Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Proces legislacyjny nowych zasad roamingu UE właśnie się zakończył

Proces legislacyjny nowych zasad roamingu UE właśnie się zakończył

msnet 9 Czerwca 2017 19:44

2 1

parlament europejski

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dzisiaj rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie hurtowych cen usług w roamingu.

Rozporządzenie z 17 maja 2017 roku, które wejdzie w życie w poniedziałek, określa maksymalne ceny hurtowe, jakie operatorzy muszą zapłacić za swoich klientów korzystających z usług telekomunikacyjnych w innych krajach na terenie Unii Europejskiej oraz kilku innych państw (Europejski Obszar Gospodarczy).




Ceny, które będą obowiązywać od 15 czerwca 2017 roku do 30 czerwca 2022 roku są powszechnie znane, ale pozwolimy sobie je przypomnieć:

  • minuta połączenia wychodzącego: 0,032 euro,
  • wiadomość SMS: 0,01 euro,
  • 1 GB przesłanych danych: 7,70 euro do końca 2017 roku, 6 euro do końca 2018 roku, 4,50 euro do końca 2019 roku, 3,50 euro do końca 2020 roku, 3 euro do końca 2021 roku i 2,50 euro w pierwszym półroczu 2022 roku.

Ceny przedstawione powyżej są cenami maksymalnymi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby były niższe.

Zobacz: treść rozporządzenia

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: roaming 2017 | roaming | ue

w sumie: 36
  • 0

    17. ~Maver  2017-06-09 20:48:22  host: 89-78-197-210.dynamic.chello.pl

    Nie wydaje mi się żeby UKE sięgnęło do budżetu. Co by to była za dobra zmiana? UKE nie ma takich prerogatyw a z tego co wiem min. Morawiecki nie robił rezerwy na ten cel.

  • 0

    18. ~pabloki  2017-06-09 20:49:48  host: apn-46-76-169-240.dynamic.gprs.plus.pl

    15 tak, myślalem o czym innym. konkretnie na naliczaniu tym którym klientom jak strata będzie 3% .

  • 0

    19. ~pabloki  2017-06-09 20:54:49  host: apn-46-76-169-240.dynamic.gprs.plus.pl

    17 mi sie nie wydaje by operatorzy odbijali strate na klientach przy odejściu od rlah. minister nie musi . on sie ie spodziewa że trzeba będzie dopłąt . polska jest jednym z krajów gdzie ta zmiana nie jest dobra dla operatorów ale w innych krajach jest to dobra zmiana bo usługi tam droższe.no, skąd miały by być te dopłąty?

  • -1

    20.  2017-06-09 20:58:49

    12 - to nie dotyczy opłat hurtowych a dopłaty do usług detalicznych ;-)

  • -1

    21.  2017-06-09 20:59:13

    Warto czytać - jeśli jesteś zainteresowany. Jeśli nie - po co w ogóle pytasz?

  • -1

    22.  2017-06-09 20:59:50

    13 - dokładnie tak ;-) Nie zdążyłem przeczytać ;-)

  • -1

    23.  2017-06-09 21:01:15

    16 - poczytaj, warto ;-) Wyraźnie przepis mówi o dopłacie do usługi a nie zwrotu kasy przez jakiś organ ;-)

  • 0

    24. ~  2017-06-09 21:36:08  host: a25-05-12.opera-mini.net

    @20-23; warto też przeczytać zanim kliknie się "dodaj komentarz" a nie spamować jednozdaniowymi komentarzami.

  • -1

    25.  2017-06-09 21:43:04

    24 - jeśli bym to w jednym napisał:
    12 - to nie dotyczy opłat hurtowych a dopłaty do usług detalicznych ;-) Warto czytać - jeśli jesteś zainteresowany. Jeśli nie - po co w ogóle pytasz?
    13 - dokładnie tak ;-) Nie zdążyłem przeczytać ;-)
    16 - poczytaj, warto ;-) Wyraźnie przepis mówi o dopłacie do usługi a nie zwrotu kasy przez jakiś organ ;-)

    to nie byłby spam?

  • 0

    26. ~  2017-06-09 21:56:18  host: a25-05-12.opera-mini.net

    @25, jeżeli nie widzisz różnicy, to już twój problem.
    Dobrze, że na forum się nie udzielasz, bo śmietnik zrobiłbyś w jeden dzień.

  • 0

    27. ~  2017-06-09 21:59:48  host: user-94-254-162-97.play-internet.pl

    26, daj sobie spokój, to starszy człowiek wiec i tak nie zrozumie o czym piszesz. Nudzi sie emeryt i tak pisze sam do siebie

  • -2

    28.  2017-06-09 22:05:04

    26, 27 - a Wy? Co macie do powiedzenia o temacie newsa? Czy tylko łatki - tak po polskiemu - umiecie przytykać?

  • 0

    29. ~piotrmak  2017-06-09 22:50:22  host: static-46-238-249-247.awacom.net

    Tym się akurat wlo nie przejmuj.
    Chłopaki nie za bardzo wiedzą co znaczy ustawa, rozporządzenie, dziennik ustaw ale za to wiedzą, że ma być darmo:)
    Taki tu target ostatnio.
    Za darmo i już:) Młodzi są. Rodzice karmią jeszcze. Prepaid ma być. Tylko ........ kupuje abo.
    Takie czasy nastały tu na Telepolis.pl

  • 0

    30.  2017-06-09 23:24:43

    Co nas to interesuje... Przenieś numer do orange i po sprawie...

  • 0

    31.  2017-06-09 23:28:49

    > wiadomość SMS: 0,01 euro,

    Czyli play w roamingu bedzie mial tansze sms niz do polskich sieci w Polsce? Bo tu mam za 9gr a w strefie euro lekko ponad 4gr!

  • 0

    32. ~  2017-06-09 23:32:29  host: 89-64-21-118.dynamic.chello.pl

    28 wlo; O temacie newsa moge powiedziec, ze jest adekwatny do poruszanego zagadnienia.

  • 0

    33.  2017-06-09 23:46:26

    @31, zakopane - podane ceny są cenami hurtowymi obowizującymi w rozliczeniach pomiędzy operatorami. Innymi słowy - jeśli wyślesz z zagranicy SMS-a, to Play zapłaci za to zagranicznemu operatorowi maksymalnie 0,01 euro, natomiast Ty - zgodnie z zasadą "roam like at home" - zapłacisz za tego SMS-a Playowi tyle, ile w kraju.

  • 0

    34. ~widex  2017-06-10 11:03:38  host: p54A712C7.dip0.t-ipconnect.de

    Wiadomo, jaki jest MTR, jeżeli dzwonię np. z polskiej sieci do słowackiej? Czy nie jest tak, że tutaj cały czas mamy wolną amerykankę?

  • 0

    35. ~Maver  2017-06-10 11:41:32  host: 89-78-197-210.dynamic.chello.pl

    @34 z MTRami jest tak, że w przeciwieństwie do roamingu, który jest regulowany przez UE, są one regulowane na poziome krajowym, zatem regulator krajowy może chronić lokalny rynek zezwalając na wysoki MTR, który ponosić będą operatorzy kierujący połączenia do sieci w danym kraju. Słowacja to dobry przykład bo ich MTR jest trzy razy wyższy niż w Polsce.

  • 0

    36. ~mirekb  2017-06-10 21:27:44  host: 188.146.16.14.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    powyzsza regulacja powinna obowiazywac rowzniez rozmowy miedzynarodowe do eog,dlatego nazwali to rlah by je wykluczyc.od dawwna widac ze obowiązuje substydiowanie skośne-szczegolnie w cenie transmisji danych..

Dodaj swoją opinię