Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prezes Centertela o inwestycjach w unowocześnienie polskiej infrastruktury

Prezes Centertela o inwestycjach w unowocześnienie polskiej infrastruktury

WitekT 19 Listopada 2008 22:02

0 0

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Centertela stwierdziła na dzisiejszym Forum Szerokopasmowym Computerworlda, że według różnych szacunków wartość najbardziej niezbędnych inwestycji w modernizację polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej wyniesie od 14 do 28 mld zł.

Jej zdaniem konieczne inwestycje mogą być zrealizowane przez operatorów usług telekomunikacyjnych, muszą jednak gwarantować odpowiednią stopę zwrotu i być realizowane przy wsparciu regulatora.




Żaden operator nie zdobędzie finansowania bankowego, jeśli nie będzie miał zapewnionego zwrotu z inwestycji - uważa Grażyna Piotrowska-Oliwa. Według niej, plany inwestycyjne Grupy TP hamuje przede wszystkim polityka UKE, a z infrastrukturą jesteśmy w lesie.

Tak duże inwestycje, zdaniem Piotrowskiej-Oliwy, są w stanie ponieść tylko najwięksi operatorzy. W jej opinii WiMax, który miał stać się podstawą społeczeństwa informacyjnego, zupełnie się nie sprawdził. TP planuje dotrzeć do obszarów wykluczonych cyfrowo za pomocą budowanej właśnie sieci w technologii CDMA na częstotliwości 450 MHz, która ma kosztować operatora 500 mln zł. Do końca roku sieć pokryje swoim zasięgiem 50% populacji kraju, a do końca przyszłego - 90%. Oferta ma wejść komercyjnie do sprzedaży 1. grudnia, ale wg informacji TELEPOLIS.PL, firma nie zatwierdziła jeszcze jej oficjalnego cennika.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~fan regulacji  2008-11-19 22:04:55  host: chello089078200178.chello.pl

    A ile zainwestował pupilek szeryfowej tele2, zanim się w praktyce zwinęli z Polski?

  • 0

    2.  2008-11-19 22:20:04

    fan regulacji: raczej niewiele - trochę gratów na punktach styku z TP i tyle... A ile zainwestowała STACJONARNA część Grupy TP? Bo te 15 mln w ciągu 5 ostatnich lat to CAŁA grupa TP, łącznie z Centkiem... Ale oczywiście na wszelkich prezentacjach mowa jest o 15 mld zł... ;-)

  • 0

    3. ~ttt  2008-11-19 22:28:38  host: ip-94-42-46-214.multimo.gtsenergis.pl

    WitekT. Wbrew pozorom TP inwestuje. Widzę to na Górnym Śląsku, co chwilę gdzieś zaciągają nowe światłowody. Pojawia się też nowa kanalizacja. Większość lekceważy TP, ale ja tak bardzo bym jej nie lekceważył. Naprawdę mają potencjał. Aha - nie pracuję w TP ;-)

  • 0

    4.  2008-11-19 22:31:41

    ttt: ale ja nie mówię, że nie inwestuje! Tyle, że ZDECYDOWANIE nieproporcjonalnie do tego, o czym mówi...

  • 0

    5. ~ttt  2008-11-19 22:37:24  host: ip-94-42-46-214.multimo.gtsenergis.pl

    WitekT: a wiesz to na pewno? Bo ja bym tego nie był taki pewny. Już podaję dlaczego. Budowa nowej kanalizacji wraz z projektami, pozwoleniem na budowę na odcinku 1km to koszt około 70 tys. zł. Widzę, ile TP buduje w pewnych miastach. Jeśli pomnoży się to przez cały kraj to kwota jaka wyjdzie może przyprawić o zawrót głowy.

  • 0

    6.  2008-11-19 22:38:33

    ttt: wystarczy poczytać raporty TP... Centek, PTC i Polkomtel mają roczne inwestycje na podobnym poziomie (podobne technologie, podobna ilość klientów, itp.).

  • 0

    7. ~q  2008-11-19 22:43:34  host: public-gprs92318.centertel.pl

    TP miala (na slajdach) ponad 2M, pozostali poniżej 2M :) co do Wimaxa to nie tyle nie sprawdził się ile GTP nie dostała licencji więc dla Grażynki to porażka...

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-11-19 23:23:41  host: 86-59-n1.aster.pl

    "Z infrastrukturą jesteśmy w lesie"> Już? Jeszcze trochę wysiłku, jeszcze parę kilometrów i dociągniemy do wioski.

  • 0

    9. ~jojo  2008-11-19 23:30:58  host: efc33.neoplus.adsl.tpnet.pl

    8 - Dobre! ;-D

  • 0

    10. ~sky  2008-11-20 01:18:52  host: nat-10.net-serwis.pl

    Tylko, że TP nie inwestuje i już... Zobaczcie na raporty TP: SZKLANE DOMU...

  • 0

    11. ~sky  2008-11-20 01:19:19  host: nat-10.net-serwis.pl

    Domy znaczy;)

  • 0

    12. ~sky  2008-11-20 01:48:58  host: nat-10.net-serwis.pl

    Bo TP jest kolonią FT i tyle (podobnie jak Brazylia)

  • 0

    13. ~vari  2008-11-20 08:51:07  host: eis207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hehe. To jakieś różne Polski ogladamy zza okna (no chyba że dla kol ttt oknem jest telewizor w propagandą sukcesu). U mnie od połowy lat 90 w okolicy TP palce nie kiwnęła w kwestii infrastruktury kablowej. Ostatnia inwestycja to był montaż ADSL w okolicznych RISLU kilka lat temu (co się chwali) ale głupek by tego nie instalował gdy jedyne półki SDI były zajete od lat a klienci masowo dopominali się o Internet. Niestety KABLOWO nic się nie robi - vide moje problemy z Neo na poświeconej przez Zeusa piorunem linii, uszkodzonej od kilku lat i bez perspektyw na naprawę - jedyny kabel I klasy do mojej miejscowości bez alternatywy a uszkodzne wszystkie pary w mniejszym lub większym stopniu - kabel to podziemny a piorun uderzył "tak szczęśliwie" że w drzewo majace korzenie przy nim. Ja to i tak mam dobrze bo sąsiedzi kiszą się na radiodostępach a tam internet (oficjalnie ma działać) NIE DZIAŁA. nawet wdzwaniany. Jedyne połączenie dial-up o tych ludzi (z właściwego portu w FCT) nawiązałem z Telefonami POdlaskimi (numer 0-25 781-77-77) i TYLKO TAM uzyskałem wogóle połączenie i przydzieliło mi IP. Transfer praktycznie zerowy. Można się pingiem pobawić albo jak się ma szczęscie i się gadu-gadu zaloguje to można popisać z kimś. Bo maile już time-out mają. Na numer 0-202122 WOGÓLE nie można się połączyć (a jest on wskazany przez TP jako ten z którego maą korzystać ci nieszczęśnicy). No wogóle same laurki TP (mojej byłej firmie) można wystawiać. Jako były pracownik (a byłem z pracy zadowolony) powinieniem jej bronić. Tyle że nie ma przed czym. Zarzuty ludzi narzekajacych na tę firmę są słuszne. A kto pewne rzeczy widział od środka ten wie o czym piszę.

  • 0

    14.  2008-11-20 10:05:28

    TP to dojna krowa dla żabojadów więc jakie inwestycje??? Liczy sie tylko dewidenda dla "inwestorów" (cudzysłów nie bez kozery) Menedżerowie w TPsie lub Centku. jesteś znajomym ministra, itp. to zajmujesz stanowisko....... Nic tam się nie zmienia od lat...

  • 0

    15. ~warsaw men  2008-11-20 15:15:23  host: anonymizer.blutmagie.de

    do variego: a nie myslales zeby samemu otworzyc DG i podpiac sasiadow pod swojego neta? Taki maly lokalny operator? Znalazla by sie tak odpowiednia ilosc chetnych zeby sie to oplacalo? W sumie mozesz kupic dobry router na 2,4G z QoS i rozdzielic neo za symboliczna oplata. Na gg i strony by ludziom starczylo (bo wiem ze tych 256kb na duzo podzielic sie nie da). W sumie to mozesz sprobowac bez DG... po odpowiednim skonfigurowaniu zwrocilo by Ci sie troche za neo, no i sasiadom bys tez pomogl. Panu P.L. sie udalo...

  • 0