Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przetarg na częstotliwości z pasma 1800 MHz rozpoczęty

Przetarg na częstotliwości z pasma 1800 MHz rozpoczęty

Q! 20 Sierpnia 2012 12:36

0 0

Prezes UKE ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego na pięć rezerwacji częstotliwości z pasma 1800 MHz.

Na przetarg wystawiono pięć rezerwacji częstotliwości z zakresu 1729,9 - 1754,9 MHz oraz 1824,9 - 1849,9 MHz. Zostały one przeznaczone do świadczenia mobilnych usług telekomunikacyjnych na obszarze całego kraju.

Kryteriami, które będą decydowały o rozstrzygnięciu przetargu, są:
wysokość kwoty zadeklarowanej przez uczestnika przetargu,
zachowanie warunków konkurencji przez uczestnika przetargu,
wiarygodność finansowa uczestnika przetargu.




Najistotniejszym kryterium oceny ofert w niniejszym przetargu będzie kryterium zachowania warunków konkurencji.

Każda z pięciu dostępnych rezerwacji będzie przyznana zwycięzcom postępowania przetargowego na okres do 31. grudnia 2027 roku. Częstotliwości objęte przetargiem są przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej i mogą być wykorzystane m.in. do świadczenia mobilnych usług transmisji danych i szybkiego Internetu.

Zainteresowane podmioty mogą złożyć jedną, dwie lub maksymalnie trzy oferty. Każda oferta będzie traktowana niezależnie. Oferty składać można do dnia 22. października 2012 roku.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 38
  • 0

    20.  2012-08-20 17:56:49

    A po co miałby startować Aero2 i Mobyland, skoro dostaną mniej punktów niż Polkomtel? Bo obciążeni zostaną tak samo za posiadane częstotliwości (jako grupa), a kryterium inwestycyjne ich dobije?

  • 0

    21. ~  2012-08-20 18:02:37  host: 31.41.144.41

    @20. Akurat racja. W takim razie te 100mln to pozostałość z poprzedniej wersji dokumentacji, gdzie zakładano dodatkowe punkty za przekroczenie tego progu. Teraz dołożono dwa kolejne i w sumie jest to bardziej sprawiedliwe.

  • 0

    22.  2012-08-20 18:07:40

    21: albo próg stworzony pod Emitel... Nie wiem ile oni zainwestowali ostatnio.

  • 0

    23. ~  2012-08-20 18:38:54  host: gw4.pmrcorporate.com

    Z danych UKE wynika, że operatorzy komórkowi zainwestowali w Polsce w latach 2008-2010 w sumie ok. 11 mld zł. Natomiast inwestycje P4 w okresie 2009-2011 wyniosły szacunkowo ok. 1,4 mld zł.

  • 0

    24.  2012-08-20 18:50:16

    23: pytanie za 10 punktów brzmi - jak to jest uwidocznione w księgach P4: czy jako czynsz, czy jako majątek operatora. Trzeba by zajrzeć do KRS-u...

  • 0

    25. ~alejajca  2012-08-20 18:51:19  host: 87-205-161-169.adsl.inetia.pl

    @22 Nie pod Emitel. Gdzie jest napisane, że chodzi o inwestycje w Polsce lub choćby w Europie? A wiesz jak wiele w takiej Nigerii można "wykazać", że się zainwestowało? Zer na kartce nie zmieścisz :-) A arabskich inwestorów do dziś zdaje się że szukają....

  • 0

    26. ~M  2012-08-20 18:56:18  host: 87-207-162-14.dynamic.chello.pl

    @3 paczki MHz to może są takie dla LTE, ale sensowne są tylko trzy: 10, 15 i 20 MHz. Np. w 10 MHz max prędkość będzie 50 Mb/s. Do tego jeszcze dochodzi kwestia czy to będzie TDD czy FDD. Patrząc na zakres pasma pewnie będzie FDD. Dużo ciekawych rzeczy o LTE można poczytać na: www.qualcomm.com

  • 0

    27. ~M  2012-08-20 18:58:19  host: 87-207-162-14.dynamic.chello.pl

    Trochę źle napisałem. Z wymienionych sensowne są trzy. Ogólnie jakby było np. 30 MHz to jeszcze lepiej, ale gdzie tyle dostać...?

  • 0

    28. ~alejajca  2012-08-20 18:58:48  host: 87-205-161-169.adsl.inetia.pl

    No i Mucha też dziś przywalił: skoro właściciele P4 chcą wyjść z inwestycji to tak będzie taniej i tylko niech pomarańczowi to kupią przez jakiś fundusz. Ale trza być wczorajszym by nie dostrzec blefu. Nie jest nudno. Jest jajcarsko jak za grajbosia.

  • 0

    29. ~alejajca  2012-08-20 19:04:30  host: 87-205-161-169.adsl.inetia.pl

    @26 i 27 Mr S. ma 30 MHz. Różowi i pomarańczowi jak kupią w sumie 10 to też będą mieli. Ale wtedy glut nawet z 15 schodzi w niszę. Te 50 to tak z całego pasma w sektorze dla jednego użyszkodnika dasz?

  • 0

    30. ~  2012-08-20 19:12:48  host: user-46-112-97-74.play-internet.pl

    No trzeba przyznać bez bicia, że na te kryteria najbardziej odpowiada PTC z PTK, które w sumie współdziałają o udział w pasmach. Jeśli połączą ich kapitał jako jeden z kryteriów to wygraną mają w kieszeni a projekt NetworkS! to by dopiero stworzył konkurencję ;)

  • 0

    31. ~daniel  2012-08-20 19:58:11  host: cmy249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jesli fioletowi wzieliby powyzej 10 MHz to w oczywisty sposob godzi w cala reszte (no moze poza Polkomtelem) i wtedy bajki o konkurencyjnosci mozemy sobie dalej opowiadac

  • 0

    32. ~M  2012-08-20 20:17:09  host: 87-207-162-14.dynamic.chello.pl

    @29, jak z całego pasma 50 MHz dla użytkownika? To nigdy tak nie działa. Sam pewnie wiesz, że mimo napisów o 100 Mb/s realnie to połowa, czasem 2/3. Wszystko przecież zależy od wielu czynników (obciążenie, rodzaj dosyłu do stacji, etc.), ale tłumaczyć tobie pewnie nie muszę bo widzę, że się orientujesz w temacie. ;)

  • 0

    33.  2012-08-20 21:12:29

    Tylko po co komu teoretyczne 100 czy nawet 50 Mb/s w internecie mobilnym? Tu spokojnie starczają prędkości na poziomie 5-10 Mb/s. Grunt żeby to było stabilne, niekoniecznie super szybkie. Ja wolałbym żeby tak się marketingowo nikt nie pchał z tym superszybkim LTE, tylko dał wolniejsze łącza z większymi limitami (chociażby w nocy).

  • 0

    34. ~M  2012-08-20 21:42:00  host: 87-207-162-14.dynamic.chello.pl

    @33, mam w domu UPC 25 i wierz mi, że przy VoD czy HD YT jest to wykorzystywane. No stabilność poza konkurencją (czyt. mobilnym). Jeśli P4 wprowadzi LTE to pewnie nie będzie jakieś do 10 Mb/s i faktycznie będzie w tych okolicach działać jak ma to miejsce w HSPA+. Teoretycznie można do 21 Mb/s, ale ucięte w zależności od umowy.

  • 0

    35.  2012-08-20 23:55:01

    @34. Też mam w tej chwili UPC 25 Mb/s, wcześniej miałem 10 Mb/s i stwierdzam, że większej różnicy nie widzę. Większość serwerów z multimediami jest przeciążona i nie widać zauważalnych dużych różnic. Optymalna prędkość łącza to 10-15 Mb/s. więcej mało kto jest w stanie efektywnie wykorzystać. Nawet modemy i karty sieciowe z paroletnim stażem nie są przystosowane do 100 Mb/s. Także kto się zna potraktuje to tylko jako chwyt marketingowy, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

  • 0

    36. ~  2012-08-21 16:43:04  host: gw4.pmrcorporate.com

    @24 Witku, bilans jaki mam przed sobą w tym momencie dotyczy lat 2008-2009. Wynika z niego, że w 2009 r. wartość rzeczowych aktywów trwałych operatora (majątek, bez wartości niematerialnych i prawnych i aktywów obrotowych) wzrosła o ok. 200 mln zł - z tego środki trwałe w budowie (wliczając zaliczki) zwiększyły się rok do roku o ponad 125 mln zł.

  • 0

    37.  2012-08-21 16:46:59

    36: a ja już dowiedziałem się swoimi kanałami, że ta duża bańka powinna zostać przekroczona w wypadku P4. ;-) Jak sobie potwierdzę w drugim źródle, to będę pewniejszy co do konstrukcji formuł w Excelu. ;-)

  • 0

    38. ~  2012-08-21 16:54:36  host: ip-151-248-33-13.free.aero2.net.pl

    @37. No to w takim wypadku ze 150 mln Orange/T-Mobile przeciw 100 mln Play zrobi się 200 mln.

  • 0

    39. ~M  2012-08-22 04:46:08  host: 87-207-162-14.dynamic.chello.pl

    @35, pewnie, że 10-15 wystarcza do komfortowego korzystania z sieci. Tylko, że u mnie w domu nie jest jeden komputer więc realnie wychodzi mi koło 10 Mb/s na komputer.

Dodaj swoją opinię