Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przyspiesza rozwój telemedycyny w Polsce

Przyspiesza rozwój telemedycyny w Polsce

LuiN 26 Stycznia 2016 07:58

1 1

Telemedycyna może zrewolucjonizować rynek usług medycznych w Polsce. To odpowiedź na niedobór personelu medycznego oraz jeden ze sposobów na usprawnienie opieki nad seniorami.

Telemedycyna pozwala stale monitorować stan zdrowia pacjentów i szybko reagować na nieprawidłowości. Na rozwój telemedycyny stawia m.in. Grupa LUX MED. Uruchomiona właśnie platforma umożliwia pacjentom kontakt online z lekarzami różnych specjalności, pielęgniarkami i położnymi.

Od kilku lat rynek e-usług medycznych na świecie rozwija się w tempie dwucyfrowym i wzrasta o 12-13% rocznie - obecnie globalny rynek telemedycyny wyceniany jest na 13 mld dol. W Polsce udział w rynku usług telemedycznych kształtuje się na poziomie poniżej 1%.

Trudno wyobrazić sobie przyszłość medycyny bez telemedycyny. Narzędzie to jest już bardzo popularne w wielu krajach i cieszę się, że teraz może wspierać proces leczenia także w Polsce. Daje ono większe poczucie bezpieczeństwa pacjentom, a nam ułatwia koordynację opieki - mówi agencji Newseria Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED. Telemedycyna pozwala na stałe monitorowanie parametrów w przypadku chorób przewlekłych, co podnosi ogólną jakość i skuteczność leczenia. Wbrew powszechnej opinii doskonale sprawdza się także w opiece nad osobami w zaawansowanym wieku, co pokazują doświadczenia naszych kolegów z Wielkiej Brytanii.

Telemedycyna pozwala na diagnozowanie i gromadzenie informacji o pacjencie bez konieczności odwiedzania lekarzy czy wykonywania badań w placówkach medycznych. Stanowi ona uzupełnienie tradycyjnej medycyny - umożliwia lepszą koordynację opieki nad pacjentem, zapewnia ciągłość tej opieki, a także zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Tego typu usługi mogą być więc rozwiązaniem problemu niedoboru personelu medycznego w Polsce, oraz sposobem na usprawnienie opieki nad seniorami i osobami przewlekle chorymi. Stan chorego monitorowany jest na bieżąco, nie tylko podczas wizyt w gabinecie lekarza, co pozwala na szybką reakcję w razie nieprawidłowości.
Na e-usługi medyczne stawia także Grupa LUX MED, która uruchomiła własną platformę telemedyczną. Jedną z jej podstawowych funkcji jest możliwość kontaktu z pacjentem online z wykorzystaniem video, audio i klasycznego czatu tekstowego. Dzięki temu chory może bez wychodzenia z domu kontaktować się z lekarzami różnych specjalności, pielęgniarkami czy położnymi. Na Portalu Pacjenta LUX MED w zakładce "czat" widoczne są stałe grafiki specjalistów medycznych wraz z godzinami prowadzenia wirtualnej rozmowy.

Pacjent może konsultować się tu i teraz z lekarzem, to jest indywidualna konsultacja, przebiega dokładnie tak samo jak w gabinecie. Lekarz ma pełen wgląd do dokumentacji medycznej i może zlecić, z uwzględnieniem wskazań medycznych, kolejne badania lub skierować pacjenta do innego specjalisty - mówi Monika Tomaszewska, dyrektor departamentu pielęgniarstwa i położnictwa Grupy LUX MED.Zalecenia online będą widoczne w dokumentacji medycznej danego pacjenta, dzięki czemu zapewniona jest integralność danych. Poprzez platformę pacjenci mają również wgląd do materiałów edukacyjnych oraz najczęściej zadawanych pytań. Jak podkreśla Tomaszewska, jest to jest rozwiązanie stosowane na dużą skalę w krajach Europy i obu Ameryk.

Grupa LUX MED planuje dalszy rozwój proponowanych usług telemedycznych. W planach ma m.in. uruchomienie telekonsyliów, które miałyby być wykorzystywane przez lekarzy i innych specjalistów medycznych do konsultacji procesu leczenia pacjenta online. Kolejnym krokiem jest wdrożenie programu monitorowania stanu zdrowia pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: telemedycyna

w sumie: 14
 • 0

  1. ~  2016-01-26 08:32:20  host: 178-36-206-123.adsl.inetia.pl

  To juz nie tragikomedia, a czysty w formie dramat.

 • 1

  2. ~Rusikov  2016-01-26 08:40:37  host: 89.174.81.114

  Jaki dramat ? wg mnie to świetne rozwiązanie moja koleżanka która jest pielęgniarką opowiadała mi jak przychodzą babcie i dziadkowie w wieku 70 lat + i zajmują czas lekarzom tylko dlatego, że rozboli ich głowa, ręka lub brzuch ja sam tego doświadczyłem jak zawieźli mnie kiedyś na SOR z rozbitą głową czekałem na zszycie 5 godzin przez właśnie takie osoby które bez powodu panikują ( powiedział mi to lekarz który zakładał mi szwy )

 • 0

  3. ~2  2016-01-26 08:50:42  host: 8.37.225.122

  Trochę śpisz to pisząc, bo... dziadkowie i babcie i tak nie będą się teleformatować, a stawiać osobiście, a Ty przez internet i tak się sam nie zszyjesz...

 • 2

  4.  2016-01-26 08:51:27

  2 - a jak niby ta telemedycyna zdiagnozuje u takiego panikarza chorobę czy jakiś drobniejszy problem zdrowotny? Lekarz na czacie będzie mniej zajęty niż lekarz w gabinecie?
  To tylko (pod pięknymi słówkami pięknej pani w sztucznych perłach) wyciąganie ręki po kasę! FAQ-i powiada piękna pani... Kiedyś w każdym domu była porządna encyklopedia zdrowia. Teraz każdy ma pełno różnego rodzaju poradników, gdzie nic nie jest tak naprawdę sensownego napisane. Bo są załącznikami do suplementów - na wszystko ;-)
  Wczoraj do mnie jakaś panienka z infolinii "instytutu" jakiegoś dzwoniła... Zapraszała na kompleksowe badania stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia, układu "ruchowego", układu trawiennego... To kompleksowe badanie (którego wyniki jak najbardziej można pokazać lekarzowi i on je uzna) miały się odbywać w... restauracji ;-)
  Co tu mówić? Powiedziałem pani, ze w restauracji to ja co najwyżej mogę przebadać wpływ na moje samopoczucie porządnej porcji golonki albo oceniać górną dawkę alkoholu jaką w danym dniu toleruje mój organizm ;-)

 • 1

  5. ~Mexille  2016-01-26 08:57:29  host: 8.37.225.122

  Problemem jest państwo - system, a telemedic nie rozwiąże problemu. Szpitali brak, personelu brak, a jeśli nawet, to trzeba umiejętnie dzielić pacjentów, a nie żeby 5 godzin czekać z rozwaloną głową. Jest źle, nikomu nie życzę być "szpitalizowanym" i leżeć jak sardynki w korytarzach czy pokojach "adoptowanych" kilka dni, czy tygodni.

 • 2

  6.  2016-01-26 08:58:57

  @4 koleżanka koleżanki ostatnio wpadła w panikę po zrobieniu sobie testu ciazowego... online. Wynik oczywiście pozytywny. Dzisiaj masa ludzi diagnozuje swoje dolegliwości przez Google. W większości przypadków jest to nowotwór wszelkiej maści, co by nie bolało.

 • 0

  7. ~Rusikov  2016-01-26 09:46:27  host: 89.174.81.114

  Trzeba umiejętnie dzielić pacjentów na tych którzy potrzebują natychmiastowej pomocy i na tych którzy mogą poczekać, a taki system mógłby w tym pomóc monitorując np pracę nerek lub serca, mało to przypadków gdzie ludzie z poobcinanymi palcami na cyrkularce dzwoniąc po karetkę są odsyłani z kwitkiem bo aktualnie jadą do jakiejś starszej Pani, a w przypadku gdy nie przyjedzie się karetką nie dostaniesz się na SOR ja sam miałem problem z przyjazdem karetki jak miałem rozcięty łuk brwiowy do kości gdyby nie to, że gość z którym się zderzyłem stracił przytomność musiałbym jechać własnym autem i czekać na pomoc pewnie o wiele dłużej.

 • 0

  8. ~Buldog  2016-01-26 09:54:32  host: dch93.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jakby nie patrzec telemedic to przyszłość. Jednakże w Polsce służba zdrowia jest w tak opłakanym stanie, że trzeba tu podejscia organicznego, od podstaw. Najpierw zbudować silną służbę zdrowia a potem zastanawiać się nad futurystycznymi rozwiązaniami. To tak jakby tubylcom w Afryce postawić bankomat....

 • 0

  10. ~purysta  2016-01-26 10:42:24  host: n28-03-06.opera-mini.net

  kto? co? przyśpiesza? niegramatyczny tytuł artykułu...

 • 0

  11. ~do 10  2016-01-26 10:55:40  host: 31-132-65-154.neanet.pl

  A co tu niegramatycznego? Przyspiesza i przyśpiesza - obie formy poprawne. Tak samo jak przeźroczysty lub przezroczysty.

 • 0

  13. ~  2016-01-26 11:11:51  host: aaks178.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Teraz starsze osoby będą dzwonić do lekarzy i opowiadać o swoich chorobach jak to mają ciężko w życiu siedząc na emeryturze :)

 • 0

  15. ~mmor  2016-01-26 11:27:33  host: 85-222-27-84.dynamic.chello.pl

  Telemedycyna nie ma w Polsce umocowania prawnego, bo lekarz ma osobiście zbadać pacjenta. Opisywanie TK czy MR na odległość też nie jest dobre, wg polskiego prawa przy wykonywaniu takiego badania powinien być lekarz specjalista, później wychodzą takie kwiatki jak brak odpowiedniej sekwencji, która pomoże zróżnicować zmianę albo brak odpowiedniej fazy w TK. Niektóre jednostki zabezpieczają się tak, że skanują brzuch czterokrotnie, żeby lekarz przy opisywaniu nie marudził, że brak fazy - pacjent jest niepotrzebnie dodatkowo napromieniany a dawki w TK j.brzusznej są 100 razy większe niż przy zdjęciu klatki. Telemedycyna to po prostu bylejakość. Czy ktoś z grupy Lux Med podejmie dyskusję?

 • 0

  16. ~pablo  2016-01-26 12:27:16  host: adtr79.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A Orange nie miał kiedyś podobnej oferty i to we współpracy z tą firmą???

 • 0

  18. ~  2016-01-26 13:50:56  host: wimax9-247.telbeskid.com.pl

  "pozwala stale monitorować stan zdrowia pacjentów" nie mam zamiaru brać udział w big braderze.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~wacek | 2018-07-16 18:48:24

@18,19) ty śmieciu!!!!


~frasag | 2018-07-16 18:48:02

18.19 i 20 to miejscowi szczekacze. kundelki do budy. no!


~wacek | 2018-07-16 18:47:00

Nr. 19) też


~wacek | 2018-07-16 18:45:09

Nr.18) to k o n i o b i j


~G | 2018-07-16 18:44:04

Gow.niarz z Nr 17 już usunięty

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet