Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes UKE przeanalizował wpływ telefonów na organizm człowieka

Prezes UKE przeanalizował wpływ telefonów na organizm człowieka

orson_dzi 14 Kwietnia 2015 23:41

3 7

UKE przeprowadziło test promieniowania emitowanego przez 11 modeli telefonów. Wyniki badania poruszają aspekt pochłaniania przez ludzkie ciało energii elektromagnetycznej podczas rozmów telefonicznych (współczynnik SAR).



Biorąc pod uwagę, iż korzystanie z telefonów komórkowych jest w polskim społeczeństwie powszechne, a obecnie liczba aktywnych telefonów komórkowych w Polsce szacowana jest na 57 mln egzemplarzy, Prezes UKE postanowił przyjrzeć się wpływowi, jaki telefony komórkowe mają na organizm osoby prowadzącej rozmowę, w szczególności biorąc pod uwagę najbardziej wrażliwych użytkowników, jakimi są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Zgodnie z powszechnie przyjętym w Europie Zaleceniem Rady Europy (1999/519/EC) poziom pochłaniania energii elektromagnetycznej, a więc tak zwany współczynnik SAR (ang. Specyfic Absorption Rate) nie może przekroczyć wielkości 2W/kg, w przeliczeniu na 10g masy tkanki ludzkiego ciała. Wartość współczynnika SAR informuje więc o tym, jak dużo energii wypromieniowanej przez telefon komórkowy absorbowane jest przez organizm użytkownika. Przekroczenie emisji powyżej poziomu 2W/kg, gdy podczas rozmowy trzymamy telefon w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, uznawane jest za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.




Badania objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 11 modeli telefonów komórkowych, które ze względu na swoją budowę i dostępne funkcje mogą być w szczególności wykorzystywane przez seniorów i dzieci. Próbki zostały pobrane w okresie styczeń - luty 2015 roku, a badania wykonano w lutym i marcu 2015 roku.

Wyniki badań prezentują się następująco:

Model Wynik badania I egzemplarza Wynik badania II egzemplarza
Alcatel 2001X 0,52 W/kg 0,55 W/kg
Emporia Solid V33i 0,44 W/kg 0,36 W/kg
MaxCom MM 910 0,42 W/kg 0,28 W/kg
MaxCom MM 705BB 1,1 W/kg 1,41 W/kg
MaxCom MM 820 BB 0,24 W/kg 0,23 W/kg
MaxCom MM822 BB 0,21 W/kg 0,11 W/kg
MyPhone One 0,41 W/kg 0,56 W/kg
MyPhone 1062 Talk+ 0,39 W/kg 0,35 W/kg
Samsung E1200R 0,77 W/kg 0,59 W/kg
Samsung S5611 0,75 W/kg 0,78 W/kg
Wiko RIFF 0,63 W/kg 0,72 W/kg

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: sar | uke

w sumie: 26
  • 1

    8. ~pabloki  2015-04-15 00:36:16  host: 46.205.4.110.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    jak przeczytałem tytuł to parsknąłem. a dlaczego nie ma tam topowych modeli?

  • 0

    9. ~  2015-04-15 01:11:59  host: aee73.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Taaa, "specyfic". Specyfic to jest każdy język, którym nieudolnie próbujesz się posługiwać, nieuku.
    Tytuł jest kłamliwy, bo UKE nie przeanalizowało wpływu SAR na człowieka, tylko stwierdziło, że różne telefony emitują promieniowanie o różnym natężeniu.
    "Test promieniowania" też jest niezły. I co wyszło z testów?

    Że dostałeś tę robotę - OK, trafiło się ślepej kurze ziarno; ale jakim cudem ty ją jeszcze masz, cencjusz?

  • 1

    10.  2015-04-15 05:33:34

    8- prezes potrafi obsługiwać tylko telefony wymienione w artykule, a topowych już nie?? ;-)

  • 1

    11.  2015-04-15 06:13:13

    i co takiego odkrył ?,bo to że każdy telefon promieniuje to od dawna wie już każdy,kolejne bezużyteczne badanie zrobili.

  • -2

    12.  2015-04-15 07:02:30

    Moim zdaniem brakuje standaryzacji w tym zakresie, bo jak się patrzy na katalogi telefonów, to albo rubryka SAR jest pusta, albo podana jest norma amerykańska (inaczej liczona i jak tam wszystko u nich - mniej restrykcyjna), albo podana jest wartość bez odniesienia, która to norma. Takie coś można wyciągnąć od producenta pewnie )no, może nie chińskiego, który nawet czasem i o CE się nie stara jak oficjalnie nie sprzedaje poza Chinami), ale dziwi mnie taka lekkość podejścia do tematu twórców katalogów .
    A co do tematu - jak ktoś dużo rozmawia i przejmuje się niekorzystnym wpływem, to stosować przewodowy zestaw słuchakowy i po sprawie.

  • -2

    13.  2015-04-15 07:05:10

    @4 - szrot? Wiele modeli jest dziwnych, ale np. Samsung S5611 i wcześniej S5610 to jest od lat jedyny tradycyjny telefon godzien polecenia i który nie ma konkurencji niestety (bo wszyscy tłuczą podobne do siebie dotykowce). Zgodzę się jednak, że takie wybiórcze badanie nie ma sensu i jeżeli UKE chciałoby się do czegoś przydać, to powinni sukcesywnie badać wszystkie telefony będące w obecnej ofercie.

  • -2

    14. ~  2015-04-15 07:54:20  host: user-94-254-133-188.play-internet.pl

    @13 tak sobie wkręcaj, też uważam że to jakieś badziewiarskie telefony, których nikt nie kupuje. Już szybciej wśród seniorów znajdziemy topowe smartfony, niż te egzotyczne telefony.

  • -1

    15. ~  2015-04-15 07:54:58  host: user-94-254-133-188.play-internet.pl

    Nie wspominając o dzieciach, które bez smartfonu mają przypał w szkole.

  • 1

    16. ~a  2015-04-15 08:36:17  host: p06.mazowieckiesieci.pl

    Modele telefonów - porażka. Może ktoś podsumuje ile podatników kosztowało to nikomu-nie-potrzebne badanie?
    ... i może później UKE wróci z miarodajnym testem smart-flagowców?
    Swoją drogą czy to, że nie ma w teście naprawdę sprzedających się modeli nie powinno dawać nam do myślenia? Za 30 lat urosną nam drugie głowy? ;-)

  • -1

    17.  2015-04-15 09:06:48

    @14 - misiu kolorowy, ten Samsung jest polecany praktycznie każdemu pytającemu o klasyczny telefon, bo od lat coraz mniejszy wybór... Tak, topowe smartfony u seniorów, weź się chłopie ogarnij.

  • 1

    18. ~Staszi  2015-04-15 09:22:36  host: ptcnat.t-mobile.pl

    UKE to urząd-krzak. Jeden z wielu w kraju nad Wisłą. Niektórzy nazywają ten kraj judeoPolonią.

    Test jest oderwany od rzeczywistości- kto dziś w staniejest zrezygnować z telefonu komórkowego, nie wspomnę o smartfonie??? No kto???

  • 1

    19.  2015-04-15 10:16:00

    hiciory. ciekawe, z którego korzysta Prezes UKE i pracownicy ;)

  • 0

    20. ~  2015-04-15 10:16:46  host: user-94-254-133-188.play-internet.pl

    @17 zajączku wielkanocny, chyba coś przegapiłeś i nie tylko święta, ale chyba też ostatnie 5 lat byleś za hibernowany. Problem w tym, że nikt prawie nie pyta o klasyczny telefon, nei wspominając o pozostałych szrotach z tej listy. Sędziwi seniorzy maja stacjonarkę lub w ogóle, pozostali - nieco młodsi powyżej 60 smartfony, a dzieci już od 5 lat smartfony i wcale nie muszą być wypasione. Ogarnij się.

  • 0

    21. ~  2015-04-15 10:18:07  host: user-94-254-133-188.play-internet.pl

    A gdzie pozostałą grupa - największa - kilkakrotnie - beneficjentów - im niepotrzebne badania?

  • 3

    22. ~emcer  2015-04-15 10:38:17  host: 5e056d0b.bb.sky.com

    przez 2 miesiące "zbierali telefony" do badań, przez następne 2 miesiące wykonywali "badania".
    Poziom promieniowania można sprawdzić w kilka minut a im to zajęło aż 2 miesiące. Brawo, dobrze wydane pieniądze podatników

  • 0

    23.  2015-04-15 10:42:48

    22, emcer - widać była stawka godzinowa, a nie zadaniowa ;-) A tak bardziej serio, to podejrzewam, że wielokrotnie więcej czasu zajęło przygotowanie dokumentacji, niż same pomiary.

  • 1

    24. ~znafca  2015-04-15 12:18:31  host: 185-10-26-111.static.ip.hexaoperator.pl

    Co za geniusz wymyślił tytuł, który nie ma w ogóle nic wspólnego z treścią?

  • 1

    25. ~  2015-04-15 12:25:19  host: apn-46-77-124-62.dynamic.gprs.plus.pl

    24, no kto, kto... napisane jest pod tytułem :)

  • -1

    26.  2015-04-15 12:49:00

    @20 - bredź dalej - pisałeś "topowe smartfony" co jest wierutną bzdurą, choćby z takiego powodu, że Polska to nie Niemcy i tutaj seniorzy nie są bogatą grupą.
    Z mojej strony koniec, prezentujesz żałosny poziom.

  • 0

    27. ~  2015-04-15 18:00:57  host: user-94-254-198-10.play-internet.pl

    A gdzie testy na TELEPOLIS?

Dodaj swoją opinię