Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes Nokii o pesymiźmie analityków

Prezes Nokii o pesymiźmie analityków

WitekT 10 Października 2005 14:56

0 0

Prezes Nokii - Jorma Ollila - zarzuca analitykom rynku telekomunikacyjnego pesymizm i twierdzi, iż popyt na telefony komórkowe będzie rósł. Tymczasem analizy i raporty branżowe przewidują spowolnienie rynku.

Jorma Ollila, ostatni rok pełniący funkcję prezesa Nokii (w czerwcu 2006 r. zastąpi go Olli-Pekka Kallasvuo, o czym pisaliśmy w tej wiadomości), stwierdził w wypowiedzi dla Financial Times i prasy branżowej, iż popyt na telefony komórkowe, zwłaszcza smartfony, w następnym roku będzie rósł i zarzucił analitykom rynku pesymizm.

Analizy i raporty rynkowe przewidują bowiem szybkie spowolnienie całego globalnego rynku telefonów komórkowych, spowodowane jego nasyceniem. Wzrost rynku miałby być daleko mniejszy niż zeszłoroczne 30%. Spowolnienie miałoby być mniej widoczne na rozwijających się rynkach, gdzie operatorzy stymulują popyt na tanie aparaty komórkowe oraz na rynkach wysokorozwiniętych, gdzie wymiana na smartfony jest szybsza, niż przewidywano.

Analitycy Computer Industry Almanac prognozują jednak, że w 2009 roku liczba użytkowników telefonów komórkowych przekroczy 3 mld. Według ich szacunków, obecnie z telefonów komórkowych korzysta 2 mld osób.

Ollila, który wraz ze swoim następcą udzielał wywiadu Financial Times stwierdził jednak, że eksplozywny popyt na telefony komórkowe, jaki widoczny jest obecnie na Środkowym Wschodzie, w krajach Zatoki Perskiej i Afryce, to taki sam rodzaj popytu, z jakim mieliśmy już do czynienia Chinach 7-8 lat temu we wczesnej fazie rozwoju tamtego rynku komórkowego czy kilka lat temu w Ameryce Łacińskiej.
Naprawdę uważamy, że jeszcze będzie można czerpać profity ze zdrowego rozwoju rynku. Było kilka analiz, jeszcze w styczniu tego roku, przewidujących, że następne dwa lata nie będą okresem zdrowego wzrostu, ale później o tym nie było jakoś słychać. Po zbadaniu naszych wyników sądzimy, iż następny rok będzie nadal okresem wzrostu - powiedział gazecie Ollila.

Nokia podwyższyła swoje prognozy wyników finansowych trzeciego kwartału uzasadniając to ponadprzeciętnym wzrostem sprzedaży oraz wprowadzeniem i prawidłową realizacją programu kontroli kosztów.

Ollila powiedział także, że wyniki finansowe Nokii są wspomagane korzystnym programem restrukturyzacji wprowadzanym od połowy 2004 roku, który wydzielił dwa nowe działy biznesowe: dział smartfonów i bezprzewodowych urządzeń korporacyjnych z głównego działu telefonów komórkowych. Umożliwiło to szybszy rozwój działów badawczych, marketingu i sprzedaży w nowych działach.

Analitycy branży sądzą, że przypuszczalnie taki kształt koncernu zostanie utrzymany przez nowe władze Nokii.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~zofia  2005-10-10 15:21:04  host: gate.malnet.pl

  program kontroli kosztów...hm...:)?
  Ktoś z kooperantów poniesie te koszty?
  Może Fextronic?

 • 0

  2. ~  2005-10-10 15:55:07  host: external.ciech.waw.pl

  To Nokiofony też są składane przez Flextronics???

 • 0

  3. ~zofia  2005-10-10 17:55:00  host: rev-26.malnet.pl

  nie tylko...i nie tylko nokiofony

 • 0

  4.  2005-10-11 10:40:50

  Prawda jest taka ze Nokia juz dawno utaricla swa pozycje lidera technologicznego , a dokladnie wykladik ceny do danych technicznych .... ciezko im sie przyznac ze flagowe modele nie pochodza z ,,fiordów,, tylko skladają im ,,skośnookie,,. Nowe modele które nokia wlasnie wprowadzila na rynek raczej leca z rozpedu po pozycjach poprzednikow bo technologicznie jakos nie sa w stanie konkurowac z aktualnymi wymogami klienta /patrz wyswietlacz ,patrz czulosci optyki w aparatach itp itd..,,

 • 0

  5. ~zofia  2005-10-11 11:32:49  host: gate.malnet.pl

  Ciężko być liderem w tej branży gdzie Operatorzy dyktują ceny a wszyscy chcą mieć wszystko najlepsze w produkcie. Wiele firm podzieliło segmenty i to jest przyszłość.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-83-221.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet