DAJ CYNK

Rząd prowadzi testy sieci mobilnych. Jeden operator na prowadzeniu

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Ministerstwo Cyfryzacji i Instytut Łączności prowadzą ogólnopolskie testy jakości sieci mobilnych. Badania mają określić, jaki jest rzeczywisty stan dostępności usług mobilnych w Polsce. Po pierwszych analizach daje się zauważyć przewaga jednego z operatorów. 

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy poinformowały dziś o trwającym już programie pomiarów jakości polskich sieci mobilnych. Pierwsze badania odbyły się we Wrocławiu, kolejne w poszczególnych miastach na teranie całego kraju. Całość ma się składać z dwóch etapów.

Pierwszy etap, realizowany w 2023 roku ma zakres ogólnopolski. Zbadane zostały sieci czterech największych operatorów komórkowych: Orange, Play, T-Mobile i Plus. Pomiary jakości zostały przeprowadzone w sześciu miastach w każdym z województw, wzdłuż 2700 kilometrów linii kolejowych i na 7300 kilometrach dróg o różnej klasie.

Drugi etap planowany jest na kolejne lata, gdy będą wykonywane podobne, bardziej szczegółowe pomiary dla każdego z 16 województw

Na razie ani Ministerstwo Cyfryzacji, ani Instytut Łączności nie podały pełnych szczegółów dotyczących wyników dotychczasowych badań. Znane są tylko ogólne, wstępne wnioski i kilka slajdów w prezentacji. Na podstawie zrealizowanych pomiarów jakości sieci mobilnych zauważalna jest przewaga operatora Polkomtel, który wyróżnia się prędkością pobierania danych. Przewagę tę widać w większości miejscowości, które zostały objęte pomiarami. Jest to zbieżne z wynikami Speedtest.pl, gdzie brane są pod uwagę prędkości osiągane nie tylko w LTE, ale również w 5G.

Jak przebiegają testy jakości sieci mobilnych?

Jak wyjaśnia Instytut Łączności, testy prowadzone są z perspektywy zwykłego użytkownika. Specjaliści Instytutu prowadzili pomiary w czasie jazdy samochodem i podróży pociągiem, według scenariuszy odtwarzających typowe zachowania użytkowników komórek. W czasie połączeń głosowych w sieci bezprzewodowej zbadali jakość mowy z pomocą międzynarodowego standardu POLQA, a korzystając z transmisji danych, sprawdzili przepływność i dostępność usług. Zbadali też dostępność sieci, jakość sygnału i rodzaj technologii wykorzystywanej przez ich urządzenia.

Jaki jest cel tych badań? Mają one określić, jaki jest stan sieci mobilnych w Polsce. Instytut Łączności chce się dowiedzieć, jaka jest rzeczywista dostępność sieci różnych generacji (od 2G do 5G), jakość rozmów i transmisji danych. Uzyskane dane pomogą też określić, gdzie występują problemy z dostępem do usług mobilnych. Na tej podstawie będzie można planować między innymi przydział nowych częstotliwości na potrzeby operatorów komórkowych.

Program pomiarów jest realizowany na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji. W 2023 roku przeznaczono na ten cel blisko 400 tysięcy złotych.

Na stronie Gov.pl znajduje się prezentacja PDF z założeniami programu i kilkoma przykładowymi wynikami pomiarów

Zobacz: Kto ma najszybszy internet w 2023 roku? Tak było w trzecim kwartale
Zobacz: Play przyciąga klientów jak magnes. Tak przenosiliśmy numery w 3Q2023

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gov.pl

Źródło tekstu: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy