Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes UKE zagrożona?

Prezes UKE zagrożona?

sirmark 12 Lutego 2008 12:22

0 0

Rynek już zaczął wskazywać osoby, które mogłyby zastąpić Streżyńską na stanowisku prezesa UKE - instytucji powołanej do tego, by zwiększać konkurencyjność na rynku telekomunikacyjnym i tym samym poprawiać nam wszystkim warunki korzystania z telefonu czy internetu - pisze Gazeta Wyborcza.

Jedną ze wskazywanych osób ma być Wojciech Hałka, wiceszef Instytutu Łączności. On sam zaprzecza jednak, by miał zastąpić obecną prezes.

Skąd pomysł, że w ogóle mogłaby zostać odwołana, skoro tuż po wyborach przedstawiciele Platformy Obywatelskiej twierdzili zgodnie, że Streżyńska - powołana na stanowisko jeszcze przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza - jest dobrym szefem Urzędu? Jednym z sygnałów, które budzą niepokój zwolenników Streżyńskiej, jest przygotowywane właśnie przez rząd nowe prawo telekomunikacyjne (podzielone na dwie nowelizacje - unijną i nieunijną).

Projekt unijny wprowadza regulację, zgodnie z którą prezesa UKE można odwołać w przypadku odrzucenia przez ministra infrastruktury raportu rocznego składanego przez prezesa UKE - mówi Rafał Duczek, radca prawny w kancelarii prawnej Grynhoff Woźny Maliński. To nowy przepis, którego nie było we wcześniejszych projektach. Ułatwia on odwołanie szefa Urzędu.

Dotychczas prawo do odwołania regulatora miał premier. Już to budziło poważne wątpliwości Komisji Europejskiej, która zagroziła nam nawet pozwem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Nowy przepis wydaje się jednak jeszcze groźniejszy. - Powstaje pytanie, w jaki sposób minister powinien, i czy powinien, uzasadniać odrzucenie raportu. Ten przepis jest niespójny z innymi, które stanowią, że prezesa UKE powołuje i odwołuje premier. Tutaj takie kompetencje dano ministrowi infrastruktury - zaznacza mec. Duczek.




Ministerstwo Infrastruktury broni się, twierdząc, że przepis z nowelizacji "unijnej" należy czytać razem z przepisem z nowelizacji "nieunijnej", w której sprawozdanie składane jest na ręce premiera. Chodzi o to, że te przepisy są zdaniem prawników sprzeczne, a poza tym projekt "nieunijny" nie znalazł się na razie w planach prac rządu na to półrocze. Tymczasem raport regulatora za 2007 r. pojawi się na biurku ministra w pierwszej połowie roku, gdy obowiązywać może jedynie "unijna" nowelizacja.

Jeśli przepis rzeczywiście wejdzie w życie, poważnie narazimy się Komisji Europejskiej, która kilkanaście dni temu skrytykowała Polskę za zbytnie uzależnienie regulatora od rządu.

Nowe przepisy to jednak nie wszystko. Obawa o przyszłość Streżyńskiej wynika też z ostatnich działań resortu infrastruktury. Chodzi przede wszystkim o opublikowane w ubiegłym tygodniu stanowisko ministerstwa w sprawie planów podziału Telekomunikacji Polskiej na część zajmująca się utrzymaniem i udostępnianiem sieci oraz część sprzedającą usługi klientom detalicznym.

Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera pytany czy Donald Tusk zamierza odwołać Streżyńską odpowiada: Absolutnie nie. Jest świetnym urzędnikiem, który o rynku mediów elektronicznych myśli podobnie jak my.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza, PAP     

Dodaj do:
w sumie: 43
  • 0

    24.  2008-02-12 16:15:30

    9. ~rjx - no np. na wsi pod miastem zbudowali centrale i każdemu kto chce podłączają neostardę. Przec ałe lata możliwość korzystania z telefonu była tylko jedna - radiowy telefon w jakichś Telefonów Zachodniopolskich czy coś takiego... Internet? Co to takiego? Teraz zapytaj tam kto nie ma internetu ;-)

  • 0

    25.  2008-02-12 16:16:37

    arnie ty zasrany PISOWCU!!! Szkoda mi cię... Pis to robi wiochę nie dość na cały kraj (do tego zdążyliśmy się przyzwyczaić), ale na cały świat. O kontrolę nad mediami radio telewizja kontroluje ją KRRiT, UKE tylko internet, telekomunikacja. :)

  • 0

    26.  2008-02-12 16:19:08

    dwa lata temu... ;-)

  • 0

    27.  2008-02-12 16:39:10

    Ot cała kultura przeciętnego wyborcy PO: "arnie ty zasrany PISOWCU!!!" Ależ merytoryczna wypowiedź :D

  • 0

    28.  2008-02-12 16:42:27

    A nie słyszałeś o zaawansowanych planach PełO o likwidacji KRRiT i przekazaniu jej kompetencji zależnemu od rządu (w planach) prezesowi UKE???!!

  • 0

    29. ~rotfl  2008-02-12 17:20:35  host: pirat.sze.warszawa.supermedia.pl

    arnie naskrobal: Donald niestety co innego mówi mediom, a co innego ma w zamiarze... W telewizji trzeba mówić to, co chcą usłyszeć wyborcy, by sondaże nie spadły.... A po cichu swoje robi[...] ooo wlasnie! jakby pani uke robila inaczej, to bym sie z szanownym przedmowca zgodzil. Ale robi dokladnie to samo...szasta jakimis awykonalnymi pomyslami na lewo i prawo, zeby zdobyc poklask plebsu, podczas gdy merytorycznie wiekszosc tych pomyslow jest na poziomie niedoswiadczonego studenciaka 1szego roku prawa. A teraz placze, ze ktos sie wzial za analizowanie tych pozal sie boze "códów" i wyszlo, ze one mozliwe to sa ale tylko w bajkach, gdzie nie ma czegos takiego jak prawo.

  • 0

    30.  2008-02-12 17:32:27

    @rotfl- poklask plebsu?? Zapytaj stu przechodniów- kto to jest Streżyńska, to może jeden będzie wiedział... oj widzę, że po wyborach zmieniło się podejście do Pani szeryf. gdyby taki news ukazał się za rządów Kaczyńskiego- byłoby tu z 500 postów nie powiem jakiej treści. teraz cisza... Znamienne to jest... PS. pisze się "cudów" :)

  • 0

    31. ~rotfl  2008-02-12 17:41:18  host: pirat.sze.warszawa.supermedia.pl

    @arnie - chyba ostro przesadziles z ta znajomoscia strezynskiej wsrod plebsu. A nawet jesli - podpowiesz, ze to ta co tepsie dokopala...ten wskzany przez ciebie 1% zmieni sie w przynajmniej 90%. ps. cudzyslowu nie widzial? Pomysly uke to wlasnie takie "códa" - ci co nie wiedza jak sie pisze uznaja, ze rotfl napisal "códa" dobrze.

  • 0

    32. ~ukenamuniu  2008-02-12 19:40:02  host: nat-go2-1.aster.pl

    Mnie to nie rajcuje, bo artykuł Wyborczej jest napisany na zamówienie. Zamówienie UKE. Coś Prezes było mało w mediach, więcej było o Podsekretarzu, a taka pisanina jest okazją do wypowiedzi kancelarii Woźnego, posła Mężydło (mentora)i samej Pani Prezes. Załatwiony też został Wojciech Hałka. Redaktora do drugiej ligi z 15 ujemnymi punktami.

  • 0

    33. ~Bart  2008-02-12 20:37:47  host: adma24.neoplus.adsl.tpnet.pl

    arnie: Dokladnie! No ale teraz ludziska maja tak wyprane muzdzki przez tvny, wyborcze, rmfy i im podobne, ze nawet jakby im po z kieszeni wyrywalo forse to by sie nie oburzyli, za to jak im PiS do portfela wciskal kase to byl pis i wrzask ze za malo! Ludzie nie potrafia juz samodzielnie myslec przy tak skomasowanym ataku propagandowym roznorakich mediow... :/

  • 0

    34. ~Bart  2008-02-12 20:43:22  host: adma24.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zeby nie bylo ze jestem goloslowny podam przyklad: za rzadow pisu chciano dac pieniadze mojemu miastu z budzetu (paredziesiat mln) na inwestycje w filharmonie, gw napisala jeden artykul ze jak oni smia w ogole z takim ochlapami do nas, ze obrazaja majestat mieszkacow miasta dajac nam te marne kilkadziesat mln na ta inwestycje - w tym czasie na forach zawrzalo, psioczenie na pis to byla podstawa w komentarzach na ten temat... teraz gdy juz sie zmienila wladza PO postanowilo wykreslic w ogole z dofinancowania ta inwestycje, i co?! A nic cisza i spokuj Gazeta Wyborcza cicho siedzi, nikt nie psioczy, teraz jest OK...

  • 0

    35.  2008-02-12 20:54:54

    @Bart- tu jest tak samo- CISZAAAA, a co by się działo za rządu Kaczyńskiego..... Telepolis by się zatkało... To było do przewidzenia...

  • 0

    36.  2008-02-12 20:58:12

    UE wymaga od nas, by UKE było NIEZALEŻNE od rządu, a co proponuje PO??? I co??? CISZAAAAAA....

  • 0

    37. ~obserw  2008-02-12 23:34:23  host: proxy1.anon-online.org

    do ~vari czemu idę przez proxy - abyś mógł się wykazać talentem, co cię obchodzi kim jestem chyba ważne jest co chcę Ci przekazać. A min to, że jeżeli prawo AS nie pozwala podzielić TP to ona ma doprowadzić do zmiany prawa uzyskać zgodę KE i proszę bardzo niech dzieli. Jeżeli jednak chce to zrobić bo intuicja jej to podpowiada /jej słowa/ to może na intuicję niech poszuka sobie narzeczonego a nie próbuje podejmować decyzje o gigantycznych skutkach prawnych i finansowych. A czemu TP decyzje o np WLR wykonuje, bo mają rygor natychmiastowej wykonalności a czemu mają taki rygor a bo AS ma pełną świadomość tego, że są bezprawne /dwie sąd już uchylił, reszta czeka w kolejce/ i chce doprowadzić do nie odwracalnych skutków , a czym się to skończy ano serią procesów o gigantyczne odszkodowania TP kontra Skarb Państwa a gdzie wtedy będzie AS a to się okaże. Co do wyroków to pojęcia nie masz o sprawie wszystkie znaczące kary jakie AS nałożyła zostały uchylone a jedyna jakie ma zapłacić TP akurat nie ona nałożyła - tak się to dziwnie składa. I przestańcie tu chrzanić o TP co to ją budowała cała Polska bo na pewno ja tak ale większości dyskutantów na tym forum rósł wtedy las na piórniki. TP została sprzedana jest prywatna firmą i czy rzeczywiście chcesz żyć w kraju gdzie urzędnik może ot tak sobie "na nosa" ingerować w cudzą własność - skąd wyrosło to pokolenie homosovietcus - Wy tych czasów nie znacie wyssaliście to z mlekiem matki ??? czy to taka bezinteresowna zawiść ??

  • 0

    38. ~rotfl  2008-02-13 00:47:01  host: pirat.sze.warszawa.supermedia.pl

    arnie naskrobal: UE wymaga od nas, by UKE było NIEZALEŻNE od rządu, a co proponuje PO??? I co??? CISZAAAAAA....[...] po pierwsze - to niezaleznosc niezaleznoscia, ale dzialania nie moga byc bezprawne. A to co pani uke proponuje i zamierza wlasnie w zgodzie z jej intuicja zrobic, bezprawne jest z cala pewnoscia. po drugie - to najpierw moze zapoznaj sie z zarzutami komisji i na czym ta "niezaleznosc" ma polegac w swietle dyrektywy, a nie znow rzucasz tekstami o "niezaleznosci" regulatora od niczego i nikogo. Panstwo w panstwie ? No sorry ale ROTFL ;) Ciekawe jak sie ma do tego "sprawowanie nadzoru przez MI nad UKE" co wynika wprost z ustawy o dzialach administracji rzadowej. Polecam komentarz nikogo innego jak wlasnie S. Piatka. A moze caly komentazr tez jest tendencyjny i pisany pod tepse?;) a wiecej jest zdaje sie tu: http://ks.sejm.gov.pl:8009/iz5/i-odp/i8012-o1.htm

  • 0

    39.  2008-02-13 07:37:28

    niezależność... od czego? od kogo? zatem jeśli niezależność, to się pytam, dlaczego mój sąsiad nie może być szeryfem? jest niezależny...

  • 0

    40.  2008-02-13 08:18:43

    @rotfl- napisałem WYRAźNIE: "by UKE było NIEZALEŻNE od rządu", więc nie pisz, że "rzucasz tekstami o "niezaleznosci" regulatora od niczego i nikogo". Przeczytaj najpierw post ze zrozumieniem, później drugi raz, jak nadal nie rozumiesz i dopiero wtedy komentuj...

  • 0

    41.  2008-02-13 08:23:45

    A co to znaczy: "po pierwsze - to niezaleznosc niezaleznoscia" ??? czyli jak PełO proponuje coś niezgodnego z prawem UE, to widocznie tak musi być i tak będzie dobrze, bo to zaproponowało PełO w imię wali z PiS, tak??? niesamowite, jak można zmanipulować ludzkimi mózgami.... niedługo PełOwcy w imię miłości będą wkładać przysłowiową rękę w ogień za tym swoim PełO. Ciekawe, jak długo...

  • 0

    42.  2008-02-13 08:38:45

    arnie - nie przesadzaj... Bo to do absurdów prowadzi. Ja dzisiaj zadaję pytanie - po cholerę zajmował się Jarek postkomunistami zamiast bieżącymi problemami? Aaa... Nie było bieżących problemów? Teraz jak chodzi o analizowanie naruszeń prawa - definitywnych wg mnie - to co mówi? Że Donald zajmuje się piedołami zamiast bieżącymi ważnymi sprawami... Hipokryzja aż wali całą powierzchnią tego małego człowieczka...

  • 0

    43. ~orange_24  2008-02-13 10:27:16  host: cnj45.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ech... mysle ze z arnie nie ma co rozmawiac bo jak każdy zazarty PiSowiec i mocherowy berecik razem wzięci wie najlepiej... Dyskusje z powyższym nie maja sensu. Jesli chodzi o niezależnośc... Niegdy nie bedzie niezaleznych mediów, KRRiT. Nikt nigdy nie bedzie niezalezny bo kazdy ma swoje poglady i zawsze maja wplyw na wszelkie decyzje. Pani Strezynska mocno daje w kosc operatorom GSM - głównie orange i niewiedziec czemu pozostali jakos w tych samych kwestiach sa nietykalni a orange dostaje w dupsko... Mniejsz o wiekszosc widocznie Pani Strezynska jest cieta na orange i cala grupe TP. Pragne nadmienic iz jesli PO chcialo by ja odwolac to Tusk dawno by to zrobil bo ma takie prawo. Nowelizacja ustaw w tych kwestiach nic nie zmieni. A trzeba to zrobic bo UE tego wymaga wiec logicznym jest dostosowanie sie... Tak!

Dodaj swoją opinię