Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przeniesienie numeru w jeden dzień

Przeniesienie numeru w jeden dzień

LuiN 11 Września 2008 08:23

0 0
Resort infrastruktury chce skrócić do zaledwie jednego dnia okres przenoszenia numeru między operatorami komórkowymi, a do siedmiu dni w przypadku sieci stacjonarnych - pisze Gazeta Prawna. Projekt, do którego dotarła Gazeta Prawna, zakłada, że czas potrzebny na przeniesienie numeru w sieci stacjonarnej może na życzenie abonenta zostać skrócony do siedmiu dni, a w sieci komórkowej do jednego.

W projekcie resort proponuje, by przeniesienie numeru było także możliwe w przypadku klientów, których obowiązuje umowa terminowa. Jednak wówczas będą oni płacili dodatkowe opłaty związane z wcześniejszym rozwiązaniem dotychczasowej umowy.

W projekcie zapisano, że w czasie przenoszenia numeru w sieci komórkowej przerwa w świadczeniu usług nie może być dłuższa niż trzy godziny, a sama operacja powinna odbyć się między 0.00 a 3.00 w nocy. Wydłużenie przerwy w świadczeniu usług możliwe jest tylko za zgodą klienta.

Według aktualnych regulaminów operatorów komórkowych przeniesienie numeru trwa do siedmiu dni - i to w przypadku ofert na kartę. W abonamentach okres ten w praktyce wynosi od 30 do ponad 60 dni.


Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~mirekb  2008-09-11 08:55:41  host: apn-77-114-194-207.gprs.plus.pl

    juz widze stanowisko opów..podejrzewam ze realnie to będzie 2 moze 3 dni(robocze).tyle mozna przezyc i na tym sie zapewne w praktyce skonczy.w sieciach stacjonarnych te 7 dni byloby dobre choc na 5 dniach(roboczych) to stanie.sprawdze jak bedzie taka opcja,jednak 50-61 dla nr abo zas 40pln dla prepaid mogloby byc..wiem,wiem pobożne zyczenia

  • 0

    9.  2008-09-11 09:43:46

    ta już to widzę. jak ktoś spadał z choinki to się chyba zdrowo potłukł. koncepcja fajna, ale odległa w czasie.

  • 0

    10.  2008-09-11 09:47:28

    A dlaczego prepaid małby być taniej przenoszony? Mniej tam jest pracy czy co?

  • 0

    11. ~  2008-09-11 09:51:03  host: f142-059.opera-mini.net

    Dobrze by bylo zmniejszyc oplate za przeniesieniu bo niektorzy karza sobie placic 120 zl

  • 0

    12. ~  2008-09-11 09:51:05  host: public-gprs34299.centertel.pl

    przeniosłem numer z tak taka do play na abo i trwało to 3 dni. także może i w jeden dzień się uda.

  • 0

    13. ~mario  2008-09-11 10:06:40  host: 196-41.is.net.pl

    Tak naprawde nie wiem,w czym jest problem,ze trwa to az tyle.A mozna szybko,wiem to z wlasnego doswiadczenia. Przeniesienie nr(na karte)w Irl.z Meteora do o2 trwalo 5godz,co wydawalo mi sie i tak dlugo,bo zapewniano mnie ,ze potrwa 2godz.I nie o polnocy jak proponuje sie, tylko od ok.poludnia

  • 0

    14.  2008-09-11 10:28:28

    10, piotrM - kwestia 30-dniowego okresu wypowiedzenia umowy, gdzie regulaminowe 30 dni to jeden pełny okres rozliczeniowy. Przeniesienie numeru działa obecnie na tych samych zasadach co standardowe rozwiązanie umowy - stąd przeciąga się to w czasie. Rozwiązaniem idealnym byłoby gdyby to poprzedni operator zmieniał dotychczasowy numer na tymczasowy (do ukończenia umowy), a numer przenoszony od razu trafiał do operatora przejmującego.

  • 0

    15.  2008-09-11 10:57:19

    no tak przeniesienie to jeszcze dłuższy okres , 1 dzień to odległa przyszłość , mi osobiście udało się przenieść numer w 3 dni , a abonamentówki to niestety dłuższy czas ..... ale takie polskie realia , fajnie by było prznosić numery w 1 dzień , jestem zdecydowanie za

  • 0

    16.  2008-09-11 11:02:32

    Nie wiem skad wzieli te terminy?? 30 dniowy okres wypowiedzenia u poprzedniego operatora i po zakonczeniu tego okresu odrazu nr jest w innej sieci. A gdyby bylo w jeden dzien to jak bylyby rozliczane faktury z obecnym opem? Zaplacilo sie przykladowo 50zl ab a zrezygnowalo w pierwszym tygodniu. Powiem tak wielki galimatias bylby.

  • 0

    17. ~aga  2008-09-11 11:10:12  host: beh176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a da sie przenieś numer z karty z plusa do innej siec np. era???może ktoś się zna....

  • 0

    18. ~J  2008-09-11 11:22:44  host: yk170.internetdsl.tpnet.pl

    Jeżeli chodziłoby o poprawienie systemu windykacji, to od chwili ogłoszenia przetargu do instalacji systemu komputerowego i poprawienia oprogramowania upłynęłoby raptem od 30 do 32 minut. Podobnie było przy tłumaczeniu, że nie ma na razie możliwości technicznych do wprowadzenia rozliczania sekundowego. Długo rąbali całe minuty, tak jak ma to miejsce w roamingu i połączeniach międzynarodowych.

  • 0

    19. ~kjtos  2008-09-11 11:48:38  host: 195.182.20.130

    *17 Pewnie, że się da! Bez problemów idź do ery wszystko załatwią!

  • 0

    20. ~get  2008-09-11 12:06:59  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    mogę powiedzieć tylko tyle: W KOŃCU !!! choć i tak uważam że to powinno być 15 minut jak w Irlandii :] ale niech będzie jeden dzień...

  • 0

    21.  2008-09-11 12:24:25

    @17 oczywiście, że się da - poczytaj sobie na forum... a co do czasu przenoszenia stacjonarnego - w zeszłym roku przenosiłem tp->netia i pomijając okres wypowiedzenia (który notabene wydłużył się do 2 miesięcy, bo w międzyczasie był luty, ale to już inna bajka) bez telefonu byłem od 8 rano (netu - od południa) do 20 - tylko dlatego, że z monterami netii umówiłem się, żeby przyszli do mnie na koniec dnia

  • 0

    22. ~disney  2008-09-11 12:30:25  host: 87-198-60-72.ptr.magnet.ie

    ...dla przykaldu podam tylko ze w Irlandii przenosilem numer kilka razy, niby maja na to 2 h ale nr aktywny byl w nowym telefonie po ok 10-15 min po wyjsciu z salonu. I to za free.

  • 0

    23. ~kumaty  2008-09-11 15:33:36  host: aia180.neoplus.adsl.tpnet.pl

    niektorzy tu robia afere "a co z okresem wypowiedzenia?". Nic, bo to ogollnie przyjeta na swiecie praktyka, ze jesli chcesz ROZWIAZAC umowe ze skutkiem natychmiastowym - bardzo prosze, tylko MUSISZ zaplacic za okres wypowiedzenia. I chyba nikt nie powie, ze takie rozwiazanie przeczy czemukolwiek, a w szczegolnosci maksymie pacta sunt servanda.

  • 0

    24.  2008-09-11 19:10:41

    do MArio-pamietaj że Polska to Polska jeśli chodzi o wszystko ,tym bardziej o fony.

  • 0

    25. ~mario  2008-09-11 19:57:55  host: 76-37.idc.net.pl

    do24- nie narzekaj na PL,to piekny kraj-jedzenie,pogoda no i polaczenia tansze niz w Irl,tylko fony drozsze.Chociaz za 20e doladowania miesieczne polaczenia do sieci za darmo robi wrazenie.pzdr

  • 0

    26. ~nick  2008-09-12 22:26:54  host: cai230.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie ma ani słowa o tym żeby dowalic operatorom siermieżne kary za każdy dzień spóźnienia. Wtedy przenosic będą w kilka minut.

  • 0

    27. ~ukenamuniu  2008-09-14 13:40:35  host: 86-59-n1.aster.pl

    Jeden dzień i siedem dla NP, wpisane do projektu rozporządzenia ws uprawnień abonentów, mogą być realne w przypadku wykonywania przez CBD UKE nie tylko funkcji lokalizacyjnych ale i procesowych dla przenośności numerów. W projekcie innego rozporządzenia ws wymagań dla CBD wpisano, że baza ta ma określać standardy (?) NP. Jednak jest to przekroczenie delegacji (zakresu) rozporządzenia wynikającej z wprowadzonej już zmiany PT związanej z numerem "112". By nie było przekroczenia - konieczna jest zmiana PT w zakresie projektowanego art 71 dającego UKE możliwość prowadzenia NP w CBD. Reasumując: bez zmiany art 71 nie ma funkcji NP w bazie UKE i terminy dla NP chyba nierealne. Kolejność prac legislacyjnych: ustawa a potem rozporządzenia.

Dodaj swoją opinię