Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes UKE staje w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej

Prezes UKE staje w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej

LuiN 23 Czerwca 2014 14:29

8 2

Prezes UKE Magdalena Gaj zajęła stanowisko w sprawie udostępniania danych osobowych objętych tajemnicą telekomunikacyjną w sprawach cywilnych. Prezes UKE podkreśla prawo obywateli do prywatności i brak podstaw prawnych do żądania przez sądy cywilne i komorników danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Prezes UKE zajął stanowisko w wyniku zapytań operatorów telekomunikacyjnych, do których trafiają pytania o dane telekomunikacyjne użytkowników (tzw. dane retencyjne) ze strony różnego rodzaju podmiotów - zwłaszcza organów ścigania, służb specjalnych i sądów.

Cały obszar zbierania danych o obywatelach RP oraz działań operacyjnych z tym związanych, reguluje kilkanaście aktów prawnych, m.in. ustawy kompetencyjne służb specjalnych, Ustawa o prokuraturze i ustawa Kodeks Postępowania Karnego. Wątpliwości budziła natomiast możliwość udostępniania przez operatorów takich danych na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego (art. 248 par. 1 oraz art. 761 par. 1), o co wnosiły m.in. sądy cywilne czy komornicy.
Jest dla mnie oczywiste, że ochrona tajemnicy telekomunikacyjnej stanowi jedno z praw i wolności człowieka gwarantowanych w Konstytucji RP, dlatego ograniczenie jej obowiązywania może odbywać się tylko na podstawie precyzyjnych zapisów prawa i za zezwoleniem właściwych czynników - podkreśla Magdalena Gaj, prezes UKE.

Także eksperci prawni, na których dorobku opiera się prezes UKE, podkreślają, iż poza przypadkami wymienionymi w ustawach, możliwość żądania od operatorów danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną, zwłaszcza tzw. danych retencyjnych nie dotyczy sądów innych niż karne. Konieczność stosowania przepisów retencyjnych wyłącznie do najcięższych przestępstw podkreśla także Komisja Europejska w raporcie z 18 kwietnia 2011 roku.

Reasumując, prezes UKE stanął na stanowisku, iż przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie są wystarczającą podstawą do ingerowania w prawa i wolności obywatelskie i dane takie nie powinny być przez operatorów na ich podstawie udostępniane.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: dane osobowe | magdalena gaj | uke

w sumie: 8
 • -1

  1. ~  2014-06-23 14:42:04  host: n13-04-06.opera-mini.net

  w ogóle nie powinni udostępniać danych, jak służby same nie potrafią zdobyć danych i ustalić do kogo należy numer to są służby specjalnej troski i należy je rozwiązać,
  co to za służby i sądy które mówią dajcie nam gotowca a my tylko przybijemy pieczątke, żałosne

 • 0

  2. ~  2014-06-23 14:53:09  host: public-gprs516986.centertel.pl

  Dlaczego ta pani wchodzi w kompetencje GIODO? NIK przygląda się jej wycieczką zagranicznym, to na prędce trzeba pokazać, że jednak interesuje ją własne podwórko... Przecież to nie jest jej sprawa; prawo telekomunikacyjne i inne rozporządzenia wychodzące z UKE nie mają nic do tego.

 • 2

  3.  2014-06-23 15:04:17

  #1 heh a jak 'służby' mają zdobywać te dane ? Na całym świecie odbywa się to podobnie (zapytanie do operatora). Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie robi własnej zdublowanej bazy klientów.
  #2 też myślę że od takich interpretacji jest GIODO - i dobrze byłoby żeby była jednoznaczna wykładnia bo na razie jakby co to jest na operatora ( dał dane - żle , odmówił - żle bo nie wykonał polecenia sądu ).

 • 2

  4. ~pabloki  2014-06-23 15:36:15  host: 46.204.135.22.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  zabrała głos bo nik jej bruździ i pewnie chce pokazać " działania" urzędu.

 • 0

  5. ~  2014-06-23 18:33:14  host: cpc10-finc13-2-0-cust830.4-2.cable.virginm.net

  strasznie schudła nam na tych wojażach zagranicznych. A tak często zabiera głos że zapomniałem że istnieje.

 • -1

  6. ~  2014-06-23 20:28:35  host: ip-93-154-147-3.free.aero2.net.pl

  @3 skoro dane można zdobyć poprzez zapytanie do operatora to może się tym zajmować byle kto a nie służby specjalnej troski. Już pomijam kwestie że te dane powinny być udostępnienie za zgodą zainteresowanego w myśl zasady "nic o nas bez nas".

 • 0

  7. ~mirekb  2014-06-23 22:01:49  host: 37.82.93.246

  ci co kręcą dużą kase na lewiznie nie używają telefonów..wiadomo dlaczego.niedawno np vodafone sam sie przyznal ze w praktycznie kazdym kraju w ktorym dziala na kazdym maszcie są urządzenia do nasluchu w czasie rzeczywistym (tyle ze w niektorych krajach opy maja zakaz nawet wspominania o tym).ci ktorzy wierza ze po takie dane trzeba sie zwracac do opa są troszke naiwni,wnioski do opow to juz formalnosc i papierologia-stad np zachowanie SKW w sprawach zapytan o udostepnianie informacji publiczbej fundacji Ponoptykon.Polska to jeden z najbardziej inwigilowanych krajow ue a sluzby maja tyle furtek ze liczba zapytan o dane retencyjne i tak jest zaniżana

 • 0

  8. ~hjfjnb  2014-06-24 01:05:17  host: 89-68-224-52.dynamic.chello.pl

  Komusza konstytucja powinna być zmieniona. To podstawa.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (13)

Archiwum Ankiet