Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przegląd pakietów internetowych w polskich prepaidach

Przegląd pakietów internetowych w polskich prepaidach

Q! 12 Grudnia 2009 00:38

0 0

Skończyły się już czasy, kiedy to użytkownicy "telefonów na kartę" uważani byli za klientów mniej wymagających, którym bezprzewodowy dostęp do IQnternetu nie jest niezbędny. Wraz ze wzrostem ich świadomości konsumenckiej oraz rozwojem rynku i pojawianiem się na nim nowych graczy - również i oni otrzymali dostęp do zasobów globalnej sieci po racjonalnych kosztach bez względu na miejsce, w którym obecnie się znajdują. TELEPOLIS.PL postanowił przyglądnąć się propozycjom największych graczy na rynku w tym temacie, czego efektem jest zestawienie ofert dostępu do Internetu dla użytkowników usług przedpłaconych.

Prawie wszyscy operatorzy posiadają w swoich ofertach na kartę usługę taniego dostępu do sieci. Poza dwoma przypadkami, aby korzystać z dostępu do Internetu w rozsądnych cenach, niezbędnym jest wykupienie większego pakietu megabajtów. Ich liczba oraz wielkości są różne dla każdego z operatorów. Dzięki naszemu zestawieniu postaramy się wskazać która z ofert warta jest bliższego przyjrzenia się, a na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Era, jako jedyny z infrastrukturalnych graczy na rynku, po macoszemu podchodzi do oferty dostępu do Internetu dla użytkowników swojej oferty na kartę - TakTak. Jedyną propozycją jest tutaj pakiet Blueconnect, który oferuje 5 MB transferu za opłatą 5 zł. Po jego wykorzystaniu kolejne dane, które wykorzystamy do końca 30-dniowego cyklu rozliczeniowego, taryfikowane są w paczkach po 50 kB, oddzielnie dla danych wychodzących i przychodzących, a koszt jednej to 10 gr.

Podobna oferta dostępna jest w sieci Heyah. Za 5 zł otrzymujemy tutaj Megapaczkę 5 MB do dowolnego wykorzystania na połączenia z siecią. Po jej wykorzystaniu taryfikacja danych odbywa się z dokładnością do 50 kB, łącznie dla danych wysłanych i odebranych. Koszt każdej z nich to 10 gr. I tutaj drobna uwaga, gdyż w przypadku posiadania na koncie wystarczającej ilości środków - kolejna paczka aktywowana jest automatycznie, na następne 30 dni. Niewykorzystane w danym cyklu rozliczeniowym dane przechodzą na kolejny, jednak wykorzystywane są one w drugiej kolejności, po skończeniu się aktualnego pakietu.

W taryfie Nowa Heyah istnieje również możliwość skorzystania z zasobów sieci bez konieczności wykupowania dodatkowych pakietów. W takim przypadku koszt 1 MB oznaczać będzie wydatek 20 gr, a taktowanie odbywać się będzie w paczkach po 100 kB.

W GaduAIR standardowo dostępne są trzy pakiety danych o wielkości 5, 25, 60 MB oraz 300 MB za opłatą, odpowiednio, 1, 5, 10 i 25 zł (ostatnia opcja, w ramach promocji, kosztuje teraz 11 zł do odwołania). Zgodnie z cennikiem, użytkownik może mieć aktywnych jednocześnie dowolną liczbę pakietów, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że dane zostaną policzone po wyższych cenach z cennika podstawowego. Jednak jeśli tak by się stało, to nie będzie to zbyt uciążliwe dla kieszeni, gdyż 1 MB danych w regularnej cenie to koszt jedynie 20 gr.

W ramach promocji, operator ten oferuje darmowe pakiety internetowe w zamian za doładowanie konta odpowiednią kwotę. Przy doładowaniu konta za 10 zł, użytkownik otrzymuje bezpłatnie 10 MB danych. Przy 20 zł - pakiet ten wynosi 40 MB. Przy 50 zł - już 100 MB, natomiast przy doładowaniu konta od 100 zł wzwyż - dodatkowy pakiet to aż 200 MB.

Co więcej - w ramach dodatkowej promocji, bonusowe, darmowe paczki danych są jeszcze większe i wynoszą, dla odpowiednich kwot doładowań, 20, 100, 200 oraz 500 MB. Warto też zauważyć, ze dane we wszystkich pakietach rozliczane są z dokładnością do 1 kB.

Równie ciekawą propozycję posiada mBank mobile. Standardowy pakiet internetowy ma wielkość 100 MB, a jego koszt to 5 zł. Takich pakietów można mieć aktywnych na koncie maksymalnie trzy, a co ciekawe - data ważności wszystkich już uruchomionych liczona jest od daty ostatniego. Dzięki temu aktywując kolejny pakiet można "uratować" niewykorzystane megabajty z poprzednich.

Dodatkowo operator ten oferuje bezpłatny pakiet 20 MB na połączenia z siecią. Warunkiem jego otrzymania jest jego aktywacja za pomocą kodu USSD oraz utrzymywanie ważności konta na połączenia wychodzące. Pakiet ten przyznawany jest automatycznie co miesiąc i, podobnie jak inne pakiety u tego operatora,rozliczany z dokładnością do 1 kB.

Warto też wspomnieć o darmowym, 50-megabajtowym pakiecie w ramach oferty z promocyjną stawką 19 groszy za minutę do wszystkich sieci (przy przeniesieniu numeru bądź zakupie nowego startera). Promocyjna taryfa obowiązuje do końca czerwca przyszłego roku.

Orange w swojej ofercie dla użytkowników na kartę proponuje dwa pakiety internetowe o wielkości 5 oraz 20 MB, w cenie 5 lub 10 zł. W obydwu przypadkach dane rozliczane są z dokładnością do 50 kB. Zaletą "pomarańczowej" oferty jest możliwość uruchomienia dowolnej liczby każdego z pakietów.
Sieć Plus jest, bez wątpienia, pionierem jeśli chodzi o popularyzację mobilnego dostępu do Internetu dla użytkowników systemu prepaid. Jej oferta została podzielona na dwie części. Użytkownicy taryf Simplusa (Team7, Easy, Simplus oraz Twój Profil) oraz oferty 36.6 mają do dyspozycji dwa pakiety danych o wielkości 25 i 100 MB, których cena wynosi 5 oraz 10 zł. Dla użytkowników taryfy Twój Profil i 36.6 przygotowano możliwość skorzystania dodatkowo z większych pakietów. Ich wielkość to 250 i 500 MB, a cena - odpowiednio 20 oraz 35 zł. Taryfikacja danych odbywa się tu w paczkach po 100 kB, oddzielnie dla danych wychodzących i przychodzących.

W 36.6 dostępne są także skromne, darmowe pakiety za doładowanie. Kwota 5-29 zł daje 10 MB na 7 dni, a 30 zł i więcej - 25 MB na 30 dni.

Plus oferuje możliwość transmisji danych poprzez dwa punkty dostępowe: WAP oraz GPRS, które są różnie taktowane. W przypadku ustawienia punktu dostępowego WAP, dane naliczane są co 10 kB, natomiast przy ustawieniu punktu INTERNET - co 100 kB (w obu przypadkach rozdzielnie za dane wychodzące i przychodzące).

Czwarty operator infrastrukturalny - Play - zaoferował swoim użytkownikom oferty na kartę trzy pakiety internetowe o wielkości 500, 1000 oraz aż 2000 MB. Ich cena to, odpowiednio, 15, 25 oraz 40 zł. Taryfikacja odbywa się tutaj w paczkach po 100 kB. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że oferta ta działa jedynie w zasięgu własnych nadajników. Oznacza to, że znajdując się w terenie mniej zurbanizowanym, możemy mieć problem żeby skorzystać z tak atrakcyjnej oferty. W takim przypadku każdy pozapakietowy 1 MB przetransferowanych danych oznaczać będzie wydatek 1,20 zł. Istnieje jednak możliwość zablokowania usługi przesyłu danych w przypadku braku zasięgu z nadajnika Play i korzystania z infrastruktury Plusa.

Dodatkowo, w Play Fresh dostępny jest mały pakiet danych, z których korzystać można także będąc w zasięgu Plusa. 5 MB kosztuje jednak aż 5 zł.

Wśród oferty dostępu do Internetu bez konieczności wykupowania dodatkowych pakietów, pozytywnie wyróżnia się propozycja Heyah (taryfa Nowa Heyah) oraz GaduAIR. Obydwie sieci proponują cenę 100 kB danych na poziomie 2 gr. W takim przypadku taryfikacja propozycji "czerwonej łapy" odbywa się w paczkach po 100 kB (z pobraniem z góry pakietu o wielkości 1000 kB), natomiast oferty ze słoneczkiem w tle - co 50 kB.

Wygląda więc na to, że wszyscy najwięksi gracze na rynku (z wyjątkiem Ery) proponują swoim klientom o ile nie atrakcyjne cenowo, to chociaż tańsze korzystanie z oferty dostępu do zasobów ogólnoświatowej sieci. Dzięki temu użytkownicy telefonów na kartę mogą cieszyć się dostępem do Internetu praktycznie z dowolnego miejsca, nie narażając się tym samym na zbyt duże koszty z tym związane. To cieszy, gdyż dzięki temu Internet trafia pod strzechy w miejscach, gdzie budowanie tradycyjnego dostępu do sieci jest nie tylko kłopotliwe, ale również czasochłonne i nieopłacalne dla operatorów stacjonarnych.prepaid darmowy

1) w nawiasie podano promocyjną liczbę megabajtów przydzielaną po doładowaniu konta kwotą (odpowiednio) 10, 20, 50 i od 100 zł.
2) pakiet przyznawany co miesiąc, warunek - ważność konta na połączenia wychodzące.
3) dane rozliczane oddzielne dla pakietów przychodzących i wychodzących.
4) koszt 6,10 zł/1 MB danych poza pakietem dotyczy taryf Team7 oraz Easy.

Która oferta prepaid ma najlepszą ofertę pakietów internetowych?

TakTak
4.83%
Gadu Air
13.16%
mBank
15.08%
Orange
7.23%
Simplus i 36.6
17.22%
Play Fresh
36.32%
Heyah
6.16%

Wszystkich głosujących: 2712
Przypomnijmy, że miesiąc temu publikowaliśmy porównanie "darmowych" numerów w prepaidach.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 251
 • 0

  232.  2009-12-17 09:16:39

  Ad.231 ale zagranica szukać bezpłatnych hotspotów można ze świecą w ręku. Prawdopodobnieństwo że się takie znajdzie jest niewielka. No chyba że internet hotelowy w cenie noclegu...

 • 0

  233.  2009-12-17 09:28:38

  Mozna też dzwonić za zagranicę z Polski "w terenie po sieci 3G" na voipie np. betamax w sposób jaki opisałem w moich wcześniejszych postach :)

 • 0

  234.  2009-12-17 09:40:47

  Ad.233 wiesz jakie są ceny transmisji danych w roamingu? Ceny dla szejków!A swoją droga np. nasze prepaidy nie oferują jeszcze transmisji danych w roamingu. Wyjątkiem jest Play.

 • 0

  235.  2009-12-17 09:45:02

  Ad.234 o cenach netu w roamingu jestem jak najbardziej świadomy. Opisywałem tu dzwonienie z Polski za granicę a to jest sytuacja zupełnie odwrotna :)

 • 0

  236.  2009-12-17 10:00:59

  Ad.235 ok, zwracam honor;) Swoja drogą ja w swojej pracy konkursowej na plusforum.pl miałem wizję wykorzystania pakietów internetowych Simplusa w roamingu. 100MB do wykorzystania w Polsce równałoby się 10MB do wykorzystania w roamingu:) Ale mam wizje co?

 • 0

  237. ~Opti  2009-12-17 21:19:46  host: 77-254-110-246.adsl.inetia.pl

  Widać jeszcze trochę trzeba poczekać na pakiety i zmiany w taryfach transmisji. Na razie wprowadzali inne pakiety w ofertach. Tyle że w Play jest gorzej bo mocno pakiety ograniczone zasięgowo więc nie jest tak różowo.

 • 0

  238. ~czern  2009-12-18 18:53:44  host: 85-222-19-42.home.aster.pl

  ale teraz jest wybor..... kiedys takiego nie bylo... ale mlodziez tego nie pamieta lub nie jest swiadoma.. teraz wlaczasz i masz internet od reki... ale mimo uplywu lat jestem wiernym klientem neostrady...

 • 0

  239. ~  2009-12-18 19:02:35  host: p07-06.opera-mini.net

  Do 238: jak rozumiem nabijasz się z neostrady że niby z tego korzystasz a widać że piszesz z sieci kablowej aster..?

 • 0

  240. ~quak  2009-12-20 10:10:50  host: 87-205-82-229.adsl.inetia.pl

  Kiedyś jak popatrzyłem co piszą na Neostradę w Wikipedii to się przeraziłem masa awarii itp. Generalnie w pre jest dużo opcji i możliwości teraz można tak dobrać sobie opcje na kartę żeby najbardziej się opłacało i to jest właśnie dobre. Od tanich połączeń międzynarodowych jak np. w Heyah po tani net czy rozmowy z określonymi sieciami/numerami po rozmowy do wszystkich.

 • 0

  241.  2009-12-20 16:58:43

  W Heyah i TT są nawet rozmowy wewnątrz sieci z godzinnym taktowaniem. Może w nowym roku wprowadzą też tani net dla TT, bo na razie jest tylko blueconnect na kartę ze stawką 3gr/100kb. Latem w pre Ery były promocje: darmowe weekendy z kasą do wykorzystania na transmisję danych, potem potrójne doładowanie, które też można było na transfer wykorzystać. Kilka opcji jest, i na pewno coś na stałe wprowadzą. @237, Play niby pracuje nad zasięgiem, ale ciągle internet jest rzeczywiście poza zasięgiem większości i na pewno nie jest mobilny.

 • 0

  242. ~koh  2009-12-20 18:13:20  host: r04-03.opera-mini.net

  czy możliwe jest używanie wapu z play na starym sonyericssonie t610/t630 jezeli jest tam wymagane użycie portu 8080 może kotoś z was używa wapu z play na takim telefonie

 • 0

  243. ~  2009-12-21 09:08:36  host: v09-03.opera-mini.net

  @241 zgoda:play nie ma internetu mobilnego ale tylko z uwagi na fakt ze dedykowany net p4 loguje sim TYLKO do 3g (wyobraz sobie gdyby w3 tak miała!) ale pakiety pol w telu (logowanie 2g,3g) juz daja mobilnosc.zasieg bts kolo20km jest ok jednak zycze p4 duzo wiecej bts bo to edge w istocie daje mobilnosc w3 gdy stan 3g 4mno jest porównywalny.będzie zapewne zestawienie typu:obecny stan i ile bts/node b za ten rok mno postawili to porównamy.mirekb

 • 0

  244. ~  2009-12-21 11:27:34  host: 212.2.101.62

  @243: Jaką mobilność dają pakiety??? Przecież nie działają na sieci Plusa! Tzn. działają jak nie zablokujesz, ale wtedy bulisz stawkę cennikową - bodajże 12gr/100kB. Nie pisz, że 20km i chodzi ok; to, że tak jest u Ciebie nie znaczy, że tak działa super wszędzie. Ja mam "tylko" 11-12 km i 2G playa praktycznie wcale mi nie działa, a 3G czasami. Dlatego wrzuciłem sim-a gaduair, który chodzi lepiej na 2G niż playowe 3G (przy takiej odległości) - i to jest mobilność, natomiast na pewno nie można powiedzieć, że internet z Playa jest mobilny.

 • 0

  245. ~  2009-12-21 17:30:14  host: v11-07.opera-mini.net

  @243 wiem to,zgoda.idzie o to ze mam maszt p4 pod nosem i zwykle ruszam sie niedaleko(10km)ale na zadupiach.tam play starczy.jasne jest przez to ze w dalszą trase wziąłbym plusa.swoją drogą plany p4 na nowy rok są w zakresie gsm ciekawe(na głównych trasach).mirekb

 • 0

  246. ~  2009-12-21 19:51:41  host: p10-04.opera-mini.net

  A ja z innej beczki.Tzn dotyczące netu mobilnego ale niestety chyba tylko abo a nie ofert prepaid ale jeśli ktoś ma już jakikolwiek abo iplus to warto aktywować sobie za darmo usługę pobieraczka który jest darmowe do 20go któregoś stycznia 2010r.Od północy do 9tej rano jest w ramach promocji darmowe 100GB DANYCH rozliczane z osobnego jakby konta bez uszczerbku na transmisji danych z konta głównego

 • 0

  247. ~  2009-12-21 19:59:51  host: p10-04.opera-mini.net

  246cd: w sumie się dziwię że na telepolis nic o tym nie piszą. W końcu w każdym abo iplusa jak dają za free 100GB darmowego netu w nocy przy każdym abo iplusa to jednak ciekawa oferta i nawet nie wiem czy nie powinna być jako NEWS DNIA..

 • 0

  248. ~  2009-12-22 11:33:25  host: 89.108.205.241

  nierozumiem,przeciez w play sa calkiem inne stawki tzn za 20 zl 2000 mb na 28 dni a za 50 zl 4000mb na 56 dni i jest to narazie najlepsza oferta...na drugim miejscu dalbym plusa ale ich problem polega na tym ze nie widza nic nadzwyczajnego w tym ze w 2 milionowej aglomeracji zasieg jest taki jak w bialoruskim lesie a na wsiach zasieg maja zgola odmienny czyli duzy

 • 0

  249. ~  2009-12-22 11:35:33  host: 89.108.205.241

  sprostowanie tzn w play za 30 zl jest 2000mb a nie za 20:]

 • 0

  250. ~  2009-12-23 23:49:41  host: ip-89.171.9.58.static.crowley.pl

  Słaby zasięg 2 2-milionowej aglomeracji? Wolne żarty...

 • 0

  251. ~Łukasz  2010-01-02 13:00:53  host: 94.254.165.112

  Plus ma najgorszy zasięg w Polsce, najlepszy ma Era i Orange ;) Play nadgania konkurencję ma bardzo mocne nadajniki EGSM 900 MHZ

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-91-246.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet