Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prywatne smartfony zagrożeniem dla bezpieczeństwa IT w firmach

Prywatne smartfony zagrożeniem dla bezpieczeństwa IT w firmach

orson_dzi 30 Września 2014 08:31

1 0

Prywatne urządzenia mobilne pracowników są największym wyzwaniem dla zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego w firmach - wynika z raportu Fortinet Polska.

Urządzenia przenośne oraz znajdujące się na nich aplikacje stanowią najczęstsze punkty, przez które wirusy, konie trojańskie czy oprogramowanie szpiegowskie dostaje się do struktur wewnętrznych firmy. Włamania tego typu narażają przedsiębiorstwa na duże straty, a poza samymi konsekwencjami finansowymi i paraliżowaniem pracy, podważają ich wiarygodność w oczach klientów. Na ten problem zwraca uwagę aż 43% ankietowanych przez Fortinet firm.

Rozwiązaniem może być stosowanie jednolitych rozwiązań ochronnych dla całej korporacji, zwłaszcza systemów wrażliwych, jakie korporacja utrzymuje, czyli serwerów i punktów styku, przez które firma łączy się z siecią. Elementem często niebranym pod uwagę w ryzykach i w polityce bezpieczeństwa dużych korporacji bywają nasilające się ostatnio ataki typu DDoS - podpowiada Mariusz Rzepka, dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

Atak DDoS polega na zaatakowaniu systemu firmowego przez wiele komputerów (najczęściej za pośrednictwem botnetu), które zasypują go próbami korzystania z jego usług. Dokonują tego w takiej ilości, która powoduje przeciążenie i zablokowanie serwera oraz samego systemu, co skutkuje niedostępnością strony bądź usługi. Innego rodzaju złośliwe oprogramowanie bywa swoistą przepustką dla ataków, umożliwiających nieautoryzowane wyprowadzanie z firmy poufnych informacji.

Zgodnie z badaniem firmy Fortinet, przeprowadzonym wśród 160 dużych firm (powyżej 250 pracowników każda), zablokowania w ten sposób obawia się 30% respondentów. 39% badanych uznało za większe niebezpieczeństwo złośliwe oprogramowanie, zaś 34% - atak na serwery firmowe. Włamanie do firmowych bazy danych to zagrożenie, które uznawane jest za najbardziej poważne przez co czwartego pytanego.

Oprócz ataków poprzez urządzenia mobilne pracowników wielu respondentów obawia się bezpieczeństwa trzymanych w chmurze danych - 35% firm niepokoi możliwość wycieku danych w ten właśnie sposób. Wirtualizacja (czyli uruchomienie różnych systemów operacyjnych na tej samej platformie sprzętowej przy maksymalnej możliwej wydajności) to zagrożenie nieco większe - tu aż 38% przedsiębiorców widzi potencjalne źródło włamań.
Obawy co do bezpieczeństwa danych są w pełni uzasadnione. W bieżącym roku na świecie doszło do kilku poważnych kradzieży poufnych informacji. Z baz danych sieci UPS, marketów budowlanych Home Depot, a także innych firm prowadzących usługi online wyciekły wrażliwe dane kilkudziesięciu milionów użytkowników - zawierały one zarówno ich prywatne dane kontaktowe, jak też i numery kart kredytowych.

Dynamicznie zmieniające się zagrożenia wymuszają ciągłą aktualizację oprogramowania ochronnego, a także konieczność wprowadzania nowych rozwiązań.

Ośmiu na dziesięciu respondentów mówiło, że widzi dużą konieczność stosowania systemów wielowarstwowych, czyli takich, które mają wiele możliwości zabezpieczeń, integrujących wiele systemów bezpieczeństwa na jednej platformie. Są one wyspecjalizowane, bardzo skuteczne i szybkie w obsłudze ruchu sieciowego, a jednocześnie proste w implementacji w aktualnej infrastrukturze i łatwe w zarządzaniu. Takie rozwiązania to firewalle nowej generacji (NGFW, Next Generation Firewall) lub bramy bezpieczeństwa UTM (Unified Threat Management) - podkreśla ekspert.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że umożliwiają one szybką reakcję na pojawiające się incydenty.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: smartfony | tablety

w sumie: 5
 • 1

  1. ~Specjalista od zabezpieczen.  2014-09-30 09:09:01  host: host86-139-80-54.range86-139.btcentralplus.com

  problem jest jak wifi, jest w tym samym vlanie i ma dostep do innych. w polsce jest to powszechne i jeszcze sie haslo podaje gosciom.

 • 1

  2. ~Liwiusz  2014-09-30 09:26:42  host: ip-37-152-19-121.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  @1 - a tak bardziej po polsku, aby niegeecy też zrozumieli? :)

 • 0

  3. ~Act  2014-09-30 10:05:47  host: 213.158.216.194.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  "Urządzenia przenośne" - jeśli pracodawca pozwala korzystać z prywatnych urządzeń do celów związanych z pracą albo wręcz sam to proponuje to jego wina/głupota. W pracy nie możesz podłączać urządzeń osobistych i na odwrót, służbowa komórka, laptop służą tylko do pracy + oczywiście zabezpieczenia. Do korzystania z chmury nikt nie zmusza.

 • 0

  4.  2014-09-30 10:07:20

  @2 - a co tu takiego geekowego było wjego wypowiedzi? Chodzi mu o to, że często publiczne wi-fi nie jest oddzielone od sieci lokalnej (upraszczając), która jest w danej firmie.
  Co do samego bezpieczeństwa to porazą mnie ta beztroska. Sam doskonale pamiętam wiele firm, gdzie musiałeś zostawić telefon z aparatem w depozycie, bo wpuszczali (i pracownicy mieli tylko taki) bez...

 • 0

  5. ~trolki  2014-09-30 10:38:53  host: 195.200.212.13

  Od słuzbowych danych mam odpowiedni cyrograf podpisany w obecnej firmie. Zgubie danych = papa . Nic inne tak bardzo nie motywuje do bezpieczeństwa danych firmowych :]

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-105-205.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet