Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Powstanie superoperator MOST?

Powstanie superoperator MOST?

Q! 15 Czerwca 2011 13:51

0 0

MSWiA przedstawił projekt powołania podmiotu, który miałby świadczyć usługi teleinformatyczne na rzecz administracji publicznej. Jego powstanie oznaczałoby oszczędności dla Państwa rzędu kilkudziesięciu procent, stając się jednocześnie zagrożeniem dla operatorów komercyjnych.

Podmiot o nazwie MOST (Międzyresortowy Operator Systemu Teleinformatycznego) miałby świadczyć usługi na rzecz jednostek administracyjnych (obligatoryjnie) oraz jednostek samorządu terytorialnego i podległych im jednostek (fakultatywnie). Ministerstwo rozważa również, czy nie objąć podobnym przymusem również szkół, placówek służby zdrowia, kultury, opieki społecznej, rynku pracy itp.

Sieć miałaby być oparta na infrastrukturze budowanej na potrzeby systemu powiadamiania ratunkowego 112. Jej rozbudowa byłaby realizowana w oparciu o sieć akademicką PIONIER oraz infrastrukturę TK Telekom. W przypadku tej ostatniej korzystanie z infrastruktury mogłoby się odbywać na podstawie zwykłej umowy dzierżawy lub w szczególnym przypadku nawet wywłaszczenia za odszkodowaniem ze strony Skarbu Państwa.




Według wstępnych szacunków, korzystanie z infrastruktury MOST-u mogłoby przynieść państwu oszczędności rzędu około 50%, czyli minimum 90 mln rocznie. Jej zarządem miałaby się zająć podległa MSWiA agencja, której budżet wynosiłby od 70 do 90 mln. W pierwszym roku jej koszty działania wyniosłyby od 140 do 150 mln złotych.

MSWiA proponuje, aby ustawa ustanawiająca powstanie superoperatora MOST weszła w życie w roku po jej ogłoszeniu, czyli najwcześniej 1. stycznia 2012 roku. Do do tego czasu należałoby zapewnić środki w ustawie budżetowej na działanie nowej agencji.

Źródło tekstu: rp.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 51
  • 0

    33.  2011-06-15 16:36:32

    Wydajnosc darmozjadow jest marna. Plany planami ale moim zdaniem bedzie drozej. Czyzby mechanizmy przetargow i wybierania najlepszych ofert nie wystarczaly ? Jezeli nie potrafia rzadzic to beda umieli zarzadzac. Zmiast MOST moze KIT Krajowa Infrastruktura Telekomunikacyjna ;)

  • 0

    34. ~Zły i niedobry  2011-06-15 17:11:18  host: 212.160.172.70

    @25, brawo, masz rację co do IP. Te same IP jest też w komentarzu nr 15. Ale naganiam... Co do MOSTu, rzeczywiście może wyjść z tego KIT(fajny tekst:D), ale może infrastruktura będzie głównie dzierżawiona, i dzięki temu nie będzie aż takiego problemu z unowocześnianiem sieci. W sumie żadnych szczegółów jaki będzie model tej sieci na razie nie ma.

  • 0

    35. ~  2011-06-15 17:19:10  host: 89-78-10-20.dynamic.chello.pl

    W tak duże oszczędności to raczej nie wierzę. Administracja ma i tak bardzo duże upusty w cenach usług. Ktoś nawet pisał, że np. na komórki mają 1gr/min do wszystkich. Nie wiem, czy przy spadających cenach usług ten MOST sie opłaci.

  • 0

    36.  2011-06-15 17:32:58

    Super, przecież tak samo państwo mogłoby samo produkować energię do swoich urzędów, doprowadzać wodę, zapewnić własną, rządową komunikację lotniczą, własną sieć medyczną itd, itp. Jakie by to były oszczędności... Tylko dlaczego w najbliższym czasie sprzedają Jastrzębską Spółkę Węglową i inne? Dlaczego urzędowe serwery pocztowe i inne są hostowane w prywatnych firmach skoro w państwie jest taki potencjał?

  • 0

    37. ~Ktuś  2011-06-15 17:49:45  host: 212.160.172.70

    Tu chodzi też chyba o bezpieczeństwo danych. Dla państwowej sieci propozycja $ za dostęp do danych przesyłanych po sieci byłaby nie do pomyślenia, dla operatora prywatnego, to kwestia oceny ryzyka takiej transakcji... No i większość polskiego rynku telekomunikacyjnego należy do spółek państwowych, tyle że państw innych niż Polska... Tamte spółki państwowe działają i mogą chwalić się sukcesami. Czemu u nas uważa się to za niedorzeczność?

  • 0

    38.  2011-06-15 18:19:47

    @37 za bezpieczeństwo transmisji odpowiada szyfrowanie np. VPN. Nawiasem mówiąc mamy w .pl producentów urządzeń szyfrujących nie ustępujących pod żadnym względem innym światowym rozwiązaniom, inna sprawa to t.zw. wola polityczna o czym można-by napisać artykuł...

  • 0

    39.  2011-06-15 18:22:20

    Aha... jak na razie nikt nie podał prawidłowego rozwiązania dot. t.zw. oszczędności płynących ze używania t.zw. MOST. Niektórzy są natomiast blisko ;-)

  • 0

    40. ~major  2011-06-15 19:19:52  host: 87-207-202-178.dynamic.chello.pl

    Nie rozumiem to sprzedają Polkomtel, Dialog i Exatel a beda budować od nowa MOST, i to ma być oszczędność, patrząc na całość budżetu Państwa w skali najbliższych 20 lat nie umiem sobie tego wyobrazić jak może być taniej sprzedać gotową infrastrukturę dziś i budowac ją od nowa... jak się to uda to Nobel z ekonomii gwarantowany!!! MOST jest potrzebny ale powinien być instytucją opisującą "Architekturę korporacyjną" państwa, standaryzujacą otwarte protokoły wymiany danych dla instytucji i obywateli , scentralizowane bazy danych,systemy zabezpieczeń, w skali Państwa tak aby poszczególne instytucje nie dublowały się w budowaniu własnych systemów...a dopiero do realizacji tak zaprojektowanego systemu należy na rynku kupować implemetacje , infrstrukturę, utrzymanie ....

  • 0

    41. ~adam98  2011-06-15 19:35:54  host: 87-207-12-60.dynamic.chello.pl

    Myslę że nie powinniśmy poprzestawać na pomyśle z MOSTEM. W urzędach, szkołach i szpitalach urzędnicy zużywają setki tysięcy żarówek. A gdyby tak MSWiA wybudowało fabrykę żarówek i przymusowo kupowałyby od niej wszystkie urzędy i szkoły to jakie byśmy mieli oszczędności? Miliony złotych! Albo weźmy krzesła: w szkołach korzysta się z milionów krzeseł. A gdyby tak MSWiA wybudowało fabrykę krzeseł i sprzedawało za połowe ceny a instytucje miały obowiązek kupować tylko od nich to jakie byłyby oszczędności? Miliony złotych. A ile osób w urzędach, szpitalach i szkołach co roku kupuje buty? A gdyby tak MSWiA wybudowało fabrykę butów ..............

  • 0

    42. ~Ktuś  2011-06-15 20:20:33  host: 212.160.172.70

    @Aen Hen Cerbin Co masz na myśli? Piszesz teraz z ironią czy na serio masz jakieś info? Bo tak szczerze to ja to widzę tylko tak że będą wykorzystywane inaczej nie używane zasoby sieci już posiadanej przez państwo, dodatkowo obciąży sieć akademicką, i nie będzie płacona prowizja na rzecz opa zewnętrznego. Całość będzie miejscami 'połatana' i wzmocniona łączami dzierżawionymi TK telekom.

  • 0

    43. ~Ktuś  2011-06-15 20:23:39  host: 212.160.172.70

    @41. Nie sądzisz że energetyka, transport i komunikacja to mimo wszystko sektory strategiczne, o żywotnym znaczeniu dla istnienia państwa? A państwo już ma sieć, PIONIER, oraz sieć związaną z 112, więc czemu nie użyć tych, posiadanych już i wymagających tak czy siak utrzymania zasobów?

  • 0

    44. ~  2011-06-15 21:20:24  host: v09-15.opera-mini.net

    Bzdura. Po co sprzedają Plusa, Exatel. Może P4 kupią? Nie wierzę tym matołom, bo nawet firmy do budowy autostrad nie potrafią wybrać.

  • 0

    45. ~  2011-06-15 22:13:26  host: acgw52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    36 41 + +

  • 0

    46. ~  2011-06-15 22:31:52  host: 178-37-211-152.adsl.inetia.pl

    Tu nie chodzi o żadne oszczędności tylko o inwigilacje a przy okazji danie roboty kolesiom.

  • 0

    47. ~pixel  2011-06-15 23:49:15  host: 178-26-84-142-dynip.superkabel.de

    W sumie najlepszym pomysłem byłaby prywatyzacja sieci Pionier i zarządzającego nią cuda: Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Śmieciowego i przetargi na świadczenie usług. Tak będziemy mieli kolejnego molocha państwowego, równie wydajnego jak Pionier / PCSS.

  • 0

    48. ~  2011-06-15 23:55:55  host: ip-89-174-125-146.multimo.pl

    "Lyberały" z PO atakują! Ratuj się, kto może!

  • 0

    49. ~pixel  2011-06-16 00:05:18  host: 178-26-84-142-dynip.superkabel.de

    I jeszcze jedno: Podsekretarz Stanu w MSWiA Piotr Kołodziejczyk jest z Poznania, więc jest to przyczyna, dla której Pionier / PCSS ma być trzonem projektu. Jakiś czas temu mówiło się o likwidacji sieci nikomu niepotrzebnej i droższej niż komercyjni konkurenci... Dziś stołki są obronione.

  • 0

    50. ~  2011-06-16 07:00:35  host: 212.160.172.70

    Najpierw posprzedawali telekomy, a teraz chca tworzyć nowy. Czy w tym kraju nikt nic nie planuje na kilka lat do przodu?

  • 0

    51. ~todo  2011-06-16 11:38:26  host: acvy66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wybudujemy i sprzedamy kiedyś za marne pieniądze. Chytry plan...

  • 0

    52. ~alrl  2011-06-24 11:06:19  host: 94-240-43-211.lukman.pl

    przy tych wyliczeniach oszczędności przydałoby się uwzględnić jeszcze kilka innych aspektów: operator prywatny dla urzędów i tak już daje wyśrubowane ceny dzięki przetargom; jak firma sprzedaje to płaci podatki (wpływy do budżetu); jak ma dużo roboty, tj. klientów, to ludzie mają pracę (czyli kasa w postaci podatku znowu w części wraca do budżetu); MOST/STAP sprzedając usługi do urzędów/placówek/szpitali to przerzucanie kasy z kupki na kupkę. itd. itd... na koniec może się okazać, że utrzymanie biur/pracowników/infrastruktury będzie droższe lub porównywalne do kosztów zakupu usługi na rynku.

Dodaj swoją opinię