Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Postępy operatorów w budowie sieci - 2H2011

Postępy operatorów w budowie sieci - 2H2011

WitekT 18 Stycznia 2012 14:57

0 0

UKE zaktualizował spis stacji bazowych, które uzyskały pozwolenie radiowe. Pierwszy raz taki spis został opublikowany we wrześniu 2007 roku. Wraz z kolejnymi staramy się śledzić postępy operatorów w budowie sieci - tak jest i teraz, kiedy analizujemy II półrocze 2011 roku.

Dokument opisujący stacje wraz z obsługiwaną przez nich częstotliwością i technologią, dokładnym adresem, a nawet szerokością i długością geograficzną, zawiera dane aktualne na 10. stycznia. Poprzednie porównanie robiliśmy na początku lipca 2011 roku.

Oto tabele ilustrująca ilość pozwoleń radiowych dla stacji GSM (900/1800), UMTS (900/2100) i LTE1800 poszczególnych operatorów oraz ich przyrost w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Analizując dane należy pamiętać, że jest to liczba zezwoleń, a nie działających stacji. Niektóre stacje mogą działać bez uzyskanego zezwolenia (wniosek złożony w UKE, ale jeszcze bez decyzji), a niektóre mogą jeszcze nie działać mimo uzyskanego zezwolenia.

Tylko w wypadku Polkomtelu da się orientacyjnie określić, jak liczba pozwoleń ma się do realnie działających stacji. Z oficjalnych danych operatora wynika, że na koniec 2009 roku miał on 6383 stacji GSM i 2833 UMTS. Oznacza to, że miał wtedy on 41% więcej pozwoleń UMTS i ponad 20% więcej pozwoleń GSM (a to przy bezpiecznym założeniu, że każda stacja GSM900 ma także GSM1800). Takich danych nie można miarodajnie odnieść do innych operatorów, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Polkomtel ma wyraźnie większy "zapas" pozwoleń niż konkurencja, co potwierdzają obserwacje "łowców BTS-ów" skupionych wokół serwisu BTSearch.pl.




Polkomtel

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

07.2011

0

7759

2657

4371

01.2012

0

7881

2683

4509

Przyrost

0

122

26

138


PTC

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

07.2011

0

7412

2724

3954

01.2012

25

7632

2833

4254

Przyrost

25

220

109

300


Centertel

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

07.2011

0

5674

4193

3538

01.2012

0

5780

4289

3713

Przyrost

0

106

96

175


P4

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

07.2011

681

2840

-

3847

01.2012

712

2940

-

3935

Przyrost

31

100

-

88


Aero2, Mobyland i CenterNet

UMTS900

GSM900

LTE1800

UMTS2100

07.2011

664

-

723

-

01.2012

1097

-

749

-

Przyrost

433

-

26

-


W powyższym zestawieniu największy wzrost zanotowało Aero2, o ponad 400 stacji zwiększając zasięg sieci HSPA+ 900 MHz. W iście ekspresowym tempie sprzęt dostarczyła Nokia Siemens Networks (do tej pory jedynym dostawcą było Huawei), który został zainstalowany na masztach Polkomtelu. Z kolei Mobyland i CenterNet nie mogą uzyskiwać 10-letnich pozwoleń na stacje, a co najwyżej testowe, półroczne, co jest konsekwencją wyroku sądu dotyczącego przetargu na 1800 MHz.

Jeszcze w I półroczu należy oczekiwać wspólnych zezwoleń wydawanych dla PTC i Centertelu w związku z nawiązaniem współpracy w kwestii budowy i zarządzania sieciami. Szerzej pisaliśmy o tym w felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?. Warto także przeczytać wywiad TELEPOLIS.PL z Piotrem Muszyńskim, wiceprezesem TP ds.operacyjnych i Miroslavem Rakowskim, prezesem PTC. Na razie testowo uruchomiono 25 stacji HSPA+ 900 MHz, które zostały zgłoszone do UKE przez PTC.

Dokładną listę stacji, wraz z adresami, można znaleźć na stronach UKE.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 105
  • 0

    92. ~robert  2012-01-19 15:52:50  host: 213.108.152.83.wlantech.pl

    @maciek Mam dokładnie to samo,tj. Defy z kartą mbank mobile (Polkomtel+Aero2). Dzieki UMTS900 z Aero2 mam internet w telefonie ze średnią szybkością 1,5-3,5 Mb/s. Lokalizacja - mała wioska, ok. 5 km za Grodziskiem Maz.

  • 0

    93. ~  2012-01-19 16:15:19  host: eba32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    92 czy chodzi o wioske o..s..s..a?

  • 0

    94. ~  2012-01-19 17:42:13  host: 31.41.144.41

    @92. W jaki sposób przeprowadzasz rozmowy głosowe? Ja próbowałem logować się do Aero2 z mBank Mobile, ale nawet transmisja nie działała a wskaźnik zasięgu był pusty.

  • 0

    95. ~  2012-01-19 17:47:42  host: z55-03.opera-mini.net

    Jeśli chodzi o najlepszy zasięg 2G to ma T-Mobile u mnie, a najlepsze 3G ma Aero2 u mnie, 15 Mb/s na nim leci mi non stop. Reszta operatorów śpi, bo po co inwestować w Białej Rawskiej lub Ossie.

  • 0

    96. ~  2012-01-19 17:56:13  host: 31.41.144.41

    @95. Jeżeli osiągasz 15Mb/s z Aero2 nawet w godzinach szczytu to widać, że jesteś niemal jedynym użytkownikiem tej sieci w danym sektorze. Teraz masz odpowiedź czemu operatorzy nie śpieszą się z inwestycjami w takie obszary.

  • 0

    97. ~  2012-01-19 18:17:11  host: z47-06.opera-mini.net

    96 - taką prędkość mam cały czas stabilną przy zasięgu -79dBm na Huawei E353u-2. Sam się dziwię, w TNI miałem DL ponad 2000 kB/s.

  • 0

    100. ~robert  2012-01-20 08:12:04  host: 213.108.152.83.wlantech.pl

    @94 faktycznie, w niektórych lokalizacjach telefon zalogowany normalnie do Aero2 w momencie zainicjowania połączenia głosowego przelogowuje się na Polkomtel. W różnych loklizacjach jest to różnie/dziwnie skonfigurowane, bo rozmowy działają mi też na aero2 (?) Na poprzednim fonie (N5230) miałem tak, że po wybraniu ręcznie sieci Aero2 (karta Aero2, APN "darmowy") nie było na wyświetlaczu logo operatora ani kresek zasięgu. Dopiero przy połączeniu (transmisja danych) na wyświetlaczu pojawiło się PL17 i kreski zasięgu.

  • 0

    101. ~  2012-01-20 10:05:16  host: bha80.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak to możliwe, że z tabelek jasno wynika, iż to PTC przybyło najwięcej stacji, a w opisie Telepolis twierdzi, że Aero. Liczyć nie umiecie?

  • 0

    102.  2012-01-20 11:20:50

    Ja bym był ostrożny z tymi tabelkami .Dużo stacji w wykazach to stacje ....widmo ,tylko na papierze !!!

  • 0

    103. ~Maruda  2012-01-20 13:07:00  host: 87-205-148-163.adsl.inetia.pl

    ~101 faktycznie w tabelce sporo się pozmieniało :O jeśli jest taki przyrost nadajników jeszcze przed startem tak naprawdę networks to zapowiada się gorący rok, infrastruktura przede wszystkim.

  • 0

    104. ~mmms  2012-01-20 13:33:01  host: user-164-126-68-28.play-internet.pl

    No proszę, proszę... W paśmie UMTS2100 PTC wnioskował aż o 300 nowych stacji! Podczas gdy reszta operatorów razem wzięta o 400.

  • 0

    105. ~  2012-01-20 14:44:15  host: dco198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ile stacji to stacje prawdziwe, te w terenie? Na wirtualne się ścigać? Jaki to ma sens?

  • 0

    106.  2012-01-20 14:46:57

    Tylko Plus się bawi w wirtualne pozwolenia. Reszta jak pozwolenie załatwi to raczej robi z niego użytek. Przy okazji BTSów - dziś odkryłem że w kwadracie o długości 3km w mojej okolicy Play ma 9 BTSów a Orange ma 1. Totalna kompromitacja.

  • 0

    107. ~robert  2012-01-20 15:47:59  host: 213.108.152.83.wlantech.pl

    @drcox Nie chcę się powtarzać ( spójrz na mój post nr 86 ), ale warto policzyć ilość kanałów obsługujących dany teren. Nie tylko ilość masztów ma znaczenie. Są lokalizacje z 1 kanałem GSM/UMTTS i są takie z kilkunastoma kanałami, mogącymi obsłużyć proporcjonalnie więcej abonentów.

  • 0

    108. ~  2012-01-20 15:56:38  host: 77-253-148-234.adsl.inetia.pl

    @106 - totalną kompromitacją to jest poziom twojej wiedzy... Zapewniam cię, że wystarczy jedna stacja Orange skonfigurowana na maks, do tego jeżeli podpięta światłowodem ,a nie wisząca na radiolinii, to wciągnie te wszystkie Pleje z okolicy nosem...

  • 0

    109. ~  2012-01-20 16:03:18  host: z35-01.opera-mini.net

    btsy play to porazka. Maja po 2kanaly na radiolini. Orange to profesjonalna obsluga techniczna. Panowie z emitela czuwaja nad tym

  • 2

    110. ~sq-  2012-01-20 23:58:07  host: 188.112.27.59

    a morał tej bajki jest krótki i niektórym znany częstotliwości są play potrzebne jak osłom banany albowiem lepiej jest wtedy gdy ich nie używasz i na zasięgu obcych sieci przebywasz i tak sie gruszka zmienia w pomarancze i nic nie warte te ich 4G samozwancze niestety slowem sie sieci gsm nie buduje tylko co najwyzej bzdurami sie pluje

  • -1

    111. ~  2012-01-21 08:09:14  host: 31.41.144.41

    @110. Chłopie pitolisz jak nawiedzony i jeszcze wierszykami. Litości. 1800MHz Play chce przede wszystkim wykorzystać do powiększenia pojemności swojej sieci. Największa ilość użytkowników mobilnego internetu do czegoś ich zobowiązuje. Z tym zakresem do tej pory podobnie postępują operatorzy z W3. Jeżeli faktycznie dzięki niedawno powołanej spółce Networks Orange i T-Mobile zaczną budować w tym pasmie sieć ogólnopolską to i Play nie będzie miał wyjścia i dołączy. Lub przynajmniej wykupi u nich roaming na dane ;). Z powyższego można wnioskować iż obu tym operatorom będzie zależało na zakupie przynajmniej po 5MHz pasma w najbliższym przetargu na 1800MHz. Chociaż nawet jak im się zakup nie uda to nie będzie dla nich ogromnej tragedii, gdyż i tak mają razem blisko 20MHz w tym pasmie, którego nie wykorzystują poza większymi miejscowościami.

  • 0

    112. ~  2012-01-22 14:02:03  host: 212.160.172.70

    @111. Największa ilość użytkowników mobilnego internetu do czegoś ich zobowiązuje ?-_- A na jakich źródłach podajesz takie informacje -jakiś link do tych źródeł poproszę

  • 0