Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes PTC o najbliższej przyszłości branży

Prezes PTC o najbliższej przyszłości branży

WitekT 9 Listopada 2009 09:54

0 0

Sieci komórkowe powoli tracą przypisywany im przez lata seksapil i stają się branżą, jak każda inna. W perspektywie 2-3 lat będziemy obserwować zacieśniającą się współpracę operatorów mobilnych, wynikającą z chęci szukania oszczędności, np. połączenie i wspólne prowadzenie sieci własnych sklepów operatorów, sprzedających usługi i produkty telekomunikacyjne - mówi wywiadzie dla Parkietu Klaus Hartmann, prezes PTC.

Prezes PTC mówi, że na początku roku wprowadził program redukcji kosztów, który polegał na zwiększaniu efektywności firmy i sprawności organizacyjnej, ale nie doprowadził do żadnych zwolnień. Sporo ograniczono też koszty zewnętrzne takie, jak wydatki marketingowe, reklamowe, subsydia telefonów.




Sądzę, że przyszłoroczne inwestycje operatorów komórkowych w Polsce będą bardzo ograniczone. Moim zdaniem, przychody branży będą porównywalne z tegorocznymi, a zarządy będą koncentrować się na zwiększaniu takich wielkości finansowych, jak EBITDA i wolne przepływy gotówkowe, na które uwagę zwracają inwestorzy - mówi Hartmann.

Hartmann ciągle ma nadzieję, że biznesy operatorów wirtualnych obsługiwanych przez PTC (w tym roaming krajowy CenterNetu) będą rosły, bo na razie wpływy z tego biznesu kierowanej przez niego firmy nie są satysfakcjonujące. Jest jednak zadowolony ze współpracy z nimi, bo mają oni dostęp do klientów, do których bezpośrednio nie ma PTC.

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    16. ~  2009-11-09 12:14:30  host: v03-04.opera-mini.net

    @6 wazne dane.polkomtel tylko w 3g inwestuje a ptc w 900gsm?moze podsumowanie za 3q?mirekb

  • 0

    17.  2009-11-09 12:14:34

    Czyli na to wygląda, że Era na następny rok będzie mało inwestowała.

  • 0

    18. ~dodek  2009-11-09 12:18:46  host: dqj195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @ 17 - raczej nie mniej niż w tym roku, bo kryzys powoli się kończy. a z danych Witka wynika, że inwestowali tyle co Polkomtel, i nie były to małe pieniądze

  • 0

    19. ~kopia  2009-11-09 12:23:14  host: apn-77-113-30-169.dynamic.gprs.plus.pl

    Mało ciekawych ofert pokazalo sie w Erze w 2009. 2xwiecej na urodziny to za malo.

  • 0

    20.  2009-11-09 12:43:24

    Multisalony multisalonami - roaming krajowy byłby bardziej przydatny. Kiedy tego doczekamy?! Mniej stacji, a większy zasięg. A Pan Hartmann "Hameryki" nie odkrywa. Połączenia głosowe, to już od dawna normalność tylko jakoś ich ceny nie chcą spaść do normalnego poziomu. Czas je wreszcie obniżyć! I jak najprędzej inwestować w mobilną transmisję danych. Gdzie ATRAKCYJNE pakiet do Tak Tak-a Panie prezesie!?

  • 0

    21.  2009-11-09 12:45:21

    jojo: budując wspólną sieć tracisz jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych - możliwość konkurowania na polu jakości sieci, a także bezpośredni wpływ na jej rozwój...

  • 0

    22. ~lemur  2009-11-09 12:49:59  host: aavh19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    za 3 lata się przekonamy, czy prezes ery miał rację :) co do kondycji PTC to ostatnie wyniki pokazały, że z pozyskaniem klientów dobrze sobie radzą, a straty finansowe mniejsze niż u innych

  • 0

    23.  2009-11-09 12:50:28

    Taka polityka w czasach kryzysu gospodarczego jest standardem, dobrze, że potrafili działać tak, aby nie zwalniali ludzi. 4 - strasznie dużo głupot napisałeś. Taryfy w TT są ok, każdy może wybrać coś odpowiedniego pod siebie, również i HOT zyskało wielu zainteresowanych.

  • 0

    24.  2009-11-09 12:53:05

    Witku (21) - mnie się wydaje (może i jestem w błędzie), że po kilkunastu już latach istnienia sieci komórkowych na polskim rynku jakość WSZYSTKICH powinna być bardzo dobra! A nie, że wciąż jeszcze zdarzają się sytuacje, gdzie klient zastanawia się czy wybrać lepszą ofertę, czy jakiekolwiek zasięg w swojej okolicy. Nie wymagam (na razie) wszędzie zasięgu UMTS, ale ten GSM...

  • 0

    25.  2009-11-09 12:59:08

    jojo: a co z pojemnością sieci w biurowcach / centrach miast? W siedzibach DUŻYCH firm? Teraz największe pojemności mają tam operatorzy, którzy obsługują firmy w biurowcach... Było kilka takich przykładów.

  • 0

    26.  2009-11-09 13:05:22

    PTC lubi panikować, muszą dawać dość negatywne prognozy żeby później szwaby nie były zdziwione, że firma ma tak małe przychody. Dla nas klientów to nic nie zmienia, bo jeśli PTC nie będzie konkurować ofertą i zasięgiem to sama się pogrąży przez spadek liczby klientów. Sam jednak uważam że Era najlepiej inwestuje pieniądze, sieć technicznie najlepsza z W3 w dodatku obsługa, oraz niektóre oferty mają dobre. Jestem ciekaw czy panowie z DT wiedzą o gównianej ofercie TT, bo tak naprawdę tej ofercie trzeba poważnych zmian.

  • 0

    27.  2009-11-09 13:09:56

    Dobrze, Witku. Rozumiem, że nie wszędzie istnieje taka możliwość. Ale gdzie indziej? Mam znajomych na wiosce, gdzie od lat "istnieje" jedynie Plus. Innych sieci tam po prostu praktycznie niema! Co najwyżej na skraju wioski. Do tej pory z Plusa też praktycznie jedynie SMS-y można było wysyłać. Dopiero kilka miesięcy temu postawili GSM 900 w sąsiedniej wiosce i teraz jedynie z Plusa można tam komfortowo korzystać. Takich wiosek (mniejszych czy większych), miasteczek jest pewnie jeszcze "kilka" i wydaje się, że szczególnie PTC już dawno o ludziach w nich mieszkających zapomniała i nie zamierza sobie przypomnieć. A tak ruch jest mały, więc z tego nadajnika mogły by korzystać pozostałe 2 sieci (oprócz Play) :-/

  • 0

    28.  2009-11-09 13:13:57

    jojo: no to jest właśnie przewaga konkurencyjna, która przy budowie wspólnej sieci zanika. Jedna wspólna sieć nie oznacza, że nakłady na nią będą sumą dwóch oddzielnych - będą mniejsze niżby to nawet wynikało z dobrze obliczonych potrzeb pojemnościowych... To nie jest zbyt dobre ani dla klientów, ani dla dobrze zarządzanych operatorów.

  • 0

    29. ~lemur  2009-11-09 13:46:32  host: aavh19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dlatego jak pamiętam, akurat prezes PTC chcę miec własne nadajniki, kiedyś tak się wypowiadał. argumenty miał podobne do Witka

  • 0

    30. ~slafcio  2009-11-09 14:08:29  host: glb26.internetdsl.tpnet.pl

    Tak Tak ubogi? Zapomnieliście chyba o HEYAH, przecież to dziecko ERY :).

  • 0

    31. ~Bekson  2009-11-09 14:53:08  host: aos131.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Pewnie będzie u nas na wzór Anglii. Czyi mamy salony i sklepy firmowe (np. w reprezentatywnych miejscach, bogatych galeriach handlowych) oraz firmy typu carphonewarehouse w miejszych CH + dodatkowo tez w normalnych, plus cala prowincja itp. Swego czasu nie sprzedawał ten diler oferty "3" (odpowiednik Play). Teraz to zmieni ale sa nadal takie firmy ktore handluja tylko duzymi sieciami. Co do Ciecia kosztów to niech wywala ochroniarzy ze Sklepow poza CH. Bez sensu Ci emeryci tam siedza. W czasie napadu są bezużyteczni! Poza tym jak w Sklepie jest 3-5 konsultantów to wystarczy!

  • 0

    32. ~Beks  2009-11-09 14:55:47  host: aos131.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Siec sprzedaży to ogromny koszt i nie ma sensy aby pracujace tam osoby obsugiwały tylko jedną siec jakby mogły efektywnie pracujac obs. kika. Plus kazde nowe CH i musi byc skep operatora. Bez sensu trochę. Przyszlosc to lowienie jeleni w Sklepach + lepsze oferty na hotline i w necie.

  • 0

    33. ~tim  2009-11-09 15:14:00  host: dom59.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wydaję się, że pomysł idzie z duchem czasu, zwłaszcza, że e-shopy też co raz częsciej są wybierane.

  • 0

    34. ~  2009-11-09 17:20:51  host: f142-120.opera-mini.net

    Panie Hartmann, a do Play cały czas drożej? To mam na pana "wspaniałą" sieć nalane ciepłym m. Pzdr!

  • 0

    35.  2009-11-09 20:16:44

    30. Co mi z Heyah jak nie mogę dzwonić tanio do Ery? Heyah daje dobrą ofertę, bo mają już mało abonentów przez swoje lenistwo i chciwość, dłuuugo nie dawali nowych ofert, stali cały czas na 68 groszach, nic nowego nie dawali, abonenci uciekli i obudzili się z ręką w nocniku. Teraz oferty są dobre, ale osoby które sparzyły się na lenistwu Heyah (w tym ja) z reguły nie wracają.

Dodaj swoją opinię