Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PTC chce częstotliwości NMT Centertela

PTC chce częstotliwości NMT Centertela

WitekT 2 Maja 2006 10:51

0 0

W kwietniu do UKE wpłynęły trzy pisma od PTC. W pierwszym firma zgłosiła wniosek o rezerwację częstotliwości w pasmach 452,5 - 457 MHz oraz 462,5 - 467 MHz. W drugim PTC wniosło skargę na decyzję poprzednika UKE w sprawie zgody na zmianę sposobu wykorzystywania częstotliwości 450 - 470 MHz przez Centertel. W trzecim operator twierdzi, że te częstotliwości powinny być wykorzystywane do dostarczania szybkiego Internetu na terenach wiejskich i słabo zurbanizowanych.

Z pism PTC wynika, że firma chce wykorzystać nowe częstotliwości do świadczenia bezprzewodowego dostępu do Internetu w technologii CDMA450. Uzasadnia to niskimi kosztami takich inwestycji. Według firmy badawczej In-Stat/MDR, jedna stacja bazowa CDMA450 ma taki sam zasięg jak 25 stacji do świadczenia usług trzeciej generacji technologii WCDMA.

PTC powołuje się też na plany Ministerstwa Transportu i Budownictwa dotyczące konwersji opłat za koncesję na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS) i na inwestycje Internetu na terenach wiejskich. Dlatego operator chce, by UKE odebrało Centertelowi te częstotliwości i ogłosiło na nie przetarg. PTC argumentuje, że obecnie dzięki częstotliwości 450 - 470 MHz operator sieci Orange jest uprzywilejowany w stosunku do innych graczy rynkowych.
Licencja, jaką ma Centertel, wygasa w 2016 roku. Przed laty z NMT korzystało nawet 250 tys. klientów. Wraz z pojawieniem się cyfrowych sieci GSM, czyli 10 lat temu, liczba użytkowników analogowych komórek spada i w końcu I kwartału 2006 roku było ich ok. 2 tys. Liczba abonentów TP korzystających z NMT nadal przekracza 200 tys.

Osoby związane z telekomunikacją zwróciły Rzeczpospolitej uwagę, że PTC znane jest z zachłanności na częstotliwości. Dwa lata temu firma wygrała przetarg na częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz, które mogą być wykorzystywane do dostarczania bezprzewodowego Internetu w stosunkowo taniej i gwarantującej szybką transmisję danych technologii WiMax. Gdy z powodów proceduralnych ówczesny regulator opóźniał wydanie zezwolenia, ówczesny prezes PTC sugerował, że blokuje to zaawansowane prace operatora w uruchomieniu nowych usług. Do tej pory usługa nie wystartowała. PTC ubiegało się też o dodatkowe pasma częstotliwości umożliwiających świadczenie usług trzeciej generacji, twierdząc, że są one niezbędne do rozwoju UMTS. Ten przetarg przed rokiem wygrała firma działająca dziś pod nazwą P4.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1.  2006-05-02 11:52:46

  WitekT, tam w ostatnim akapicie powinno być 3,6- 3,8 ale GHz (w MHz) to oni sobie mogli by radia posłuchać, a nie korzystać z neta :P :>

 • 0

  2.  2006-05-02 12:27:37

  Kaczy: dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawione! :)

 • 0

  3. ~mar  2006-05-02 13:12:10  host: gw-nat.2-0.pl

  Ciekawe, co na to UKE. Ale przecież Centertel ma prawo zmienić przeznaczenie częstotliwości na transmisję cyfrową - tak ma zapisane w koncesji. Wydaje mi się, że pasmo 450 powinno zostać w grupie TP: w końcu nie mają innych częstotliwości do świadczenia usług radiowego dostępu na szeroką skalę. Żeby tylko chcieli...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-111-99.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet