Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przyspiesza cyfryzacja w administracji publicznej

Przyspiesza cyfryzacja w administracji publicznej

orson_dzi 10 Października 2017 08:50

4 1

ministerstwo finansow

Od 2018 roku mają wejść do obiegu e-paragony, które dla klientów oznaczają koniec problemów ze zgubionym albo nieczytelnym potwierdzeniem zakupów. Dotychczasowe paragony, zgromadzone w jednym miejscu, będzie można przejrzeć na komputerze albo komórce. Ułatwi to kontrolę nad wydatkami i stworzy szerokie pole do popisu dla fintechów tworzących narzędzia i aplikacje do zarządzania finansami. Administracja pracuje nad cyfryzacją kolejnych usług.

W Ministerstwie Finansów trwają intensywne prace nad wprowadzeniem e-paragonów, które mają się pojawić z początkiem przyszłego roku. Resort zawarł już w tej sprawie porozumienie z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), a od 2018 roku sprzedawcy będą musieli zacząć stopniowo wymieniać swoje kasy fiskalne na wersje online (z elektronicznym zapisem kopii). Równolegle resort finansów uruchamia też centralny rejestr, do którego będą trafiać paragony wystawiane w wersji elektronicznej.

Szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Dla konsumentów zastąpienie tradycyjnego wydruku elektroniczną wersją paragonu będzie mieć same korzyści: potwierdzenie w takiej formie nie zgubi się (znikną problemy z nieuwzględnianiem zwrotu towaru przez sklepy, które wymagają okazania paragonu) i nie wyblaknie z czasem.




Dotychczasowe paragony i historię zakupów będzie można podejrzeć na komputerze albo smartfonie, co ułatwi kontrolę nad wydatkami. Dla innowacyjnych start-upów z sektora finansowego to idealny moment, żeby wprowadzić na rynek rozwiązania i aplikacje, które ułatwią zarządzanie budżetem.

Cashless i paperless, czyli mniej gotówki i mniej papieru w obrocie, to dwa trendy, których popularność rośnie nie tylko w Polsce, lecz także w skali globalnej. Pod względem korzystania z płatności bezgotówkowych Polska jest w czołówce Europy, a urzędy i przedsiębiorcy w coraz większym stopniu ograniczają zużycie papieru, kierując się nie tylko ekologią, lecz także względami ekonomicznymi.

Administracja i usługi będą coraz wyraźniej zmierzać w kierunku cyfryzacji. Już w tej chwili prowadzone są pilotażowe programy dotyczące np. eDokumentów, co ma w przyszłości całkowicie wyeliminować konieczność noszenia ze sobą dowodu osobistego albo posiadania dokumentów w formie papierowej. W urzędzie wystarczy telefon komórkowy, żeby autoryzować dostęp do dokumentów zapisanych w centralnym rejestrze administracji.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: e-administracja | cyfryzacja

w sumie: 19
  • 0

    1. ~super  2017-10-10 09:09:45  host: a22-07-02.opera-mini.net

    Moja babcia jest bardzo podniecona. Nie ma tylko smarta i radzi sie jaki model kupić. Jak kupi 1kg cukru i dostanie eparagon, to zawsze będzie mogła go sprawdzić - data i cena napewno będą trwałe.

  • 0

    2.  2017-10-10 09:14:34

    Nie każdy ma komputer i nie każdy chce/potrzebuje go mieć. Musi być możliwość wydruku dla osób tego sobie życzących. Oczywiście głównie chodzi o starsze samotne osoby.

  • 0

    3.  2017-10-10 09:20:50

    Pragmatyk - możliwość wydruku będzie ;-)
    Problem z tym "jednym miejscem" raczej będzie... Co to za miejsce będzie? Dla człowieka płacącego kartą - wydaje się że bank. No ale banków jest kilkadziesiąt... Będą przekazywać w "jedno miejsce " paragony klientów? A dla płacącego gotówką? Raczej pozostaje papierowy paragon. No bo co? Ma dane osobowe podawać w kasie? Jakieś kody? Może po peselu w "jedno miejsce" paragon trafi? Pytanie - na jakiej podstawie sklepik będzie miał prawo identyfikować człowieka?
    Pierwszy Sekretarz widzę mocno ciśnie żeby wiedzieć ile czego ludzie kupują...

  • -1

    4. ~Outlander  2017-10-10 09:28:59  host: user-94-254-245-49.play-internet.pl

    Cyfryzacja w administracji tak przyspieszyła, że niedługo nasza kiełbasa wyprzedzi ichną kiełbasę.

  • -2

    5. ~Emeryt Mońki  2017-10-10 09:32:28  host: ip-31-0-82-154.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja muszę miec papierowy paragon bo inaczej zaczynam robic sie nerwowy.

  • 0

    6.  2017-10-10 09:33:43

    Brakuje tylko ustawy (a może wprowadzić to do konstytucji?) o obowiązku posiadania smartfonu... A jak smartfon, to musi być "czynny" - a więc obowiązek korzystania z usług. A jeśli usługi, to niekoniecznie głosowe, ale - w tym kontekście - teletransmisyjne, a więc dostęp do Internetu.

  • 0

    7. ~  2017-10-10 09:37:40  host: ip-5-172-255-51.free.aero2.net.pl

    Permanentna inwigilacja w praktyce, już nie wystarczy szpiegowanie kartą płatniczą, teraz będzie paragon z rozpiską co i gdzie kupuje za gotówkę. Jakoś w Niemczech króluje gotówka i nikt tam nie przyspiesza do "nowoczesności".

  • 2

    8.  2017-10-10 09:51:06

    @7 Permanentna inwigilacja jest od chwili pojawienie się kart płatniczych i telefonów. To jest tylko uszczegółowienie inwigilacji.

    Śmieszy mnie dyskusja na poziomie MS i IOS cię szpieguje, Andek, Linux jest ok. Tak jasne :)

    Służby specjalne jak będą chciały, to nas prześwietlą. Najlepsze jest to, że nikogo nie będą pytać o zgodę. No i nie sądzę, że będą się przejmować jakimikolwiek prawem i przepisami.

  • 1

    9.  2017-10-10 09:58:06

    matraf - nie widzisz różnicy pomiędzy "jak będą chciały" od posiadania "na tacy" wszystkich danych - kto, co i za ile kupuje i czy mieści się to w jego dochodach deklarowanych do skarbówki?

  • 1

    10.  2017-10-10 10:26:34

    @wlo
    Cyfryzacja postępuje i jest nieunikniona. Jak nie spadnie asteroida 50km+ lub totalna wojna nuklearna, to nic innego tego nie zmieni. To nie jest w rękach jakiejś tam partii. Całe lobby elektroniczne, finansowe, reklamowe, hazardowe i wiele innych będzie przeć ku cyfryzacji. Cyfryzacja popycha też innowacyjność. Ten kto nie idzie z nurtem, tonie.

  • 0

    11.  2017-10-10 10:34:36

    Pragmatyk - nie kwestionuję tego przecież. Ale znam ludzi, którzy nie korzystają z tych wszystkich cudów, a jednak żyją i to czasem lepiej niż ci, którzy nie widzieli prawdziwych pieniędzy na oczy nigdy, papieru nie użyli w innym celu niż w tym, do którego się go używa w kiblu itd., itp. ;-)

  • 0

    12.  2017-10-10 11:06:00

    Widzę, że tylko wlo zrozumiał i wie o co chodzi z tymi paragonami:)
    A wracając do papieru to z roku na rok drukuję w firmie coraz więcej i więcej. Zaczynając od zestawień miesięcznych, kwartalnych, koncesyjnych. Robię od 15 lat ciągle to samo i z roku na rok jest coraz więcej. Koncesjonariusz żąda non stop dokumentów na papierze, które inny urząd wystawia mi na ...papierze. Mogli by to sprawdzić w pięć minut, ale po co?

  • 0

    13.  2017-10-10 11:13:22

    @wlo Oczywiście, że widzę. Pytanie. Czy zwykli ludzie, a jest ich zdecydowana większość, może się przed tym bronić?
    Przeciętny obywatel nie ma szans z systemem. Czy będą zbierać dane oficjalnie(karty, paragony,etc.). Czy zrobią to pod przykrywką walki z wszelakim zagrożeniem państwa. Dostaną to co będą chcieli.
    A tak na marginesie. Jakby służby wzięły takiego "kozaka" z forum na przesłuchanie. To złamali by go 5 minut i wszystko by wyśpiewał.

  • -1

    14. ~  2017-10-10 14:26:30  host: 199.66.88.35

    oby ktos zaczął ogarniac ten bałagan jaki tam mają

    ostatnio usiłuje wyrobić dowód - pomijam taki szczegół, że nie wiem kiedy zmienili poglady na zdjęcia i naglechcą takich en face a nie z półprofilu, ale wypełniłem kwestionatiusz, wysłałem i nic - ani potwierdzenia, ani informacji, że coś jest nie tak

    ponownie wypełniłem i dopiero wtedy nagle pojawiło się potwierdzenia

    na stronie można zgłaszać 'problemy' ale po wypełnieniu pola oczywiście nie wysyła tylko pokazuje że jest jakiś problem i nie mozna wysłac (to próbowałem wielokrotnie)

    w skrzynce epuap mam w 2 miejscach (albo i 3 jak dobrze policzyć) formularz, który mi do szczescia nie jest potrzebny, ale na niem NIE MA numeru - a ten numer musi być podany, jak chce się sprawdzić na jakim etapie jest sprawa

    okazuje się że ten numer jest wysyłany (ale dlaczego???) mailem...

    w miedzyczasie zgłaszam w inym miejscu problem do epuap (tu mozna wysłac) - po paru dniach dostaję enigmatyczną informację że PRZECIEŻ oni pytali się mnie o co mi chodzi i jak im natychmiast nie odpowiem, to sprawę wyrzuca do kosza

    tyle że ja żadnej informacji PRZEDTEM od nich NIE dostałem, nie wiem nawet czego nie rozumieją, bo nie mają w zwyczaju dołączyć MOJEJ informacji (podaja jedynie jakiś nic mi nie mówiacy numer)...

    taki bajzel w panstwie PIS

  • 0

    15.  2017-10-10 18:10:57

    matraf - mi to akurat zwisa. Jestem uczciwym człowiekiem. Płacę należne podatki, nie kombinuję na kosztach. Abonament na Media Narodowe też od zawsze płacę ;-) Nie mam nielegalnego oprogramowania w komputerze. Nie mam ani jednego pliku muzycznego za który bym nie zapłacił. Państwo może mi skoczyć w związku z tym.

    Przypomnę tylko, ze od zawsze byłem zwolennikiem obowiązku rejestracji prepaidów. Nie z jakichś powodów wydziwianych - po prostu - żeby łatwiej idiotę złapać dzwoniącego po pijaku o podłożeniu bomby itp. Nie mam problemu z podawaniem danych w umowach. To jest normalne. Może trudne do zrozumienia dla kogoś kto nie prowadzi firmy... Nie podaję danych jeśli nie muszę - bo niby dlaczego mam byle śmieciowi dane podawać?
    Śmiałem się z tych obrońców prywatności, kiedy ustawa o działaniach antyterrorystycznych wchodziła... Na ulicę co niektóry miał wychodzić... ;-) No - mieli słowo końcowe - na żula sobie kartę zarejestrowali ;-)

  • 0

    16.  2017-10-10 18:54:47

    eParagon ma uszczelnić VAT. Szacują straty na 3% PKB rocznie czyli z 50 miliardów.

  • 0

    17.  2017-10-10 19:34:09

    TomekO - jak niby to ma wpłynąć na polepszenia płatności VAT?

  • 0

    18.  2017-10-10 19:35:17

    A jeśli, to po cholerę znowu pieprzą o końcu problemów ze zgubionym albo nieczytelnym potwierdzeniem zakupów, zamiast mówić o łapaniu bandytów podatkowych?

  • 0

    19.  2017-10-10 19:37:17

    Wszystkim tak bardzo zależy... Tylko kto żąda paragonu albo faktury za naprawę samochodu czy chociaż wymianę opon? To tylko jedna branża. A takich są dziesiątki ;-)

Dodaj swoją opinię