DAJ CYNK

Premiera Meizu 16 - smartfon idealny?

orson_dzi

Sprzęt

W Pekinie odbyła się premiera smartfonów Meizu 16. Na papierze są niemal ideałem. Czy tak jest? Jesteśmy na miejscu i to sprawdzimy.



W Pekinie odbyła się premiera smartfonów Meizu 16. Na papierze są niemal ideałem. Czy tak jest? Jesteśmy na miejscu i to sprawdzimy.

Wszystko obecne

Ekran bez wcięcia? Jest - OLED, zaokrąglony na rogach o przekątnej 6 lub 6,5 cala (w modelu Plus) i rozdzielczości 1080 x 2160 pikseli. Wyświetlacz zajmuje 91,18% powierzchni przedniego panelu.
Czytnik linii papilarnych w ekranie? Jest. Co więcej - działa i to nie tylko w przypadku odcisku palca, ale również... kociej łapy, co potwierdziły testy realizowane przed premierą. Według Meizu dokładność czytnika to 99,12%, przy ok 80% w innych tego typu konstrukcjach. Czas odblokowania ekranu to 0,25s.

Gniazdo słuchawkowe? Obecne. Nie trzeba korzystać z żadnych przejściówek, dosępne jest gniazd Jack 3,5mm.

Wydajne flagowce



Za wysoką wydajność smartfonów odpowiada chłodzony cieczą układ Qualcomm Snapdragon 845 w parze z 6 lub 8 GB pamięci RAM (LPDDR4), a pliki przechowamy na 256 GB (UFS 2.1) pamięci wbudowanej. Nowy typ chłodzenia pozwala na utrzymanie temperatury niższej o 4 stopnie Celsjusza niż w przypadku innych rozwiązań. Dodatkowo smartfony mają być o 20% szybsze od innych chińskich flagowców. Wysoka wydajność ma być również widoczna w grach, które mają działać w 59,8 klatkach na sekundę.

Meizu chwali się bardzo dobrą optymalizacją smartfonów, które pracuje pod kontrolą opartego na Androidzie Flyme OS. System ma być o 34% szybszy na poziomie aplikacji, a technologia preloading apps przewiduje, z jakich aplikacji użytkownik chce skorzystać i przyśpiesza ich uruchamianie o 36%. W nowej wersji Flyme OS usunięto aż 10 tys. błędów. Crash ratio nowego systemu wynosi 0,05%, co oznacza, że teoretycznie w ciągu dnia zawiesi się tylko jeden smartfon na 2000.

Najmniejszy i solidnie zbudowany flagowiec



6-calowy Meizu 16 będzie bardzo małym smartfonem, oczywiście jak na taką przekątną ekranu. Obudowa waży tylko 152 gramy i ma 7,6 mm grubości. Meizu zapewnia, że istnieje 90% szansy na to, że smartfon przetrwa upadek na beton z wysokości 1 metra. Tył obudowy został wykonane z wypukłego, 7-warstwowego szkła.

Obudowa niestety nie jest wodoszczelna.

Aparaty



Jak przystało na flagowca, do dyspozycji mamy trzy aparaty. Główny, podwójny, o rozdzielczości 12 i 20 Mpix jest wyposażony w zoom optyczny. Pierwszy obiektyw to Sony IMX 380 (1f/1.8; 1,55 μm). Drugi, z zoomem optycznym, to Sony IMX 350 (f/2.6) z 4-osiową stabilizacją obrazu (pierwszy na rynku). Do zrobienia zdjęcia nocnego ma wystarczyć zaledwie 1/10s czasu naświetlania. Aparat wspiera sztuczna inteligencja, która automatycznie dobiera scenerie spośród 20 dostępnych. Do tego dostajemy lampę z 6 LED-ami, świecącymi sekwencyjnie.

Przedni aparat smartfonu wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 20 Mpix (f/2.0). Warto zaznaczyć, że udało się go zmieścić w ramce ekranu o szerokości 6 mm.

Szybkie LTE



Obok gniazda Jack 3,5mm smartfony Meizu 16 są wyposażone w port USB typu C. Zastosowany modem LTE (nie znamy jeszcze szczegółów) ma zapewnić nawet 6 razy wyższą szybkość Internetu niż przy połączeniu przez Wi-Fi oraz 2 razy wyższą niż w przypadku tradycyjnego LTE w innym smartfonie. Meizu nazwało ten typ łączności - 6G. Do tego mamy jeszcze Bluetooth w najnowszym standardzie 5.0.

Smartfon obsługuje LTE w paźmie 800 MHz.

Akumulator



Za zasilanie odpowiadają akumulatory o pojemności 3010 mAh i 3640 mAh (w wersji Plus). Do naładowania ich w 67% wystarcza zaledwie 30 minut. Akumulator ma pozwolić na ponad 13 godzin ciągłej pracy z podświetlonym ekranem.

Cena i dostępność

Sprzedaż smartfonów wystartuje 20 sierpnia. Ceny Meizu 16 to:

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł