Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prace nad technologią 5G napędzają wzrost udziału IT w polskim PKB

Prace nad technologią 5G napędzają wzrost udziału IT w polskim PKB

LuiN 2 Października 2014 07:53

3 0

Znaczenie sektora IT dla polskiej gospodarki może wzrosnąć w ciągu 10 lat nawet dwukrotnie. Rozwój tego obszaru napędzają m.in. prace nad technologią 5G. Choć nie wejdzie ona w życie przed 2020 r., polscy eksperci już teraz demonstrują na świecie jej możliwe zastosowania. Dzięki technologii wzrośnie znaczenie komunikacji bezpośrednio między urządzeniami.

Bardzo mocno będzie rósł udział branży IT w polskim PKB. Prognozujemy, że w najbliższej dekadzie, będzie on sięgał około 10 proc. - prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Gospodarki w 2013 r. sektor IT odpowiadał za 5 proc. PKB. Ciepluch ocenia, że wzrost tego wskaźnika będzie wynikał ze zmian w zastosowaniu rozwiązań teleinformatycznych. W najbliższych latach będzie pojawiać się coraz więcej urządzeń komunikujących się z innymi sprzętami bez ingerencji użytkownika. To z kolei będzie wymagać nowych technologii.

Jedną z nich może być 5G, czyli nowa generacja technologii przesyłu. Na razie nie została ona jeszcze zdefiniowana, ale pracują nad tym m.in. polscy informatycy w Nokii. 5G ma wykorzystywać dotychczasowe rozwiązania i efekt synergii.

To, co dzisiaj się dzieje, to jest tak naprawdę zawiązanie konsorcjów definiujących, co technologia 5G będzie robiła i co dzięki niej będziemy mieli. Właśnie taka praca koncepcyjna wykonywana jest we Wrocławiu przez wybrany do tego zespół - mówi Ciepluch. Polska kadra przygotowuje konceptualnie, czym ta technologia będzie się zajmowała i co będzie dostarczała do operatorów, a później do użytkowników indywidualnych.
Jak wyjaśnia Ciepluch, określić trzeba m.in. funkcjonalności oraz szybkość nowej sieci. Na razie prace te opierają się na symulacjach, a jedną z nich Polacy pokazali na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Ciepluch przypomina jednak, że zdefiniowanie i wdrożenie technologii to jeszcze nie kwestia najbliższych lat - według prognoz Nokii nastąpi to dopiero około 2020 r.To właśnie teleinformatyka, jak spodziewa się Ciepluch, będzie najbardziej dynamicznym obszarem rynku IT. Nowoczesne technologie związane z sieciami oraz zastosowanie IT w rolnictwie, górnictwie i służbie zdrowia również mają przyczynić się do zwiększenia udziału tego sektora w PKB.

Już niedługo zaczną działać pewne rozwiązania związane z e-medycyną. Operatorzy będą świadczyć takie usługi. Dlatego moim zdaniem ten obszar też będzie silnie rozwijany w najbliższych latach - ocenia Bartosz Ciepluch. Od nas się oczekuje dużej przepustowość łączy i niezawodności, dlatego nad tym pracujemy: technologia 4G, LTE Advanced czy 5G w przyszłości w głównej mierze będą się skupiały na takich rozwiązaniach.

Źródło tekstu: Newseria     
Źródło zdjęć:

Dodaj do:

Tagi: 5g | bartosz ciepluch | nokia

w sumie: 2
  • 1

    1.  2014-10-02 12:14:43

    A co z 4G? Jeszcze chyba żaden operator nie wprowadził 4G a tu już mowa o 5G?

  • -2

    2. ~Galamar  2014-10-02 14:03:01  host: 213.158.223.1

    A zakupiłeś modem w ogóle żeby mieć opinie?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-62-170.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.