Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego przyjęty

Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego przyjęty

sirmark 8 Października 2008 07:59

0 0

Usprawnienie instytucji i mechanizmów związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, w tym dostosowanie przepisów ustawy do prawa europejskiego, to główne propozycje zmian w projekcie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, który przyjął Rząd. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do rozwiązań unijnych.

Zgodnie z projektem Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł żądać od przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w terminie nie krótszym niż 7 dni, informacji potrzebnych do prowadzenia analiz rynku, prowadzenia statystyk oraz przekazywania danych organom regulacyjnym UE.

Ponadto, w związku z zarzutami Komisji Europejskiej dotyczącymi braku możliwości skutecznego odwoływania się przedsiębiorców telekomunikacyjnych od rozstrzygnięć związanych z wyznaczaniem i definiowaniem tzw. "rynku właściwego", wprowadzono zmiany, umożliwiające prezesowi UKE wyznaczanie tego typu rynku, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. Oznacza to, że prezes UKE będzie wydawał decyzje, w których określi "rynek właściwy", dokona jego analizy, a następnie wyznaczy na nim przedsiębiorców telekomunikacyjnych o znaczącej pozycji i nałoży na nich obowiązki regulacyjne lub stwierdzi, że rynek jest konkurencyjny. W ten sposób strony postępowania będą miały możliwość zaskarżenia decyzji prezesa UKE, także w części dotyczącej określania "rynków właściwych".
Projekt nowelizacji wprowadza także korzystny dla konsumentów przepis związany ze zwrotem przyznanych im wcześniej ulg. Dotychczas abonent zwracał ulgę w pełnej wysokości, bez względu na to, czy rozwiązanie umowy miało miejsce zaraz po podpisaniu umowy, czy tuż przed jej rozwiązaniem. Aktualne rozwiązanie określa, że wysokość zwracanej przez abonenta ulgi nie może przekroczyć wartości ulgi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania.

Doprecyzowaniu ulegnie także definicja usługi telekomunikacyjnej. Usługa ta będzie obejmować jedynie "przekazywanie poczty elektronicznej", co oznacza, że sama "usługa poczty elektronicznej" nie będzie usługą telekomunikacyjną.

Źródło tekstu: CIR     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 0

  1.  2008-10-08 08:06:29

  To będzie jeden z tych 140 projektów ustaw - rewolucja październikowa? ;)

 • 0

  2. ~vari  2008-10-08 08:38:36  host: ejc231.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ten projekt leżał na www.bip.mt.gov.pl od wielu miesięcy. Jeśli rząd przyjął go "właśnie" to co robił do tej pory ? A przecież do uchwalenia pzez parlamnet czy do wejscia w życie droga daleka.

 • 0

  3. ~mirekb  2008-10-08 09:08:33  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

  FT wylobbowal pewnie ze Prezes odejdzie(moze sama chce??) a i zmiany w PT im wolniejsze tez tym lepiej.uwazam ze wszystko jednak idzie po mysli FT:TP EMITEL na liscie wazniejszych spóek(praktycznie monopolista na dvbh-najwiecej nadajników)monoplol na net,orange tez niezle sobie radzi.FT.SUKCES?

 • 0

  4. ~  2008-10-08 11:28:50  host: f96-015.opera-mini.net

  Wcale nie będzie mniejsza kara za zerwanie umowy. To nic nie zmieni. Ulga zamiast przez cały okres umowy, będzie przyznawana w pierwszych miesiącach do tego pewnie dojdzie ulga w wysokiej opłacie aktywacyjnej, więc każdy zdąży ją wykorzystać.

 • 0

  5.  2008-10-08 11:49:33

  @marcinb- Tak, a dhuga ustawa to ta dot kasthacji pedofilów. PS. Nie Rewolucja, tylko Hewolucja. :D:D

 • 0

  6. ~S&S  2008-10-08 12:57:12  host: 213.25.189.50

  ZA ROK MOŻE DWA...jak w słowach piosenki-JAK WSZYSTKO-CO DOTYCZY USTAW-ONE JAK WINO MUSZĄ POLEŻEĆ-a poźniej,albo przeleżą -albo beda jak znalazł

 • 0

  7. ~  2008-10-08 14:34:55  host: 77-254-142-192.adsl.inetia.pl

  znowuu uznanie tepsy za monopoliste i operatora dominujacego na nowo bedzie sie ciagnelo latami... te odwolania do sadu... mam nadzieje ze to nowe prawo wejdzie z duuuzyymmm opoznieniem

 • 0

  8. ~Tyler  2008-10-08 16:34:05  host: adbw134.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Niech tylko Anka S. zostanie na stanowisku to wszystko bedzie dobrze ;)

 • 0

  9. ~ukenamuniu  2008-10-08 19:11:03  host: 86-59-n1.aster.pl

  Jest to nowelizacja unijna. Będzie normalniej. Tylko te 7 dni.. może robocze?

 • 0

  10. ~telekom  2008-10-10 10:41:24  host: proxy1.anon-online.org

  Moi drodzy forumowicze, ręce i nogi opadają jak się czyta wasze komentarze o noweli - o czym Wy piszecie ?? a może by ktoś z Was jednak tą nowelę przeczytał. Jak się czyta część tych zapisów zmian w PT to dopiero ogarnia człowieka czysta rozpacz bo jakim to cymbałem trzeba być aby uznać, że świadczenie usługi - poczty elektronicznej czyli utrzymywanie serwerów i całej z tym infrastruktury nie jest usługą telekomunikacyjną a tylko dostarczanie jest. I to wszystko w kontekście gromadzenia danych/kłania się dyrektywa UE/ dotycząca kto komu i kiedy wysłał np. groźby karalne. I to jest żałosne, że nikt tym ignorantom z rządu nie wytłumaczył, że tylko administrator serwera może takie dane "logować". Jest tam sporo innych "kwiatków" a Wy tu o Pani Ani. Pani Ania dobrze wie , że czas się ewakuować bo zbliżają się terminy sądowe, zaczną zapadać wyroki, KE też "poszła" do sądu więc czas odejść w glorii męczennicy a my za to zapłacimy z naszych podatków - Ci co nienawidzą TP też zapłacą bo tym kończy się w UE naginanie i obchodzenie prawa czy droga na skróty w czym celuje Pani Ania której jednego nie odmawiam ma kobieta "jaja":)))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-30-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet