Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Powiatowy WiMAX do powtórki?

Powiatowy WiMAX do powtórki?

WitekT 7 Sierpnia 2006 10:48

0 0

Według nieoficjalnych informacji, UKE jest bliski decyzji o unieważnieniu 317 postępowań przetargowych na WiMAX.

Przetargi rozpoczęły się w ubiegłym roku, ale w maju Urząd zakwestionował działania komisji przetargowych. "Niespójność" podejmowanych przez nie decyzji będzie podstawą do anulowania postępowania. Jednak tajemnicą poliszynela jest fakt, że UKE nie podoba się, iż dwa silne telekomy — Exatel i Telekomunikacja Polska — zagarnęłyby najwięcej częstotliwości.

Obaj operatorzy wnioskowali o przyznanie częstotliwości w niemal wszystkich 317 obszarach przetargowych, czym zyskaliby faktycznie ogólnopolską koncesję. Tymczasem TP dysponuje największą w Polsce kablową siecią telekomunikacyjną, a Exatel sporymi zasobami radiowymi w częstotliwości 3,5 GHz. Dają one podobne możliwości, co 3,6-3,8 GHz. UKE chciałby dać szansę na zdobycie deficytowych częstotliwości także innym operatorom.
Ustalona w ubiegłym roku formuła przetargowa premiuje wprawdzie zwiększanie konkurencji, ale duży operator — taki jak Exatel czy TP — i tak może przeważyć, deklarując więcej pieniędzy za częstotliwość. Przetarg, o którym mowa, Urząd rozpisał jeszcze za czasów prezesury Witolda Grabosia. Jego następczyni, Anna Streżyńska, bardziej stanowczo dąży do stworzenia realnej konkurencji na rynku zdominowanym przez TP.

W nowym przetargu zaostrzone zostaną prawdopodobnie kryteria konkurencyjności, co może osłabić siłę oferty TP w następnym konkursie. Niewykluczone, że zmienione zostaną zasady dysponowania częstotliwościami — tak, aby obszarów przetargowych było mniej, a pasmo radiowe, jakie można uzyskać, większe.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~ksad  2006-08-07 10:54:51  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

  Ta pani podobno miala być na urlopie...

 • 0

  2.  2006-08-07 11:40:46

  totaln bzdura efekt tego becie taki ze czestotliwosci kupia male firmy ktore nigdy tego nie uruchomia i wtedy bedzie konkurencja UKE znowu sie popisalo

 • 0

  3.  2006-08-07 11:48:39

  andrzejTP: Ty bądź spokojny, na pewno w ofercie zawrzeć będzie trzeba przewidywany czas uruchomienia usługi. Myślę, że jeżeli chodzi o rezerwację radiową, to trzeba się liczyć będzie, jak teraz, z wydatkiem co najmniej 100 tys zł. Jak w rok się nie uruchomi - przepada. Małych firm na to stać nie będzie - albo takich, które będą to tylko chomikować.

 • 0

  4. ~daleki  2006-08-07 11:55:59  host: planetlab2.cs.vu.nl

  no tak to już istna dyskryminacja dwóch podmiotów które przyczyniły się do istotnego rozwoju rynku w Polsce, jak Pani Sekretarz będzie uniważniała przetargi bo jej się oferent nie podoba to będziemy mieli jak za starych dobrych czasów... "Uczciwość uczciwością, ale racja musi być po naszej stronie "

 • 0

  5.  2006-08-07 11:58:49

  daleki: rynek jest dla wszystkich, a nie tylko tych, którzy mają kasę - pozabierają wszystkie częstotliwości i będą dyktować warunki. Przetargi powiatowe były przewidziane dla małych podmiotów, lokalnych (czesto urzędów gminy - jak gdański czy olsztyński, którzy startowali). TP miała szansę i startowała w przetargu ogólnopolskim - a że jej pracownicy pogubili się na korytarzach na Twardej i spóźnili się kilka minut ze złożeniem dokumentacji, a w Centertelu nie umieją poprawnie skonstruować oferty, to już ich wina...

 • 0

  6. ~Świętojebliwy  2006-08-07 22:49:00  host: cre129.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie wiedziałem, że UKE przesiaduje w labiryncie Minotaura ;)

 • 0

  7.  2006-08-07 22:51:36

  Świętojebliwy: na Twardej to jest siedziba TP, a nie UKE... Choć w sumie daleko do siebie nie mają - w linii prostej kilometr? Chyba nie więcej niż dwa...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-160-105.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet