Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przyjaciel ważniejszy od smartfonu

Przyjaciel ważniejszy od smartfonu

msnet 12 Lutego 2018 17:15

1 1

addictedtoyou

Wielu z nas dla smartfonu zrezygnuje z telewizji i słodyczy, jednak schodzi on na dalszy plan, gdy stawką są bezpośrednie relacje z bliskimi.

Smartfony to obecnie ważna i nieodłączna część naszego życia, o czym świadczy fakt, że wielu z nas nie rozstaje się ze swoim urządzeniem mobilnym nawet podczas snu. Druga część wykonanego na zlecenie Huaweia badania Smart(fonowe) relacje pokazuje, że aż 67% badanych jest gotowych zrezygnować z telewizji, jeśli jej oglądanie miałoby oznaczać rozstanie ze smartfonem, a 72% respondentów zadeklarowało, że zrezygnuje z jedzenia słodyczy przez miesiąc, jeśli mieliby wybierać między nimi a telefonem.

Jak się jednak okazało, stosunek do smartfonów zmienia się, gdy chodzi o podtrzymywanie prawdziwych relacji z ludźmi. 77% badanych stwierdziło, że wołałoby przestać korzystać ze smartfonu, niż zrezygnować z intymnych relacji z partnerem na pół roku. Badanie pokazało też, że potrafimy przedłożyć relacje z przyjaciółmi i dziećmi nad telefon. Aż 81% zrezygnuje ze smartfonu dla wyjścia z przyjaciółmi, a 89% poświęci go dla zabawy z dzieckiem (pytanie dotyczyło rodziców dzieci do lat 12).
Niektórzy uważają, że korzystanie ze smartfonu zabija relacje między ludźmi szybciej niż trwa wyjęcie go z kieszeni. Jednak urządzenia mobilne mogą mieć pozytywny wpływ na związki - pozwalają nam na częsty, nierzadko intymny kontakt z partnerem. Sondaż przeprowadzony na zlecenie Huawei pokazuje, że jesteśmy uzależnieni nie od urządzeń, ale od osób, z którymi możemy być blisko dzięki ich pośrednictwu - powiedział Tomasz Sobierajski, socjolog.

Narzekanie na to, że ludzie używają smartfonów, uważam za gnuśne i zbędne. Warto się zastanowić, dlaczego smartfony tak szybko przyjęły się pod niemalże każdą szerokością geograficzną. Moim zdaniem dlatego, że stworzyli je ludzie dla ludzi, i zrobili to po to, żeby ułatwić nam życie, pracę, wesprzeć relacje. Zadaniem dla socjologów i humanistów jest edukowanie ludzi, jak mądrze można korzystać z technologii. Jak robić to, żeby nie krzywdzić nikogo oraz nie zaburzać naturalnych procesów społecznych i komunikacyjnych.

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia

Źródło tekstu: Huawei     

Dodaj do:

Tagi: smartfony | huawei

w sumie: 9
 • -1

  1. ~Kozi bobek  2018-02-12 17:22:35  host: a19-03-08.opera-mini.net

  Eeetam ważniejszy.
  A jak przyjaciel pójdzie na wódke? - to szukaj wiatru w polu, a smartfon jest zawsze pod ręką

 • 0

  2. ~CaIm7 to złodziej  2018-02-12 17:25:40  host: user-94-254-179-72.play-internet.pl

  Jak smartfony się stały czym bardziej szybkie, tym bardziej nierozłączne.

 • 0

  4. ~CaIIm7 007  2018-02-12 17:25:49  host: a19-07-06.opera-mini.net

  Coś mi tu w tych (takich) wynikach nie pasuje ... wolą przyjaciół a nie smartfona?
  A co do pół roku z seksem, a bez smarta - ciekawe kto tyle wytrzyma
  :-D

 • 0

  5. ~  2018-02-12 18:10:12  host: user-94-254-130-22.play-internet.pl

  Prawda jest taka - ile dziś są warte relacje z ludźmi/bliskimi/przyjaciółmi? Jak mają interes albo chcą wychlać to oczywiście - wtedy nagle starzy znajomi zaczynają przypominać sobie twój nr telefonu którego od dłuższego czasu nie znali, telefon zaczyna dzwonić i ogólnie nagle jesteś w centrum zainteresowania. Jak nie ma problemu to mógłbyś dla nich w ogóle nie istnieć, za to TV, hobby, komputer, smartfon, FB jak najbardziej.

  Tyle są warte dzisiejsze relacje z ludźmi. Oczywiście nie zawsze ale niestety w większości.

 • 0

  6. ~CaIIm7 007  2018-02-12 18:57:10  host: a23-06-08.opera-mini.net

  5). No właśnie.
  Twórca tego newsa albo się pomylił z tym optymizmem, albo specjalnie dane poprzestawiał aby czasem jakiegoś alarmu w mediach nie wzbudzać.

 • -1

  7. ~dziwne  2018-02-12 23:56:39  host: host-89-230-202-107.dynamic.mm.pl

  a ja dostrzegam raczej negatywy tego panoszenia się tych smartfonów w miastach, każdy młody niemal bez przerwy coś tam w nich gmera, nie wiem jaką metodą były prowadzone te badania, ale jeśli to była ankieta to nic to nie zmieni, to wymaga dużej obserwacji na jakiejś eksperymentalnej grupie, na zasadzie ukrytej kamery( za ich zgodą oczywiście), prawda jest taka, że te urządzenia spłycają kontakt poprzez możliwość szybkiego odpisania + wspieranie się emotikonami, rozleniwiają zaangażowanie w inne czynności społeczne, powodują zmęczenie od nadmiaru użytkowania. Mnie się to wszystko nie podoba, były normalne telefony komórkowe, to można było napisać sms-a, zadzwonić i to wystarczyło, a internet zostawał w domu i miejscu pracy, ale nie bo przecież mikro komputer w postaci smartfona musi być z nami zawsze i wszędzie, niesamowita wolność naprawdę...

 • 0

  8. ~Gutek  2018-02-13 05:48:51  host: ip-31-0-84-155.dynamic.gprs.plus.pl

  Takie tam głupawe ankiety, oddychanie ważniejsze od jedzenia, nauka ważniejsza od pracy, mieszkanie ważniejsze od oszczędności, można wymyślać w nieskończoność.

 • 0

  9.  2018-02-13 09:40:15

  Wyniki tych badań to oczywista oczywistość. Przyjaciół mam tych samych od 40 lat i w każdej sytuacji możemy na sobie polegać. Dlaczegóż mieli by być oni dla mnie mniej ważni niż jakiś gadżet, który dzisiaj jest a jutro go nie będzie? Jeśli ktoś woli smartfon, lub jakiekolwiek inne urządzenie od przyjaciół, to oznacza, że tak naprawdę to przyjaciół on nie ma, a nazywa tak przypadkowe osoby, które dla niego nic nie znaczą.

 • 0

  10.  2018-02-13 11:14:14

  Takie wyniki badań to nic zaskakującego. Ale przynajmniej potwierdzili, że prawdziwe relacje jeszcze się dla nas liczą.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-87-62.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet