Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prawie 2 mln Polek 45+ jest wykluczonych cyfrowo

Prawie 2 mln Polek 45+ jest wykluczonych cyfrowo

msnet 14 Lipca 2017 08:38

3 4

kobieta internet

Brak dostępu do Internetu, słaba edukacja i brak wsparcia - to dotyka dużej grupy kobiet w Polsce, które mają więcej niż 45 lat.

Firma Assa Polska we współpracy z Kantar Public przygotowała raport "Polki wykluczone cyfrowo 2017". Wskazuje on, że największy potencjał branży e-commerce tkwi w kobietach w wieku 45+. Jednak 38% z Polek w wieku 45-70 lat nie ma dostępu do Internetu, a ponad 1,5 miliona skarży się na słabe umiejętności w zakresie zakupów online i korzystania z bankowości internetowej.

Z naszego badania wynika, że największą grupą pozostającą poza zasięgiem mediów cyfrowych są kobiety między 45 a 70 rokiem życia. Stwierdziliśmy, że jest prawie 2 mln takich kobiet, które nie mają dostępu do Internetu i związanych z tym usług. 1,5 mln z nich nie korzysta z usług finansowych w Internecie, a 40 proc. w ogóle nie ma dostępu do sieci - powiedział Ovais Siddiqui, prezes zarządu Aasa Polska, w wywiadzie dla Newserii Biznes.

ovais siddiqui

Problemem jest przede wszystkim brak edukacji. Wiele kobiet w wieku 45-70 lat mieszka w mniejszych miejscowościach, poza głównymi aglomeracjami, jest stosunkowo gorzej wykształconych i osiąga niższe dochody niż osoby mieszkające w dużych miastach. Mają one więc ograniczone możliwości zdobywania wiedzy o tym, co oferuje im Internet. Tu jest wielka rola młodszego pokolenia, zaznajomionego ze smartfonami i innymi nowoczesnymi technologiami, by nauczyć swoje rodziny, jak z nich korzystać - dodał prezes Aasa Polska.
Polki w wieku 45-70 lat, nawet jeśli mają dostęp do sieci, to z niego nie korzystają. Z raportu wynika, że prawie 60% pań w tym wieku nie korzysta z Internetu, ponieważ nie widzi korzyści płynących z bycia online.

Coraz więcej czasu spędzamy w sieci, przenoszą się tam usługi finansowe. Zakupy internetowe generują coraz większe obroty. Banki zaczynają zamykać swoje oddziały, podobnie urzędy pocztowe, co widzimy między innymi w Wielkiej Brytanii. Ludzie, którzy nie korzystają z Internetu, będą więc mieli coraz mniej możliwości korzystania z różnych usług, załatwiania spraw w bankach, robienia zakupów - wskazał Siddiqui.

Według raportu "E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska" jedynie 15% robiących zakupy online to osoby po 50-ce. 52% Polek robi zakupy w sieci, ale większość z nich to osoby młode. Starsze panie są przyzwyczajone do tradycyjnych form usług. Tymczasem dane Eurostatu pokazują, że w ubiegłym roku w państwach zachodnich połowa emerytów i rencistów dokonała zakupów w sieci, a osoby w wieku 55-74 lata są bardziej aktywne pod względem liczby transakcji niż najmłodsi konsumenci.

Chcemy namówić młodsze pokolenie, by wsparło swoje siostry, matki, babcie w korzystaniu z Internetu, by pokazało starszym osobom, jakie korzyści z tego płyną. Wielu Polaków mieszka dziś za granicą, więc rodziny są podzielone. Internet daje matkom i babciom szansę na kontakt z bliskimi, bez względu na to, czy mieszkają oni w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy w innym kraju. Do pewnego stopnia jest to typowy problem kobiet w tym wieku, ale w Polsce jest to szczególnie widoczne - ocenił Ovais Siddiqui.

70% kobiet 45+ nie ma potrzeby zwiększania swoich umiejętności cyfrowych, ale jednocześnie co siódma przyznaje, że nie otrzymała odpowiedniego wsparcia w tym zakresie. Wychodząc im naprzeciw, zainicjowano w czerwcu akcję "Aasa Net".

Stworzyliśmy serię filmów dostępnych na naszej stronie, które mają za zadanie pomóc młodszemu pokoleniu w edukowaniu starszego, np. pokazując im, jak korzystać z Gmaila, Skype'a i podobnych rozwiązań - powiedział Ovais Siddiqui.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: internet | aasa

w sumie: 13
 • -2

  1. ~  2017-07-14 08:41:29  host: 185.182.81.85

  Przecież to nie jest ŻADEN PROBLEM. Jeśli ktoś jest "wykluczony cyfrowo", to przynajmniej nie marnuje czasu w necie. Czy to jest problem? Taki sam "problem" to to, że jeden jest niski a drugi wysoki, albo że jeden to blondyn a drugi czarny. Lewackie brednie.

 • 3

  2. ~QQQ  2017-07-14 09:04:55  host: w3cache2.cyfrowypolsat.pl

  W dzisiejszych czasach nie umieć korzystać z Internetu to jak za dawnych czasów nie umieć czytać i pisać.

 • 3

  3. ~abc  2017-07-14 09:13:53  host: 212.160.172.71

  To jest zdanie kluczowe:
  "Polki w wieku 45-70 lat, nawet jeśli mają dostęp do sieci, to niego nie korzystają. Z raportu wynika, że prawie 60% pań w tym wieku nie korzysta z Internetu, ponieważ nie widzi korzyści płynących z bycia online"

 • 3

  4.  2017-07-14 09:38:31

  Przeprowadzenie tego badanie nie wynika z troski o to, że ktoś jest wykluczony cyfrowo i w związku z tym jego życie jest w jakiś sposób gorsze. Celem było ujawnienie gdzie jeszcze leży potencjał do wydojenia kasy. Branżę e-commerce trapi wykluczenie cyfrowe Pań 45+, bo nie doją z nich optymalnie kasy. A panie sobie na działeczkę, spacerek, do wnuczka i mają problemy branży e-commerce tam gdzie mieć powinny.

 • 1

  5. ~xxw  2017-07-14 09:45:23  host: public-gprs353059.centertel.pl

  mają inne rzeczy a nie siedzenie jak japiszony i japiszonowanie się w pejsBuki gey fony itp pierdy dla ***.

 • 2

  6. ~he he  2017-07-14 11:21:21  host: user-31-174-160-220.play-internet.pl

  2@ Niech no tylko prąd padnie to jeszcze okażesz się ślepy jak kret.
  Ludzie jak widać sami się upośledzają jedni przez tzw."wykluczenie cyfrowe", a inni przez ślepotę jaką jest "życie on line".
  4@ dokładnie o to chodzi by jak najwięcej ludzi wydoić z kasy a tu patrz tyle osób do wydojenia a te nie mają ochoty być dojone bo nie czują potrzeby korzystania z tego typu narzędzi do dojenia, normalnie zgroza.

 • -3

  7.  2017-07-14 11:39:34

  To się niestety przekłada na bezrobocie w tej grupie wiekowej.

 • -3

  8.  2017-07-14 11:45:55

  Nie chodzi tutaj przecież o kupowanie pierdół i przeglądanie plotek. Znajdź teraz jakąkolwiek normalną pracę bez chociażby obsługi maila, a wy tutaj widzicie spisek sklepów internetowych. Kto z nas przed zakupem nie porównuje cen w sieci albo zanim uda się do urzędu, przychodni itp. nie sprawdza w sieci godzin otwarcia. Drobiazgi ułatwiające życie.

 • 0

  9.  2017-07-14 11:48:20

  Pewnie mają komornika i nie stać uch na najprostszego kompa/smartfona/tablet.

 • 1

  10. ~he he  2017-07-14 12:32:30  host: user-31-174-160-220.play-internet.pl

  7&8@ Ale w tych statystykach chodzi właśnie o...robienie zakupów w sieci, a korzystanie z innych usług to już dodatek.Zresztą osoby powyżej 60plus to mało która pani pracuje,bądźmy szczerzy.Np. moja mama ma 64 i jest na emeryturze i nie dorabia, bo ma z czego żyć.Oczywiście jak chce zobaczyć co jest i gdzie i do której czynnej to jasne że robi to przez neta,no chyba że ma ochotę na spacer w dane miejsce,ale zakupy przez neta...no sorki ale te robi tylko wtedy gdy to co chce kupić jest normalnie w sklepach niedostępne.Prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie kupowania np. butów przez internet bo zmierzyć takie trzeba,a przez neta to ja mogę kupić coś co tego nie wymaga.a chodzić po sklepach mierzyć w stacjonarnych by zamówić przez net to dla mnie zwykłe cebulactwo i buractwo jest i to najgorszego gatunku.W sklepie mogę zawsze po negocjować cenę albo pochodzić po nich, pooglądać a nie brać co pierwsze widzę i w pierwszym sklepie.Czytaj jest przyjemność z tego chodzenia i oglądania.
  9@ Raczej już to nie mają nikogo kto by je potrafił nauczyć obsługiwać tego typu sprzęt ani nawet do niego ...dopuścił.Ale i jest też kwestia czystej woli, uczę moją mamę obsługiwać kompa,i już coś potrafi i zielona całkiem nie jest ale jak czegoś nie wie to mnie woła,a są ludzie którym nikt nie pomaga a sami się po prostu ...boją.Kobiety w pewnym wieku odczuwają strach przed technologią i dlatego tego nie tykają.Oczywiście nie wszystkie,ale tu potrzebna jest pomoc bliskich.Np. moja ciocia w pracy miała kompa na kursach była obsługiwać potrafi ale jak je mówię neta niech sobie założy i najtańszego laptopa kupi to gdzie tam nie chce fakt mieszka zbyt daleko(ponad 200km) by jej w tym pomóc ale ona nie jest zielona nie czuje wewnętrznej potrzeby by ten sprzęt mieć a jak coś załatwia to...telefonicznie.

 • 0

  11.  2017-07-14 13:29:06

  dla osób starszych dostęp do internetu to dostęp do informacji, kontakt z rodziną (często siedzącą zagranicą), to zakupy on-line, to załatwianie spraw urzędowych. Państwo powinno wspierać informatyzację społeczeństwa i wyrównywać szanse w dostępie do internetu.

 • 1

  12.  2017-07-14 13:56:18

  Stary osoby 45+,a już 60 to pracy w ogóle nie szukają bo kobiety w tym wieku u nas to na emeryturkę...a skąd i za co ją wypłacać ? A kogo to interesuje...
  Chodzi właśnie o KUPOWANIE pierdół. Bo nie mogę przeboleć, że jest spora grupa i nie docierają do niej z reklamami (poza prasą, radiem i TV bo ta grupa z tego korzysta), bo nie spamują ich, bo nie wciskają kart bankowych (kolejnych), członkowskich itd. Te panie jak czegoś potrzebują...to sobie poradzą lepiej niż niejeden młodziak bo napiszą same podanie do urzędu/sądu i nie sprawdzają tego...w internecie xD To młode pokolenie jest wykluczone bo jak wyłączą internet to nie potrafią czasami już nic zrobić, nawet zupy ugotować!
  Kiedyś internet był bardziej wolny...a dzisiaj wszystko albo prawie dzieje się w obszarze paru korporacji, wygrywają kotki, zdjęcia, filmy zwierzątek, pijanych ludzi, gołych lasek, trochę hejtu i sprzedaż. Tego potrzebują te panie ? Bo chyba nie wysłania maila do córki...bo one wolą zadzwonić czy się z kimś spotkać.

 • 1

  13. ~Master Chief  2017-07-14 15:04:25  host: ip-5-172-255-142.free.aero2.net.pl

  Zajmijmy się najpierw oczyszczeniem naszej przestrzeni internetu ze spamu, agresywnej i natarczywej reklamy, podchwytliwych menu sklepów itp, milowych regulaminów, fałszywych informacji o promocjach i innych tego typu pułapek.
  Bo młody człowiek jest oblatany i sobie poradzi (choć nie każdy, wielu jest teraz bardzo podatnych na sugestie i socjotechniki w konsekwencji wychowania w przedszkolach i żłobkach), a taka Pani, szczególnie już w wieku emerytalnym, będzie łatwa ofiarą. Nie ma na to naszej zgody.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-38-2.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Który producent jako pierwszy wprowadzi do sprzedaży zginane smartfony?

LG też ma swój zginany wyświetlacz OLED

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet