Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Poseł pyta o negatywny wpływ BTS-ów

Poseł pyta o negatywny wpływ BTS-ów

WitekT 6 Kwietnia 2010 11:33

0 0

Włocławski poseł PiS Łukasz Zbonikowski złożył interpelację do minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie BTS-ów. Pytał, jakie są aktualne badania dotyczące negatywnych skutków elektromagnetycznych fal, czy nasze normy nie są zbyt liberalne i czy nie może trzeba ograniczyć możliwości stawiania masztów - pisze Gazeta Pomorska.

Z roku na rok jest ich coraz więcej, budzą obawy i powszechne protesty mieszkańców. Są już kraje, gdzie maszty stawia się poza terenami mieszkalnymi, obserwuje się bowiem zwiększone dolegliwości układu krążenia, kłopoty ze snem, depresje, bóle, zawroty głowy itd. - mówi poseł.

W odpowiedzi minister przekonuje go, że fale elektromagnetyczne są dziś powszechnym zjawiskiem w naszym życiu. Występują wszędzie, tylko w różnym natężeniu. Nasze normy są surowe i nie ma potrzeby ich zaostrzania, a nerwice, czy bóle głowy mają złożone przyczyny i niekoniecznie muszą być związane z działaniem fal elektromagnetycznych.




Zbonikowski nie kryje, że odpowiedź jest ogólnikowa i wcale go nie przekonała, a problemem powinien zająć się rząd.

Trzeba przeprowadzić niezależne badania, nie za pieniądze operatorów komórkowych. Zbadać wpływ fal w dłuższych okresach czasu. I postawić pewne ograniczenia tym masztom, bo dziś można je stawiać dosłownie wszędzie - dodaje Zbonikowski.

Źródło tekstu: Gazeta Pomorska     

Dodaj do:
w sumie: 78
  • -1

    59.  2010-04-06 20:27:12

    No, no, no. Ktos z PiS robic cos sensownego. Brawo.

  • -1

    60.  2010-04-06 21:25:17

    ~antago - normuje się wartości dopuszczalne - najwyższe dpuszczalne stężenia/natężenia itd. z określonym marginesem tolerancji jakie mogą występować/mogą być powodowane... stąd jeśli mowa o niższych tychże wartościach, to oczywiste jest, że są bardziej rygorystyczne - jak to nazwałeś. Ja bym natomiast używał "mojego" określenia - o niższych wartościach dopuszczalnych. ~nick - to co się wydarzyło w Czarnobylu, także w warunkach jakie istniały nie powinno mieć miejsca.

  • 1

    61. ~Ado  2010-04-06 21:30:22  host: dns2.stansat.pl

    Tak w woli wyjaśnienia: to z jakimi mocami emisji mamy do czynienia zależy od optymalizacji radiowej, a nie tylko od samego sprzętu, tutaj mamy bardzo liberalne ograniczenia w stosunku do USA, UK i Francji, nie chodzi tylko o 2G lub 3G ale także micro-wave do sieci rdzeniowej. Jak i gdzie można lokalizować anteny to już konkretne decyzje administracyjne i w Polsce jest wiele protestów bo i zezwolenia czasem są na lokalizacje anten bezsensownie bliskie skupisk ludzkich. Zamiast gadać o zasięgach komórek można zawsze pytać dlaczego nadal w Polsce nie mamy rozległych sieci HSI (np GPON) i konwergentnych łączy radiowych małych mocy w ramach danego operatora (model francuskeij firmy FREE). To głównie od rządu zależy danie gwarancji dużym operatorom żeby mogli budować szybkie sieci dostępowe bez obowiązku odsprzedawania infrastruktury dostępowej przez jakiś okres. To dobra stała infrastruktura sieci dostępowych jest wyznacznikiem rozwoju danego państwa, ale wymaga długoterminowego planowania oraz bardziej stabilniej i planowej infrastruktury dróg, kanalizacji itp. Zachęcam choćby do lektury projektów EU w tym zakresie (MUSE itp.)

  • 1

    62. ~zcris  2010-04-06 21:37:32  host: chello087207132232.chello.pl

    jasne należy zmniejszyć ilość bts-ów a potem pisać reklamacje do opów że sie nie da rozmawiać korzystać z internetu etc. już powoli czuć w powietrzu że zbliżają się wybory i trzeba zdobywać elektorat

  • 1

    63. ~  2010-04-06 21:43:33  host: bbx53.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wiem po co wam te komórki,wifi czy telewizja gdzie moce nadawania dochodzą do 100KW!!!!. Powinien być bezwzględny zakaz używania tego badziewia. Tylko mózgi się nam gotują, na starość młode pokolenie to poczuje!!!!

  • 2

    64.  2010-04-06 23:27:15

    Wypuścili jakąś większą grupę z wariatkowa, czy co? Takiego nawału oszołomstwa nie było tu już dawno... Do tych którzy telefonię mobilną uważają za wielkie zło- zapytajcie ilu osobom życie uratował tel alarmowy 112, ile osób zostało odnalezione w górach tylko dlatego że miały przy sobie komórkę? Rentgen w szpitalu też jest zabójczy, ale ratuje życie, bo wiadomo jak go używać. @31 masz na to jakieś dowody? Nie to zamilcz. @39 to zdanie o dipolu.. to ma jakieś rozwinięcie? To że w dipolu się indukuje to się zgodzę, ale gdzie to dowodzi szkodliwości czegokolwiek? Przecież tak działają wszystkie anteny! @45 zakazy są dla bezpieczeństwa kierowców, maja zapobiec ewentualnym porażeniom. Oczywiście pod liniami WN są wyznaczone strefy bezpieczeństwa w których nie można się osiedlać- oczywiście ze względu na PEM. Ele co to u licha z instalacjami GSM??

  • 1

    65. ~  2010-04-07 03:22:54  host: t22-15.opera-mini.net

    @PIS - czy wy tam wszyscy w tej wstecznej partii jesteście najarani czy co? Najlepiej niech jaśnie panujący kartofel wyda edykt zabraniający używania fal elektromagnetycznych w życiu codziennym. I wszyscy Polacy jak Kunta Kinte - na drzewa. Panie i Panowie z PISuaru oczywiście jako pierwsi. Dajcie przykład Narodowi! He, he! Debili jednak nie brakuje...

  • 1

    66. ~PL01  2010-04-07 07:26:46  host: 188.33.75.69

    A mi jest po prostu wstyd za tego Pana, który reprezentuje moje województwo.

  • 1

    67. ~gth  2010-04-07 09:01:57  host: 108-mo4-1.acn.waw.pl

    Taka ciekawostka:w Lublinie prezydent po protestach jakie miały miejsce z wieżą PTC wymyślił że chce zlikwidować wszytskie BTSy znajdujące się w mieście a operatorzy maja wybudować nowe stacje dookoła Lublina (oczywiście w terenach niezabudowanych).

  • -1

    68. ~  2010-04-07 12:16:19  host: inet20909nc-3s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Posellista najwidoczniej chciał się komuś przypodobać. Interpelacji na temat wpływu nadajników było przez ostatnie 2 lata sporo i na każde ministerstwo udzieliło tej samej odpowiedzi - nie ma wpływu na zdrowie. Po co pytał skoro odpowiedź padła już tyle razy? Miał w tym jakiś interes.

  • -1

    69. ~tajfun  2010-04-07 16:07:14  host: inet20909nc-3s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    procz immunitetu ma on tez pewnie zolte papiery:) to jeden z tych co to pewnie glosuja za ustawowym zakazem stawiania bts w uzdrowiskach

  • -1

    70. ~klimass  2010-04-07 20:14:01  host: 194.29.134.239

    Tak, wypierdolmy jeszcze wiecej pieniedzy z naszych kieszeni na *** badania, ktore i tak nie beda obiektywne i ktos sie na ty dorobi. A co mamy sobie zalowac. To nic, ze te zlodzieje z ZUS i NFZ juz i tak tyle nakradli, zrobmy badania bo ludzi bola glowy! Drogi Panie nic-nie-znajacy-sie-na-technice PISowcu, zajmij sie tym o czym masz pojecie i nie wymyslaj. Kiedys moce w miastach byly duzo wieksze, teraz przy UMTS i zageszczeniu stacji moce sa duzo mniejsze w miastach, zeby nie bylo zaklocen. Zasada jest taka, ze jak nie wiesz to sie nie odzywasz a politycy niewiele maja wspolnego ze sprawami technicznymi. Dowiedz sie najpierw co to w ogole jest fala elektromagnetyczna i na czym to polega jak dziala, a nastepnie poczytaj troche o obecnej sytuacji, a nie wstales pewnego dnia i sobie pomyslales: te pudeleczka jakos sie komunikuja, wiec te fale pewnie powoduja wszystko najgorsze. Nie znajac dokladnych parametrow stacji, norm, przeprowadzonych juz wczesniej za granica badan itp itd, nie powinienes sie w ogole odzywac.

  • 3

    71.  2010-04-07 20:42:27

    Problem jest skomplikowany. Badania finansowane przez koncerny telekomunikacyjne dowodzą że zgodnie z normami przy emisji temperatura ciała nie wzrasta ( bodaj o więcej niż 0,1 stopnia C) to takie oddziaływanie nie ma wpływu na organizm. Niezależne badania dowiodły np. na roślinach że takie oddziaływanie ma na nie wpływ i poddane takiemu działaniu uruchamiają mechanizmy obronne. Chyba też proste organizmy badali i jak dobrze kojarzę były blokowane jakieś białka w receptorach ? Badania takie są pracochłonne i bardzo kosztowne a koncernom telekomunikacyjnym raczej nie zależy na ich prowadzeniu bo udowodnili co im jest na rękę. Realnie patrząc to obecnie działa tyle sieci zaczynając od routera WiFi za ścianą u sąsiada poprzez sieci komórkowe że tego nazbiera się kilkadziesiąt w najbliższym otoczeniu. Pożyjemy zobaczymy. Badania są w toku.

  • 1

    72. ~klimass  2010-04-07 22:34:38  host: 194.29.134.239

    @71 - jak to powiedzial moj wykladowca - wszyscy jestesmy testerami :)

  • 2

    73.  2010-04-10 15:29:28

    Popieram TOMEK0. Niestety wciąż nie ma rzetelnych badań dotyczących wpływu pola elektromagnetycznego na organizmy żywe. Mój kolega robił z tego prace dyplomową i tak naprawdę danych jest niewiele. I prawie zawsze finansowane przez operatorów. Jednak od postępu nie ma odwrotu. Przyszłość to duża ilość pikokomórek zapewniających niezbędne pasmo przenoszenia (bezprzewodowy dostęp do Internetu),a także pozwalające na równomierne napromieniowanie. Natomiast wątpliwości należy mieć zawsze. Jeśli którykolwiek z posłów z jakiejkolwiek partii je ma może zawsze zapytać.

  • 0

    74. ~starzec ze wsi  2010-04-11 11:46:58  host: 87-205-245-170.adsl.inetia.pl

    Jak to mówią dzieci neo - komórka to postęp... nie wolno ograniczać. Natomiast ja nie należę do grupy gołowąsów gapiących się w 3"LCD w oczekiwaniu na kolejną "porcję wiedzy od ziomali" z Grona, mam swój rzum i wiem że na krótką metę możemy się nie przejmować promieniowaniem.

  • 2

    75. ~s  2010-04-11 11:54:11  host: 87-205-245-170.adsl.inetia.pl

    i mój rOzum podpowiada mi, żeby uczyć się na błędach popełnionych w przeszłości! Jak to już było podniesione - kiedyś eternit był cudem techniki budowlanej, a co dziś neokids wiedzą o "cudowności" powyższego? Co do minister zdrowia IIIRP - kopci faje ino siwo, zawsze znerwicowana, roztrzęsiona... taki wzór i autorytet jak jej psiapsiółki Hall i Pitera, nic tylko uwierzyć w profesjonalizm.

  • 1

    76. ~pawcio  2010-04-15 10:33:53  host: adpk65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niech sobie pan poseł robi badania za swoje pieniadze

  • -1

    77. ~  2010-04-16 11:07:09  host: 212-102-16-237.adsl.inetia.pl

    Na dachu wierzowca, ktory stoi obok mojego, jest BTS (moze nawet kilka). I co? I pewnego dnia osoba, ktora mieszka na ostatnim pietrze poszla na tomografie komputerowa. Tam radiolog nie mogl uwierzyc, jak mozna byc tak napromieniowanym. Wiec szkodliwosc jest, a zasieg tej szkodliwosci to inna kwestia. Podobnie jest ze stacjami benzynowymi. W srodku osiedla ich nie ma, ale ze musza byc, to sa w jakiejs odleglosci od nich. Proste? Proste, ale trzeba umiec to ogarnac.

  • 1

    78.  2010-04-16 11:14:37

    77: a od kiedy anteny promieniują w dół? Paradoksalnie, mieszkańcy ostatnich pięter są NAJMNIEJ napromieniowani. A mieszkańcy całego blogu dostają więcej od telewizorów niż od sieci komórkowych...

Dodaj swoją opinię