Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pozwolenia na stacje bazowe - stan po roku

Pozwolenia na stacje bazowe - stan po roku

WitekT 6 Października 2008 14:48

0 0

UKE zaktualizował spis stacji bazowych, które uzyskały pozwolenie radiowe. Pierwszy raz taki spis został opublikowany dokładnie rok temu, można zatem pokusić się o ocenę rozwoju operatorów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dokument opisujący stacje wraz z obsługiwaną przez nich częstotliwością i technologią, dokładnym adresem, a nawet szerokością i długością geograficzną, zawiera dane aktualne na 19. września tego roku.

Oto tabele ilustrująca ilość pozwoleń radiowych dla stacji GSM (900/1800) i UMTS poszczególnych operatorów oraz przyrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy (wrzesień 2007 roku i wrzesień 2008 roku). Analizując dane należy pamiętać, że jest to liczba zezwoleń, a nie działających stacji. Niektóre stacje mogą działać bez uzyskanego zezwolenia (wniosek złożony w UKE, ale jeszcze bez decyzji), a niektóre mogą jeszcze nie działać mimo uzyskanego zezwolenia.




Według serwisu malopolska.btsearch.org, w samym województwie małopolskim działa 48 stacji, które nie uzyskały jeszcze pozwolenia (PTC - 37, Polkomtel - 4, P4 - 1, Centertel - 6).

Polkomtel

GSM900

GSM1800

UMTS

09.2007

6776

1565

1621

09.2008

7201

2074

2596

Przyrost

425

509

975


PTC

GSM900

GSM1800

UMTS

09.2007

4968

1057

1170

09.2008

5364

1600

1886

Przyrost

396

543

716


Centertel

GSM900

GSM1800

UMTS

09.2007

2578

2464

867

09.2008

4873

3404

1997

Przyrost

2295

940

1130


P4

GSM900

GSM1800

UMTS

09.2007

-

-

253

09.2008

-

-

1997

Przyrost

-

-

1744


Dokładną listę stacji, wraz z adresami, można znaleźć na stronach UKE.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    14. ~kwistas  2008-10-06 16:11:46  host: w3cache.wignet.pl

    ~Tom. przeżyłem różne "wierzenia" zaczynając od fontanny która przynosi szczęście jeśli wrzucisz parę groszy, linie energetyczne co niby miało szkodzić ludziom, aż doszliśmy do momentu "promieniowania" stacji bazowych sieci komórkowych. Z czasem im to też się znudzi tylko jestem ciekaw co po tym wymyślą(hmm może chmury będą "promieniować"?).

  • 0

    15.  2008-10-06 17:25:14

    Masz rację mateo. Są czarne godziny w których nie da sie dzwonic - sieć zajęta. Juz przerabialem tekst, ze wiatraki (elektrownie wiatrowe) szkodzą na ludzi i krowy.

  • 0

    16.  2008-10-06 17:28:01

    Zdanie nr 2 to dalszy komentarz ;-)

  • 0

    17. ~empireus  2008-10-06 17:57:36  host: apn-77-113-43-114.gprs.plus.pl

    Przeprowadzajac sie do Kwidzyna, wzialem sobie iPlusa... Aktualnie mam predkosc 12kbit po EDGE!!! Tutaj tez Plus mial uruchomic 3G i ponoc juz czasami ktos zlapal... Najsmieszniejeze, ze Play ma tutaj od dawna zasieg i nie musieli ludziom niczego obiecywac - weszli, zrobili, uruchomili i po prostu dziala, a nie jak w Plusie... wieczne nigdy. Do WLO - wierz mi, ze sam bys klal na ten Plusowy net...

  • 0

    18. ~dt  2008-10-06 18:40:01  host: 77-254-186-233.adsl.inetia.pl

    patrzac na zestawienie widac kto posiada najwieksza siec (Polkomtel), kto sie zorientowal ze ma zbyt mala do potrzeb i wzial sie do pracy(Centertel) i kto od lat rozwija siec tyle o ile (PTC). P4 idzie ostro ale dla nich to byc albo nie byc...

  • 0

    19. ~evad  2008-10-06 18:49:41  host: inet20909nc-1.eranet.pl

    Skoro już w temacie wykazów UKE, to sobie pozwolę na odrobinę auto-lansu: http://mapa.btsearch.pl :)

  • 0

    20. ~mirekb  2008-10-06 19:09:41  host: apn-77-115-228-62.gprs.plus.pl

    @18 sensowny wniosek..widac to tyle o ile w sieci era..nieznaczna kosmetyka ale głebszych zmian zero..oliglopol ale jeszcze 3 do oliglopolu 4 doczekamy akurat na euro 2012 i moze jakos ten umts i u nas będzie przyzwoity

  • 0

    21.  2008-10-06 19:49:47

    ~mateo - jeśli porównywać liczby względem wieku, to nie widzę w tym sensu. Każdy "młody" będzie więcej budował - to oczywiste ;-)

  • 0

    22.  2008-10-06 19:52:58

    ~empireus - nic nie mówię o transmisji danych. Wiem co się u mnie dzieje - mnóstwo ludzi kupuje iPlusa czy u posostałych operatorów ich oferty... Jest coraz gorzej w GSM (także w Plusie), dlatego wszyscy czekają na UMTS.

  • 0

    23. ~Precz z komuną  2008-10-06 22:12:11  host: cs27068166.pp.htv.fi

    Tak w ogóle to może mi ktoś powiedzieć dlaczego biedny Polkomtel dostał jakąś karę za nieliczne braki w pozwoleniach radiowych (AFAIR: 50tyś), a tym socjopatycznym łobuzom ze Skierniewickiej nawet włos z głowy nie spadł? Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że bracia odpoczywający we Wronkach nie mogą się tam na nich doczekać. Pracowicie dniem i nocą przygotowują plany audytu pani prezes od*ytu.

  • 0

    24.  2008-10-07 10:06:33

    Mnie ciekawi bardziej niż karty za brak pozwoleń dla stacji działających, po co pozwolenie radiowe dla stacji, której nie ma?

  • 0

    25.  2008-10-07 11:00:04

    albo dlaczego przy jednej stacji podawane są dwa adresy - odległe o 2 km w linii prostej?

  • 0

    26.  2008-10-07 11:03:10

    No wlasnie to sa pozwolenia a moze podaliby wykaz dzialajacych stacji... Co do ilosci, to widac, ze wszyscy 3 starzy operatorzy rozbudowuja GSM. Jakis rok temu byl temat, ze BTSy sa srednio wykorzystywane w ponad 90%. Ruch w sieciach wyraznie sie zwieksza i teraz kazdy operator ma po okolo 7000stacji czyli duzo wiecej niz rok temu. UMTS sie rozbudowuje ale ciagle zbyt wolno. Dobrze by bylo gdyby Play wygral przetarg na GSM900 i prowincje obstail w GSM inaczej nigdy nie bedziemy mieli 4 rownych operatorow

  • 0

    27. ~tomy  2008-10-07 11:15:35  host: dqo94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    spis jest jakimś wyznacznikiem sytuacji, ale pamiętac trzeba, że to spis pozwoleń a nie faktycznie istniejących stacji. takowy wyglądałby nieco inaczej, taki Orange nie wykorzystuję wszystkich pozwoleń, a Era jak wynika z komentarza autora w samym małopolskim ma 48 stacji spisem nie objetych

  • 0

    28.  2008-10-07 11:16:38

    Jak pamiętam ustawę - Prawo telekomunikacyjne, pozwolenie radiowe podlega cofnięciu, czy uchyleniu, jeśli nie rozpocznie się wykorzystywanie częstotliwości w ciągu roku chyba. Pytam więc, gdzie są służby kontrolujące realizację i przestrzeganie wydawanych decyzji? Zdaje się, ze szeryfowi brakło albo zastępców albo gwiazd zastępcy szeryfa? Albo po prostu to bździna jest - ważniejsze jest zmuszanie do inwestowanie wiecie kogo i oddawania inwestycji wiecie kogo wiecie komu? ;-)

  • 0

    29.  2008-10-07 11:18:51

    ~tomy - nie ma takiego czegoś jak niewykorzystywanie pozwoleń! Sama szeryf grozi że tepsa utraci częstotliwości jeśli nie zacznie z nich korzystać... Ktoś tu ma jakieś schorzenie? Jak ono się nazywa??

  • 0

    30.  2008-10-07 12:15:23

    tomy: Z tego co wiem to właśnie Orange miało najwięcej stacji postawionych na czarno. Między innymi stąd ten imponujący przyrost, bo w końcu je zalegalizowano. Prawdopodobnie jest jeszcze sporo tych bez pozwoleń bo ciągle dostawiają. Orange obudziło się w końcu, że muszą podostawiać trochę stacji.

  • 0

    31. ~kwistas  2008-10-07 20:20:16  host: w3cache.wignet.pl

    Mapa jest bardzo niedokładna całkowicie nie odzwierciedla realnego położenia stacji BTSów... Kropki mam wrażenie że pozaznaczane były gdzie im się podobało.

  • 0

    32. ~ukenamuniu  2008-10-07 23:45:13  host: 86-59-n1.aster.pl

    kwistas #12: może pomarańczowe BTS-y są dostawiane m.in. tam, gdzie UKE nakazał zwolnić TP pasma 800MHz i 2,4GHz (na których TP miała SRDA z usługą powszechną) oraz dla przełączania NMT450? Na GSM900 abonenci likwidowanych dostępów dostają G4F.

  • 0

    33. ~ukenamuniu  2008-10-08 19:19:05  host: 86-59-n1.aster.pl

    Koledzy z sieci poprawiają, że G4F jest też w DCS1800

Dodaj swoją opinię