Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Potężne 12,6 Mpix od OmniVision

Potężne 12,6 Mpix od OmniVision

Q! 14 Kwietnia 2011 22:45

0 0

OmniVision poinformował, że już niedługo na rynek trafi układ fotograficzny dla telefonów o rozdzielczości 12,6 Mpix. Jednak to nie wszystkie jego możliwości.

Nowy układ, oznaczony jako OV12825, ma pozwolić na wykonywanie nieporuszonych zdjęć (technologia pixel shift) w rozdzielczości 4224 x 3000 pikseli. Będzie on mógł również nagrywać materiał wideo w jakości 1080p przy prędkości 60 klatek/sekundę.

Oprócz tego układ ten pozwoli na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4224 x 3000 pikseli przy prędkości 15 klatek/sekundę. Oznaczać to, że wreszcie do telefonów komórkowych trafi porządny tryb zdjęć seryjnych.




Według producenta pierwsze próbki układu trafiły już do testerów. Komercyjnego jego udostępnienia można się spodziewać już wkrótce, na przełomie wiosny i lata.

Obecnie nie wiadomo którzy producenci zdecydują się na wykorzystanie tego układu. Nie będzie to raczej Apple ze swoim iPhone'em, gdyż do piątej wersji tego telefonu trafią najprawdopodobniej 8 Mpix układy Cyber Shot od Sony. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Electronista, wł     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 1

    2. ~nick  2011-04-14 23:11:56  host: ddy216.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale to nie ma racji bytu. 12,6 Mpx małej matrycy i z beznadziejną optyką, będą ogromne szumy.

  • 0

    4.  2011-04-15 01:13:14

    @3 nie od dzisiaj wiadomo, ze byle idioten kamera bedzie robic lepsze zdjecia niz wiekszosc dostepnych telefonow na rynku. ja nawet dzisiaj potrafie robic 7 letnia konica-minolta z 3,3mpix na pokladzie lepsze zdjecia niz wychwalany pixon12... fizyki nie oszukasz. bez odpowiedniej optyki i odpowiedniej fizycznej wielkosci matrycy nie da sie wyprodukowac dobrego aparatu. po za tym aparat w KU990 nigdy jakos specjalnie nie powalal na kolana nawet w swojej klasie cenowej. jedyne co go wyroznialo w tamtym czasie to nagrywanie filmow z bodaj 60 klatkami/s.

  • 0

    5. ~  2011-04-15 01:17:53  host: user-188-33-140-48.play-internet.pl

    LG? Aparaty są dobre WYŁĄCZNIE w SonyEricssonach oraz w niektórych Nokiach. (uwaga na nowe modele nokii, dają duże matryce bez autofocusa!!!) Z SE polecam niedrogiego Vivaza - zdjęcia jak żyleta

  • 0

    6.  2011-04-15 01:53:06

    @5 Przed szerzeniem herezji naprawdę warto się czasem chociaż trochę dokształcić, bo na rynku od czterech lat zaszły małe zmiany.

  • 0

    7. ~berdys  2011-04-15 03:27:03  host: ip-89-174-118-176.multimo.pl

    łał, biorąc pod uwagę to, ze do wykonania filmu hd wystarcza niespełna 2 mp...... optyka będzie pewnie znakomita... szkoda , ze nie napisali o wymiarach matrycy... ogólnie, szkoda gadać :)

  • 0

    8. ~franco baresi  2011-04-15 06:47:55  host: public93180.xdsl.centertel.pl

    ciekawe którzy producenci sięgną po ten nowy układ. Raczej nie Nokia, bo to potrafi N8 jest więcej niż zadowalające, podejrzewam że raczej będzie to ktoś z dwójki Samsung/LG ewentualnie Motorola. Dobry aparat w telefonie to jedna z ważniejszych dla mnie opcji, a ta informacja bardzo mnie cieszy. Oby zdjęcia zyskały nową jakość a filmy płynność.

  • 0

    9.  2011-04-15 08:43:54

    Postep cieszy. Teraz inni beda musieli powyciagac z szuflad swoje projekty i wdrozyc do produkcji.

  • 0

    10. ~vwkk  2011-04-15 10:18:47  host: 57.67.195.200

    @5. serio ten vivaz taki dobry? chyba nie ma lampy blyskowej (plus, czego osobiscie nie lubie, obiektyw nie jest zaslaniany). Ja mam SE c901 i robi super foty ;)

  • 0

    11. ~M  2011-04-15 13:27:48  host: blp127.neoplus.adsl.tpnet.pl

    najlepszy aparat jaki kiedy kolwiek widziałem był w LG KC 910 Renoir. 8 mp z ksenonem robił dobre fotki w nocy nawet(bez żadnych szumów) moj htc desire hd ma większe szumy w domu przy oświetleniu

  • 0

    12.  2011-04-15 16:31:37

    sami 'spece' od fotografii, optyki,fizyki.... serio?

  • 0

    13.  2011-04-15 18:40:57

    @12 a masz cos konstruktywnego do napisania? czy tylko potrafisz trollowac? mala matryca i wiele pikseli na niej upchniete robi duze szumy co widac przy gorszym oswietleniu. optyka? a moze chcesz powiedziec, ze byle plastikowa soczewka jest lepsza od szklanej? jakby tak bylo to dzisiaj zamiast szklanych okularow i obiektywow kosztujacych po 6-7 tys. zl bawilbys sie w plastikowe soczewki... poczytaj troche o fotografii, potem o fotografii cyfrowej, a sam dojdziesz do wniosku, ze wyscig na mpix nie ma sensu bez zwiekszania wielkosci matrycy i poprawy soczewek.

  • 0

    14.  2011-04-16 17:42:59

    @12-pokaż mi, w którym miejscu napisałem coś o pikselach, wielkości matrycy itp,itd?i wyjaśnij, co znaczy słowo "trollować"? NIGDY nie twierdziłem i nie twierdze, że "aparaty fotograficzne" w komórkach można porównać do aparatów cyfrowych-po prostu nie ta liga, nie ten sprzęt. To jak porównywać "malucha" do Luxus-a...im tym pojedziesz i tym ale wrażenia będą całkowicie odmienne. Tyle.Z reszty nie będę się tłumaczył-nie zrozumiałeś,trudno...

Dodaj swoją opinię