyd urzędowi nakładać takie niskie kary? (co to jest 9 mln zł dla tmobile) Czy nie wstyd ździerze odwoływać się z powodu paru groszy?? (zmusili ludzi do tworzenia skarbonek więc mają mnóstwo kasy) Czy nie wstyd będzie sądowi rozpatrywać odwołanie na tak małą kwotę??? (to tak jakby karać dresa za wyłudzenie 20gr na wino bo przeznaczył je na piwo)

  • 0

    34. ~c  2010-01-25 18:04:25  host: 188.146.231.113.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    TAKIE RZECZY TYLKO W ERZE

  • 0

    35. ~  2010-01-25 18:05:14  host: v07-16.opera-mini.net

    Kara nałożona na PTC nie jest pierwszą tego typu karą, ale jej wysokość jest chyba niewspółmierna w stosunku do kary nałożonej na Polkomtela w 2008r. I chociażby w stosunku do kar nałożonych na Vobis czy Aster. Chociaż popieram w całej rozciągłości zasadność tego typu kar dla firm, które przeginają w reklamach.

  • 0

    36. ~nick  2010-01-25 18:09:26  host: heyah20909nc-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Kara jest bardzo niska, powinno być co najmniej drugie tyle za samo kłamstwo o tanim internecie w heyah. Mimo oszczędnego korzystania bez grafiki i animacji flash koszt u mnie przekroczył już 200zł licząc od początku roku. I to ma być tanio? W ten sposób nachapali się mnóstwo kasy i mogą zapłacić znacznie wyższe kary które i tak sobie wpiszą w koszty.

  • 0

    37. ~label  2010-01-25 18:22:00  host: public-gprs124239.centertel.pl

    @ nick - chyba znasz cennki? mają tani, bo 2 gr za 100kb mało kto daję. a jak korzystałeś to Twoja sprawa. co do meritum to PTC ma jednak sporo racji, kara dziwnie wysoka, a i brak reklamacji pokazuję, że praktycznie szkody dla klientów nie było

  • 0

    38. ~  2010-01-25 18:34:22  host: v09-09.opera-mini.net

    do nick: w takim razie polecam CI gaduair. tam bez pakietów net jest 1gr za 50kB liczone łącznie. gdy konto doladujesz 20zl to przez 30dni od doladowania mozesz korzystac ze 100MB darmowego netu, mają tez m.in. płatny pakiet 300MB za 11zl. kazdy pakiet wazny jest 30dni i kazdy pakiet net niewazne czy płatny czy bezpłatny rozliczany jest co do 1kB. kup sobie gaduair ktory dziala na infrastrukturze polkomtela (plusa).

  • 0

    39.  2010-01-25 18:49:20

    Ja mam w Erze internet blueconnect(obecnie brat korzysta bo jeździ po kraju) a ja mam i tak w telefonie 500mb za 15zł. Więc spoko bardzo sobie chwale a i tak nie wykorzystałem więcej niż 200mb na miesiąc mimo że mam IPhona:) a ten wczytuje czasem wszystkie grafiki i reklamy czasem:) Ja też jestem za tym że trzeba się odwołać bo wysokość kary jest przesadzona. A nie było reklamacji i skarg bo klient miał otwartą drogę mógł zrezygnować kiedy chciał. Więc kolejny plus dla Ery w tej kwestii i powinno być to też brane pod uwagę.

  • 0

    40.  2010-01-25 19:40:51

    Oczywiście, zę wprowadzali w błąd. Kłąmali wręcz - szczególnie sprzedawcy. Podawali "oferat jest opisana w ulotkach i w regulaminie" nie mówiąc, ze w okolicy nie ma UMTS-u nawet (nota bene, jako jedyny operator Era w moim mieście - byłym wojewódzkim, chociaż małym, pewnie coś ok. 40 tys. teraz będzie, nie ma sieci 3G!). I ludzie kupowali! Nie dziwię się, ze Era traci klentów i - powtarzam to po raz n-ty - w moim regionie raczej Ery się nie używa.

  • 0

    41. ~a_lex  2010-01-25 21:43:24  host: v04-15.opera-mini.net

    Pamiętam tą reklamę :) miałem wtedy sprawdzić o co w tym chodzi ale jakoś zapomniałem. UOKiK przegiął z karą, ale Era to też nieżle nakłamała z tym nielimitowanym Internetem ograniczonym do 50 MB. Myślałem, że w odwołaniu przynajmniej wytłumaczy, co miała na myśli używając określenia "bez limitu". Może, że nie ma limitu na rachunki od klienta? ;)

  • 0

    42. ~ratatata  2010-01-25 22:40:38  host: ard155.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To był nie limitowany dostęp do internetu tak jak nielimitowane rozmowy są w abonamencie... nikt blokady po 5mb/50mb/500mb nie nakłada - poprostu jak wykorzystasz to płacisz... LIMITÓW BRAK. każdy odbiera reklamę na własny sposób...

  • 0

    43. ~  2010-01-26 09:55:24  host: dgl49.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a moim zdaniem bardzo dobrze, że się odwołują. Po pierwsze taka kara to przesada, po drugie reklama jest reklamą, a skoro reklamacji nie było to widać ludzie mieli na tyle rozumu, żeby się najpierw dowiedzieć wszystkiego o ofercie.

  • 0

    44. ~impassive  2010-01-26 10:46:34  host: gaja.tpnet.pl

    32. ~Robert, dziewięć lat się użerałem z BOA Ery (mam zapis korespondencji), a Ty piszesz jakieś bajki, że coś można "wyłączyć".

  • 0

    45.  2010-01-26 13:04:52

    Bo można wyłączyć- jest kilka numerów, smsy bezpłatne, m.in. NIE na 80888. @31, impassive, konkurs z mercedesem do wygrania był ok. rok temu, czyli wychodzi na to, że ostatni spam dostałeś rok temu.

  • 0

    46. ~impassive  2010-01-26 14:29:39  host: gaja.tpnet.pl

    45. pablo_79, tak wychodzi, tj. niezupełnie. Bo na pewno rok jeszcze nie minął. Niemniej po "mercedesie" zmieniłem numer i operatora i faktycznie nie dostaję od tej pory spamu.

  • 0

    47. ~ulek  2010-01-26 17:38:56  host: 87-205-243-85.adsl.inetia.pl

    Pewnie że można tylko trzeba chwilę na wysłanie bezpłatnego smsa. Ale po co lepiej rzucać mięsem. Z tym mercedesem to też nie do końca tak, ja w ogóle nie dostałem żadnego smsa. Ale gdyby wysłał smsa że chcę startować w konkursie to by mi co i raz przesyłali wiadomość na jakim jest etapie konkurs z zachętą to jest całkiem normalne wszędzie tak jest. Co do odwołania i dobrze niech się odwołują bo kara nadto przesadnie nałożona.

Dodaj swoją opinię