Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przybędzie miast z bezpłatnym Internetem

Przybędzie miast z bezpłatnym Internetem

sirmark 3 Września 2008 14:26

0 0

Polskie miasta, jedne za drugimi, zaczynają doceniać idee bezpłatnego internetu. Już niedługo darmowy dostęp otrzymają mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Katowic - pisze Dziennik.

Pierwsze dzielnice Warszawy darmowy internet otrzymają już za kilka miesięcy, a do końca 2010 r. bezpłatną siecią pokryte zostanie całe miasto. Za wszystko zapłaci samorząd.W całym kraju miejsc z bezprzewodowym dostępem do darmowego internetu jest niemal 1,7 tys. W Rzeszowie udało się pokryć sygnałem ponad połowę powierzchni miasta, w Krakowie jest on dostępny na Rynku Głównym, zaś w Poznaniu rozstawione w centrum nadajniki zapewniają szybką łączność na całym Starym Mieście. Władze Poznania nie zamierzają na tym poprzestać. Prace nad szacowaniem wdrożenia systemu w pozostałych dzielnicach dobiegają powoli końca. Do pokrycia całego miasta bezprzewodowym internetem przymierza się również Gdańsk.




Koszty przedsięwzięcia, które wynoszą 3-4 mln nie są wielkim problemem, tym bardziej że można skorzystać z funduszy unijnych. Aby jednak nie podpaść UOKiK i Komisji Europejskiej, z powodu nieuczciwej konkurencji i niedozwolonej pomocy państwowej (w stosunku do dostawców komercyjnych), oferta bezpłatnego internetu posiada mniejszą przepustowość i działa w ograniczonym zakresie.

Użytkownicy nie mogą np. ściągać filmów, muzyki i przeglądać niektórych stron. Dostają za to możliwość korzystania z poczty, komunikatorów oraz serwisów informacyjnych.

Źródło tekstu: Dziennik     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2008-09-03 14:32:47

    Niewazne ze filmow nie mozna sciagac. Wazne ze do podstawowych celow w zupelnosci wystarczy.

  • 0

    2. ~zibi  2008-09-03 14:48:18  host: 203-moc-3.acn.waw.pl

    Wykształciuchy dziwnie pojmują pojęcie przepaści cywilizacyjnej. Nie ma pieniędzy żeby uczciwie płacić dobrym nauczycielom. Nie ma pieniędzy na leczenie chorych na raka i inne "kosztowne choroby". Co więcej wykształciuchowe władze warszawy od dwóch lat blokują budowę szpitala południowego. Ale na tzw. darmowy internet są. Darmowy czyli z naszych podatków. Bo unijne fundusze to też nasze podatki.

  • 0

    3. ~tg  2008-09-03 14:51:28  host: acre76.neoplus.adsl.tpnet.pl

    filmy mozna sciagac ;-)

  • 0

    4. ~AB  2008-09-03 15:02:29  host: amanda.radom.net

    Czy to oznacza, że będą dostawać informacje ocenzurowane?

  • 0

    5. ~GFM  2008-09-03 15:07:47  host: fhg58.internetdsl.tpnet.pl

    A w mojej przyszlej WSI bedzie WiFi :D Niby wies ale z netem :D

  • 0

    6. ~  2008-09-03 15:37:14  host: f142-121.opera-mini.net

    "Nie będzie można oglądać niektórych stron" Jakich? XxX?! W takim razie ja w to nie wchodzę!

  • 0

    7. ~Bob  2008-09-03 16:25:02  host: dyd127.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawe, czy można w takiej sieci uruchomić VoIPa na E51? Planuję wyjazd zagraniczny i o płaceniu za roaming myślę na samym końcu...

  • 0

    8. ~Nikt  2008-09-03 16:27:19  host: 23-86.89-161.tel.tkb.net.pl

    Bo w Waw to nauczyciel dodatków dostaje po 2k a płaca to 1,6k zł razem ze 3k :D. Wiec i na internet jest...

  • 0

    9. ~Volcik6  2008-09-03 16:30:02  host: duu138.internetdsl.tpnet.pl

    Ale dlaczego tylko w durzych miajtach?

  • 0

    10. ~nestor  2008-09-03 16:32:12  host: 77-253-22-176.adsl.inetia.pl

    Jest mały błąd w informacji. Nadajniki są na Starym rynku i w kilku innych punktach (np. koło urzędu), a nie w całej dzielnicy "Stare Miasto".

  • 0

    11. ~  2008-09-03 16:49:40  host: f142-059.opera-mini.net

    Yes yes yes ! Będzie darmowy necik

  • 0

    12. ~SzalonyProsiak  2008-09-03 17:31:07  host: mail14.anonymouse.org

    Jeśli bezpłatny, to dla wszystkich. Oczywiście cwaniaki będą ssać warez na potęgę, a co ubożsi czekać na zwolnienie slota... ehhh, życie

  • 0

    13. ~:))  2008-09-03 17:51:35  host: chello089076161248.chello.pl

    na zachodzie (przynajmniej w wielu miejscach) coś takiego istnieje od dawien dawna - i nigdy nie stanowiło konkurencji dla 'płatnego' dostępu - ale dla wielu jest to ciekawa opcja - w Toronto zaczynano dla przykładu już gdy dostęp był przez modem via telefon (tam dodatkowo nie płaci się za telefon), był to internet wolniejszy, ale pozwalał na dostęp tym, którzy z różnych powodów nie chcieli płacić za stałe łącze

  • 0

    14. ~ttt  2008-09-03 17:54:36  host: ip-94-42-22-234.multimo.gtsenergis.pl

    #zibi. Przy poprzednich ekipach było dokładnie tak samo więc nie wiem, dlaczego akurat zwalasz to na bark aktualnie rządzących. To po pierwsze. A po drugie to władze samorządowe decydują o tym, a więc ludzie wybrani przez mieszkańców miast. Liczy się populizm - dają "darmowy" internet. Nieważne, że będzie działał tylko na rynku, albo że będzie to tylko internet do poczty i stron WWW z bardzo małą prędkością. Nieważne, że te pieniądze mogliby przeznaczyć na drogi, chodniki, szpitale, pomoc dla osób biednych. To wszystko jest nieważne. Najważniejsze to to, że przy okazji najbliższych wyborów będą mogli się chwalić, że zapewnili darmowy dostęp do Internetu. Niech żyje populizm.

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2008-09-03 19:24:49  host: 86-59-n1.aster.pl

    zibi, ttt: płaci pan, płacę ja, płaci społeczeństwo.

  • 0

    16.  2008-09-03 19:27:51

    Przecież na warszawskim Bemowie już od kilku ładnych miesięcy bezpłatny internet jest już dostępny. Mój koleżka korzysta z tego bo mieszka na Bemowie. Więc co jest grane? Korzystał nielegalnie? Czy nieoficjalnie? Jak u mnie będzie działać to się piszę na to. Strony XXX mnie nie interesują, filmów nie ciągnę. Więc się sprawdzi i ewentualnie skorzysta.

  • 0

    17. ~RaideR  2008-09-04 10:30:33  host: 213.25.189.50

    heh, fajne tłumaczenie dla ograniczeń w pobieraniu i szybkości - "Aby jednak nie podpaść UOKiK i Komisji Europejskiej" :D po co nam ta Unia jak nie dają zrobić internetu za darmo? :D

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2008-09-04 11:06:04  host: 212.160.172.70

    RaideR: dofinansowanie ze środków publicznych (i unijnych).

  • 0

    19. ~nick  2008-09-04 23:10:02  host: bzs25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To jak jest w końcu bo ostatni akapit zaprzecza samemu sobie. Natomiast prawda jest taka że swobodny dostep do sygnału jest po to by móc łatwo inwigilować społeczeństwo.

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2008-09-05 19:35:46  host: 86-59-n1.aster.pl

    W gazecie Dziennik: Mamy już przyznaną przez Urząd Kontroli Energetyki częstotliwość- mówi o WiMAX Dyr.Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa. Wreszcie UKE i URE nie są potrzebne...

Dodaj swoją opinię