Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PSP podpisała z KIR umowę ws. obsługi płatności mobilnych

PSP podpisała z KIR umowę ws. obsługi płatności mobilnych

sirmark 12 Maja 2014 15:43

6 0

Polski Standard Płatności i Krajowa Izba Rozliczeniowa podpisały umowę o współpracy w zakresie obsługi płatności mobilnych. Podpisanie umowy jest konsekwencją porozumienia zawartego przez sześć banków, które rozpoczęły współpracę nad budową jednolitego standardu płatności mobilnych.

W październiku 2013 r. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i KIR zawarły porozumienie w sprawie budowy jednolitego standardu płatności. Na mocy tego porozumienia została powołana spółka PSP, która będzie zarządzać systemem płatności mobilnych, a także będzie odpowiedzialna za autoryzację i rozliczanie płatności mobilnych realizowanych w terminalach płatniczych, bankomatach i w Internecie. KIR będzie natomiast realizować obsługę przepływów finansowych w ramach systemu, czyli dokonywać rozrachunku płatności mobilnych. Rozrachunek tych płatności będzie się odbywał z wykorzystaniem systemu Elixir, natomiast obsługa płatności mobilnych typu P2P będzie realizowana w prowadzonym przez KIR systemie płatności natychmiastowych Express Elixir z wykorzystaniem utrzymywanej przez PSP bazy aliasów, pozwalającej na identyfikację numeru NRB przelewu w oparciu np. o numer telefonu. KIR zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia oraz dostosuje system OGNIVO do obsługi reklamacji związanych z systemem płatności mobilnych.
Przewagą nowego standardu płatności mobilnych ma być jego otwartość na różnych uczestników rynku, niski koszt obsługi transakcji, a także szeroki wachlarz funkcji: możliwość dokonywania transakcji w bankomatach, terminalach płatniczych, sklepach internetowych oraz przelewów natychmiastowych na numer telefonu.

System są też zainteresowane inne podmioty. PSP podpisało od początku roku kolejne listy intencyjne z bankami i agentami rozliczeniowymi w sprawie uczestnictwa w systemie. Nowi partnerzy to między innymi: Eurobank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole, Idea Bank, Dotpay, PayTel oraz Comp Centrum Innowacji.

Źródło tekstu: KIR     

Dodaj do:

Tagi: kir | polski standard płatności

w sumie: 8
 • 1

  1. ~derek  2014-05-12 17:24:44  host: 89-65-170-231.dynamic.chello.pl

  Po nagłówku myślałem o Państwowa Straż Pożarna

 • -1

  3. ~Safari  2014-05-12 17:27:19  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  @1 - A ,,Kir" to zakład pogrzebowy działający niedaleko mojego domu :P

 • 0

  4.  2014-05-12 18:05:35

  czyli np. mając numer w play ale konto w banku ing będę mógł płacić za pomocą nfc w sklepie?

 • 2

  5.  2014-05-12 20:31:36

  @4: PSP to nie NFC tylko kodzik przepisywany z aplikacji. Szansą na upowszechnienie się NFC jest technologia HCE, dzięki której bank może wydać kartę zbliżeniową i zapisać ją na telefonie klienta, z pominięciem operatora. A później zapłacisz nią zbliżeniowo w sklepie jak każdą inną kartą (oczywiście zgodnie z ustawieniami aplikacji, którą będziesz mieć na telefonie).

 • 0

  6.  2014-05-14 12:42:33

  Wiadomo, że materia płatności mobilnych jest złożona, ale mimo wszystko idzie to bardzo wolno i tak naprawdę nie wiadomo, czy to się w ogóle rozpowszechni. Już działające PeoPay rozwijane przez Pekao ma ok. 30 tys. aktywnych użytkowników, płatności NFC w różnej formie wykorzystuje ok. 110 tys. osób. System IKO, na bazie którego oprze się PSP ma ok. 100 tys. użytkowników. To wciąż mało i rozdrobnione niczym plankton.

 • 0

  7. ~Krokus  2014-05-16 09:55:12  host: user-188-33-118-249.play-internet.pl

  @tymis, moze i wolniej to przebiega niz platnosci zblizeniowe, ale ja mam akurat wieksze zaufanie do akceptacji recznej. Tutaj IKO wypada naprawde dobrze pod wzgledem bezpieczenstwa.

 • 0

  8.  2014-05-16 13:01:42

  *Krokus: pisząc, że wolno idzie miałem na myśli ogólnie rozwój płatności mobilnych, a nie szybkość takiej, czy innej transakcji.
  Co do zabezpieczeń, to ciągle najszłabszym ogniwem jest człowiek. Kiedyś nie było poprawności politycznej i ktoś kto zainstalował na telefonie odstraszacz komarów próbujący wysyłać sms o podwyższonej płatności (zgodnie z deklarowanymi uprawnieniami) usłyszałby na przykład 'dać małpie brzytwę'. Dziś to musi być wina systemu albo banku.

 • 0

  9. ~MichaelB  2014-05-26 12:02:53  host: staticline-31-182-174-80.toya.net.pl

  Pomysł jest moim zdaniem bardzo dobry i ma spore szanse i możliwości, tylko coś jego realizacja i wprowadzenie w życie trwa w nieskończoność.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-41-76.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze