Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prace nad technologią 5G napędzają wzrost udziału IT w polskim PKB

Prace nad technologią 5G napędzają wzrost udziału IT w polskim PKB

LuiN 2 Października 2014 07:53

3 0

Znaczenie sektora IT dla polskiej gospodarki może wzrosnąć w ciągu 10 lat nawet dwukrotnie. Rozwój tego obszaru napędzają m.in. prace nad technologią 5G. Choć nie wejdzie ona w życie przed 2020 r., polscy eksperci już teraz demonstrują na świecie jej możliwe zastosowania. Dzięki technologii wzrośnie znaczenie komunikacji bezpośrednio między urządzeniami.

Bardzo mocno będzie rósł udział branży IT w polskim PKB. Prognozujemy, że w najbliższej dekadzie, będzie on sięgał około 10 proc. - prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Gospodarki w 2013 r. sektor IT odpowiadał za 5 proc. PKB. Ciepluch ocenia, że wzrost tego wskaźnika będzie wynikał ze zmian w zastosowaniu rozwiązań teleinformatycznych. W najbliższych latach będzie pojawiać się coraz więcej urządzeń komunikujących się z innymi sprzętami bez ingerencji użytkownika. To z kolei będzie wymagać nowych technologii.

Jedną z nich może być 5G, czyli nowa generacja technologii przesyłu. Na razie nie została ona jeszcze zdefiniowana, ale pracują nad tym m.in. polscy informatycy w Nokii. 5G ma wykorzystywać dotychczasowe rozwiązania i efekt synergii.

To, co dzisiaj się dzieje, to jest tak naprawdę zawiązanie konsorcjów definiujących, co technologia 5G będzie robiła i co dzięki niej będziemy mieli. Właśnie taka praca koncepcyjna wykonywana jest we Wrocławiu przez wybrany do tego zespół - mówi Ciepluch. Polska kadra przygotowuje konceptualnie, czym ta technologia będzie się zajmowała i co będzie dostarczała do operatorów, a później do użytkowników indywidualnych.
Jak wyjaśnia Ciepluch, określić trzeba m.in. funkcjonalności oraz szybkość nowej sieci. Na razie prace te opierają się na symulacjach, a jedną z nich Polacy pokazali na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Ciepluch przypomina jednak, że zdefiniowanie i wdrożenie technologii to jeszcze nie kwestia najbliższych lat - według prognoz Nokii nastąpi to dopiero około 2020 r.To właśnie teleinformatyka, jak spodziewa się Ciepluch, będzie najbardziej dynamicznym obszarem rynku IT. Nowoczesne technologie związane z sieciami oraz zastosowanie IT w rolnictwie, górnictwie i służbie zdrowia również mają przyczynić się do zwiększenia udziału tego sektora w PKB.

Już niedługo zaczną działać pewne rozwiązania związane z e-medycyną. Operatorzy będą świadczyć takie usługi. Dlatego moim zdaniem ten obszar też będzie silnie rozwijany w najbliższych latach - ocenia Bartosz Ciepluch. Od nas się oczekuje dużej przepustowość łączy i niezawodności, dlatego nad tym pracujemy: technologia 4G, LTE Advanced czy 5G w przyszłości w głównej mierze będą się skupiały na takich rozwiązaniach.

Źródło tekstu: Newseria     
Źródło zdjęć:

Dodaj do:

Tagi: 5g | bartosz ciepluch | nokia

w sumie: 2
  • 1

    1.  2014-10-02 12:14:43

    A co z 4G? Jeszcze chyba żaden operator nie wprowadził 4G a tu już mowa o 5G?

  • -2

    2. ~Galamar  2014-10-02 14:03:01  host: 213.158.223.1

    A zakupiłeś modem w ogóle żeby mieć opinie?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-158-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet