DAJ CYNK

Projekt nowelizacji PT budzi emocje

Q!

Wydarzenia

MAiC opublikował na swoich stronach projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego. Nowe przepisy są korzystne dla klientów, jednak operatorzy nie zgadzają się z częścią proponowanych zmian.

MAiC opublikował na swoich stronach projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego. Nowe przepisy są korzystne dla klientów, jednak operatorzy nie zgadzają się z częścią proponowanych zmian.

Największe emocje budzi zapis mówiący o konieczności informowania klientów o minimalnej prędkości dostępu do Internetu. Początkowo zapis miał dotyczyć zarówno Internetu stacjonarnego, jak i mobilnego. Jednak ze względu na brak możliwości określenia tego parametru dla tej drugiej opcji - zmiana prawa nakłada taki obowiązek jedynie dla dostawców Internetu stacjonarnego.

Gdyby taki zapis, dotyczący jedynie operatorów stacjonarnych, wszedł w życie, to byłby to rażący przejaw dyskryminacji operatorów sieci stacjonarnych i naruszenie zasady neutralności technologicznej. (…) Zwłaszcza, że dyrektywy UE nie zobowiązują państwa polskiego do takiej regulacji - mówi Eugeniusz Gaca z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Ustawa również nakazuje operatorom zawierać bardziej precyzyjne umowy z klientami, w których znajdzie się m.in. informacja na temat usług za jakie płaci, co jest promocją i kiedy ona się kończy. Jednak oprócz tego nowa ustawa nakłada na operatorów zwiększone obowiązki dotyczące korespondencji z abonentami. Nie wpłynie to pozytywnie na przejrzystość informacji dla abonenta.

Operatorom nie podoba się również zapis, na mocy którego będą musieli ponosić dodatkową opłatę za przedłużenie rezerwacji częstotliwości, uzależnioną od wzrostu wartości użytkowanego pasma. Głównie ze względu na to, że w praktyce taka wycena jest nierealna do przeprowadzenia. Jej ewentualne koszty mogą iść w setki mln zł - utrzymują operatorzy. Jeśli taki zapis zostałby wprowadzony, to pierwszy do kasy musiał by się ustawić Centertel - ważność jego licencji na pasmo 1800 MHz wygasa w sierpniu 2012 roku.

Ustawa daje również regulatorowi podstawę prawną do ewentualnego funkcjonalnego podziału Telekomunikacji Polskiej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Puls Biznesu, wł