Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Potrzeba więcej częstotliwości na usługi 3G i transmisję danych

Potrzeba więcej częstotliwości na usługi 3G i transmisję danych

WitekT 21 Czerwca 2007 00:17

0 0

Na spotkaniu UMTS Forum, które odbyło się 20. czerwca w siedzibie Telekomunikacji Polskiej w Warszawie, dyskutowano m.in. o konieczności zabezpieczenia wystarczających częstotliwości na dalszy rozwój szerokopasmowych usług telefonii komórkowej.

Sesja, w której wzięli udział polscy operatorzy telefonii komórkowej, producenci sprzętu i administratorzy, odbyła się w ramach warsztatów UMTSF zorganizowanych przez PTK Centertel. Sesja zbiegła się w czasie z 41. Walnym Zgromadzeniem organizacji UMTS Forum.

Temat warsztatów to Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna WRC-07 - Wyzwania stojące przed branżą telefonii komórkowej: dotychczasowe doświadczenie z technologiami UMTS/HSPA i ich długoterminowa ewolucja. Tematyka warsztatów dotyczyła obecnego wykorzystania systemów 3G/UMTS i HSPA na świecie oraz ich perspektyw na przyszłość, w tym nowej technologii LTE. Prelegenci występujący na sesji z ramienia UMTS Forum podkreślali przede wszystkim znaczenie zbliżającej się Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej WRC-07, która zorganizowana będzie przez International Telecommunications Union w Genewie. Konferencja odbędzie się w październiku i listopadzie 2007 roku. Decyzje, jakie zapadną na tym ważnym spotkaniu, będą mieć ogromny wpływ na kierunek rozwoju branży telefonii komórkowej w najbliższych kilkunastu latach.

Grupa ds. Częstotliwości (Spectrum Aspects Group), działająca w ramach UMTS Forum, w swoich wcześniejszych analizach ustaliła, że wykorzystywane obecne pasma częstotliwości nie wystarczą do zaspokojenia zapotrzebowania przyszłych systemów IMT-Advanced. Systemy te będą wspierać różnorodne usługi telefonii komórkowej wymagające wysokiej prędkości przesyłu, począwszy od wspólnego użytkowania plików video i aplikacji rozrywkowych, poprzez zdalne nauczanie i telematykę (połączenie telekomunikacji i informatyki w technologii bezprzewodowej).

UMTS Forum przewiduje, że w porównaniu z dzisiejszymi sieciami, efektywność przyszłych systemów telefonii komórkowej w zakresie pasma ulegnie znacznej poprawie. Niemniej jednak nie wystarczy to, aby sprostać zwiększonemu natężeniu ruchu w sieciach bezprzewodowych - a w okresie 2012-2020 spodziewany jest jego 23-krotny wzrost, poinformował Jean-Pierre Bienaimé, Prezes UMTS Forum. Na podstawie tej analizy eksperci UMTSF d/s częstotliwości szacują, że do 2020 roku ogólne zapotrzebowanie telefonii komórkowej na pasmo będzie kształtować się na poziomie 1,6 GHz, włącznie z częstotliwościami przeznaczonymi już dla systemów UMTS/IMT-2000.
UMTS Forum popiera również propozycję wyznaczenia nowego Zakresu Rozszerzonego Zasięgu (Coverage Extension Band) dla systemu IMT-2000 w pasmach o niższej częstotliwości, po to, aby zrealizować część zadań ujętych w punkcie 1.4 Agendy konferencji WRC-07. Według UMTS Forum te nowe częstotliwości powinny zostać przyznane równorzednie usługom telefonii komórkowej we wszystkich trzech Regionach ITU i powinny być przeznaczone dla naziemnego systemu IMT-2000.

Pan Bienaimé dodał również, że na Światowej Konferencji Telekomunikacyjnej WRC-07 UMTS Forum będzie podkreślać konieczność przyznania telefonii komórkowej pasma w zakresach UHF, w celu zwiększenie zasięgu. UMTS Forum będzie również zwracać uwagę na fakt, że częstotliwości w zakresie 3,4-4,2 GHz doskonale odpowiadają potrzebom systemu IMT-Advanced i zarządzania przepustowością. Właśnie te częstotliwości to podstawowe częstotliowści proponowane przez Europejską Konferencję Administracji Telekomunikacyjnych i Pocztowych (CEPT).

UMTS FORUM

UMTS Forum jest międzynarodową organizacją branżową założoną w 1996 roku, której celem jest promowanie systemów telefonii UMTS trzeciej generacji (3G). Umożliwiając równorzędny kontakt różnych podmiotów działających w branży telefonii komórkowej, UMTS Forum promuje wspólną wizję sieci 3G/UMTS, a także działa na rzecz jej rozwoju i sukcesu komercyjnego na świecie. Członkostwo w UMTS Forum jest otwarte dla każdego podmiotu zainteresowanego telefonią 3G/UMTS z komercyjnego punku widzenia - a więc operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych, podmiotów zajmujących się sprzedażą infrastruktury, producentów terminali, organów regulacyjnych, podmiotów dostarczających treści medialne oraz podmiotów zajmujących się rozwijaniem usług i aplikacji 3G/UMTS.

Źródło tekstu: UMTS Forum     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~mirekb  2007-06-21 08:00:49  host: blh117.neoplus.adsl.tpnet.pl

  dobra-a teraz wszyskie 3 opy niech podadza orientacyjny zasieg umts ale w jednostce powierzchni kraju a nie populacji(jak orange i era robia)..wiemy ze postawienie umts kosztuje..kazdy op robi to troche inaczej bo maja inne biznesplany a i tak torcik z nami dziela prawie po rowno..panowie,do euro 2012 edge powino byc standardem minimalnym(no chyba ze gdzies gdzie nic nie ma) ale umts to w wiecej niz polowie(powierzchni) kraju powinien byc..

 • 0

  2.  2007-06-21 09:08:14

  mirekb, Święte słowa... Ale jak tak dalej pójdzie to żaden kibic z zachodniej Europy nie zda relacji video swojej rodzinie jak to pięknie jest w Polsce :D

 • 0

  3.  2007-06-21 11:27:53

  Zawsze można połączyć sieci ze sobą, jak np. KPN i Telfort w Holandii albo zacząć rozwijać UMTS na innych częstotliwościach zamiast np. GSM900 -> UMTS. W kilku krajach są już prowadzone testy.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-243-214.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy Internet LTE jest w stanie zastąpić Internet kablowy?

Test szybkości LTE sieci Plus

 

Zobacz wynik | Opinie (18)

Archiwum Ankiet