Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prawie 150 mln użytkowników HSPA

Prawie 150 mln użytkowników HSPA

Q! 22 Lipca 2009 12:56

0 0

Prawie 150 mln użytkowników, ponad 300 sieci komórkowych, 127 krajów i około 1500 urządzeń gotowych do obsługi technologii HSPA. Te dane robią wrażenie i jednocześnie oznaczają, że HSPA jest najszybciej wdrażaną technologią mobilnej transmisji danych w historii - informuje GSM Association.

Tak ogromny sukces sieci HSPA - zdaniem dyrektora technologicznego GSM Association, Dana Warrena - świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na szerokopasmowy, mobilny dostęp do Internetu. Dzięki zastosowaniu jednego standardu transmisji danych udaje się uniknąć rozdrobnienia rynku, co mogłoby być niekorzystne z punktu widzenia użytkowników, których wciąż przybywa.

Jak wynika z danych zebranych przez Wireless Intelligence, obecnie najwięcej osób z transmisji danych w technologii HSPA korzysta w regionie Azji i Pacyfiku - prawie 50 mln. Jednak do września ich liczba ma wzrosnąć o kolejne 6 mln. Tyle samo użytkowników korzysta z HSPA na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (region EMEA), jednak w najbliższym czasie przybędzie ich 10 mln. W Stanach Zjednoczonych aktywnych użytkowników sieci 3,5G jest już prawie 32 mln, a do września ich liczba powiększy się o kolejne 5 mln osób.




Wszystkich użytkowników HSPA jest obecnie prawie 150 mln, a do pierwszego kwartału przyszłego roku ma ich być już 200 mln.

Taka popularność HSPA spowodowała zainteresowanie tą technologią transmisji danych nie tylko rynek komórkowy. Coraz częściej jest ona wykorzystywana w takich branżach jak elektroniczna, motoryzacyjna czy energetyczna czyli wszędzie tam, gdzie potrzebny jest przesył dużych ilości danych w możliwie krótkim czasie.

Źródło tekstu: GSM Association, wł     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~adek  2009-07-22 12:59:48  host: dtd45.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no, a czym sięv różni HSPA od HSDPA ?

  • 0

    2.  2009-07-22 13:01:12

    HSDPA to tylko ściąganie, a HSPA to HSDPA+HSUPA, czyli i ściąganie i wysyłanie danych jest szybsze.

  • 0

    3. ~  2009-07-22 13:02:42  host: ip-89.171.93.30.static.crowley.pl

    HSPA=HSDPA+HSUPA

  • 0

    4. ~teos  2009-07-22 13:03:03  host: public-gprs94470.centertel.pl

    niczym się nie różni bo to jest to samo...

  • 0

    5. ~kibol  2009-07-22 13:15:40  host: chello089074167149.chello.pl

    Moja rodzina jest w sieci GSM a nie w UMTS :/

  • 0

    6.  2009-07-22 13:19:55

    ŚCIEMA - raczej w majtkach się gęsto robi bo "3g" jest niewydolne i zasięg takiego nodeB jest MOCNO ograniczony... a w miastach jest kabel... Oczywiście zaraz mnie zakrzycza zwolennicy MOBILNEGO play-online - poza miastem....

  • 0

    7.  2009-07-22 13:33:20

    Tutaj się zdziwisz bo odzywają się użytkownicy PlayOffline gdzie w godzinach szczytu szybciej i stabilniej działa EDGE konkurencji niż PlayOffline.

  • 0

    8.  2009-07-22 13:35:53

    Chociaż mam za swoje, bo sam swojego czasu bardzo chwaliłem Playa. HSPA Plusa i HSPA/CMDA Orange to faktycznie alternatywa dla kabla bo PlayOffline zupełnie nie spełnia swojego zadania.

  • 0

    9. ~Simson  2009-07-22 14:02:46  host: aedz20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    http:// pl.engadget.com /2009/07/21/toshiba-tg01-w-orange-co-z-ta-polska/ patrzcie co znalazłeem! :( nie będzie Toshiby TG01 w polskim orange ;( wkurzyłem się!!

  • 0

    10.  2009-07-22 14:44:07

    7,8 - PLAy ma TYLKO Egsm i UMTS - nie oczekuj cudów :D jak masz 3g konkurencji wiec jest na 99% "pakiet" 900/1800/2100+Hsdpa więc już modem sobie wybierze drogę.... PLAY jest "za mały" fizycznie na oblusge ruchu który stwarza... jednynie dzieki nim spadły ceny... Np. PLayOnLine 5GB/50pln konta iPlus 2.25GB/49pln -ale piej DRUGA opcje mas zasieg....

  • 0

    11.  2009-07-22 14:45:04

    ale lepiej DRUGA opcje masz zasięg....

  • 0

    13.  2009-07-22 15:45:31

    Jak skończy mi się umowa na PlayOnline to przechodzę najprawdopodobniej do Orange ze względu na HSPA/CDMA gdzie teoretycznie można mieć korzystając z propozycji za 75zł - 12GB w technologi HSPA/CDMA jednak modem 800zł

  • 0

    14. ~tomala  2009-07-22 15:49:56  host: 213-92-154-171.serv-net.pl

    Mogą sobie wymyślać technologie nie wiem jakie ale kabel to kabel.

  • 0

    15. ~  2009-07-22 16:08:25  host: t10-16.opera-mini.net

    Wczoraj posiedzialem na siostry PlayOnline, rece opadly jak zobaczylem predkosc i ogolna niechec do chocby zaczecia pobierania strony:-( Pleju dzialaj co bo jakosc lipna!

  • 0

    16.  2009-07-22 16:30:37

    Jest zasadnicza wada tej technologii jeśli chodzi o SE, skraca ta technologia żywotność baterii w Nokiach to nie ma różnicy czy na GSM czy 3G tak samo pije baterie, aż miło. Szczerze mówiąc zazwyczaj włączam 3G tylko wtedy kiedy chce śmigać na necie, a tak to normalnie telefon chodzi w EDGE.

  • 0

    17. ~despera  2009-07-22 16:45:11  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    14 i koparka do tego :D:D zależy jak leży... 16 - SE taaa ten słynny k770i z GPRS i UMTS ale BEZ edge.... naprawdę 1 zaptaszenie w sofcie...

  • 0

    18. ~  2009-07-22 17:39:50  host: t11-11.opera-mini.net

    Ciekawe ile 900 z edge postawi p4 w ciagu 2lat by ich net nazwac mobilnym?5tys?z 3g beda krok za polkomtelem.transfer to kasa i regulacja go nie lapie.voip po 3g bedzie ok,ale takie tmobile juz blokuje.Witku,jest ciekawe info o stanowisku w zakresie niemieckiego regulatora w sprawie mtr.mirekb

Dodaj swoją opinię