DAJ CYNK

Większość Polaków nie rozmawia z telefonem przy uchu prowadząc samochód

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Badania pokazują, że że ponad 70% kierowców korzysta z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego kierując samochodem lub w ogóle nie rozmawia przez telefon w czasie jazdy.

Badania pokazują, że ponad 70% kierowców korzysta z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego kierując samochodem lub w ogóle nie rozmawia przez telefon w czasie jazdy.

Wyniki badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie Uniqa pokazują, że większość Polaków korzysta z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego kierując samochodem lub w ogóle nie rozmawia przez telefon w czasie jazdy. Z zestawu głośnomówiącego w trakcie jazdy korzysta 38% badanych.

Rozmowa przez telefon znacząco upośledza zdolności konieczne do prowadzenia pojazdu i zwiększa ryzyko stłuczki - przekonuje Paweł Boryczka, dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych w Uniqa. Takie zachowanie zagraża bezpieczeństwu, może prowadzić do wypadków i kolizji, które bywają tragiczne w skutkach i kosztowne dla wielu osób. Dlatego używanie telefonów przez kierowców czasie jazdy przez kierowców powinno być ograniczone do minimum i zawsze przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Warto pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Po pierwsze zrezygnować z rozmów w sytuacjach wymagających wzmożonej koncentracji, czyli np. na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, w pobliżu przejść dla pieszych. Po drugie, powinniśmy odłożyć rozmowy towarzyskie na później i korzystać z telefonu tylko jeśli jest to nieuniknione. Po trzecie, najlepiej z rozpoczęciem rozmowy poczekać do momentu zatrzymania się w bezpiecznym miejscu - mówi Boryczka.

Dodatkowo 72% kobiet i 68% mężczyzn deklaruje, że nie pisze, ani nie czyta SMS-ów w trakcie prowadzenia samochodu. Do czytania wiadomości przyznaje się ok 25% badanych, natomiast tylko 14% z nich pisze wiadomości podczas jazdy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ekonomia.rp.pl