Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PSP podpisała z KIR umowę ws. obsługi płatności mobilnych

PSP podpisała z KIR umowę ws. obsługi płatności mobilnych

sirmark 12 Maja 2014 15:43

6 0
Polski Standard Płatności i Krajowa Izba Rozliczeniowa podpisały umowę o współpracy w zakresie obsługi płatności mobilnych. Podpisanie umowy jest konsekwencją porozumienia zawartego przez sześć banków, które rozpoczęły współpracę nad budową jednolitego standardu płatności mobilnych.W październiku 2013 r. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i KIR zawarły porozumienie w sprawie budowy jednolitego standardu płatności. Na mocy tego porozumienia została powołana spółka PSP, która będzie zarządzać systemem płatności mobilnych, a także będzie odpowiedzialna za autoryzację i rozliczanie płatności mobilnych realizowanych w terminalach płatniczych, bankomatach i w Internecie. KIR będzie natomiast realizować obsługę przepływów finansowych w ramach systemu, czyli dokonywać rozrachunku płatności mobilnych. Rozrachunek tych płatności będzie się odbywał z wykorzystaniem systemu Elixir, natomiast obsługa płatności mobilnych typu P2P będzie realizowana w prowadzonym przez KIR systemie płatności natychmiastowych Express Elixir z wykorzystaniem utrzymywanej przez PSP bazy aliasów, pozwalającej na identyfikację numeru NRB przelewu w oparciu np. o numer telefonu. KIR zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia oraz dostosuje system OGNIVO do obsługi reklamacji związanych z systemem płatności mobilnych.

Przewagą nowego standardu płatności mobilnych ma być jego otwartość na różnych uczestników rynku, niski koszt obsługi transakcji, a także szeroki wachlarz funkcji: możliwość dokonywania transakcji w bankomatach, terminalach płatniczych, sklepach internetowych oraz przelewów natychmiastowych na numer telefonu.

System są też zainteresowane inne podmioty. PSP podpisało od początku roku kolejne listy intencyjne z bankami i agentami rozliczeniowymi w sprawie uczestnictwa w systemie. Nowi partnerzy to między innymi: Eurobank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole, Idea Bank, Dotpay, PayTel oraz Comp Centrum Innowacji.

Źródło tekstu: KIR     

Dodaj do:

Tagi: kir | polski standard płatności

w sumie: 8
 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  1. ~derek  2014-05-12 17:24:44  host: 89-65-170-231.dynamic.chello.pl

  Po nagłówku myślałem o Państwowa Straż Pożarna

 • Ten komentarz został ukryty.

  -1

  3. ~Safari  2014-05-12 17:27:19  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  @1 - A ,,Kir" to zakład pogrzebowy działający niedaleko mojego domu :P

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4.  2014-05-12 18:05:35

  czyli np. mając numer w play ale konto w banku ing będę mógł płacić za pomocą nfc w sklepie?

 • Ten komentarz został ukryty.

  2

  5.  2014-05-12 20:31:36

  @4: PSP to nie NFC tylko kodzik przepisywany z aplikacji. Szansą na upowszechnienie się NFC jest technologia HCE, dzięki której bank może wydać kartę zbliżeniową i zapisać ją na telefonie klienta, z pominięciem operatora. A później zapłacisz nią zbliżeniowo w sklepie jak każdą inną kartą (oczywiście zgodnie z ustawieniami aplikacji, którą będziesz mieć na telefonie).

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6.  2014-05-14 12:42:33

  Wiadomo, że materia płatności mobilnych jest złożona, ale mimo wszystko idzie to bardzo wolno i tak naprawdę nie wiadomo, czy to się w ogóle rozpowszechni. Już działające PeoPay rozwijane przez Pekao ma ok. 30 tys. aktywnych użytkowników, płatności NFC w różnej formie wykorzystuje ok. 110 tys. osób. System IKO, na bazie którego oprze się PSP ma ok. 100 tys. użytkowników. To wciąż mało i rozdrobnione niczym plankton.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  7. ~Krokus  2014-05-16 09:55:12  host: user-188-33-118-249.play-internet.pl

  @tymis, moze i wolniej to przebiega niz platnosci zblizeniowe, ale ja mam akurat wieksze zaufanie do akceptacji recznej. Tutaj IKO wypada naprawde dobrze pod wzgledem bezpieczenstwa.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  8.  2014-05-16 13:01:42

  *Krokus: pisząc, że wolno idzie miałem na myśli ogólnie rozwój płatności mobilnych, a nie szybkość takiej, czy innej transakcji.
  Co do zabezpieczeń, to ciągle najszłabszym ogniwem jest człowiek. Kiedyś nie było poprawności politycznej i ktoś kto zainstalował na telefonie odstraszacz komarów próbujący wysyłać sms o podwyższonej płatności (zgodnie z deklarowanymi uprawnieniami) usłyszałby na przykład 'dać małpie brzytwę'. Dziś to musi być wina systemu albo banku.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  9. ~MichaelB  2014-05-26 12:02:53  host: staticline-31-182-174-80.toya.net.pl

  Pomysł jest moim zdaniem bardzo dobry i ma spore szanse i możliwości, tylko coś jego realizacja i wprowadzenie w życie trwa w nieskończoność.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-160-198-60.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.