Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezydent zawetował nowelizację ustawy medialnej

Prezydent zawetował nowelizację ustawy medialnej

LuiN 16 Maja 2008 20:59

0 0

Prezydent Lech Kaczyński zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. UKE zajmie się przyznawaniem koncesji i kontrolą nadawców.

W ocenie posłów koalicji to decyzja błędna i polityczna. Z kolei zdaniem posłów PiS, prezydent uchronił media publiczne przed skrajnym upolitycznieniem.

Nowelizajca ustawy medialnej zakłada wiele zmian w sposobie zarządzania mediami publicznymi. Zmieniłyby się reguły wyboru członków zarządów TVP i Polskiego Radia - tu głos zyskałby minister skarbu. Opozycja grzmi, że to uderzenie w niezależność mediów. To także zapis, który najbardziej nie podoba się prezydentowi.




Inaczej także typowani mieliby być kandydaci do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nowelizacja znacznie ograniczyłaby również kompetencje Rady na rzecz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie z nowymi przepisami, to UKE miałby przyznawać koncesje i kontrolowałby nadawców z wyjątkiem kontroli programowej.

Odrzucenie w Sejmie weta prezydenta wymaga większości co najmniej 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Oznacza to, że koalicja PO-PSL musi szukać sojuszników, by uzyskać taką większość.

Dla prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej prawdziwą "tragedią" dla rynku medialnego jest nie weto prezydenta, ale brak reformy i upolitycznienie wszelkiej dyskusji na jej temat.

Źródło tekstu: Dziennik, PAP     

Dodaj do:
w sumie: 43
  • 0

    24.  2008-05-17 17:42:44

    #22 - moze i tak, oby chodzilo tylko o to, bo szczerze powiedziawszy mam gdzies czy reklama trafi do tvp czy do tvn... poki co tvp ma do spelnienia misje spoleczna i skoro pobiera abonament to niech cos robi. ogladajac niektore programy mam wrazenie, ze owa misja spoleczna jest spelniana tylko w programach nadawanych o dziwnych godzinach np. 6-8.30 czy po 23... no chyba, ze ktos za przednia rozrywke uwaza tasiemce pt. klan, moda na sukces itp... wg. mnie jedyne warte uwagi w tvp to teatr telewizji oraz niektore programy publicystyczne i historyczne.

  • 0

    25.  2008-05-17 18:11:26

    #24: każdy przyzna, że w tv publicznej misji jest jak na lekarstwo i chodzi o trzepanie kasiory. Oczywiście, gdy mowa o odebraniu abonamentu, najwięcej krzyku podnoszą ci co pracują w "publicznej" albo mają tam ustawionych kolesiów. W myśl zasady 'punkt widzenia zależy od punktu siedzenia'. Oni będą oczywiście krzyczeć, że to zagŁada dla kultury polskiej.

  • 0

    26.  2008-05-17 18:14:43

    #20: no a czy ja z kimś dyskutuję żebym potrzebował argumentów? Wsród księży jest tylu , jak to nazwałeś, pedałów co i wśród reszty społeczeństwa. Może nawet i kilku więcej, bo ksiadz to specyficzny zawód. Więc uważaj z kim się modlisz. Najlepiej zapytaj przed modlitwą, może odpowiedź będzie szczera ;-)

  • 0

    27.  2008-05-17 19:41:21

    @16- Po co ta agresja? Jakieś kompleksy, trauma powyborcza? Dla mnie Nasz Dziennik jest tak samo skrzywiony na prawo, jak Woborcza na lewo. Nie napisałem ani słowa o abonamencie, więc nie wiem skąd ten atak na mnie- podejrzewam zaślepienie nienawiścią do ludzi o odmiennym zdaniu. To świadczy jedynie o twoim intelekcie i tolerancji (braku). Księży nie słucham, bo nie jestem katolikiem :D

  • 0

    28.  2008-05-17 19:47:43

    Niesamowity jest brak tolerancji wyborców PO, którzy w sposób ordynarny atakują prawicowo katolickie media, nie rozumiem tej nienawiści. Dla mnie np Rydzyk to przeciwieństwo Michnika. Jeden i drugi dla mnie jest tak samo wiarygodny.

  • 0

    29. ~skalarek  2008-05-17 20:17:23  host: nat10.siec.alfa.pl

    Gdyby ktoś w PO chciał liberalnych rozwiązań to wprowadziłby nieobowiązkowy abonament TV + jakiś obowiązkowy ułamek płatny na przykład w rachunku za prąd - wszystko odliczane od podatku i po kłopocie. Tyle że to prawdopodobnie wzmocniłoby TVP a przecież nie o to chodzi Tuskowi... A moim zdaniem takie właśnie powinno być rozwiązanie: TVP realizująca misję i przekonująca własnych widzów że warto na nią płacić. @thonka takich programów jak na TVP po 22 to nawet późną nocą nie odnajdziesz u konkurencji. JA osobiście o wiele bardziej sobie cenię "Warto rozmawiać" niż głupi show Wojewódzkiego.

  • 0

    30. ~skalarek  2008-05-17 20:21:30  host: nat10.siec.alfa.pl

    I jeszcze napiszmy to jasno jaki jest plan: dziś osłabić TVP maksymalnie, później podzielić na 2 osobne stacje + rozgłośnie regionalne i sprzedać jedną z nich oraz regionalne. Tą jedną kupić ma Agora, regionalne dostaną obecni gracze, Tusk Vision Network zwłaszcza gdyż tylko oni są w stanie kupić cały ośrodek regionalny.

  • 0

    31.  2008-05-17 20:26:04

    #28: wiarygodność wiarygodnością ale wg mnie pan Rydzyk ma bardziej zryty beret.

  • 0

    32. ~skalarek  2008-05-17 20:27:32  host: nat10.siec.alfa.pl

    Warunkiem powodzenia planu jest oczywiście zmiana prezesa TVP. Obecny może walczyć zaciekle o rynek reklam, ten z nadania PO będzie potulniejszy i grzecznie "z prawem" posprząta w TVP. A gdy sobie wyobrażę że PR2 czy Trójka nadają w stylu RMF czy Zet... Koszmar.

  • 0

    33.  2008-05-17 21:10:17

    @r- być może, nie zastanawiałem się nad tym. Jeden uważa za autorytet Michnika pijącego wódkę z komunistami, a drugi Rydzyka antysemitę. Dla mnie jeden jest wart drugiego i tyle w temacie...

  • 0

    34. ~m  2008-05-17 21:58:28  host: abfp101.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wszystko przez PO, cichcem chcieli pod przykrywką zniesienia abonamentu zmienić przepisy powoływania zarządu i myśleli, że Prezydent ulegnie presji społeczeństwa. A się przeliczyli i my wiemy dlaczego i że to tylko ich wina. :)

  • 0

    35. ~  2008-05-18 00:44:36  host: chello083144075251.chello.pl

    @Thonka. Jak pożyjesz trochę na tym świecie, to może zrozumiesz. W tej ustawie Pokemonom chodziło tylko o jedno. O przejęcie TVP, a jak nie, to chociaż o osłabienie jej brakiem kasy. O to , żeby w TVP tak samo jak w Tusk Vision Network, można było oglądać jedynie uśmiechnięte "Słońce Peru" i kraj mlekiem i miodem płynący. Niedługo wybory prezydenckie i ten "niby mąż stanu" Tusk chciałby,zeby wszystkie stacje emitowały jedynie peany na jego cześć. Reszta tej ustawy dla polityków jest nieistotna. Niedługo pod płaszczykiem oddłużenia szpitali bedzie się dążyło do ich prywatyzacji. I znów po vecie prezydenta, usłyszysz: Prezydent jest niedobry, bo nie chce oddłużenia szpitali. Chce, żeby zbankrutowały. A tak naprawdę chodzi jak zwykle o przejęcie majątku za grosze. Gdyby Tusku miał jeszcze w ręku TVP, mógłby ogłupić więcej takich Thonków.

  • 0

    36. ~vari  2008-05-18 11:17:44  host: ejq137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja myślę że "list" TVN i Polsatu to pokazówka. Tak naprawdę temu konglomeratowi (POT) chodzi o to aby jak najdłuzej nie było u nas DVB-T bo te stacje mają swoje plaformy cyfrowe. Nawet słyszałem już głosy z tych srodowisk (a interesuję się tematem i czytam np ich stanowiska na stronie UKE) że "należy się zastanowić czy TV naziemna jest potrzebna". Ha ! Marzy im się. marzy im się że to za co kiedyś nie płacono, było płatne. Coś jak głosy w USA aby za każdy wysłany e-mail płacić (były takie projekty ale upadły bo internet to sieć swiatowa a TV naziemna to sprawa lokalna). Chcieli by aby Polak nie mógł oglądać TV za darrmo....jakiejkolwiek TV. To im nie wyjdzie i o tym wiedzą ale wiedzą też że swoimi działaniami (a takze działaniami uległych polityków majacych dług wdzięcznosci po wyranych wyborach a potrzebujacych wszak sprzyjających mediów bo będą wybory prezydenckie) - opóźnią jak tylko się da jakiekolwiek zmiany. Chcą aby jak najdłużej nie było DVB-T. Tak samo DVB-T nie chcą kablówki. "BO jak to tak: na antenie pokojowej idealna jakość ?" Wiele osób podpisuje umowy z TVK tylko dla oglądania tego co mieliby na antenie dachowej ale skorumpowane administracje domów zabraniają montażu JAKIEJKOWIEK anteny - nawet na balustradzie balkonu. Tak więc powoli stajemy się wyspą bez DVB-T. W pobliżu niemieckiej granicy nie odbierze się już analogowych niemieckich programów - przeszki na DVB-T, choć mają jeszcze kilka nadajników analogowych w paru landach. Szwecja jest cała cyfrowa (nie ma już analogowej TV). Czesi, Słowacy i Litwini mają ją wyznaczone daty switch-off dla analogu. A u nas ? U nas są kolesie i "żywotne interesy koncernów".

  • 0

    37.  2008-05-18 13:21:05

    @36- Ot i sedno sprawy. Nie liczy się bowiem dla polityków jakikolwiek interes społeczeństwa, tylko układowy i patologiczny biznes. Pragnę przypomnieć zapomnianą już dawno aferę Rywina. Jaki interes miała wtedy Agora S.A. ?? Czy dziś już straciła apetyt na telewizję i porzuciła plany ugryzienia TVP??? Czy ktoś się zastanawiał nad faktem, iż wg zawetowanej ustawy, cały nowy ład medialny (cyfryzacja) miał tworzyć i porządkować de facto jeden człowiek mianowany i powoływany przez premiera - prezes UKE??. Wystarczy mieć choć minimalny przywilej myślenia logicznego, by zrozumieć prawdziwe intencje autorów (??) ustawy...

  • 0

    38. ~~  2008-05-18 14:41:42  host: f143-058.opera-mini.net

    Czytam te wasze kłótnie i waśnie, i dochodzę do wniosku że skoro każda kolejna władza jest zła i grabi tylko do siebie to kto będzie w końcu dobry? SLD zły, PiS źle, PO zła... To może wybawi nas z opresji Mr.Frankenstein z tatusiem, oszołom ultraliberał JKM, chłopki Kalinowskiego, a może Naczelny Sponsor Solariów Polskich? Ktoś w końcu tych ludzi wybiera... Żeby było lepiej muszą najpierw ustąpić dinozaury dawnej epoki z mentalnością TKM przesiąkniete nią do szpiku kości.

  • 0

    39. ~vari  2008-05-18 19:54:09  host: ehq174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @38. Otoz wiekszosc wyborcow glosuje negatywnie - na "najmniej zla partie". Ja tez tak glosuje z braku mozliwosci glosowania pozytywnego. A glosowac ide bo chce miec wplyw na to co bedzie i choc probowac eliminowac najwieksze szumowiny.

  • 0

    40. ~Tomasz  2008-05-18 21:00:32  host: public57647.xdsl.centertel.pl

    Proszę o komentarz Witka !!!

  • 0

    41.  2008-05-18 21:03:35

    W jakiej kwestii?

  • 0

    42.  2008-05-18 22:12:44

    @witekT- to jest portal telekomunikacyjny, więc mógłbyś wrzucić tu jakąś merytoryczną analizę ustawy, która ma zostać zawetowana przez Prezydenta. Podkreślam- merytoryczną. Co prawda wymaga to trochę intelektualnego wysiłku, ale Ty zapewne sobie z tym poradzisz :)

  • 0

    43. ~ukenamuniu  2008-05-18 23:34:58  host: nat-go2-1.aster.pl

    Jasne, że Witek sobie poradzi. Ale teraz nie czyta nawet wiadomości na Telepolis. Jeśli w pierwszym zdaniu jest, że Prezydent zawetował, to dlaczego w drugim: "UKE zajmie się przyznawaniem koncesji i kontrolą nadawców". Przydałoby się CZY przed UKE.

Dodaj swoją opinię