Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Preferencje użytkowników usług telekomunikacyjnych

Preferencje użytkowników usług telekomunikacyjnych

orson_dzi 9 Grudnia 2014 23:41

3 1

UKE udostępniło analizę preferencji konsumenckich w latach 2011-2014. Rośnie popularność smartfonów, rządzi telefonia komórkowa.



W przeprowadzonym badaniu ankietowani wyrazili swoje opinie na temat rynku telekomunikacyjnego i jego funkcjonowania, jakości świadczonych usług i ich preferencji na temat używanych usług. Badany był dostęp do Internetu (mobilny i stacjonarny), telefonia komórkowa i stacjonarna. Badania były prowadzone w latach 2011-14 na grupie około 1600 osób w wieku 15 lat i więcej, w formie bezpośredniego wywiadu.

Pośród klientów indywidualnych, najwięcej, bo aż 88% badanych, najczęściej korzysta z telefonii komórkowej. 23% badanych nie posiadało komórki. Dostęp do Internetu posiadało 58% respondentów. Średnie koszty przeznaczane na jedną usługę telekomunikacyjną nie przekraczały 58 zł, w tym średni koszt Internetu stacjonarnego i mobilnego, to w 2014 roku 53 zł, koszt telefonów komórkowych, to odpowiednio 35 zł za numery na kartę i 58 zł na telefon abonamentowy. Średnie wydatki za telefon stacjonarny wysniosły 51 zł.

Z usług łączonych korzystało w 2014 roku 16% badanych, z czego 76% korzystało z pakietu dwóch usług, a 21% z trzech. Tylko 1% posiadał cztery usługi lub więcej. Najczęściej łączona była ze sobą telewizja z Internetem stacjonarnym.

W kwestii zmian, które miały pozytywny wpływ na rynek, po 25% badanych wskazało na obniżki cen i rozwój nowych technologii, natomiast 19% badanych zauważyło pozytywny wzrost liczny dostępnych ofert. Ponad połowa badanych uważa, że w kwestii telekomunikacji nie występują żadne negatywne zjawiska. 20% badanych widzi negatywny wpływ zbyt wysokich cen, 11% zbyt małą konkurencję na rynku, a 10% narzeka na niezrozumiałe i skomplikowane procedury.

Pośród osób, które ukończyły 50 lat, aż 89% procent korzystało z telefonii komórkowej. 48% badanych posiada dostęp do Internetu, a 40% telefon stacjonarny. 48% osób przyznało, że z telefonu stacjonarnego korzysta z przyzwyczajenia, a 37% posiada tę usługę, ponieważ rodzina i znajomi również z niej korzystają. 39% badanych nie zamieniłoby telefonu stacjonarnego na komórkowy.




Ponad połowa (52%) osób po 50 roku życia nie korzystało z komputera, ponieważ nie potrafiła z niego korzystać (58%) lub zwyczajnie tego nie potrzebowała (51%). W przypadku Internetu było to odpowiednio 30% i 26%.

Pośród klientów biznesowych 89% korzystało w 2014 roku z telefonii komórkowej, 80% z Internetu, a 50% z telefonu stacjonarnego. Wydatki za komórki wahały się od 187 zł (firmy do 9 pracowników), do 1261 zł (50 i więcej pracowników). Za Internet stacjonarny od 85 zł (do 9 pracowników, do 216 (50 i więcej), natomiast za telefon stacjonarny od 150 zł (do 9 osób w firmie), do 916 zł (50 i więcej osób). Pośród firm 33% badanych za pozytywne zjawisko na rynku uznało rozwój technologii, 24% wskazało poprawę jakości usług, 23% obniżki cen. Za negatywne zjawisko 22% uznało wysokie ceny, 10% niską skuteczność reklamacji, a 9% mała konkurencję.

Od 2011, do 2014 roku wyraźnie spadła ilość osób korzystających z łączy o prędkości do 1,99 Mb/s, z 26%, do 1%. Z Internetu stacjonarnego korzysta zdecydowanie więcej (72%) osób, niż z Internetu mobilnego (27%, o 5 punktów procentowych więcej niż w 2013 roku). W 2014 roku 43% badanych korzystało z Internetu codziennie.

Pomimo spadku osób korzystających z telefonii stacjonarnych (z 39% w 2011 roku, do 23% w 2014 roku), coraz więcej osób nie chce rezygnować z numeru stacjonarnego na koszt komórki. W 2012 roku takiej zmiany nie chciało 25% badanych, a w 2014 roku było to 45%.

2014 rok był wzrostem popularności smartfonów (44% w stosunku do 11,7% w 2011 roku), osób korzystających z usługi roamingowych (63% w porównaniu z 54% w 2012 roku) oraz osób korzystających z nielimitowanego dostępu do Internetu mobilnego (27% w 2014 roku przeciwko 15% w 2013 roku).

A na koniec w ramach ciekawostki, o czymś takim jak Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2014 roku słyszało 14% badanych, a jego działanie dobrze ocenia 46%, co stanowi wzrost o 13 punktów procentowych w porównaniu z 2013 rokiem.

Zobacz: UKE - runek usług - indywidualni
Zobacz: UKE - runek usług - instytucje
Zobacz: UKE - runek usług - osoby 50+
Zobacz: UKE analiza porównawcza 2011-2014

Źródło tekstu: UKE; wł     

Dodaj do:

Tagi: internet | telefon | uke

w sumie: 22
  • 3

    3.  2014-12-10 01:01:50

    @2 - taaa, Dropss, na którego nie mogą przejść klienci Netii na linii Orange :-). Ciekawe, kiedy UKE się tym zainteresuje, bo w mojej ocenie taka segregacja klientów nie ma podstaw.
    @1 - każdy kto ma mózg wybierze internet po kablu jako stacjonarny w domu, o ile ma zadowalające parametry. Ich stałość i jakość połączenia to gwarantuje, internet mobilny to loteria (plus limity) - dziś działa zadowalająco, za miesiąc może być tragedia bo wzrośnie obciążenie stacji, a za nią nie pójdą inwestycje... Chyba, że ktoś ma inne motywacje, typu koniecznie cena, mobilność, niechęć do wiązania się umową terminową i preferencja internetu na kartę itd.

  • 2

    4.  2014-12-10 01:38:09

    Nie wiem jak tam te ich badania. Ja w przeciągu ostatnich 3 lat wywaliłem telefon stacjonarny i telewizję kablową, (na którą i tak nie mam czasu), stawiając na smartfona z tanim i dużym pakietem internetowym i tanimi rozmowami. Już tylko internet stacjonarny trzyma mnie przy kablu.

  • 2

    5.  2014-12-10 01:53:11

    A rząd i tak dowali ci opłatę w postaci nowego abonamentu za telewizję :D Poza tym telewizja to jednak też informacje, wywiady, publicystyka, filmy, sport etc. Wiem, że jest moda na - wywaliłem telewizor, ale jak ktoś ciąga to samo z sieci...to po prostu zmienił sposób korzystania i odpłatności, ale to nadal te same materiały. Oczywiście wiele stacji to bardzo słaby poziom, ale da się znaleźć ciekawe propozycje. Wykorzystanie internetu rośnie...dlatego w tej samej cenie w abo od t-mobile internetu jest mniej i trzeba go dokupić xD

  • 1

    6. ~sloniacz  2014-12-10 05:40:53  host: 37.30.33.230.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    23% badanych nie komórki nie posiadało??

  • 0

    7. ~  2014-12-10 06:57:40  host: n20-08-02.opera-mini.net

    nie 23% nie badanych komórki posiadalo ;)

  • 0

    8. ~  2014-12-10 07:00:21  host: n19-01-04.opera-mini.net

    Ja mam tv kabel, internet stacjonarny, mobilny i telefon stacjonarny i komórkowy

  • 0

    9.  2014-12-10 07:45:59

    "Rośnie popularność smartfonów" - bo obecnie jedyne nie-smartfony dostępne na rynku to telefony dla osób starszych albo złom z biedronki za 50zł?
    "23% badanych nie komórki nie posiadało." - nie nie nie? Może jakaś korekta :) ?
    "o czymś takim jak Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2014 roku słyszało 14% badanych, a jego działanie dobrze ocenia 46%" 14% wie co to jest a dobrze go ocenia 46%? wtf?

  • 1

    10. ~  2014-12-10 08:06:51  host: public-gprs516420.centertel.pl

    @9
    Zapewne chodzi o 46% z tych, którzy wiedzieli co to UKE. Te 14% co wiedziało stało się 100% do kolejnego pytania jak oceniają ich prace.

  • -1

    11.  2014-12-10 08:30:34

    "osób korzystających z nielimitowanego dostępu do Internetu"
    A jest taki?
    Za nielimitowany Internet rozumiem taki, który jest limitowany maksymalną teoretyczną szybkością transmisji zapewnianej przez daną technologię, a nie 100GB, czy lejki.

  • -1

    12.  2014-12-10 08:31:14

    @11 Chodziło oczywiście o internet mobilny.

  • 0

    13. ~  2014-12-10 08:56:48  host: 195.200.212.13

    Ja posiadam smartfona do zabawy, internet mobilny na kartę iii to wszystko. Reszta łajna nie mam zamiaru posiadać bo i po co ? TV nie mam bo nie mam czasu, internetu stacjonarnego nie mam bo nie mam czasu a tel stacjonarny :) nooo ludzie co jeszcze :]. To jakaś moda ? czy tylko ja pracuje za dwóch ? ;)

  • 0

    14.  2014-12-10 10:07:36

    A ja mam kubek z Myszką Miki i nielimitowaną wodę w pracy. Za chwilę każdy zacznie wypisywać co ma a czego nie ma, a tutaj mamy dyskusję o danych statystycznych.

  • 0

    15. ~  2014-12-10 10:43:56  host: user-188-33-179-31.play-internet.pl

    "wyraźnie spadła ilość osób korzystających z łączy o prędkości do 1,99 Mb/s" - zasługa Ne(rw)ostrady "do 10Mb/s"?

  • -1

    16. ~POnK user  2014-12-10 11:06:17  host: user-188-33-179-31.play-internet.pl

    @3: Od ponad roku korzystam z internetu mobilnego jako głównej usługi. Aktualnie z Play Online na kartę z usługą "Darmowy internet LTE" (limit co najmniej 100GB/mies). Na razie jedyny koszt, który ponoszę to ok. 25zł/mies (doładowując np. 50PLN co 60 dni), co jakiś czas kwotę z konta głównego wykorzystuję na rozmowy (co zmniejsza rachunek za główną komórkę).
    Nawet jak się aktualna promocja skończy i będę musiał zmigrować na nową taryfę (gdzie usługa "nolimit" na 30dni kosztuje 45zł), to i tak z kilku powodów raczej zostanę przy Playu:
    1. przez rok nie było w mojej okolicy żadnej awarii (w usługach stacjonarnych zdarzało się rocznie ok. 3-5 krótszych i dłuższych przerw w działaniu usługi),
    2. prędkości transferu oraz pingi są zawsze na co najmniej zadowalającym poziomie,
    3. cena jak na ofertę "bez zobowiązań" jest bardziej niż atrakcyjna (a nawet w porównaniu z umowami na czas określony),

  • 1

    17.  2014-12-10 12:28:45

    @5 Ja nie wywaliłem telewizora. Zmieniłem kablówkę "duży pakiet" na darmowe Dvb-T.

  • 1

    18. ~  2014-12-10 15:37:03  host: hfl170.internetdsl.tpnet.pl

    Ja też zmieniłem Vectre na DVB-T mieszali ciągle z kanałami i podnosili opłaty więc do widzenia niestety. Zresztą po co mi tyle kanałów.

  • 0

    19. ~maka  2014-12-10 18:52:11  host: sirius.ccig.pl

    "(...) osób korzystających z nielimitowanego dostępu do Internetu mobilnego (27% w 2014 roku przeciwko 15% w 2013 roku)."

    Co 4 Polak ma nielimitowany mobilny internet? :)

  • 0

    20. ~  2014-12-10 18:57:38  host: 212.109.132.194

    @19
    do statystyk pewnie wzięto pod uwagę również Aero2

  • 1

    21.  2014-12-10 19:52:46

    Heh... Jeszcze tak bedzie ze mobilny net przeskoczy lacza kablowe spokojnie pare lat xd kablowki z tv premium kanalami filmowymi maja ci co siedza caly dzien w domu reszta nie ma czasu hehe ;) ps. Co do netu ja osobiscie zmiebilem opa bo mialem juz od dawna nonstop jakies awarie a do tego juz od paru lat jedynie mozna bylo wziasc max 10 megabitow. Pozdro

  • 0

    22.  2014-12-10 20:24:00

    Koszt telefonów komórkowych na kartę to 35 zł. ARPU niektórych operatorów poniżej 10 zł. Chyba sporo kart leży w szufladach.

    Ludzie płacą za usługi bo nie znają alternatywy. 53 zł. średnio za internet mobilny jak można mieć za darmo lub 10 zł. 100 GB i całe 10 zł. na inne usługi.

    Czyli internet stacjonarny 53 zł. + mobilny 53 zł + telefon stacjonarny 51 zł. + ze dwa prepaidy 2 x 35 zł. + dwa abonamenty 2 x 58 zł. + kablówka pewnie 50 zł. i mamy średnie wydatki 393 zł. na miesiąc za usługi telekomunikacyjne. Ja wydaje ze 30 zł. to jest statystycznie ktoś kto płaci prawie 800 zł.

Dodaj swoją opinię