Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prawie 40 mln euro dofinansowania do szerokopasmowego świętokrzyskiego

Prawie 40 mln euro dofinansowania do szerokopasmowego świętokrzyskiego

WitekT 22 Stycznia 2013 17:43

2 1

Komisja Europejska zgodziła się przeznaczyć 34,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę 1410 km sieci szerokopasmowych w województwie świętokrzyskim. Dzięki tej inwestycji 220 tys. osób w jednym z najsłabiej rozwiniętych regionów Polski uzyska dostęp do sieci szerokopasmowych.

Projekt przybliża również Polskę do realizacji celów europejskiej agendy cyfrowej w zakresie podstawowych sieci szerokopasmowych i dostępu nowej generacji do sieci, a także ułatwi rozwój gospodarki cyfrowej w regionie.

Projekt zakłada budowę światłowodowej regionalnej sieci szkieletowej oraz szerokopasmowej infrastruktury dystrybucyjnej, które uzupełnią istniejące sieci telekomunikacyjne w regionie, zapewniając otwarty i nieograniczony dostęp do dostawców usług hurtowych oraz detalicznych. Wsparcie finansowe dla tego typu projektów ułatwia realizację inwestycji w usługi dostępu nowej generacji (NGA) oraz pomaga eliminować przepaść cyfrową na obszarach, gdzie obecnie brakuje usług dostępu do podstawowych sieci szerokopasmowych.
Ponad 220 tys. mieszkańców regionu uzyska dostęp do łączy szerokopasmowych, co oznacza, że 92,3% mieszkańców województwa znajdzie się w zasięgu podstawowej sieci szerokopasmowej, a liczba osób mających potencjalny dostęp do usług NGA w Polsce zwiększy się z 41,6% do 53%. Dzięki projektowi powstanie 500 nowych miejsc pracy.

Jest to "duży projekt", którego całkowita wartość wynosi (wraz z VAT) ponad 50 mln euro i dlatego też konieczne było wydanie specjalnej decyzji przez Komisję Europejską. Innego rodzaju projekty zatwierdzane są na szczeblu krajowym lub regionalnym. W latach 2007-2013 w ramach polityki spójności Polsce przyznano około 67 mln euro.

Źródło tekstu: Komisja Europejska     

Dodaj do:

Tagi: komisja europejska

w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2013-01-22 18:36:03  host: adoo176.neoplus.adsl.tpnet.pl

  dobra wiadomość dla zacofanego technologicznie regionu kieleckiego.

 • 0

  2.  2013-01-22 19:12:36

  A inne województwa?

 • 1

  3. ~BzykMen  2013-01-22 20:00:05  host: apn-77-115-8-214.dynamic.gprs.plus.pl

  Obawiam się że będzie tak jak z projektem e-świętokrzyskie . Było dużo medialnego szumu , poszły grube miliony na parę stacji Wi-Max o ograniczonym zasięgu , z dostępem dla wybranych . Postawionych w największych miastach , w przede wszystkim północnej części tego regionu . Gdzie jakby nie patrzeć jest jakaś alternatywa z dostępem do internetu . A południe regionu czy prowincja jak nie miała nic tak - OBYM SIĘ MYLIŁ - pewnie nic , albo nie wiele będzie miała . I uprzedzając "malkontentów" nie oczekuję nic za darmo albo za półdarmo .

 • 0

  4. ~mirekb  2013-01-22 20:30:34  host: public-gprs579513.centertel.pl

  jako mieszkaniec powiatu kieleckiego (gdzie polozenie kabla zwykle sie nie opłaci)mam nadzieje ze nie wyjdzie jak mówi @3..NASK sie tam nie wysilił ale projekt był ;-)ile osób korzysta-chyba nawet nie ma takich danych..mobilnie nielepiej-na wielu stacjach plusa hspa+ zas networks jeszcze w tyle za plusem-edge to w swietokrzyskim w przypadku orange i tm standard (100kbs z rwaniem).nawet z zasiegiem gsm są problemy (jednak topografia terenu nie do przeskoczenia)..Networks rusza z hspa+ od marca.nigdy nie mialem netu po kablu w domu,moze przyszlo mi ominąc miedz i od razu swiatlowody?to i tak za kilka lat ale jednak będzie mozliwe

 • 1

  5. ~bobbi  2013-01-22 22:32:58  host: azh9.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Kolejny raz powielane są błędne informacje, ponieważ budowa infrastruktury w ramach SSPW nie ma nic wspólnego z podłączeniem użytkownika końcowego. Budowa ma obejmować sieć szkieletową i tzw. dostępową tylko do punktu dystrybucji położonego we wskazanej miejscowości. Po jej wybudowaniu stworzy się jedynie możliwości "przyłączenia" do tego punktu dowolnemu operatorowi, który zechce świadczyć usługi dla "ludności" w obrębie tego węzła z zastosowaniem dowolnej technologii. Powtarzam... nie ma mowy o budowie kabli do użytkownika końcowego w ramach tego programu !!! Zainteresowanych szczegółami odsyłam na strony Urzędu Marszałkowskiego celem zapoznania się z założeniami SSPW dla świętokrzyskiego.

 • 1

  6. ~  2013-01-22 22:38:02  host: 89-69-51-112.dynamic.chello.pl

  Patrząc jak idzie budowa sieci światłowodowej w Kielcach i jak kolejni wykonawcy polegają na tym temacie, to nie szybko powstanie ta sieć. Plany jak zawsze ambitne ale sposób wyłaniania wykonawcy nie gwarantuje szybkiego wykonania takich tematów,

 • 0

  7. ~  2013-01-23 01:06:00  host: v13-01.opera-mini.net

  W tym kraju nic się nie opłaca co za ludzie, internet to takie same media jak tv czy radio i każdy powinien mieć do niego dostęp.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-108-238.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet