Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prawo: korespondencja elektroniczna na równi z tradycyjnym pismem

Prawo: korespondencja elektroniczna na równi z tradycyjnym pismem

orson_dzi 8 Września 2016 17:30

11 1

Od 8 września obowiązuje nowelizacja kodeksów i ustaw, która stawia cyfrowe nośniki informacji na równi z tradycyjnymi pismami.

W myśl nowych przepisów każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią jest traktowany jako dokument. Obejmuje to np. wiadomości SMS, nagrania audio i wideo lub E-maile. Co to oznacza dla przeciętnego obywatela?




Dzięki nowym przepisom możliwe będzie zawierania umów lub składanie oświadczeń w formie elektronicznej, a także prowadzenie i wysyłanie korespondencji lub wezwań sądowych lub urzędowych drogą elektroniczną. Warunkiem jest to, że wiadomość na pewno ma dotrzeć do adresata. Z drugiej jednak strony każdy SMS lub wiadomość E-mail będzie mogła posłużyć jako dowód w postępowaniu sądowym. Oprócz tego, za zgodą sądu rozprawy sądowe będą mogły być nagrywane przez osoby sądzone prywatnymi dyktafonami, co może później posłużyć do wprowadzenia poprawek do protokołu.

Źródło tekstu: RPkom      

Dodaj do:

Tagi: prawo | kodeks cywilno prawny

w sumie: 28
  • 0

    11.  2016-09-08 18:16:04

    7 - stało się, więc odstąpiłem prosta sprawa. Zawsze tak robię. Zwykle na etapie uzgodnień. Ale jeśli umowa niezgodna jest z uzgodnieniami - tym bardziej. Nie wiem czy to jakieś nietypowe zachowanie?

    Owszem doręczenia "administracyjne" uznaje się za doręczone mimo braku potwierdzenie odbioru... KPA to reguluje. Ale temat bardziej ogólnych chyba jest a nie dotyczy tylko doręczeń decyzji czy pism w postępowaniu administracyjnym?

  • 0

    12.  2016-09-08 18:19:11

    @5: globalnego przepisu nie ma, ale jest w poszczególnych kodeksach i pewnie w ordynacji skarbowej też

  • 2

    13.  2016-09-08 18:22:50

    Piekło zamarza - Plus próbuje wyrolować wlo....

  • 0

    14. ~  2016-09-08 18:27:58  host: apn-37-248-166-193.dynamic.gprs.plus.pl

    To pewnie ta opiekunka wlo za dużo mu naobiecywala i yslal ze go przechytrzy,ale slo jest czujny i nke da się zwisc

  • 0

    15.  2016-09-08 18:31:47

    toms... Rozczaruję Was... 4 umowy mi pani robiła... w jednej się pomyliła - już sprawa jest sprostowana... Ja najmniejszego problemu nie widziałem, Wy macie problem większy ode mnie - zadziwiające.
    Nie to jest przedmiotem a dokument podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym ;-)

  • -1

    16.  2016-09-08 18:32:01

    14 - to ta nowa właśnie.

  • -1

    17.  2016-09-08 18:35:17

    Bo może nie mówiłem - owszem, mam "nową" opiekunkę ;-)

  • 2

    18.  2016-09-08 18:57:24

    Ta " stara" i tak długo wytrzymała. ;-)

  • 0

    19.  2016-09-08 19:23:11

    Kilkanaście lat.
    No i to nie kwestia "wytrzymałości". Po prostu, stwierdził, ze jako G300 nie jest w stanie mi zaproponować nic więcej niż "etatowi" i podjęliśmy wspólnie decyzję o wykreśleniu mnie z jej konta ;-)

  • -1

    20.  2016-09-08 19:23:56

    Następnego dnia rano miałem już telefon od chętnego do "przejęcia" klienta ;-)

  • 2

    21.  2016-09-08 19:34:21

    Nowej opiekunce jakoś nie zazdroszczę. ;-) Ale chyba nie dziwi Cię moja opinia,napisana na wesoło zresztą. :-)

  • 0

    22.  2016-09-08 20:41:40

    Spoko ;-)
    A nowa jak chce zarobić... No niestety - musi być miła ;)

  • 1

    23. ~pabloki  2016-09-08 21:28:34  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    no to i tak wlo wymęczył starą na maxa. jak ona obsługiwała g300 to pewnie juz bała sie schodzić niżej , wolała sobie odpuscić te kilka złotych bez ryzyka jakiejś kary dla niej.

  • 0

    24.  2016-09-08 22:08:44

    23 - z pewnością tak było. Przecież Ty wiesz lepiej ;-)

  • 0

    25.  2016-09-08 22:09:43

    Do rzecznika Plej dzwoniłeś, żeby się z pierwszej ręki dowiedzieć o wiadomą sprawę?

  • 0

    26. ~pabloki  2016-09-08 22:10:32  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    25non nie ma pełnomocnictwa do udzielania takich informacji.

  • 0

    27. ~  2016-09-09 08:34:07  host: 5.254.65.6

    To, że ktoś wysłał do mnie mejla albo esemesa, nie oznacza, że go dostałem. Mejle i esemesy czasem nie docierają.

  • 0

    28. ~nmn  2016-09-09 08:46:37  host: 8.37.225.43

    27 - SMS-y? to tylko z winy... odbiorcy.

  • 0

    29. ~kiki  2016-09-09 09:38:40  host: ipb31.internetdsl.tpnet.pl

    Ciekawe co teraz będzie z firmami, które przysyłają ,,lewe" faktury?. Ostatnio do biura przyszła mi faktura(papierowa) za usługę, której nigdy nie zamówiłem(niby zamieścili wizytówkę w internetach). Masę naciągaczy jest-,,dzwonie do pana w sprawie przedłużenia umowy bla bla bla" ja-,,ale jak można przedłużyć coś co nigdy nie zaistniało?" ona-,,ale przecież wysyłaliśmy umowę wraz z fakturą na maila...". A jak faktura trafi do spamu?

  • 0

    30.  2016-09-09 10:21:28

    27 - oczywiście w postępowaniach administracyjnych zawsze potwierdzenie (w tym danych osoby wnioskującej czy odbiorcy) musi być. Tego nikt nie przeskoczy. Bo inaczej każdy mógłby złożyć wniosek podając się za inną osobę - pomijam tu kwestie karne, bo debili nie brakuje.

Dodaj swoją opinię