Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przejęcie działu urządzeń i usług Nokii w liczbach

Przejęcie działu urządzeń i usług Nokii w liczbach

LuiN 3 Września 2013 11:12

4 3

Łącznie 7,2 mld dolarów zapłaci Microsoft z tytułu przejęcia działów urządzeń i usług Nokii. Co tak naprawdę zyskuje amerykański lider na rynku komputerowych systemów operacyjnych?



Ponad 5 mld dolarów z kwoty 7,2 mld dolarów stanowi dział urządzeń mobilnych Nokii. Pozostałe 2,18 mld dolarów to opłata za dziesięcioletnią licencję na korzystanie z dóbr intelektualnych firmy. Chodzi o ponad 8,5 tys. patentów, którymi dysponuje Nokia w zakresie designu i około 30 tys. patentów z zakresu rozmaitych narzędzi i aplikacji.

Częścią transakcji jest również transfer do struktur Microsoftu około 32 tys. pracowników Nokii - 18,3 tys. z nich jest bezpośrednio zaangażowanych w produkcję urządzeń. Co ciekawe, w Nokii wciąż pozostanie po zamknięciu transakcji 56 tys. pracowników.




W II kwartale Nokia sprzedała 8,7 mln sztuk smartfonów z Windows Phone, co stanowiło 3,7% globalnej sprzedaży tego typu urządzeń. Sprzedaż Nokii stanowi 81,6% całkowitej sprzedaży urządzeń z Windows Phone. Mobilny system Microsoftu do tej pory pokonał barierę dziesięcioprocentowego udziału na dziewięciu rynkach, pokonując jednocześnie BlackBerry OS na 34 rynkach.

Marża brutto ze sprzedaży smartfonów Nokii z Windows Phone wynosi obecnie mniej niż 10 dolarów. Po finalizacji transakcji Microsoft liczy na marżę brutto w wysokości ponad 40 dolarów.

I jeszcze trochę historii. W 2007 roku Nokia miała 49,4% rynku smartfonów. Jesienią 2012 roku było to już zaledwie 4,3%.

Zobacz: Microsoft przejmie dział urządzeń i usług Nokii

Źródło tekstu: allthingsd     

Dodaj do:

Tagi: microsoft | nokia

w sumie: 23
  • 0

    5.  2013-09-03 11:35:44

    1, Artur051 - tak, tak, puściłem właśnie odrębny news na ten temat.

  • 1

    6.  2013-09-03 11:36:20

    Artur051 - sęk w tym, że Asha to według statystyk Nokii również smartfon.

  • 0

    7. ~.aj  2013-09-03 11:52:42  host: 195.27.14.131

    W 2007 49.4 na rynku smartfonow ? Moze i tak. Ale co to za smartfony byly ? Ceglowka z klawiatura typu Nokia 9300 Communicator, co by sie ziomalom pochwalic, ze sie mozna zatelnetowac do firmy, emaila pine'em sprawdzic lub na irca wlezc ? I to oczywiscie za firmowe kilka tysiakow. Tak. Wtedy moze mieli 49%. A wsrod zwyklych sluchawek pewnie nawet 70%.

  • 2

    8. ~ja  2013-09-03 12:28:38  host: 155.91.45.231

    niech gina - przespalo sie rozwoj, chcialo sie wciskac dalej sluchaweczki prosciutkich w obsludze za kosmiczna cene, nie bylo sie otwartym na zmiany i updaty to teraz trzeba poniesc konsekwencje. Z drogiej strony Elop dobil ta marke, doprowanil do zanizenia wartosci i sprzedal za bezcen. Skype kosztowal wiecej....

  • 0

    10.  2013-09-03 12:49:32

    Takie było przecież zadanie Elopa - doprowadzić do przejęcia po jak najniższej cenie. Pisałem o tym parę miesięcy temu...

  • 0

    11. ~  2013-09-03 13:05:59  host: 77-255-23-143.adsl.inetia.pl

    Kret Elop wykonał zadanie...

  • -2

    12.  2013-09-03 13:13:35

    @11 a kto wykonał zadanie przed Elopem, że doprowadził Nokię na skraj przepaści i była skazana na pomoc MS?

  • -2

    13.  2013-09-03 13:15:28

    @12 sam sobie odpowiem: Nokia E52 i Nokia E72, który swoim zawieszaniem się i ogólną badziewiastością zmusiły klientów do przesiadkę na platformy konkurencji i Ci już tam zostali, bo im zwyczajnie tam dobrze. Podziękujcie Elopowi, że Nokia przetrwała tak długo i że dzięki temu możecie ze mną o tym dyskutować :)

  • -1

    14.  2013-09-03 13:44:00

    Ilość pracowników Nokii poraża. 88000 ludzi generuje stratę a 45000 ludzi w Apple generuje ok 9 mld USD zysku netto kwartalnie. Nokia jako core business smartfonowo / telefoniczny jest warta < 0. Patenty to inny temat do wyceny.

  • 1

    15. ~  2013-09-03 14:03:57  host: 89-67-138-26.dynamic.chello.pl

    14. Przestań pieprzyć, bo już nie mogę cię czytać, a wszędzie są te twoje wypociny. Jak zgnite apple błagało MS na kolanach o parę złotych to gdzie byłeś? Apple niczego nie produkuje i niczego nie wymyśla. Ich dorobek intelektualny nie odbija się od zera. Prowadzą za to doskonałą grę marketingową, a ty to łykasz jak kaczka ... Nie oznacza to jednak, że inni muszą. Oszczędź więc mądrzejszym od siebie konieczności codziennego przebrnięcia przez twoje bzdury.

  • -1

    16.  2013-09-03 14:11:28

    @15 nic nie łykam. Używam różnych sprzętów i jak na razie cały ekosystem Apple jest bezkonkurencyjny. Pytanie dlaczego Nokia nie mogła takiego stworzyć 6-7 lat temu i nie postawiła w takim stopniu na marketing?

  • 0

    17. ~  2013-09-03 14:18:41  host: public-gprs515045.centertel.pl

    @16 chyba mówisz o tym ekosystemie robaczków, drzewek i zwierzątek wokół budynku Aplla, bo na pewno nie aplikacji. Android rządzi i już dawno przegonił we wszystkim IOS.

  • 0

    18.  2013-09-03 14:22:30

    @17 w zamuleniu, rozwarstwieniu systemu, piractwie i o wiele niższych dochodach dla developerów, braku aktualizacji i wymuszaniu kupna nowego urządzenia aby mieć nową wersję systemu, niższym bezpieczeństwie także przegonił :)

  • 0

    19. ~  2013-09-03 14:31:12  host: 89-67-138-26.dynamic.chello.pl

    16. Jaki ekosystem? O czym ty piszesz? Uwierzyłeś w brednie, więc łykasz ... Jak kaczka.

  • 0

    20. ~  2013-09-03 14:47:57  host: public-gprs515045.centertel.pl

    @17 no popatrz tyle złego, a Android cały czas rośnie, a IOS przyhamował i ma coraz mniejsze dochody i musi wypuszczać plastik bo nie nadąża.

  • 0

    21.  2013-09-03 14:55:00

    "W 2007 roku Nokia miała 49,4% rynku smartfonów. Jesienią 2012 roku było to już zaledwie 4,3%." I to wszystko w tym temacie.

  • 0

    22. ~Xport  2013-09-03 20:55:50  host: v61-11.opera-mini.net

    ad 16. - ekosystem Apple jest bezkonkurencyjny dla ciebiei innych maniaków apple. Dla większości użytkowników lepsze są inne ekosystemy. Rzeczywistości nie zmienisz swoimi zaklęciami i marketingową papką.

  • 0

    23. ~etanol  2013-09-03 21:33:45  host: 213-238-120-44.adsl.inetia.pl

    Ekosystem bo bzdura. To jak wejść do pałacu, zaspawać za sobą drzwi i zabić deskami okna. Prędzej czy później zabraknie jedzenia, wody, czy powietrza... W przyrodzie obserwujemy to zjawisko. Drapieżne rośliny kuszą i stoją otworem. No ale to w gimnazjum trzeba było nie spać na przyrodzie...

  • 0

    24. ~  2013-09-03 21:41:30  host: cnl184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oj nokia znika z rynku tak jak kiedyś siemens..... nie jestem jakimś wielkim fanem nokii ale aż "łezka" kręci się w oku... szkoda...

  • 0

    25. ~  2013-09-03 21:46:09  host: v18-10.opera-mini.net

    Co my, kurna, teraz będziemy kupować..... :-(

Dodaj swoją opinię