Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prestiżowa porażka TP

Prestiżowa porażka TP

WitekT 22 Września 2006 16:22

0 0

Konsorcjum firm Crowley, ATM i Exatel ma wybudować za 82 mln zł sieć teleinformatyczną dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Sąd ostatecznie rozstrzygnął dwuletni spór konsorcjum z Telekomunikacją Polską.

Sieć ma połączyć 1,3 tys. sądów, prokuratur, aresztów i więzień najpóźniej w ciągu 3 lat, np. prokuratorzy mieliby dostęp online do kartotek sądowych, mogliby natychmiast sprawdzić status danej sprawy i uzyskać informacje o firmach czy osobach, których dotyczy postępowanie.

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło przetarg w maju 2004 roku. Wpłynęły cztery oferty: Telekomunikacji Kolejowej, konsorcjum Crowleya, TP i Polkomtela. Ten ostatni zrezygnował, a pozostałe dwie oferty – z wyjątkiem TP – unieważniono z powodów formalnych. W przypadku Crowleya ministerstwo tłumaczyło, że firma odmówiła ujawnienia w ofercie informacji o swoich klientach i wartości podpisanych z nimi kontraktów (wymóg ten miał uwiarygodnić oferty). Crowley, który twierdzi, że obawiał się wykorzystania wspomnianych danych przez konkurencję, odwołał się do sądu arbitrażowego Urzędu Zamówień Publicznych, a gdy to nie przyniosło skutku – do sądu okręgowego. Ten uznał racje Crowleya. Po tym wyroku Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało go jako zwycięzcę przetargu. Ale na początku tego roku TP oprotestowała to rozstrzygnięcie, wskazując na wady prawne oferty konkurenta (naliczyła ich 16). Ostatecznie w tym tygodniu sąd okręgowy rozstrzygnął spór na korzyść konsorcjum Crowleya.
To pierwszy wyłom w monopolu TP na duże sieci teleinformatyczne w sektorze publicznym – powiedział Dariusz Terlecki, dyrektor handlowy Crowleya w Polsce. W Polsce firma obsługuje m.in. NIK, NBP, Narodowy Fundusz Zdrowia i takie firmy jak US Pharmacia i Citibank Handlowy.

TP podejmie wszelkie kroki prawne, aby doprowadzić do ponownego rozpatrzenia ofert złożonych w przetargu lub – w skrajnym przypadku – odwołanie całego przetargu. Cena zaoferowana przez Crowleya nie obejmuje wszystkich kosztów przedsięwzięcia, a zaproponowana technologia jest już przestarzała, co potwierdzają niezależni specjaliści - powiedział Mariusz Gaca z Telekomunikacji Polskiej. Przyznał jednak, że oferta TP także jest już przestarzała technologicznie.

Źródło tekstu: gazeta.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~  2006-09-22 17:08:17  host: dwc235.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Łoł, z porażki zrobić zwycięstwo. Ciekawe jak będą tłumaczyć masowe rezygnacje z linii telefonicznej po rozdzieleniu neostrady :)

 • 0

  2. ~poznaniak  2006-09-22 17:30:22  host: 213-238-96-174.adsl.inetia.pl

  ***WitekT: Mam pytanie: "W Polsce firma obsługuje m.in. NIK," -> dotyczy to TPSA (gdyż mowa wcześniej "to pierwszy wyłom w monopolu TP" czy Crowleya?

 • 0

  3.  2006-09-22 17:33:12

  poznaniak: Crowleya.

 • 0

  4. ~Mirek  2006-09-25 08:58:13  host: dqm170.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja zrozumiałem że TP

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-31-188.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet