Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes URTiP o przenośności w prepaidach

Prezes URTiP o przenośności w prepaidach

WitekT 22 Grudnia 2005 14:36

0 0

Za kilka tygodni zostanie prawdopodobnie wprowadzona w życie nowelizacja ustawy Prawo Telekomunikacyjne dotycząca m.in. prawa do zachowania numerów użytkowników prepaid.

Zgodnie z projektem nowelizacji, przepisy Prawa Telekomunikacyjnego określające obowiązki operatorów w tym zakresie mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Zdaniem Prezesa URTiP Witolda Grabosia, czas przewidziany na wprowadzenie usługi przenoszenia numerów pomiędzy sieciami komórkowymi dla użytkowników prepaid jest zbyt krótki, biorąc pod uwagę trudności techniczne, które z pewnością wystąpią przy wdrażaniu tego prawa.

Prezes URTiP w piśmie skierowanym do Ministra Transportu i Budownictwa Jerzego Polaczka stwierdził, że objęcie przenośnością numerów użytkowników telefonów prepaid wymaga przede wszystkim przystosowania platform wewnątrzsieciowych systemów informatycznych do nowej funkcjonalności. Wynika to z odrębności systemów stosowanych do obsługi abonentów i do obsługi użytkowników.
Przy obsłudze użytkowników prepaid sprawdzany jest stan konta przed rozpoczęciem połączenia, również w czasie rzeczywistym sprawdzane jest konto użytkownika i połączenie telefoniczne jest rozłączane w przypadku wyczerpania konta. Przy przejmowaniu numeru telefonu pre-paid systemy informatyczne powinny umożliwiać przepisywanie konta danego użytkownika. Nie bez znaczenia są różnice pomiędzy abonentami a użytkownikami telefonów komórkowych przy obsłudze np. roamingu lub poczty głosowej. Do wykonywania tych usług dla telefonów prepaid stosowana jest inna sygnalizacja i konieczne będzie dostosowanie platform ją wspomagających.

Oprócz kwestii technicznych konieczne jest przyjęcie ustalenia, że użytkownicy prepaid powinni przy wnioskowaniu o przeniesienie numeru być załatwiani przez biura obsługi klientów operatorów komórkowych zgodnie z procedurami administracyjnymi wymienionymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 8. marca w sprawie warunków korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej (wydanym na podstawie art. 73 Prawa Telekomunikacyjnego).

Urząd w ramach kontroli operatorów sieci ruchomych w jednym z wniosków pokontrolnych wskazał, iż w związku z nowelizacją ustawy i objęciem uprawnieniami użytkowników prepaid, konieczne jest rozpoczęcie dostosowywania platform wewnątrzsieciowych do obsługi przenoszenia numerów telefonów prepaid, przeprowadzenie testów współpracy systemów informatycznych oraz testów sygnalizacji. Prezes URTiP stwierdził także, iż procedury administracyjne w odniesieniu do użytkowników prepaid powinny być takie same, jak dla abonentów - zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem.

Prezes URTiP Witold Graboś ocenił, że dla wprowadzenia odpowiednich uzasadnionych rozwiązań technicznych operatorzy zobowiązani do zapewnienia przenośności numerów na rzecz użytkowników prepaid powinni mieć zagwarantowany niezbędny okres kilku (3 – 4) miesięcy na wprowadzenie tej usługi, czego nie przewidziano w projekcie nowelizacji ustawy.

Źródło tekstu: URTiP     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 0

  1. ~Misio  2005-12-22 14:43:54  host: ip-83-238-42-140.netia.com.pl

  Graboś to idiota!

 • 0

  2. ~pop  2005-12-22 14:55:18  host: pa135.zawady.sdi.tpnet.pl

  a co operatorzy robili do tej pory,walili w ... z klientami,najbardziej w tym brylują orange i Polkomtel

 • 0

  3. ~  2005-12-22 15:30:02  host: nat01.rtk.net.pl

  a Polska będzie płacić Unii Europejskiej za niewywiązanie się z umów międzynarodowych. Polacy będą miliony euro płacić za niedostosowanie - a operatorzy będą robiły to co chciały - paranoja..!! - Graboś - zrezygnuj z pracy - bo marnie pracujesz i niewiele sie znasz na tym co masz robić..!!

 • 0

  4. ~Manoo  2005-12-22 16:21:01  host: eew111.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Teraz widać że graboś jest reprezentantem operatorów. Przecież dobrze wiedzieli, że poprawka w sejmie leży od lipca i że jej uchwalenie to tylko formalność. ktoś tu leci w kulki i ten ktoś to Graboś.

 • 0

  5. ~  2005-12-22 20:36:18  host: chello084010108238.chello.pl

  Graboś musi odejść. Niech sobie idzie do jakiegoś opa na rzecznika prasowego. Tam się spełni doskonale. A może opy mu płacą pod stołem żeby takie głupoty gadał?

 • 0

  6. ~maniana  2005-12-22 22:36:28  host: apn-100-182.gprsbal.plusgsm.pl

  Graboś wyp..dalaj z roboty!! Nie chcemy cie tu! Nie znasz sie i w ogóle jesteś do bani. Spadaj tam skądś przyszedł!

 • 0

  7.  2005-12-22 23:03:24

  heh, nie chce się wypowiadać o korupcji w Naszym kraju ;) ...ale wiem jedno. Jeśli to wejdzie to napewno się rozpocznie prawdziwa wojna o klienta ;) ...

 • 0

  8. ~  2005-12-23 08:43:55  host: 213.158.197.32

  oj dużo mu musieli zapłacić za gadanie takich bzdur

 • 0

  9. ~misztal  2005-12-23 10:59:39  host: dqo214.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tez bym chciał by przenośćnosć weszła tak szybko jak tylko można. Ale faktycznie niech czas będzie rozsądny

 • 0

  10. ~2005  2005-12-25 18:36:26  host: eec171.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A mogło być tak prosto ! Normalne czyli realne ceny usług i żadna przenośność nie byłaby potrzebna. Zadowolony klient nie biegał by z sieci do sieci. Z tego co widzę to wprowadzenie przenośności to ogrom prac technicznych z tym związanych o ogromnych kosztach nawet nie wspominam. Chytry dwa razy traci...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-91-246.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet