Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Producenci liczą na boom na rynku komórkowych gier

Producenci liczą na boom na rynku komórkowych gier

WitekT 8 Stycznia 2007 19:21

0 0

Rośnie zainteresowanie branżą gier mobilnych. Inwestorzy liczą na to, że do niedawna drobna, niszowa rozrywka przekształci się w wielki rynek.

Sygnał, że branża ta zaczyna być traktowana poważnie, dała rok temu amerykańska firma Electronic Arts. Największy na świecie producent gier komputerowych zapłacił aż 680 mln dolarów za spółkę Jamdat Mobile (po transakcji przemianowaną na EA Mobile). Dwa tygodnie temu inny czołowy wydawca gier mobilnych - kalifornijski Glu Mobile - ogłosił zamiar wejścia na giełdę Nasdaq. Spółka chce zebrać ze sprzedaży akcji około 92 mln dolarów, z czego część przeznaczy na dalszą ekspansję w Europie (w marcu ubiegłego roku Glu za ponad 23 mln dolarów przejął brytyjską spółkę gier mobilnych iFone).

Pod koniec minionego roku informacje świadczące o rosnącym zainteresowaniu inwestorów grami na komórki obiegły także polski rynek. W grudniu giełdowa firma MNI zajmująca się rozmaitymi usługami związanymi z telekomunikacją zainwestowała w częstochowską spółkę Breakpoint. Jest to - obok. m.in. firmy Gameleons - jeden z głównych w kraju producentów gier Java na komórki. MNI kupiła 57% udziałów w częstochowskiej spółce, płacąc 4,66 mln zł. Szerzej o transakcji pisaliśmy w tej wiadomości.
Zaledwie kilka dni wcześniej fundusz MCI Management ogłosił inwestycję w czeską firmę Nostromo ICT. Praska spółka (ma przedstawicielstwa także w Warszawie, Moskwie i Zagrzebiu) również oferuje gry mobilne, w tym wiele gier na licencji. Liczy na to, że hitem będzie m.in. najnowsza gra Garfield 2 (na jej rozwijanie ma wyłączne prawa), która ma trafić na rynek na całym świecie. Wrocławski fundusz jest gotów zainwestować w Nostromo 1 mln dolarów.

W Europie w gry na komórki bawią się mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Przynajmniej jedną grę w miesiącu ściąga tam 4,5% właścicieli komórek. To niedużo, ale zdaniem producentów gier i analityków świadczy to bynajmniej nie o braku zainteresowania konsumentów taką rozrywką, lecz o tym, że rynek ten ma ogromny potencjał wzrostu.

Jak szacuje amerykańska firma badawcza DFC Intelligence, w USA rynek gier będzie w tym roku wart około 300 mln dolarów. Za cztery lata - ponad miliard. MNI powołuje się na prognozy mówiące, że światowe przychody z produkcji gier na telefony komórkowe wzrosną z 3 mld dolarów w minionym roku do 10,5 mld dolarów w roku 2009.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-102-236.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet