Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przyszłość RIM pisana siedmioma nowymi modelami

Przyszłość RIM pisana siedmioma nowymi modelami

Q! 13 Lipca 2011 20:39

0 0

RIM, producent telefonów BlackBerry, poinformował, że do końca 2011 roku zamierza wprowadzić na rynek 7 nowych urządzeń. Zadanie to nie będzie jednak proste, co przyznają sami przedstawiciele spółki.

Wiceprezes RIM, Jim Balsille, przyznał, że wprowadzenie na rynek do końca roku 7 nowych smartfonów nie będzie łatwym zadaniem. Nie pomoże w tym również opóźnienie związane z wprowadzeniem nowego systemu BlackBerry na rynek.

O jakim systemie mowa? Nie wiadomo, gdyż RIM może pracować nad jego dwoma rodzajami - BlackBerry OS 7 lub opartym o środowisko QNX. Wiadomo natomiast, że ma on pomóc RIM w walce o odzyskanie spadających udziałów w rynku. A jest o co walczyć.




Jak mówi Balsille, spółka pokłada w nowych urządzeniach spore nadzieje. Są one na tyle duże, że tylko ich sukces rynkowy może pozwolić firmie na wygenerowanie spodziewanych w tym roku przychodów i zysków. A te dotychczasowe nie są dobre. Wyniki po 1Q2012 nie napawają optymizmem, a do tego czarne chmury zawisły na RIM.

Oznacza to, że przyszłość spółki może zależeć w bardzo dużej mierze od wyników sprzedaży nadchodzących nowych modeli. Jeśli nie odniosą one sukcesu, to na początku 2012 roku historia sprzed roku może się powtórzyć.

W pierwszych miesiącach 2011 roku zawirowania wokół RIM sprawiły, że w bardzo krótkim czasie wartość jej akcji spadła o połowę. Obecnie firma wyceniana jest na zaledwie 13,6 mld dolarów, podczas gdy w sierpniu 2008 roku było to ponad 75 mld dolarów.

Źródło tekstu: Guardian, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 2

    1.  2011-07-13 21:30:41

    ej, jak dajecie takie info, to przedstawcie dwie strony medalu, w 2007 wszystkie spółki były przewartościowane, później jak ich cena spadła do rynkowej, zaczął się kryzys, więc w całej sytuacji i okolicznościach makroekonomicznych wyniki nie są takie złe jak się je przedstawia, po drugie tegoroczne wyniki RIM są spowodowane inwestycjami i kosztownym wprowadzeniem PlayBooka na rynek, gdzie na takiej firmie jak RIM widać to od razu (koszty wprowadzenia iPada dla Apple czy Taba dla Samsunga w ujęciu całej firmy aż tak bardzo nie wpływają na bilans i co za tym idzie cenę firmy), więc pisanie o fatalnej sytuacji w RIM to robienie z igły widły. Ja wiem że do niedawna RIM był potentatem na rynku smartphonów i że większość tych urządzeń w USA miało system BlackBerry, ale nic nie jest wieczne i strata pozycji lidera nie oznacza że firma ma się od razu stoczyć tak jak zrobiła to Nokia (która stoczyła się ze względu na słaby Symbian) czy Palm (ciężko konkurować na rynku jednym produktem), to nie RIM podupadł, ale konkurencja poszła do przodu i to bardzo, czy przegania BB, wątpię, wystarczy zobaczyć jedno, RIM dalej sprzedaje i zarabia, to o czymś świadczy

  • -1

    2. ~  2011-07-13 21:32:31  host: z45-07.opera-mini.net

    Mam od nich Curve jest boska! ;)Mam od nich Curve jest boska! ;)

  • 0

    3.  2011-07-13 21:42:26

    @Pavan - mowa jest tutaj o III kwartale 2008(!) roku. Poza tym wyniki wynikami, ale skoro szefostwo mówi że wszystko zależy od kolejnych modeli, to całe otoczenie firmy (bliższe czy dalsze) nie ma już większego znaczenia. I zwróc uwagę, że wartość firmy spadła o połowę już w 2011 roku.

  • 0

    4.  2011-07-13 22:56:50

    @3: ok, mój błąd, co nie zmienia faktu że ceny wielu firm były napompowane i z zmiany ich giełdowej wartości do ceny rynkowej zrobił się kryzys, bo banki inwestowały w coś co naglę straciło niesamowicie na wartości. Szefostwo kupiło QNX, TAT i YOU i Labs, system który jest w firmie od początku, był zaledwie modyfikowany i unowocześniany, ma być zmieniony na coś totalnie nowego, to i nie dziwne że szefostwo stawia teraz wszystko na ten nowy projekt. RIM ponosi ryzyko którego nie chciała ponieść Nokia, która nie robiła nic z systemem, gdy dopadła ją rzeczywistość bardzo rozwijającego się rynku i co za tym idzie konkurencji. RIM się przeorganizowuje, przechodzi na nowy, całkowicie nowy, nie odświeżony system i ta zmiana jest bardzo kosztowna i ryzykowna. Oczywiście może dziwić opieszałość tego projektu, ale jakoś tak dziwnie, jak coś się robi w pośpiechu to wychodzi twór taki jak Android, czy antena w iP4. PlayBook wyszedł strasznie późno, a prawda jest taka że wyszedł dla firmy o pół roku za wcześnie, bo nie był dopracowany na tyle żeby zainteresować wielką liczbę użytkowników, RIM drugi raz nie popełni tego błędu i może straci na tym na giełdzie, ale wydaje mi się że zyska w dalszej perspektywie.

  • 0

    5. ~x25  2011-07-14 05:34:18  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    Blackberry było fajne 3 lata temu. teraz wszyscy kupują Androida albo iOSa. macie panowie spory problem z tym BB ,...

  • 2

    6. ~  2011-07-14 06:21:08  host: z45-10.opera-mini.net

    45, tylko z adroidem nie dostaniesz kredytu i nie zalatwisz biletu na samolot. Obecnie takie rzeczy tylko Blackberry w Play to gwarantuje

  • 0

    7. ~app fan  2011-07-14 08:09:08  host: static-87-105-249-173.ssp.dialog.net.pl

    Pytanie ile osób korzysta z tych dodatkowych usług. Widać nie dużo skoro ludzie nie chcą kupować dla nich tych konkretnie telefonów.

  • 0

    8.  2011-07-14 08:46:20

    6: no tak, faktycznie, jest to najważniejsza funkcja jaką powinien mieć telefon. W każdym banku dostaniesz przecież kredyt przez telefon (inaczej - złożysz o niego wniosek)... Moim zdaniem BB za bardzo odseparował się od reszty urządzeń na rynku, nie wszystkie rozwiązania są takie dobre, a intuicyjność dla nowego klienta jest przerażająco słaba, mam 8520 i do dzisiaj nie mogę ogarnąć czemu ten telefon jest taki "zakręcony", w wyższych modelach jest lepiej, ale tez bez rewelacji... po drugie cena robi swoje przynajmniej u nas...

  • 0

    9. ~bb9800  2011-07-14 12:00:15  host: 89-72-161-3.dynamic.chello.pl

    do `7 ile osób korzysta z urządzeń BB? sporo się sprzedaje tych urządzeń głównie w biznesie, a tacy ludzie zazwyczaj nie zaglądają i nie wypowiadają się na takich portalach, sam korzystam z Torcha, jestem zadowolony, korzystam z BISa, a urządzenie wymieniłem z N900

  • 0

    10. ~wlochaty  2011-07-14 12:03:04  host: 213-17-139-242.ip.netia.com.pl

    @BKX: "mam 8520 i do dzisiaj nie mogę ogarnąć czemu ten telefon jest taki "zakręcony", w wyższych modelach jest lepiej, ale tez bez rewelacji..." - ciekawe, bo każde BB jest niemal identyczne - czy Bold czy curve, różnić się mogą brakiem GPS lub wifi (ten sam system w różnych modelach). Pomyliłeś chyba różne OS-y - os5 i os6. Jedna w przypadku OSów też nie ma nic trudnego, jeśli ktoś używał os5 to wystarczy max 1 dzień, żeby wiedzieć, jakie opcje są gdzie. Także Twój argument jest wyssany z palca. @5 - życzę powodzenia w otwarciu w androidzie lub iOS przy słuchaniu muzyki, jednoczesnym sprawdzaniu Facebooka, Twittera i czytnika wiadomości oraz jednoczesnym pisaniu maila. Jednocześnie jednak można powiedzieć, że każdy sprzet/platforma ma swoje wady i zalety. Dlatego jedni wolą BB, inni iOS, a jeszcze inni Androida.

  • 0

    11.  2011-07-14 12:47:46

    @5 to wytłumacz mi w czym jest problem jak używa się sprzętu który robi wszystko to co inne telefony, tylko lepiej, nie mówię o robieniu zdjęć bo od tego są lustrzanki, ale o wszystkim co robi BlackBerry i fakt że robi to wszystko lepiej, szybciej, stabilniej i bezproblemowo?? gdzie i kto ma problem??

  • 0

    12. ~  2011-07-14 13:22:00  host: absr141.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak ja lubię to stwierdzenie: ''czarne chmury zawisły nad RIM'' :D

  • 0

    13. ~Gość  2011-07-14 14:19:09  host: 109.207.96.67

    "życzę powodzenia w otwarciu w androidzie lub iOS przy słuchaniu muzyki, jednoczesnym sprawdzaniu Facebooka, Twittera i czytnika wiadomości oraz jednoczesnym pisaniu maila" Podobno tow.Lenin był zdolny, bo potrafił wiele rzeczy robić jednocześnie , ale nie aż tak...

  • 0

    14.  2011-07-14 15:22:28

    @13: na 3GS w/w czynności są płynne i pozbawione przeskoków i przestojów.

  • 0

    15. ~fism  2011-07-14 22:57:49  host: 195.114.161.51

    hahaha, czy naprawdę panowie BKX i app fan nie zrozumieli o co chodziło w komentarzy, do którego się odnosili? Przecież to był żart z reklam Play, a Wy od razu się unieśliście :)

  • 0

    16.  2011-07-15 14:21:49

    u nas są one cholernie drogie! pewnie jest jakaś część klientów którzy je lubią lub potrzebują zawartych w nich rozwiązań, jednak dla tych co szukają zabawki ten telefon nie jest atrakcyjny

Dodaj swoją opinię