Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Project Ara nabiera rozpędu

Project Ara nabiera rozpędu

orson_dzi 29 Stycznia 2015 09:07

4 0

spiral 2 Niedługo po zaprezentowaniu przez Google drugiego prototypu Projectu Ara, poznaliśmy pierwszych producentów modułów do smartfonu.



W połowie stycznia Google zaprezentowało Spiral 2 - drugi prototyp, a pierwszy modułowy smartfon, który w obecnym kształcie mógłby już trafić na rynek. Jego podstawowa wersja oferuje moduły z wyświetlaczem o rozdzielczości 720p, procesorem Marvell PXA1928 lub Nvidia Tegra K1, czujnikiem zbliżeniowym i oświetlania, aparatem 5 Mpix, modułem Wi-FI i Bluetooth, dwa z modemem 3G, akumulatorem i głośnikiem zewnętrznym oraz portem USB.

spiral 2 spiral 2 spiral 2

Oczywiście jest to dopiero pierwsza wersja przeznaczona do sprzedaży. Posiada ona akumulator o pojemności mniejszej o ok 20-30%, jest pozbawiona modułu LTE, a antena jest oddzielnym modułem. W przyszłości ma ona zostać zintegrowana ze szkieletem urządzenia. Smartfon w obecnym kształcie pojawi się w sprzedaży w Portoryko, co ma być pierwszy testem jego codziennego działania.




Zobacz: inne filmy z kategorii Telefony


W momencie pojawienia się smartfonu na rynku dostępnych ma być 11 modułów. Do końca roku ma ich być co najmniej 30, a dzisiaj znamy już ich pierwszych producentów. Na pierwszy ogień idą dwa układy dźwiękowe od firmy Sennheiser. Pierwszy z nich, to Amphion. Będzie on przeznaczony dla audiofili, którzy cenią sobie wysoką jakość dźwięku, ale równocześnie liczą się z tym, że producenci wysoko cenią sobie urządzenia, które ją zapewnią. Drugim, tańszym modułem będzie Proteus, który zaoferuje dwa wyjścia audio, co pozwoli na podłączenie do niego dwóch par słuchawek.

Drugą firmą jest chiński producent wyświetlaczy - Innolux. Na początek do użytkowników trafi ekran o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 720p. Będzie on pokryty szkłem Gorilla Glass i będą go charakteryzować cienkie ramki o grubości 1 mm. W przyszłości na rynek mają trafić wyświetlacze o innych przekątnych i rozdzielczościach, a także ekrany 3D i E-ink.

Moduły będzie można kupić w stworzonym przez Google specjalnym sklepie z częściami.

Źródło tekstu: slashgear; wł     

Dodaj do:

Tagi: google | phonebloks | project ara | spiral 2

w sumie: 14
  • 2

    1.  2015-01-29 09:55:41

    Dla mnie to jednak bez sensu. Taki Qualcomm oferuje takie rzeczy jak Wi-Fi, BT, GPS, modem 3G czy LTE w swoim SoC, a tu trzeba "zaśmiecać" wolne porty tak podstawowymi rzeczami.

  • 0

    2.  2015-01-29 10:05:40

    Zgadzam się z @1 (chyba pierwszy raz na TP). Ten cały projekt jest bez sensu. Google podcina gałąź na której siedzi.

  • 0

    3. ~jedenzniewielu  2015-01-29 10:10:44  host: dns.studioaurum.pl

    dwa wyjścia audio - nic nowego pamietam z 5lat temu podpinaliśmy jedne słuchawki do wejścia Jacka 3.5mm
    a drugie do wejscia od ładowania słuchawek producenta które dodawał w zestawie i żadnych problemów nie było.

  • 0

    4. ~mac  2015-01-29 10:12:14  host: public-gprs516290.centertel.pl

    Przecież idea modułowości była już trenowana w początkach ery PC. Finał jest taki, że wszyscy wylądowaliśmy na rozwiązaniach silnie zintegrowanych - nawet w biurkowych blaszakach. Idea ta miałaby sens np w komuniźmie, gdzie nie jest wymuszana częsta zmiana urządzeń w celu maksymalizacji zysków ich producentów, a wydłuża się czas eksploatacji urządzeń optymalizując ich sposób użycia.

  • 0

    5. ~  2015-01-29 10:29:17  host: 178-36-47-116.adsl.inetia.pl

    Ale juz zmiana ekranu na lepszy, czy nawet na e ink w zaleznosci od potrzeb brzmi fajnie. Tak samo jak wymiana audio.

  • 1

    6. ~KAKA  2015-01-29 10:31:31  host: dns.studioaurum.pl

    A moim zdaniem to bardzo dobry pomysł jeśli te klocki bedą w przystępnej cenie mogą dużo zdziałać. Wiadomo że od razu jak wyjda to tanie nie będą ale z czasem może być to bardzo uniwersalne urządzenie.

  • 0

    7.  2015-01-29 11:06:46

    Jeśli w projekcie będzie miejsce na ekran z fizyczną klawiaturą (nie qwerty), to kto wie, może po pomyślnych recenzjach bym się skusił.

  • 0

    8. ~koks  2015-01-29 12:01:01  host: host-89-229-54-5.elk.mm.pl

    Układ dźwiękowy w telefonie dla audiofili... bo padnę...

  • 1

    9.  2015-01-29 12:03:04

    @9 Ma ponoć być moduł z przedwzmacniaczem lampowym :)

  • 1

    10. ~Tarakum  2015-01-29 12:23:26  host: 81.219.84.18

    #4 Nie zgodze sie, do pracy to może typowy zintegrowany zestaw biurkowy ma sens i się dobrze sprawuje przy typowym biurowym zastosowaniu. Ale do domu składak z wybranym każdym podzespołem to rozwiązanie perfekcyjne i nie raz tańsze niż gotowy zestaw z sklepu. Od XX lat składam dla siebie komputery i dla znajomych i takie zestawy wychodzą taniej niż skleopowe i dużo lepiej się sprawują. W pażdziernki zestaw dla mnie pod grafikę 2d / fotografię / gry komputerowe wyszedł 4150 zł i smiga jak szatan. Za taki zestaw z salonu z niepotrzebnie przedobrzonym procesorem, slabyszym RAM czy nie dopasowanym do mnie, zapłaciłbym pewnie więcej... Odnośnie modułowych telefonów, to fajny patent jak ktoś się tym jara i lubi takie tematy, zwykly uzytkownik nie zainteresuje sie tym tematem, bo mu sie nie bedzie chciało tak jak to jest z konsolami, jedni wolą zintegrowanego XBOXA czy PS, inni komputer... Który jak dla mnie i tak zawsze będzie górą...

  • 0

    11. ~koks  2015-01-29 12:25:30  host: host-89-229-54-5.elk.mm.pl

    @9 No i w komplecie gustowny plecaczek do noszenia go ze sobą :)

  • 0

    12. ~lemur  2015-01-29 12:53:49  host: user-94-254-193-29.play-internet.pl

    ten pomysł z wymiana modułowa....jest raczej dziwny. ile bowiem zyje telefon obecnie do wymiany? komu z tzw. przecietnych uzytkowników bedzie chciało się bawic w bzdurne wymiany ekranu modułu aparatu ?

  • 0

    13. ~Gamer  2015-01-29 14:25:38  host: hth77.internetdsl.tpnet.pl

    Mam nadzieje że będzie dostępny moduł pada jak w Xperii Play, wtedy to i ja bym się skusił :-)

  • 0

    14.  2015-01-29 15:57:43

    @mac (4), zgadza się! Za komuny miałeś Malucha i mogłeś go eksploatować "optymalizując jego sposób użycia" aż do usranej śmierci!

Dodaj swoją opinię