Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PTC: droższe telefony i większy zasięg Internetu

PTC: droższe telefony i większy zasięg Internetu

LuiN 14 Grudnia 2009 09:53

0 0

Polska Telefonia Cyfrowa jest gotowa współpracować z innymi sieciami, by dostarczać szybki Internet w całej Polsce. W przyszłym roku pojawi się więcej ofert bez telefonów i zmniejszą się dopłaty do cen telefonów - podaje Dziennik Gazeta Prawna na podstawie wywiadu z Klausem Hartmannem, prezesem PTC.

W 2010 roku spodziewać możemy się u największych operatorów inwestycji na tegorocznym poziomie, wszyscy skupią się na osiągnięciu jak największych zysków. To oznacza, że będzie więcej ofert bez telefonów i zmniejszą się dotacje do komórek - mówi w wywiadzie Hartmann.

Koszt utrzymania klienta w sieci Era spadł w II i III kwartale tego roku w związku z tym, że abonenci szukając oszczędności w czasie kryzysu, zaczęli wybierać oferty bez telefonu dla obniżenia cen usług. W IV kwartale abonenci stwierdzili jednak, że kryzysu już nie ma i znów chcą wymieniać telefony.




PTC pracuje nad lepszym zagospodarowaniem częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz, z użyciem których oferowany jest dostęp do Internetu w technologii WiMAX. Jednocześnie operator gotów jest zarówno udostępnić innym sieciom swoje nadajniki, jak i korzystać z infrastruktury innych operatorów (w tym Aero2 czy Sferii).

Według Hartmanna z przetargiem na częstotliwości potrzebne do budowy sieci w technologii LTE trzeba jeszcze poczekać. Prezes PTC mówi też, że ze względu na koszty tylko wspólna inwestycja co najmniej dwóch operatorów ma sens ekonomiczny w przypadku LTE.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 58
  • 0

    39. ~get  2009-12-14 15:32:39  host: host-81-190-121-227.gdynia.mm.pl

    "i zmniejszą się dopłaty do cen telefonów" czyli po jakiego grzyba brać abonament w erze i związywać się umową, na dwa lata gwarantującą erze wpływy na określonym poziomie ???

  • 0

    40. ~get  2009-12-14 15:34:30  host: host-81-190-121-227.gdynia.mm.pl

    raczej powinni pomyśleć o RADYKALNYM zwiększeniu dopłat, bo już mają najdroższe telefony do abonamentów w europie (obok plusa i orange, ale play się też nie specjalnie wyróżnia) jak tak dalej pójdzie to w Polsce po prostu nikt nie będzie bał abonamentu

  • 0

    41. ~janki  2009-12-14 16:12:48  host: 195.74.49.18

    Jestem w Erze kilka lat ostatnio ponownie p przedłużyłem umowę z abo 30zł 190 min do wszystkich :) czyli 15 gr/min. @29 licz tak dalej zawsze duchy będziesz widział ;)

  • 0

    42. ~kiko  2009-12-14 16:13:20  host: dpo163.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Bauc ma bardzo podobne przemyślenia, zatem pewnie coś w tym jest. ciekawe, czy się sprawdzą ich prognozy

  • 0

    43. ~impassive  2009-12-14 16:20:17  host: ip-89-174-120-94.multimo.pl

    I podobno ma być jeszcze więcej spamów esemesowych (PTC wysyła reklamy nawet tym, którzy zastrzegli, że nie chcą otrzymywać wiadomości marketingowych).

  • 0

    44. ~Gormar  2009-12-14 16:51:12  host: 217.96.62.235

    @41. janki, you are not so impressive ;). podobne stawki to ja miałem w Tak Taku blisko dwa lata temu (przy >70% rozmów w sieci i na stacjonarne). Jak możesz to napisz jaki masz procent rozmów w sieci i na stacjonarne. Gdyż podejrzewam, że w dużym stopniu od tego zależy jak niskie stawki tobie zaoferują przy przedłużaniu umowy.

  • 0

    45. ~ED  2009-12-14 18:17:12  host: 77-255-62-179.adsl.inetia.pl

    Akurat jeżeli chodzi o czas umowy to Era jest Ok, średni czas umowy to 24. Z możliwością wymiany przed 3miesiącami. A bez telefonu 4,5miesiąca. I faktycznie ja też się skusiłem na ofertę w Erze bez telefonu i cenią ją strasznie. Mam 120minut za 30zł czyli po 25groszy minuta do wszystkich łącznie z Play.

  • 0

    46. ~janki  2009-12-14 19:04:18  host: 195.74.49.18

    @41 nigdy nie analizowałem do jakiej sieci dzwonię, bo i po co teraz mam 15gr do wszystkich, nic mi nie proponowali tylko poszedłem do salonu i skorzystałem ze standardowej oferty, która jest na ich stronie. Może tak być że w TT masz niskie stawki po wyliczeniu średniej, wrzucasz jakieś promocje itd. Różnica polega na tym że ja moge mieć 100% pooza sieć i mam tę samą stawkę, poza tym nie interesuje mnie śledzenie promocji, analiza gdze taniej, doładowywanie konta za każdym razem itd, chcę mieć zawsze gotowy telefon.

  • 0

    47. ~Gormar  2009-12-14 19:27:33  host: 217.96.62.235

    @46. To spójrz jaką ofertę przedłużeniową otrzymał pan spod #45. Jak uważasz, że nie ma to nic wspólnego z ilością wydzwanianych minut w sieci to sam nie wiem z czym ma mieć. Czyżbyś był w czepku urodzony ;). A tak na poważnie. Oczywiście rozumiem, że ktoś ceni sobie wygodę nie zawracania sobie głowy jak obniżyć koszty rozmów oraz satysfakcjonuje go stała opłata za daną ilość minut. Ale co jak przekroczysz ilość minut w abonamencie. Płacisz już 59gr/minuta, co w moim przypadku powodowało by potrzebę kontrolowania się, aby się nie rozgadać ;(. W twoim wypadku wydzwonienie 210 minut to już koszt bliski 42zł, czyli 20gr minuta. To już sam mBank Mobile bije taką ofertę z łatwością. Aktualnie moja średnia cena minuty oscyluje w okolicach 10gr, gdyż wydzwaniam ok. 100-150 minut w sieci Play i na stacjonarne oraz dodatkowo 50-70 minut poza sieć za 19gr/minuta w mBank Mobile. Najwyższej elastyczności cenowej nigdy nie zaoferuje jeden operator :).

  • 0

    48. ~Gormar  2009-12-14 19:33:39  host: 217.96.62.235

    @47. A i jeszcze jedno. Idą święta więc mam nadzieje, że zaoszczędziłeś część minut z tych 190. Mam przeczucie, że w moim przypadku padnie rekord i wygadam na same stacjonarne ponad 250 minut. Oczywiście zawsze możesz poratować się jakimś VoIP'em lub kartą Play Fresh ;). Viva la concurrence!

  • 0

    49. ~janko  2009-12-14 20:06:31  host: 195.74.49.18

    @47 pan 45 otrzymał ofertę z telefonem chyba to jakieś 25ge/min, moja oferta była bez dlatego mam taniej 15gr/min do wszystkich.

  • 0

    50. ~janko  2009-12-14 20:08:28  host: 195.74.49.18

    dodam jeszcze że Era daje dodatkowo różne pakiety za pół ceny, na cały okres umowy 18 mies.

  • 0

    51. ~  2009-12-14 20:13:17  host: 188.33.138.239

    49 - sprawdź lepiej dokładnie twoją umowe a okaże się że te minuty NIE są do wszystkich - bez Play i bez Cyfrowego Polsatu

  • 0

    52. ~  2009-12-14 20:34:02  host: f96-055.opera-mini.net

    25gr/min brutto do wszystkich sieci czyli za 30zł 120min miałem w erze z telefonem za 1zł miałem już lata temu długo przed wejściem play na polski rynek. W związku z czym obecnie wymagam od ery dużo więcej niż takie ochłapy które nam teraz dają. Teraz jedyne w miare ok oferty dają tylko mbank mobile, GA i PF. Jedynie co w tym roku era dobrego w miare miała to era wolna strefa którą zaraz wycofali

  • 0

    53. ~thonka  2009-12-15 01:19:24  host: chello089078192095.chello.pl

    @49 - zarowno 120 minut za 30zl spod 45 jak i 190 minut za 30zl spod 41 to oferty bez telefonu. po prostu to 2 rozne promocje. pierwsza byla sprzed urodzin ery, a wiec sprzed wrzesnia. ta gdzie jest 190 minut to 120 minut standardowe + 70 minut dodatkowych z okazji urodzin/swiat - niewymiennych na sms, nieprzechodzacych na nastepny miesiac i co najwazniejsze bez play i CP, no i sa wykorzystywane po tych 120 minutach standardowych,a wiec chwalenie sie nimi bez wykorzystywania wszystkich 190 minut to czysty marketing. dla przykladu mam 120 minut + 500mb + siec rodzinna za 50zl i dobrze mi z tym i nie widze zadnego prepaida ktory mi da te same warunki.

  • 0

    54. ~thonka  2009-12-15 01:22:42  host: chello089078192095.chello.pl

    @gomar nie kazdy chce pamietac o doladowywaniu prepaida, a tym bardziej o 2 na raz... wydzwaniam 600-700 minut w miesiacu, a wydaje 50zl miesiecznie i ani zlotowki wiecej, a i tak mi jeszcze minut zostaje. owszem 500-600 minut z tego to polaczenia w sieci, ale chyba po to sie wybiera dana oferte, by miec w niej taniej ;)

  • 0

    55. ~thonka  2009-12-15 01:23:51  host: chello089078192095.chello.pl

    @52 w jakiej ofercie?

  • 0

    56. ~Gormar  2009-12-15 18:33:15  host: 217.96.62.235

    @54. thonka. Kto nie chce pamiętać to nie musi :). W mBank Mobile istnieje możliwość zdefiniowania stałego cyklicznego doładowania. Nawet teraz jest jakaś promocja gdyż przez 3 miesiące można otrzymać do doładowania za co najmniej 25zł dodatkowe 10zł. Poza tym przy spadku stanu konta poniżej 5 zł, użytkownik otrzymuje powiadomienie o tym fakcie SMS'em. Jak ktoś nie chce cyklicznego doładowania ala MIX to może doładowywać pre-paid za pomocą SMS'a i przypisanego do danego numeru rachunku ekonto w mBanku. Czasy zmieniają się na lepsze dla pre-paidów ;).

  • 0

    57.  2009-12-16 18:44:07

    Gormar, promocja w mbanku- czyli ekstra 10zł za stałe zlecenie, dotyczy doładowania w każdej sieci: i TT, i Heyah, i Orange itp. Zresztą, opcja zleceń stałych jest w mbanku od dawna, ale wydawało mi się, że do tej pory była to opcja płatna.

  • 0

    58. ~kostrzyn.pl  2009-12-16 21:27:38  host: 88-199-80-67.tktelekom.pl

    Ja mam w ERZE komorke juz ponad 10 lat. Aktualnie posiadam dwie aktywne komorki plus domowy ERA wszystkie abonamenty. W samych komorkach mam łącznie 8160 minut co miesiac. Płace 60 zł ... place grosze za minute nawet mniej niz grosze. Jedno musze napisac ... ERA psuje sie m.in przez to ze zatrudniaja w BOA nie doinformowanych konsultantow. Ale najgorszy w oczekiwaiu na polaczenie sie z biurem jest PLUS ! w PLUSIE malo kiedy odbieraja telefon od abonenta! Druga czarna plama na ERZE ... maja w tylku klientow ktorzy tak jak ja np mam telefon tyle lat ... proponuja mi indywidualna oferte ... i jak sie okazuje owa indywidualna oferte ma ... mam ja i pare dziesiatek abonentow z 18 miesiecznym stazem :-( A co do oferty ERA DOMOWA ... nie bede sie wypowiadal ... drozyzna a co umowa to drozej ! Przyklad .... aktualnie place 35 groszy za 3 minuty/ impul a dzis mi proponuja 17 gr /1 min i sekundowe po 1 minucie.

Dodaj swoją opinię