Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Przedstawiciel KE w Polsce ws. UKE

Przedstawiciel KE w Polsce ws. UKE

WitekT 29 Marca 2007 11:05

0 0

Wyjątkowy na skalę Unii Europejskiej konflikt, jaki wybuchł pomiędzy Komisją Europejską a UKE, może się przerodzić w kolejny spór na linii Warszawa-Bruksela, ostrzegają eksperci - pisze Gazeta Prawna.

Dziś Fabio Colasanti z dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów spotka się z przedstawicielami polskiego rządu, w tym Anną Streżyńską, prezes UKE. Niewykluczone, że to spotkanie będzie próbą negocjacji ostatniej szansy przed otwartą wojną Komisji z Urzędem. Jeśli strony nie uzyskają kompromisu, spór o to, czy UKE mógł nałożyć na TP kary pieniężne za utrzymanie łącza pod neostradę tp bez usług głosowych, może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. UKE broni się, twierdząc, że przedstawiciele Komisji nie dysponują pełną wizją konfliktu - bo w tym konkretnym przypadku kara została nałożona za niedopełnienie obowiązku regulacyjnego w zakresie określenia ceny usługi utrzymania łącza tp na podstawie kosztów jej świadczenia oraz wymagań dotyczących ustalenia ceny za tę usługę, czyli wymogu stosowania przejrzystych, obiektywnych i niedyskryminujących kryteriów ustalenia ceny usługi utrzymania łącza tp.

Teoretycznie obaj regulatorzy dążą do obniżenia cen na rynku, tylko używają różnych środków. UKE chce jak najszybszych zmian na rynku telekomunikacyjnym i przeprowadza je w sposób dość radykalny. KE również uważa, że wprowadzenie tych zmian jest niezbędne, aczkolwiek jest przeciwna tak szybkiemu tempu, dostrzegając, iż czasem mogą zachodzić one niezgodnie z prawem - uważa Paweł Puchalski, analityk w DM BZ WBK, cytowany przez Gazetę Prawną.
Fabio Colasanti już we wrześniu ubiegłego roku poparł w potyczce z UKE Telekomunikację Polską, wysyłając pismo wspierające działania polskiej firmy, choć prezentujące bardziej jego prywatne stanowisko. Odpowiedź prezesa UKE na to pismo przedstawialiśmy w tej wiadomości.

W styczniu stanowisko, że szerokopasmowy dostęp do Internetu nie podlega regulacjom, poparła cała Komisja Europejska, wetując decyzję UKE dotyczącą analizy rynku . Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna, wł     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~ksadea  2007-03-29 11:11:32  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

  ...a to dlatego między unnymi, że działanie UKE (powtarzam to zawsze) mają charakter polityczny, a nie merytoryczny.

 • 0

  2. ~dt  2007-03-29 16:01:30  host: wap.plusgsm.pl

  Oj tu sie z Toba nie moge zgodzic. Po prostu UKE ma sporo do nadrobienia w kwestii naszego rynku i bez radykalnych metod nic nie zdziala. UE patrzy na to ze swojej perspektywy gdzie konkurencja na rynku jest o lata swietlne wieksza.

 • 0

  3. ~  2007-03-29 21:07:18  host: 87-205-46-112.adsl.inetia.pl

  Fabio Colasanti, człowiek z najbogatszego kraju w UE, bogatszego niż Niemcy - z Włoch. Gdyby mozna było ot tak pokazać wała ...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (10)

Archiwum Ankiet