Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przyspiesza cyfryzacja polskich szkół

Przyspiesza cyfryzacja polskich szkół

orson_dzi 19 Marca 2018 09:32

3 1

ogolnopolska siec edukacyjna

W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do końca 2020 roku ponad 30,5 tys. szkół w całej Polsce zostanie podłączonych do szybkiego Internetu o przepustowości minimum 100 Mb/s. Pierwsze dwa tysiące placówek będzie korzystać z niego jeszcze w tym roku. Cyfryzacja polskich szkół nabiera rozpędu również dzięki zakrojonym na szeroką skalę projektom wyposażania ich w najnowszy sprzęt, szkoleniom nauczycieli i lekcjom programowania, na które przeznaczono już blisko 130 mln zł.

Projekt OSE, którego celem jest dostarczenie do wszystkich szkół w Polsce szerokopasmowego Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wchodzi z fazy projektowej w fazę realizacji. W tym roku zamierzamy przyłączyć ponad dwa tysiące szkół do działającej sieci, budowanej na bazie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej. To pierwszy krok do tego, aby z końcem 2020 roku prawie 100% szkół korzystało z bezpłatnego, bezpiecznego Internetu oraz z całej reszty usług, które będą temu towarzyszyć - mówi agencji Newseria Biznes Marek Zagórski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

OSE będzie publiczną siecią telekomunikacyjną, a odpowiedzialny za jej wdrożenie, uruchomienie i utrzymanie jest Państwowy Instytut Badawczy NASK. Zapewni on również system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne dla szkół, przydatne w kształceniu umiejętności cyfrowych. W 2018 roku planowane jest podłączenie do OSE 1,5 tys. lokalizacji, które w sumie dają liczbę 2,3 tys. szkół.

W 2019 roku do sieci dołączy kolejne 12 tys. placówek. NASK ogłosił właśnie przetarg na transmisję danych obejmującą blisko 4,7 tys. lokalizacji budynków oświatowych, czyli 92% szkół z województw lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego oraz podlaskiego.
Według danych MEN obecnie tylko 10% szkół i placówek oświatowych ma dostęp do Internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji. Natomiast 40% jednostek oświatowych korzysta z dostępu do internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Jedna czwarta polskich uczniów nie ma możliwości korzystania z Internetu nawet na lekcjach informatyki.

Resort edukacji podkreśla, że różnice w dostępie do szerokopasmowego Internetu są zauważalne zwłaszcza pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich a tymi w dużych miastach. OSE ma wyrównać szanse edukacyjne - niezależnie od wielkości i położenia miejscowości, w której znajduje się szkoła.

Koszt uruchomienia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej to blisko 320 mln zł, które pochodzą z programu operacyjnego Polska Cyfrowa. Działanie sieci - w tym zakup usług od operatorów telekomunikacyjnych - to wydatek przekraczający 1,3 mld zł. Projekt OSE, dzięki staraniom Ministerstwa Edukacji Narodowej, ma jednak zapewnione finansowanie z budżetu państwa na kolejnych 10 lat (od 2022 roku będzie to kwota ok. 164 mln zł rocznie).

Eksperci podkreślają, że cyfryzacja szkół w Polsce to nie tylko OSE. MEN prowadzi m.in. program "Aktywna tablica", który ma na celu wymianę przestarzałego sprzętu w placówkach oświatowych na nowy. Kosztem blisko 280 mln zł szkoły podstawowe (publiczne i prywatne) zostaną wyposażone m.in. w interaktywne tablice, monitory dotykowe, projektory czy głośniki. Do tej pory wsparcie finansowe otrzymało ponad 5,6 tys. szkół, a do 2019 roku wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne będzie ponad 15,5 tys. szkół zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 6
 • 0

  1.  2018-03-19 10:45:10

  Super jeśli to ma być do prowadzenia lekcji a nie oglądania filmików na youtube przez dzieciaki.

 • 0

  2. ~Gollum  2018-03-19 10:59:56  host: hq.npn.com.pl

  Już się dzieciaki cieszą, będzie jak pograć w gry online... Bo nie oszukujmy się - większość lekcji tzw. "informatyki" to właśnie granie, oglądanie video albo media społecznościowe.

 • 0

  3.  2018-03-19 11:24:43

  W jakim celu jest wymagany tak szybki internet?

 • 0

  4. ~nikt  2018-03-19 12:13:07  host: tb3-183.telbeskid.pl

  1,2 @ Dzieci a nie dzieciaki

 • 0

  5. ~~  2018-03-19 12:28:25  host: dfd243.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tylko po co taki net? Do grania w gry?

 • 0

  6. ~Dario  2018-03-19 14:55:21  host: 188.146.229.89.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  To nie tylko dla szkól bedzie internet ale tez beda likwidowane białe plamy....Wiec i kowalski tez skorzysta.... Odsyłam po szczegóły do II konkursu POPC...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-73-22.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Który producent jako pierwszy wprowadzi do sprzedaży zginane smartfony?

LG też ma swój zginany wyświetlacz OLED

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet