Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes UKE o zagrożeniach związanych z cyfrową telewizją

Prezes UKE o zagrożeniach związanych z cyfrową telewizją

LuiN 23 Lutego 2009 12:01

0 0

Główne zagrożenia płynące z przestawiania telewizji na nadawanie cyfrowe to - zdaniem szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej - konieczność pomocy osobom "technicznie bezradnym" oraz koszt urządzenia przystosowującego telewizory do odbioru telewizji cyfrowej.

Prezes Streżyńska w piątek wzięła udział w debacie na temat przyszłości telewizji, zorganizowanej podczas I Targów Telewizyjnych Poznań Media Expo. Według Streżyńskiej, głównymi zagrożeniami dla cyfryzacji telewizji jest "techniczna bezradność" dużej grupy społeczeństwa oraz konieczność kupienia specjalnych dekoderów.

W Polsce jest cała masa osób "technicznie bezradnych" - w tym i ja - i tu będzie trzeba ludziom pomagać dom po domu, chałupa po chałupie, aby przełączyć się z telewizji analogowej na cyfrową - powiedział PAP Streżyńska.

Drugim problemem, który wiąże się z cyfryzacją telewizji, jest - jej zdaniem - konieczność zakupu dekoderów.




Potrzebne będą pieniądze na wykupienie dekoderów, pozwalających na oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej. Szacujemy, że przy dużym popycie koszt takiego urządzenia spadnie do 250 złotych z obecnych 400 zł - powiedziała Streżyńska.

Według deklaracji Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pierwsza cyfrowa telewizja naziemna ruszy jesienią 2009 roku, a konkurs na pierwszy multipleks telewizji cyfrowej zostanie ogłoszony w ciągu kilku dni.

Dla zwykłego Kowalskiego oznacza to, że tam, gdzie miał problemy z odbiorem kanałów analogowych, będzie mógł oglądać wszystkie telewizje ogólnopolskie, znane z nadawania analogowego, w znakomitej cyfrowej jakości. KRRiT szacuje, że koszty dofinansowania kupna dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) dla najuboższych wyniosą około 400 mln zł.

Początkowo emisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej zostanie uruchomiona w Warszawie i kilku miejscowościach w województwie podkarpackim i na Podbeskidziu, w miejscach, gdzie były przeprowadzane testowe emisje programu. Ostatnie nadajniki analogowej telewizji zostaną wyłączone w lipcu 2013 roku.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4. ~habem  2009-02-23 12:45:32  host: chello089075060038.chello.pl

    Prezes UKE "technicznie bezradna"!!! Przestań się kompromitować kobieto, a przynajmniej nie bierz się za rzeczy o których nie masz pojęcia.

  • 0

    5. ~ciapek  2009-02-23 12:56:26  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    250??? jak polsat daje po 99 na wlasnosc....

  • 0

    6. ~lukasz  2009-02-23 13:03:11  host: 213.241.76.189

    arnie pamietaj ze dosyl do nadajnikow idzie droga satelitarna gdzie jest przesyłany rowniez cyfrowo, ale na plus temu ze nie jest tak skompresowany jak w n-ce ktora bierze tvp z transponderow cyfry...

  • 0

    7. ~  2009-02-23 13:15:27  host: inet20909nh-1.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    "Ostatnie nadajniki analogowej telewizji zostaną wyłączone w lipcu 2013 roku" a w 2012 bedzie koniec swiata^^:D:D:D:D

  • 0

    8.  2009-02-23 13:23:05

    arnie: U mnie ostatnio technicy z Vectry pukali do każdego z mieszkań i oferowali dekoder cyfrowy za jednorazową opłatą niecałe 10zł. Choć jakoś w analogu jest perfekcyjna to widać sporą różnicę w jakości obrazu na LCD 40" także w odbiorze programów TVP. Jest dużo lepsza.

  • 0

    9. ~pf  2009-02-23 13:24:41  host: 80.51.180.6

    a czemu mam dplacac komus do tunera cyfrowego??? bez tv mozna zyc jak kogos nie tac na 250plnow to niech sobie da spokoj z tv i za robote sie wezmie, rozumie doplata do obiadow w szkolach bo dzieci glodne, ale do TV qrde, to moze biednym kupimy nowe LCD32` juz z tumerem MPEG4

  • 0

    10.  2009-02-23 13:28:59

    Nieźle się Prezes UKE zaprezentowała ;) Zestaw telewizji na kartę można kupić za 230 zł. Jak dobrze rozumiem to jeżeli nie będę doładowywał to mam za darmo podstawowe kanały plus niekodowane ? Chyba taniej wyjdzie niż sprzęt do dvb-t ?

  • 0

    11. ~pf  2009-02-23 13:53:52  host: 80.51.180.6

    TomekO - Zestaw telewizji na kartę ktory można kupić za 230 zł jest do dobioru MPEG2 a u nas DVB-T ma byc w MPEG4, i wlasnie takich ludzi jak ty nazwala "technicznie bezradnych" bo juz pare lat walkuje sie o tym systemie kompresji, ale wszedzie na forach tacy uczeni piasza ze na zachodzie taki tuner kosztuje pare funtow pare euro ale nikt nie sparwadzie takie tanie sa tylko te z mpeg2!!!!

  • 0

    12. ~Chrome_TP  2009-02-23 14:16:32  host: 212.160.172.70

    Z jednej strony dobrze iż dostrzega potencjalną skalę tegto problemu jednakże przyznawanie się do niekompetencji w przypadku jakby nie patrzeć dość ważnego urzędnika budzi tak czy tak pewien niesmak ;P

  • 0

    13.  2009-02-23 14:22:03

    A czemu nie przeprowadzimy cyfryzacji satelitarnej?

  • 0

    14. ~re  2009-02-23 14:25:59  host: gnr78.internetdsl.tpnet.pl

    ale niektórych boli istnienie uke i Streżyńskiej...

  • 0

    15. ~:))  2009-02-23 14:28:40  host: chello084010144209.chello.pl

    ile odbiorników TV obecnie sprzedawanych ma 'tuner' MPEG4? A z tymi 250 przy dużej ilości, to chyba jak zwykle w Polsce ktoś komuś powiedział - nie wyobrażam sobie by na tak dużym rynku duże zamówienia miały być tak drogie

  • 0

    16. ~do 6  2009-02-23 14:48:14  host: bek253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    masz cyfrę czy widziałeś przez wystawę w sklepie? Mogę tylko potwierdzić to co napisał arnie: podobnie jak w n także w cyfrze obraz jest często kiepski a HBO to już w ogóle tragedia. Mecze NBA i ligi hiszpańskiej także pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o jakość obrazu...niestety

  • 0

    17. ~Bob  2009-02-23 16:01:34  host: public64137.xdsl.centertel.pl

    Koledzy, czy posiadanie TV z tunerem z MPEG2 wykluczy oglądaie telewizji, gdy MPEG4 wejdzie "na dobre"?

  • 0

    18. ~ktoś  2009-02-23 16:16:38  host: blueice4n1.de.ibm.com

    @17 Już wyklucza. Wszystkie emisje testowe są w MPEG4

  • 0

    19.  2009-02-23 18:19:02

    są też przecież telewizory z wbudowanym tunerem dvb-t

  • 0

    20. ~12123  2009-02-23 18:59:31  host: 217.96.100.123

    i tym sposobem ktos za(robi)... swoj pierwszy milion

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2009-02-23 21:09:06  host: 86-59-n1.aster.pl

    #4 habem: dlaczego "kompromitować"? Odbieram to sympatycznie. Jak Prezes UKE jest technicznie bezradna, to co dopiero my biedne żuczki. Chyba sobie kupię do chałupy tego sex-top-boxa.

  • 0

    22. ~nick  2009-02-23 23:16:48  host: dhn192.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skoro jakiś osioł wymyslił sobie obowiązkowo naziemną cyfową to niech z własnej kieszeni ponosi wszelkie koszty z tym związane.

  • 0

    23.  2009-02-24 09:55:27

    #11 pf jak dobrze rozumiem ten news to chodzi tutaj o przystosowanie obecnych odbiorników do odbioru sygnału cyfrowego. Obstawiam że dla 99% telewizorów w Polsce nie będzie żadnej różnicy.

Dodaj swoją opinię